Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Vladimír Pilný
Mám to podobně ­- zakřivený 4K Samsung U32R590­/U32R591, 125% zvětšení. A za původní 30­" 2560x1600 už bych neměnil.
Odpovědět0  0
Byla zdarma týden od 20.2.2020 na Epic Games.
Odpovědět1  0
Máte pravdu, je to zvláštní. Doposud bývalo dobrým zvykem, že s novou generací RAM se zvedla maximální kapacita na dvojnásobek. Sám provozuji Ryzen 9 3950X se 128 GB RAM DDR4 a také bych čekal, že 7950X už bude mít limit s DDR5 výš. Ale nevypadá to tak.
Odpovědět0  0
Ve Sportce vám to také vychází? Podělíte se o tipy? :­-)
Odpovědět0  0
Objektivní pravdou je, že Putin provedl násilnou nevyprovokovanou invazi do sousedního státu, lže vlastnímu lidu i svým vojákům a zjevně neměl sebemenší zájem o žádné ­"diplomatické řešení.­"

Poznámka s Havlem či Srbskem je jen úhybný manévr typu ­"u vás zas bijete černochy­".

Pokud svá slova myslíte vážně, pak se obávám, že jste přesně tou obětí hybridní války, jak to už léta popisují tajné služby ­- relativizace všeho i pravdy. Čili když někdo tvrdí, že 1+1=2 a druhý, že 1+1=4, tak takoví jako vy budou říkat, že všichni lžou a pravda bude někde uprostřed, čili 1+1=3.
Odpovědět7  1
Mám ROG Strix X570­-E Gaming a 1.2.0.6b beta NEDOPORUČUJI, PC do pár hodin vždy spadl, což nikdy nedělal ­(3950X, nepřetaktované CPU ani RAM­). Po návratu na poslední nebetu ­- 1.2.0.3c vše zas v pořádku a 100% stabilní.
Odpovědět1  0
Vidím, že máte velký přehled o stavu polovodičů v Rusku. Můžu se dotázat na vaše zdroje, pokud to není tajné? :­) Děkuji.
Odpovědět1  0
A dveře od ledničky také nechávají zásadně dokořán. :)
Odpovědět1  2
Ve FAQ sice píšou zdarma 30 dní, ale přímo u tlačítka ­"Try Prime­" je uvedeno jen 7:

Free 7­-day trial. Just €5.99 per month after trial. Cancel anytime.
Odpovědět1  0
Už dlouho ne, ale v divokých devadesátých letech se přesně to stalo mému známému v jedné malé bance. Šlo asi o čtvrt milionu ­(tehdy ranec­) a ta banka už dávno zkrachovala.
Odpovědět2  0
ZFS prý zvládne velikost 256 kvadrilionů Zettabytů, takže by se ­"v pohodě­" dalo udělat jediné pole ze všech jejich disků. ;­-)
Odpovědět0  0
Psal jste, že jde o ukázkový příklad tržní manipulace. Čili zákonem zakázanou aktivitu, nejen pravidly nějakého trhu. Proto se netýká jen brokerů, ale de fakto kohokoli*­). Třeba i toho Muska.

Také si nedovedu představit, jaké změny by to měly být, ale podle mě na to tlak bude.

*­) Zas tak kohokoli ne, třeba ČNB u nás má výjimku, ta může dělat cokoli a manipulací to není. ;­-)
Odpovědět1  0
Já bych si tím soudem nebyl tak jistý. Vyřvávali opravdu titíž, co vydávali ta ­"doporučení­"? Odsoudit celou ODS na základě výroků Novotného, kdo by měl umřít? Když Musk tweetne, že se mu zdají akcie Tesly předražené, pak považuji v pořádku ho potrestat, neboť má miliony sledujících a všichni ví, kdo to je a že má mnohé insider info. Když plácne výkřik anonymní člověk, který nejspíš nemá nic z toho a ani žádnou akcii nekoupí, tak to asi nebude totéž. Pod mnoha investorskými články i v USA probíhá živá a ostrá diskuse a nikoho z ní neodsuzují za manipulaci.

