Video: Robot sebejistě vytahuje dřevěné hranolky ve hře Jenga
1.2.2019, Kateřina Hoferková, aktualita
Robotické rameno od týmu vědců z Massachusettského technologického institutu se baví tím, že vytahuje malé dřevěné hranoly z věže z nich postavené ve hře Jenga. Robot dokáže hranolek šikovně vyjmout a stavbu nezbořit.
Pokroky umělé inteligence je možné vidět i na tom, jakým způsobem si poradí s hraním nejrůznějších her. Například při utkání ve staré čínské hře Go zvládla umělá inteligence AlphaGo porazit i světového šampiona v této hře. AI AlphaZero se zase stala mistrem v šachu po čtyřech hodinách tréninku. Další umělá inteligence od DeepMind pojmenovaná AlphaStar vyzvala profesionálního hráče StarCraft II. Jak si ale takový robot s umělou inteligencí poradí s hrou Jenga?
Jenga je společenská hra, při níž se malé dřevěné hranoly naskládají na sebe do podoby věže a pak se postupně vytahují tak, aby stavba nespadla, a pokládají se zpět nahoru. Vědci z Massachusettského technologického institutu právě tohle naučili robota. Hru Jenga vybrali výzkumníci z toho důvodu, že vyžaduje zvládnutí různých fyzických dovedností, jako je opatrné tlačení, tahání nebo vyrovnávání špalíků při pokládání na vršek věže.
Robot vybavený senzory síly a kamerami používá k vytahování dřevěných špalíků paži zakončenou dvěma "prsty". Robotická paže dokáže rozeznat, jestli je daný hranolek, který by chtěla vytáhnout, volný, nebo zda drží pevně a nemá smysl ho zkoušet vyjmout. Na rozdíl od obvyklých metod strojového učení, které se spoléhají na velké množství dodaných dat pro trénink, používá tento robot model, který mu umožní odhadnout současný stav hranolku, simulovat možné pohyby a rozhodnout se pro ten nejlepší.
Tvůrci robota prohlašují, že jeho obratnost představuje krok vpřed v manipulaci robotů s předměty z reálného světa a hra Jenga je jenom začátek. Jednou by se podobná robotická ramena mohla hodit jako šikovní pomocníci v různých továrnách a ve skladech.
Zdroj: engadget.com