Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vodní chlazení a dnešní nabídka

24.4.2009, Jan Vítek, článek
Vodní chlazení a dnešní nabídka
Na trhu se objevuje stále více roztodivnějších produktů z oblasti vodního chlazení, které stojí za zmapování. Uplatňují se zde firmy, jež se orientují čistě na tento druh chlazení, ale i společnosti se širším záběrem. Dle toho se liší i jejich produkty.
U chladicích specialit začneme trošku zvolna s čínskou společností Hailea. Ta vlastně nemá s chlazením počítačů ani příliš společného, ale její systémy se dají v této oblasti velmi dobře použít.


Hailea HC-500A

V nabídce této firmy jsou totiž jakési ochlazovače vody, které dokáží díky kompresoru při hlučnosti do 20 dBA ochlazovat vodu až k bodu mrazu. S výkonem se můžeme dostat až na cca 1600 W, takže ve výsledku lze získat velmi nízké teploty chladicího média a díky nim i vyšší takty komponent. Připravme se ale jednak na vysokou pořizovací cenu takového chlazení a také nezanedbatelnou spotřebu energie.

Nehledě na to, že při nízkých teplotách v porovnání s okolním prostředí se zvedá riziko kondenzace vodních par na blocích a hadičkách. Pak je nanejvýš vhodné systém na kritických místech zaizolovat, abychom se nedočkali náhlé smrti našeho plechového mazlíka. A samozřejmě jde pouze o průtokovou "chladničku", takže se musí použít ještě čerpadlo, hadičky, vodní bloky, apod.




Ovšem toto není nic proti čistě kompresorovým systémům, kam patří třeba chladiče Prometeia Mach (recenze) od Extreme Cooling Technologies a nyní také se začali zapojovat i známější výrobci - OCZ Technology a Thermaltake.


OCZ Technology CRYO-Z

Společnost OCZ Technology se začala montovat i do nepříliš tradičních chladicích technologií, tedy co se týče oblasti PC. Nanotrubičkového OCZ Hydrojet se asi jen tak nedočkáme, ale v nabídce firmy již figuruje obdoba Prometeiy - chlazení CRYO-Z. Toto chlazení využívá CPU blok, jemuž budeme spíše říkat výparník. Ten může u tohoto modelu dosáhnout teploty kolem -45 až -50 °C, přičemž při zapnutí počítače chlazení čeká, až blok dosáhne -30 °C a pak teprve počítač zapne, takže my můžeme svůj procesor snadno dostat na teplotu hluboko pod nulu a pokusit se o výrazné přetaktování.

Takové chladiče ale nejsou tvořeny s ohledem na tichý provoz, protože je tu jednak výměník s ventilátorem a pak samozřejmě i kompresor. V tomto případě ale OCZ ve specifikacích o hlučnosti (raději?) vůbec nemluví.

Thermaltake Xpressar RCS100

Zmiňoval jsem také Thermaltake, jenž poměrně nedávno představil svůj systém Xpressar RCS100 zabudovný v jednom ze svých BigTowerů. Ten má tedy výhodu především v kompaktnosti, ale zato není tak výkonný jako externí systémy. Sám výrobce udává, že budeme schopni dosáhnout teplot procesoru o cca 20 °C nižších v porovnání s vodními chladiči. Něco nám napoví také maximální spotřeba chlazení 50 Wattů, což není tak hrozné. V reálu bychom tak mohli očekávat teplot procesoru kolem 20 °C, ale samozřejmě záleží na tom, o jaký procesor vůbec jde a co přesně měl výrobce vůbec na mysli, když psal své specifikace.

V obchodech pak můžeme najít i další podobné chladiče, většinou pod jednotným označením. Jde třeba o "Cooler Express 2009 Design Super Dual Evaporators CPU Cooling Unit", jenž má velmi blízko k modelu Prometeia Mach II a pak také Asetek a jeho řada VapoChill.

Stručný přehled velmi rozlehlého světa vodního chlazení, jenž si v dnešní době již nezadá s oblastí vzduchového chlazení, je tedy za námi. Je nevýhodou, že mít dobrý přehled ve vodních systémech je velmi obtížné, protože jednak zde figuruje moc výrobců, ale především se nejedná o jeden produkt, nýbrž o kombinaci více komponent a každá svým způsobem výsledný celek nějak ovlivňuje. Navíc je i testování vodních chladičů daleko náročnější, než když máme jednoduše na socket šoupnout nějaký heatpipe model a porovnat jej s několika ostatními.

Na druhou stranu, pokud se rozhodnete si svého vodníka postavit, pouštíte se do zajímavého kolotoče s vyhlídkou na budoucí upgrady systému, což má své kouzlo. Něco to sice stojí, ale který koníček ne.