Takže bych vážně doporučoval počkat na případné soudy, možná budou, ale možná ani ne.

Co bych se ale nedivil, kdyby se po tomto incidentu legislativa měnila.
Odpovědět1  1
Má poznámka k bodu 2­). Nebyl bych si tak jistý, zda šlo o ukázkovou manipulaci s trhem. Neznám definici v legislativě USA, ale třeba ta naše je velmi volně napsaná a dokonce i šíření nepravdivé a klamavé informace za určitých okolností manipulací není. Pokud by se jejich počínání dalo napasovat na ­"investiční doporučení­", pak to manipulací nebude ­(ani v USA­). Ačkoli jsem celkem přesvědčen, že se právě pomocí investičních doporučení docela manipuluje. Ostatně, kdysi jsem se tomu věnoval v diplomce. :)
Odpovědět1  0
A ještě jedna věc ­- core byznys Intelu jsou CPU, všechny ostatní divize přispívají řádově méně. Intel kupoval spoustu firem ­- McAfee, Alteru, ale za tu dobu do žádných nových segmentů výrazněji nepronikl. Takže argument, že mu roste automotive a 5G je celkem k ničemu ­- před pár lety se holedbal, jak mu děsně roste IoT. No a ta dnes zase klesá, aniž by mu to výrazně pomohlo.

Je v pořádku, že se firmy snaží expandovat na nové trhy, ale reálně se uspěje jen zřídka. Alphabet by mohl vyprávět. Neustále zkouší nové směry, ale pak zas skoro všechny služby zařízne a těží z perfektně vydělávajícího vyhledávače. ;­-)
Odpovědět1  0
Souhlasím s vámi, ale v těch superpočítačích to není jen o prestiži. Třeba El Capitan má rozpočet 600 M $ a jelikož obsahuje samé EPYC + Radeon Instinct, tak jsem si jistý, že významný díl z toho získá AMD. Druhý Frontier, plánovaný na letošek, je na tom obdobně.

Intel na tom samozřejmě v absolutních hodnotách není špatně, ale důležitý je trend a tam se asi shodneme, že je na tom relativně hůř. A hlavně, v produktové stránce zaostává a těží v lepším případě ze setrvačnosti trhů a omezené výrobě u konkurentů, v horším z tajných nelegálních smluv. Ale dlouhodobě se s horšími produkty nikdo neudrží na špici, viz třeba Nokia. Navíc Intelu začíná hrozit, že se vlastnictví továren na ­"drahém západě­" stane z výhody spíš přítěží. A konkurence se zvedá zdaleka nejen ze strany AMD. Takže Intel musí opravdu v produktech pořádně zabrat. Není to jen o položce, kolik utratil za R&D, viz Rambus, Itanium...
Odpovědět1  0
Proč ne, když ho to bavilo? 386 měla pár set tisíc tranzistorů, z dnešního pohledu to byl úplně jednoduchoučký přímočarý procesor. Spoustu středoškolských geeků mělo v té době v malíku assembler a znalo každičké zákoutí IBM PC nebo 8bitových domácích počítačů.
Odpovědět6  1
Tak tak. Nepamatuji si, že by před nástupem do CEO Lisa Su pronášela nějaké podobné sliby. A to na tom byla AMD nesrovnatelně hůř než dnes Intel. Dnes za ni hovoří činy. Uvidíme tedy za 5 let.
Odpovědět10  0
Než příště něco podobného napíšete, tak se prosím zamyslete, zda platí, že zájem na ­"pořádném výdělku­" dominantního skoro­-monopolisty je v souladu se zájmem uživatelů.

