Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výrobci základních desek přesouvají výrobu do Číny

18.7.2003, Štěpán Mrázek, článek
Výrobci základních desek přesouvají výrobu do Číny
Čtyři největší výrobci základních desek, společnosti ASUSTeK, ECS, MSI a Gigabyte pokračují v trendu přesouvat výrobu do Číny. Ke konci roku by tam měli vyrábět více než 50% své produkce.
Čtyři nejvýznamnější výrobci základních desek na světě, společnosti ASUSTeK, ECS, MSI a Gigabyte, pokračují v přesouvání svých výrobních kapacit do Číny. Pokud se dnes podíváme na aktuální stav, zjistíme následující skutečnosti:
  • ASUSTeK - po té co společnost dokončí továrnu v Suzhou (provincie Jiangsu, Čína) stoupne její výrobní kapacita na cca 3 milióny základních desek měsíčně. Polovina bude pocházet z Taiwanské produkce a druhá polovina z Čínské.
  • ECS - společnost prodala svoji továrnu v Chungli (Taiwan) společnosti ASUSTeK Computer a nyní pochází veškeré její základní desky z jižní Číny. Celková produkce se odhaduje na 1,8 až 2 milióny základních desek měsíčně.
  • MSI - v červnu společnost zredukovala svoji produkci v Chongho (Taiwan) a přesunula vybavení do Kunshan (provincie Jiangsu, Čína). V současnosti pochází více než 50% základních desek MSI z Čínské produkce. Celková výrobní kapacita bohužel není uvedena.
  • Gigabyte - Před koncem roku 2002 pocházelo z Čínské produkce pouze 30% základních desek a zbytek pak z Taiwanské. V současnosti však společnosti pomalu utlumuje Taiwanskou produkci a přesouvá výrobu do Dongguan (provincie Guangdong, Čína). Bližší podrobnosti (zejména rychlost přesunu) bohužel neznáme. Celková měsíční kapacita nyní představuje 1,15 miliónů a do konce roku by měla vzrůst na 1,5 miliónů základních desek.

Pozn.: Pokud vás zajímá srovnání všech čtyř výrobců dle obratu za letošní rok a výhled do budoucnosti, doporučuji vám tento článek.

O komentář jsme požádali pana Martina Indráka ze společnosti LEVI International a.s.: "Přesun výroby z Taiwanu do Číny je logickým důsledkem cenové války mezi výrobci MB, které jsme svědky v posledních obdobích. Všichni jsou totiž pod tlakem a jeden z velmi účinných způsobů, jak snížit výrobní náklady (a tím i výslednou cenu produktu), je zahájení produkce na pevninské Číně. Zde je nejen výrazně levnější pracovní síla, ale i samotná výstavba a provoz výrobních závodů vyjde levněji (levnější půda, stavební práce i energie). Důležité je, aby přesunem výroby z domovského Taiwanu do Číny neutrpěla kvalita výrobků. Pravdou je, že v minulosti měl s tímto faktorem problém nejeden renovaný výrobce. Silné technické zázemí a tvrdé podmínky norem jakosti, podle kterých je většina z předních producentů certifikována, jsou zárukou toho, že uživatelé nepoznají, odkud jejich komponenta pochází a kvalita zůstává nezměněna.".

Zdroj: Digitimes