Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výměna BIOSu pro videokarty GeForce

21.11.2001, Emil Pavelka, článek
Výměna BIOSu pro videokarty GeForce
Pod slovem BIOS si většina lidí představí prostor pro uložení nastavení základní desky. A i flashování bývá nejčastěji vztahováno k základní desce. BIOS je ovšem také velmi důležitou součástí videokarty.
Pod slovem BIOS (Basic Input Output System) si většina lidí představí prostor pro uložení nastavení základní desky. A i flashování bývá nejčastěji vztahováno k základní desce. BIOS je ovšem také velmi důležitou součástí videokarty. I když je třeba říci, že jeho výměnu opravdu potřebujeme jen v nemnoha případech. Rozhodně ji pak nelze doporučit v případě, kdy nevíte proč BIOS měnit. Také je třeba upozorni na to, že výměna BIOSu je zásahem, kterým i při jeho úspěšném dokončení můžete přijít o záruku.

Pádným důvodem k výměně BIOSu vaší grafické karty, je špatná funkce videokarty. Kvůli tomuto problému ovšem bývá třeba BIOS měnit jen zřídkakdy. Sám jsem byl k tomu prozatím donucen jen ve dvou případech a v poměru k ostatním poruchám či vadám, je to věc, která se téměř nevyskytuje.
Dalším, co vás může přimět k experimentu, je změna frekvence přímo v BIOSu, bez nutnosti spouštění nějakých SW pomůcek, nebo bez zásahů do registrů v případě Windows9X. Popřípadě, chcete kartu přetaktovat v operačním systému, pro nějž ani nejsou SW pomůcky dostupné.
Chcete-li, aby vaše karta mohla používat SBA (Side-Band Addressing) a vaše základní deska to podporuje, může to být pro vás důvod. Praktické zkušenosti ovšem ukazují, že nárůst výkonu je minimální a naopak mají některé čipsety problémy se stabilitou a také se sníží přetaktovatelnost grafické karty.

Nemůžete-li se smířit s tím, že vaše karta je noname, pak změna ID a přehrání BIOSu může vyřešit vaše deprese (a nebo vám přivodit jiné, silnější;-)

Takže ať už se člověk svobodně rozhodne, nebo bude donucen k flešnutí BIOSu grafické karty, musí si nejdříve sehnat, čím svůj starý BIOS nahradí.

Různí výrobci používají rozdílné konvence značení verzí. Ideální je BIOS přímo od výrobce karty, ke konkrétnímu typu. V horším případě musíme vybírat podle čipu, typu paměti a doplňkových funkcí. Tato fáze-výběr, je velmi důležitá, takže se jí je třeba vážně věnovat. V případě nejistoty je lépe přenechat zábavu někomu jinému, nebo ustoupit.

Nestahujeme-li nový BIOS, ale chystáme se k úpravě stávajícího, pak je k tomuto účelu doporučitelný program TNT BIOS Edit (pro karty TNT/TNT2) popřípadě GF123x BIOS Edit (pro karty GeForce1/2/3), který vám umožní načíst obsah vašeho BIOSU, upravit a uložit do *.bin souboru, který budete moci následně požít k flešnutí.

Tntedit.zip gf123edit.zip disk1.zip disk2.zip


Co dál? Zazálohujeme starý BIOS do souboru, uložíme jej na systémovou disketu a přidáme flešovací program (referenční nv4flash pro TNT,nv5flash pro TNT2, nvflash pro GeForce2, nebo firemní-např. od ASUSu). Další stejnou disketu si uděláme i pro nový BIOS . Na disketách si vytvoříme dávkové soubory pro flešnutí BIOSU. Nazveme je autoexec.bat, ať se nám to hned po zavedení systému spustí. Pokud máme přetaktovanou sběrnici, tak ji uvedeme na standardní kmitočet. UPS se pro podobné experimenty také hodí.

Než to spustíme, můžeme ještě vyzkoušet pomocí programu VGABIOS načíst nanečisto obraz nového *.bin souboru do kešovací oblasti pro VGA (pro to musíme mít v BIOSU základní desky povoleno Video BIOS Cacheable).

Vgabios.zip

No a pokud jsme si jisti tím, že to co chceme udělat opravdu chceme, vložíme připravenou disketu do mechaniky, nabootujeme z ní, spustíme dávkový soubor a žasneme. Pokud vše proběhne bez problémů, můžete si blahopřát.

V případě neúspěchu zkusíme vše zkontrolovat a opakovat. Vidíme-li, že po dalším restartu nic nevidíme, pokusíme se použít disketu s originálním BIOSem. Pokud počítač nechce nabootovat nabídněte mu druhou VGA kartu (ISA nebo PCI s neflešovatelným BIOSem) a pokuste se vrátit originální BIOS. Nefunguje? No nic běžte si zaběhat ;-)
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.