Takhle to vypadá, že máte poněkud naivní představu, čeho můžou dosáhnout spotřebitelé na prakticky monopolním trhu. A nebo, že jste akcionář Intelu :­) a proto nechcete chápat, že Linus psal o pohledu uživatelů.
Odpovědět3  3
Pokud vám jde o honění rekordů, tak to se dělá samozřejmě vždy s maličkými paměťmi a nejinak tomu bude i u dalších generací.
Předpokládal jsem ale, že 128GB+ požadujete na seriózní práci a takových 128GB na 3200MHz s CL16­-18­-18­-38 za rozumné peníze je podle mě optimální volba. A to jsou i rychlejší 128GB sady pro X570­/B550.
Odpovědět1  0
Tak 128 GB snad podporují dávno Ryzeny už teď, ne? Už i některé desky s X370, většina 4slotových s B450 a s vyššími už nejspíš všechny. Já třeba mám 64 GB@3200 MHz na X570 a vše v pohodě.
Odpovědět1  0
No tak těšit se můžeme. Ale jenom těšit a těšit a těšit... ;­-)
Odpovědět3  0
Promiňte, ale srovnávat čerstvě uvedené high­-endové procesory s o generaci staršími mid­-endovými procesory konkurence a ještě třeba přetaktovanými, je přece zavádějící a nevypovídá nic o ­(ne­/výhodnosti­). To byste mohl rovnou srovnávat proti bazarovým cenám a neměl by šanci nikdo. :­-­)

Ano, kdo chce mid­-endové řešení na hry teď hned, a nezajímají ho provozní vlastnosti ani výkon v ničem jiném, pro toho může být nejvýhodnější třeba to 9700KF. Troufám si ale tvrdit, že pro všechny ostatní případy se dá najít v nabídce AMD srovnatelnou nebo lepší variantu než má konkurence. A to i včetně kategorie ­"za málo peněz hodně muziky­" ­(APU 4xxx­).

Ale dle situace na trhu asi každý rozumný člověk nákup PC teď odloží, zejména u herních strojů, protože všechny zajímavé grafiky a nové CPU nejsou k mání. Navíc za pár měsců, až se dodávky stabilizují, budou k mání i vyváženější nové midendové CPU a grafiky.

Máte ale samozřejmě pravdu, že nízké ceny umí zajistit jediná věc ­- fungující konkurence.
Odpovědět0  0
Mám už skoro rok maličko vybavenější E­-gaming, chtěl jsem taky 8 SATA a 2.5Gbit LAN a tehdy byla zlevněná v akci s 500 GB M.2 zdarma. Dvakrát se mi stalo, že při bootu nahlásila nějaký špatně dokumentovaný kód a chtělo to vyndat a zandat paměti ­(mám 64 GB­). Naštěstí to je všechno, jinak běhá parádně, systém tuším nikdy nespadl a to ji rozhodně nešetřím ­(3950X­).
Odpovědět1  0
;­-­) Bespi také ale nepsal nic o kupování v ČR, žijeme v době internetového nakupování z celého světa. Podle heureky je nejlevnější karta s tím realtekem za 752 a druhá za 1043 Kč, tak pokud vám za ten příplatek ta česká záruka stojí...Mně na Aliexpressu naopak vyhovuje, že kdykoli jsem obdržel od nespolehlivého prodejce nefunkční šunt, tak mi peníze vždy vrátil a nemusel jsem šunt nikdy nikam posílat. To je pro mě lepší služba než česká garance 14denní lhůty na vrácení zboží z e­-shopu. Marně přemýšlím, jestli mi nějaká elektronika z Aliexpressu odešla ve 2leté lhůtě. Kromě LED žárovek mě nic nenapadá. Ty už bych z Číny nekoupil. Nevím, čím to je, ale pokud něco funguje po vybalení, tak pokud to fyzicky nerozbiju, vydrží mi to tak nějak očekávaně dlouho a nepozoruji žádné známky plánované životnosti. Asi ještě tak daleko nejsou jako západní firmy.

Ale chápu, že pro někoho je také zásadní český manuál dle předpisů a krabička.
Odpovědět0  0
Já kupoval na Alíkovi loni v listopadu ­(s čipem RTL8125­) a vyšla mě na 14,42 $. Funguje na Cat5e parádně, běžně 280 MB­/s. Samozřejmě bez switche ­- přímé propojení 2 PC.
Odpovědět0  0
Jeden nejvýkonnějších serverových EPYCů schválně běží se starší verzí benchmarku na destkopových Windows 10, které omezují počet threadů na 1 proces na max. 64? To srovnání snad nikdo nebere vážně, že?

