Výkon bitcoinové sítě už je opět na úrovni před čínským exodem
9.12.2021, Jan Vítek, aktualita
Těžařům Bitcoinu trvalo poměrně dlouho, než se vzpamatovali ze zákazu těžby v Číně, ovšem nyní už opět dosáhli letošní úrovně z května. To mimochodem těžařům Etherea trvalo mnohem kratší dobu.
Těžbu Bitcoinu a kryptoměn obecně poznamenala jednak výrazná korekce, která proběhla právě letos v květnu a poslala hodnotu kryptoměn dolů na několik měsíců. Z toho se už sice Bitcoin a Ethereum vzpamatovaly, přičemž těžaři Etherea už také dokázali dalece překonat květnový výkon celé sítě, který dosáhl téměř 600 TH/s.
V porovnání s Bitcoinem ale v květnu odstartoval v případě Etherea jen mírný propad a už ke konci srpna hashrate poprvé překonal hranici 600 TH/s a nyní už je vysoko nad 800 TH/s. To jen dokazuje, jak se do sítě pravidelně zapojují nové a nové grafické karty.
Jednoduchým výpočtem také dojdeme k tomu, že pokud za poslední kvartál přibyl výkon cca 200 TH/s, představuje to dva miliony karet s výkonem 100 MH/s, čili dejme tomu něco přes dva miliony RTX 3080 v původní verzi nebo cca šest milionů RTX 2060 či RTX 3060 LHR.
Oproti tomu výkon bitcoinové sítě se propadl velice výrazně, a to o cca polovinu, přičemž opětovný růst byl výrazně mírnější, takže není divu, že na 180 milionů TH/s se dostává až nyní, respektive ještě tam není, ale brzy bude.
Těžba Bitcoinu z Číny přitom v podstatě zmizela a tato země aktuálně nemá žádný významný podíl, na čemž se ale také může podílet maskování pomocí VPN. Ostatně právě v Irsku by se ve skutečnosti nic těžit nemělo a jde spíše o tamní VPN služby a podobné by to mohlo být v Německu. Víme však, že těžba se měla přesunout především do USA, Kanady, Ruska či Kazachstánu.
Co se týče Evropy, největší podíl na reálné těžbě Bitcoinu by mělo mít Švédsko (1,2 %), z něhož právě nedávno zazněl požadavek na to, aby v Evropě byla těžba kryptoměn s modelem Proof of Work zakázána právě kvůli vysoké spotřebě energie. Právě kvůli mizivému podílu Evropy na těžbě ale nejde o velké téma a uvidíme, zda se vůbec ujme.