Pod trošku rozumějším OS je MT výkon samozřejmě někde jinde:
https:­/­/www.servethehome.com­/wp­-content­/uploads­/2019­/08­/Geekbench­-4­-Linux­-Dual­-AMD­-EPYC­-7742­-v­-Top­-Quad­-Intel­-Xeon­-Platinum­-8180M.jpg
- to je sice 2P výkon, ale i 1P se bude blížit 100 000 a ne 35 000 jako pod woknama tady.
Odpovědět11  0
Proč by mělo dojít ke znehodnocení celého čipu u APU víc než u GPU? Ať už je chyba v CPU nebo GPU, udělá se z 8 jádra šestijádro nebo čtyřjádro, z 8 CU 7 nebo 6 CU. No a čip se vyhodí, jen když je vadné to ostatní, co není zdvojené, ale toho je i u GPU dost ­- řadič GDDR, video enginy, obrazové výstupy...
Odpovědět1  0
Jasně, to už jsme tady spolu probírali a já jsem vysvětloval, proč to nepovažuji za dobře napsanou aplikaci. 16­-jádrový TR se Zen 2 neexistuje a srovnání s TR generace Zen­/Zen+ v drtivé většině případů vyzní lépe pro úspornější a novější Zen 2, často i výrazně.

Hint: 64­-jádrový EPYC má 8 kanálů. 16­-jádrový 3950X má 2 kanály. Čtvrtina jader, čtvrtina vláken, čtvrtina současně běžících procesů, čtvrtinový přístup do RAM. V čem je problém?
Odpovědět0  0
Kdo chce­/potřebuje šetřit, ten si vždy mohl postavit ­"server­" z desktopových komponent. Výkonné servery zas prakticky vždy jsou vícesoketové. A to TR prostě nebude. Této kanibalizace bych se nebál.

Můj tip je, že to desktopu 4kanál nebude, to spíš se začnou časem víc prosazovat různé formy vrstvených pamětí na CPU.

Podle čeho soudíte, že je pro 3950X dvoukanál dost omezující? Podle mých zkušeností vůbec ne. Netvrdím, že nejde napsat kód, který bude furt prohánět celou RAMku za každou cenu procesorem, ale v reálných a dobře napsaných aplikacích škáluje R9 3950X velmi pěkně a právě tak, jak se dá čekat.
Odpovědět0  0
Nejvýkonnější EPYCy se používají většinou dvousoketově a to, pokud vím, TR nepodporují.
Odpovědět1  0
Tyhle srovnání začínají mít úroveň asi jako reklamy typu ­"Michal si myje každou půlku hlavy jiným šampónem..."
Odpovědět5  0
Takže Intel ohlásí nový produkt ­"Killer­", všichni se budou těšit, že konečně udělá zas pořádné procesory. A ona to bude síťovka... ;­-)
Odpovědět4  0
"Nikdy, protože tolik světla prostě na zemi přes atmosféru nedopadá.­"

V tom se mýlíte. Na Zemi dopadá energie ze Slunce, která je přibližně 10 000 až 100 000 násobek toho, co lidstvo vyrobí­/spotřebuje. Vlastně většina energie ve vesmíru je z hvězd. Třeba naše Slunce se každou sekundu zmenší o 4 miliony tun ­- to vše vyzáří. Doporučuji ke čtení: Sluneční konstanta, Kardašovova škála.
Odpovědět2  0
Zrovna v Arizoně v Chandleru má 4 továrny Intel. Nejlepší má být spuštěna letos FAB 42 na 10 a 7 nm. Že by náhoda?
Odpovědět1  0
Bez šance. Když to nemá ani o 2 měsíce starší a 3x dražší AX3600.
Odpovědět0  0
Myslím, že většina těch největších superpočítačů se staví na velmi racionálním základě a ne podle toho, co mají běžní stavitelé serverů typu HP a Dell dlouhodobě nasmlouvané a chtějí udat. Takže pokud Intel nenabídne 60­-70% slevu, tak dnes skončí samozřejmě u AMD. Tipuji, že na příštím vydání top500.org bude trend patrný.

Mě spíš překvapilo, že začali už se stavbou, když EPYC Milan mají vyjít podle všeho až ke konci roku.
Odpovědět0  0
Zen je tu 3 a čtvrt roku, v mnohém odlišný Zen 2 ani ne rok. Scheduler ve Windows je opravdu ostuda a spíš se ho AMD naučilo obcházet reportováním ­"přizpůsobeného­" pořadí jader přes CPPC2, než že by se v Microsoftu sami snažili. Podobně Mathworks, kteří teprve teď pod tlakem ­"opravili­" tu prásárnu, že se AVX instrukce používali jen tehdy, když se detekoval procesor ­"GenuineIntel­". No a prime95, který se snaží nastavit afinitu neexistujícímu jádru, ačkoli si sám spočítal, že jich tam tolik není... Tolik k ochotě SW vývojářů.
Odpovědět1  0
Já netaktuji a PC mám 100% stabilní. Zejména od té doby, co jsem odhalil a vyměnil jeden vadný 16GB modul ­(chyba v jednom bitu­). Teda ono mi to PC za 5 měsíců kvůli hardwaru nepadlo nikdy, jen dělalo tehdy náhodné bitové chyby v datech. Ostatně Ryzeny jsou de fakto přiměřeně a spolehlivě taktované už od AMD. ;­-­)

Na max ­(žádné prázdné cykly­) dokáže vytížit CPU leccos a nelze říct, že to je nedostatečně, kór když to je real­-world aplikace. Jen holt některé typy instrukcí dokaží ­"udělat peklo­" v některých malých obvodech a způsobit lokální přehřívání, na které se pak musí reagovat. Navi Radeony mají síť 64 teplotních čidel, nedivil bych se, kdyby na tom loňské Ryzeny byly podobně. Takže klidně může nastat situace, kdy lokální přehřívání způsobí throttling, ačkoli v jiném benchmarku který jinak vyžaduje větší celkový příkon CPU nikoli. Takže který z nich je pak směrodatnější?
Dnešní CPU jsou natolik komplexní samostatně fungující entity, že je nikdy nelze vystihnout jediným benchmarkem.

Ostatně intel se svým podtaktováváním při AVX2+ tím trpí mnohem víc. Mně ostatní AVX2 aplikace běží naplno.
Odpovědět1  0
Já sice programátor jsem, ale Prime95 téměř neznám. Jen mám mnohokrát ověřenou zkušenost, že na optimalizacích opravdu hodně záleží. Kdysi jsem třeba v jednom grafickém filtru který počítal tenzorová pole v javě pouze změnil směr procházení ­(všechny výpočty byly stejné jen v jiném pořadí­) a hned to bylo 2,5x rychlejší. Žádné algoritmické vysvětlení ale nebylo, kompilátor nemohl vymyslet optimalizaci, muselo jít nejspíš o vliv cache CPU. Je dost pravděpodobné, že na jiném CPU by se to chovalo úplně jinak.

No a podle toho špatného přiřazování afinity na neexistující jádro tuším, že v Prime95 optimalizace pro Ryzen nejen chybí, ale spíš mu ještě škodí. Pokud program přesně nezná strukturu CPU, pak je lepší si s afinitou nehrát a nechat to aspoň na OS.

Bohužel podobné ignorování Ryzenů je stále ještě občas zažité z dob dlouhé nadvlády Intelu. Viz nadávná kauza s Matlabem. Naštěstí se to postupně lepší.

Jinak mě by fakt zajímalo, jestli je nějaký program, který škáluje dobře s více jádry ­(tj. Ryzen 3950X je na tom líp než 3900X­) a přitom je i9900K mezi nimi. Já jsem takový nezaznamenal. Prime95 evidentně škáluje špatně a i9900K na tom může být klidně líp než můj.

Já AVX i AVX2 používám pořád ­(například x265­) a nikdy mi to takhle nethrottlovalo. Trvale mi běží při 100% zátěži na ~3,8GHz a 75­-80°C. Ten Prime95 je v tom nějaký extrémní. :­-­)

Ano, už asi týden počítám COVID v Rosettě za CNT :­-­)
https:­/­/statistiky.czechnationalteam.cz­/index.php?akce=user&id_user=27344
Ale nedávám tomu celý výkon, ani neběžím 24h denně, ale jen tak 16.
Odpovědět3  0
Tak jsem si zkoušel Prime95 a máte pravdu, že se chová zvláštně. Nešlo mi nastavit 720k FFT, ale jen 768k, nicméně největší počet iterací vycházelo při 16 cores ­/ 9 workers bez HT.
https:­/­/ctrlv.cz­/Hgj7

Přitom při HT docházelo evidentně k throttlingu, což jsem nikde jinde nezažil ­(a to mám jinak CPU zatížený prakticky nonstop na 100%, ale mám jen vzduchový chladič­), takže tam výsledky nejsou tak směrodatné.

Ještě podivnější bylo ale když jsem zkoušel výchozí testy, kde se mění velikost FFT. Tam pro jednu velikost bylo nejlepší nastavení 1 worker a pro jiné 4 workers a to dost výrazně. Ovšem při opakovaném testu to vyšlo stejně, čili to není náhodná vlastnost architektury, ale prostě tak je ten benchmark postaven.

Nicméně! Ten software má poslední verzi z loňského srpna a o architektuře ZEN 2 tam v changelogu nic není. Naopak, při testu 3 workers v HT i bez HT se vždy pokusil nastavit afinitu jádru 17 ­(proboha!­), což sám vyhodnotil, jako že nejde, když je jader 16. Ale hlavně, proč nastavuje afinitu, když tuhle čipletovou architekturu zjevně nezná. Kdyby to třeba nechal na OS ­(nejlépe v linuxu­), tak to může být třeba úplně jinak. Takže hlavní tušení mám to, že se sice pokouší optimalizovat, ale blbě, a tím to spíš kazí...

Jo, ale pořád neznám žádný test, kde by byl i9900K na půl cesty mezi 3900X a 3950X, to by mě fakt zajímalo.
Odpovědět3  1
Také používám 20 let všude jen černou. Ale obvykle mám i na 30­" monitoru tolik oken, že pozadí vidím jen tak 10 s po startu OS. :­-­)
Odpovědět0  0
Přiznám se, že mě nenapadá, že bych někdy viděl výsledek testu, který dopadl tak jak popisujete. Zato jsem viděl dost testů, kde si s 9900K poradí i laciný 3700X. Jinak já mám to 16jádro, provozuji dost různých vícevláknových aplikací, prováděl jsem testy ve Windows i v linuxu, ale nikde jsem nebyl schopen vnímat rozdíl, na jakém čipletu nebo CCX co běží.
Odpovědět5  0
Máte pravdu, že lepší by bylo srovnání dle vyrobených waferů měsíčně. Bohužel, Intel jaksi tento údaj tají, takže to nelze srovnat. Nicméně TSMC továrnu uvádějí ­(viz odkaz výše­) řádově desítky tisíc měsíčně u skoro všech továren, což je podobné, jako u továren Micronu, GF, UMC, SMIC... takže nepředpokládám, že by se jednalo o večerky a Intel měl všechno 10 větší. Což lze ostatně odvodit i z druhé charakteristiky, pořizovací ceny:

U Intelu jsou uznámy pořizovací ceny 3 továren. Z roku 2007, 2010 a 2020 jako 3, 2,5 a 7 mld $. Přičemž poslední dokončená továrna Intelu byla v roce 2013 za neznámo cenu, další bude až ta letošní.
TSMC naproti tomu od roku 2013 uvedl v činnost již 9 továren a všechny měly pořizovací cenu mezi 3,65 až 9,02 mld $.

Takže nechcete náhodou své tvrzení vzít zpět? ;­-)
Odpovědět2  1
Právě, že nemá pravdu. Ten, kdo by dnes rušil nové obří zakázky by byl Intel. Však už druhý rok přece nestíhá uspokojovat poptávku. On nikdo nemá špičkové foundry, které by ležely ladem a čekaly na to, jestli přijde nová velká objednávka. Ale AMD využívá jak plně původní GF pro starší CPU a centrální čiplety, tak TSMC. Letos se na 7nm stane jeho největším odběratelem ­(zdvojnásobí počet odebraných waferů­).

Jasně, že TSMC vyrábí pro víc firem, ale umí také pružněji reagovat na potřeby. A rozhodně to není žádný trpaslík. Je to největší taiwanská firma, tržní kapitalizací překonává Intel nyní o 12 % a to má jen továrny! Mimochodem, Intelu jsem napočítal 16 továren­/modulů, TSMC 36.

Prostě smluvní výroba v Asii je naopak pro AMD v mnohém lepší řešení, než provozování vlastních továren na drahém a přeregulovaném západě. Tak jako to dnes dělají všechny IT firmy kromě Intelu, který si ty továrny doposud mohl dovolit kvůli obřím maržím. Ale ty jak je známo mu klesají...
Odpovědět10  1
Tak už mají skladem 2 ks za 107 990. Asi je jasné kde.
Odpovědět0  0
"Pokud tak nebudeme počítat údajnou novinku EPYC 7H12 se stejným TDP, kterou AMD dosud nepotvrdilo­"

To je zajímavé, že údajnou novinku EPYC 7H12 AMD nepotvrdilo, ale už v listopadu 2019 na něm byly založeny a zbenchmarkovány 2 superpočítače ­(top500.org­) ;)
Odpovědět0  0
Taky mám X570 E­-Gaming. Větráček neslyším, takže mi zatím nevadí. Kdyby ale existoval nějaký vhodný větší pasiv, šel bych do něj. Ale vyrábět si nic nebudu.
Odpovědět0  0
Tak já jsem měl asi štěstí ­- asi v 15:30 jsem náhodou zkusil na Googlu 3950X za poslední hodinu a vyhodilo mi to newegg, že je mají v USA skladem a prodávají za ~21500 Kč s omezením 1ks­/osobu. Zkusil jsem tedy Alzu a CZC a na obou bylo taky pár ks skladem. Alza udávala >=5 ks, CZC 3ks. V obou totožných 21990. Tak jsem zrušil v softcomu dlouho čekající objednávku na 12jádro a koupil tohle 16jádro na Alze. No, než jsem v bankovnictví přišel na to, jak zvednout limit na kartě a konečně zaplatil, tak už byl skladem jen 1ks. Po dalším refreshi už 0. Na CZC byly ještě v 16:00 ty 3 ks, ale za půl hodiny už taky vyprodáno. No a dnes CPU dorazil, tak mám o zábavu postaráno. ;­-­)

Jo a na Alze jsem taky měl upozornění na naskladnění, ale tentokrát vůbec nepřišlo.
Odpovědět0  0
Super, díky moc!
Odpovědět0  0
To je nějaký doplněk browseru na ty grafy? Ten by se mi hodně hodil...
Odpovědět0  0
Jestli jsem odkazovaný článek pochopil správně, tak hlavní rozdíl nebyl v instrukcích, ale v tom, že stará verze benchmarku na rozdíl od Intelu běžela na polovičním počtu vláken, tj. Intel na 224 a EPYC na 128 místo 256. To se to pak závodí...
Odpovědět6  1
Řekl bych, že každý, koho zajímá dobrá koupě vyššího výkonu teď čeká na listopad, kdy proti sobě stanou nové TR3 a HEDT. Aspoň u mě to tak je.
U TR3 už také bylo několik leaků benchmarků a vypadá to na pěkný posun výkonu.

Do té doby je zbytečné cokoli řešit, protože z nových platforem je ke koupi stejně pouze Ryzen 9 ­(už je konečně víc skladem­).
Odpovědět0  0
Čili vám není jedno, kolik to stojí. ;­-­)

Počkejte na listopad ­(stejně Intel ještě k prodeji není­) a nové 7nm TR s lepším AVX výkonem než staré TR. Jsem si jistý, že AMD nezklame a bude opět výhodnější. Tipuji takové 24jádro za cenu intelovského 18jádra.

Mimochodem, nevěřím, že by u paralelních AVX úloh byl bottleneck s přístupem k paměti u 2kanálového zapojení. Nota bene u AMD s velkou L3. Vícekanálové zapojení se využije hlavně u serverů, kde běží desítky virtuálů, kde každý potřebuje zcela vlastní paměť.
Odpovědět5  3
Podle grafu to vypadá, že AMD přeslo na metodu TIC­-TAC. Snad neskončí jako Intel. ;­-)
Odpovědět2  0
Tedy – ta krabice Tomahawk MAX se siluetou co připomíná dopravní letadlo namířené prudce k zemi... ;­-)
Odpovědět0  0
Pro zajímavost jsem se podíval na ty notebooky a jsou tak moc odlišné, že z nich odvozovat odlišnost cen CPU je absurdní. Intel ­(HP­) má 4 GB+Optane a HDD, kdežto AMD ­(Acer­) má 8 GB+SSD. Už to samo by mělo natrknout, co bude lépe použitelné. Nehledě na výkon grafiky UHD 620 na dnešní hry moc nestačí, Vega 8 rozběhne v nízkém nastavení skoro vše.
Stejně tak porovnávat výdrž je fajn, ale notebooky s AMD bývají bohužel příliš často s menší baterkou. Nehledě na fakt, že každý kapacitu udává v jiných jednotkách a těžko se srovnává.
Odpovědět2  2
Podle seznamu to skoro vypadá, že v Nvidii testují podle abecedy a moc nespěchají. Takže za pár měsíců se dostanou k Dellu, pak k Eizu... :­-D
Odpovědět2  0
V Británii zlevnil nikoli o 15 a 9 %, ale o 13,4 a 5,6 %.
Odpovědět0  0
Ano, CryptoNight je dělaný na CPU. Třeba na mém o řád levnějším FX­-8350 udělá 370­-390 H­/s, což ještě začátkem ledna představovalo běžně přes 2 $­/den ­(NiceHash­).
Odpovědět0  0
Chápu, v pohodě. Nejde o život. :­-)
Odpovědět0  0
Přesně, totéž. :­-/
Odpovědět2  0
Jak jako nefunkční bez cloudu? Mám 5Mpix HikVision, video nikam neposílá, nahrávání se dá nastavit lokálně ­(SD, NAS­), na mobilu funguje ­(kdybych udělal portforward, tak i vzdáleně, ale to nechci­) a nestála mě ani 100$ na AE.
Odpovědět0  0
Udělal jsem si pár rychlých testů a nic moc. Nejde jen o to, že je verze 1.0 nejméně 100x pomalejší než libjpeg ­(a to máme ještě i akcelerované libjpeg­-turbo­), ale kvalita mě nepřesvědčila. Artefakty ostrých hran jsou skutečně menší, ale kompenzuje to vyšším kostičkováním. Prostě taková adaptivní kvantizace se zoufalou pomalostí.
Odpovědět0  0
Úplně stejná úvaha. Jen mám jednoslotovou pasivní HD4670 ;­-)
Odpovědět1  0
Odstavec odmítající Llano je dávno pasé. Dostupnost čtyřjader je od ledna zcela v pořádku. Já když si udělám srovnání, tak mi naopak připadají minimálně plně konkurenceschopné oba cenové konce:
Levné dvoujádro + levná deska s USB3 = graficky slušný low end s parádní spotřebou v klidu.
Čtyřjádro ­- v pohodě na běžné hraní, přičemž zároveň v klidu nenajdete energeticky úspornější řešení s obdobně výkonnou grafikou.
Odpovědět0  0