Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vývoj cen vybraných komponent PC

19.5.2000, Jan Krahulec, zpráva
Vývoj cen vybraných komponent PC
Na našem trhu pro 17.-20. týden.
Uplynul další měsíc a je tu v pořadí již čtvrtý přehled vývoje cen jednotlivých komponent na našem trhu. Bohužel předpovědi z hlediska sílícího dolaru se uskutečnily a tak se nyní pohybuje kurz na cca 41 Kč/USD. Toto se samozřejmě odrazilo v růstu cen jednotlivých komponent. Doufejme jen, že kurz dolaru již kulminoval a nyní se stabilizuje. V budoucnu snad poklesne i když 35 Kč/USD je asi jen snem.

Procesory:
AMD koncem dubna konečně oznámilo oficiální názvy pro procesory Spitfire a Thunderbird, které by se na trhu měly objevit v průběhu června. Pro Spitfire byl vybrán název Duron. Thunderbird si ponechá název Athlon, který přinesl AMD značný úspěch. Od Intelu se bohužel zatím, kromě již uvedeného iCeleronu II, žádného nového procesoru nedočkáme. Také o procesoru Cyrix III (Joshua) bylo slyšet, ovšem přinesl spíše zklamání, neboť FPU trpí opět slabým výkonnostním syndromem jako to bylo u všech předešlých Cyrix procesorů, a např. v hrách může být výkon oproti iCeleronu až poloviční (iCeleron 533 vs. Cyrix III PR533 - Quake III). Na našem trhu z hlediska nabídky přibyly pouze výkonnější varianty procesoru AMD K7 s frekvencí až do 1000 MHz (cena 19.týdne byla cca 64000 Kč s DPH) a iPIII do frekvence 866 MHz (cena 19.týdne cca 54000 Kč s DPH).

Z hlediska uvedeného výčtu procesorů nebyl žádný zástupce přidán ani odebrán.



Stejný osud jako měl procesor AMD K6-2 400 MHz, čeká nejspíše i variantu 450 MHz, která bude cenově vytlačena 500 MHz variantou. Jako nejlepší investice u procesoru K6-2 se jeví právě 500 MHz varianta. Procesory iCeleron zaznamenaly výrazný nárůst ceny, který byl způsoben jednak růstem kurzu USD, ale hlavně určitým dlouhodobým nedostatkem těchto procesorů na trhu. Ovšem ceny procesorů iCeleron oproti iPIII jsou pro mnoho zákazníků přijatelnější. AMD K7 drží stále trend pomalu se snižujících cen, i když kurz USD nebyl příznivý. To se právě projevilo na pomalejším snižování ceny. Bohužel na našem trhu mnoho firem tento procesor nenabízí, což je trochu škoda. Dalším faktorem je i nemožnost ze strany AMD zahltit trh těmito procesory, neboť jejich výrobní kapacita je omezená. Tohoto využívá Intel se svými iPIII. Ceny procesorů iPIII se u variant nad 650 MHz včetně snížily, což je nepatrně přiblížilo normálním uživatelům. U variant mezi 500 MHz až 600 MHz byl pohyb cen dosti chaotický a řídil se dle jednotlivých provedení. Výhodné jsou v tomto rozmezí FC-PGA varianty s coppermine jádrem. Provedení SECC začíná také velice pomalu opouštět pozice. V posledních týdnech začínají být nedostupné varianty pod 600 MHz a varianty 533 MHz se již jen doprodávají.

Paměti:
19.týden byl pro RDRAM paměti (RIMM moduly) týdnem cenového pádu, neboť ceny některých modulů spadly až o 60 %. Bohužel jejich ceny jsou pro normálního uživatel stále vysoké. 128 MB RIMM stojí v přepočtu v rozmezí od 22000 Kč do 25000 Kč a 64 MB RIMM stojí cca od 11000 Kč do 16000 Kč. Do budoucna se jeví jako příznivá další technologie RAM pamětí tzv. DDR SDRAM, které se nyní uplatňují hlavně jako lokální paměti na grafických kartách. Výrobci čipových sad základních desek, např. VIA má již nyní ve svém plánu čipovou sadu podporující DDR SDRAM.


Ceny všech pamětí vzrostly a to hlavně v důsledku růstu kurzu USD. Trh pamětí je jeden z nejcitlivěji reagující trhů. EDO paměti, i když nejsou již hlavním artiklem, zaznamenaly další rekordní růst. SDRAM paměti se pomalu vracejí na ceny ze začátku roku. Relativně výhodnou investicí je stále 64 a 128 MB SDRAM PC-100 a také 128 MB SDRAM PC-133.


Grafické karty:
V oblasti grafických karet došlo hlavně v 18. týdnu k představení hned několika nových grafických čipů. První je čip ATI Radeon 256 (dříve označován jako Charisma), který by se měl na grafických kartách objevit v prodeji někdy v srpnu. Jako první čip překonává výkonnostní barieru 1 gigatexelu vykresleného za sekundu (přesnění 1.5 gigatexelu/s.). Mělo by se jedna o nejsložitější grafický procesor, který kdy vzniknul a sestává s 30 milionů tranzistorů. Dalším čipem byl následovník čipu GeForce256 nesoucí název GeForce 2 GTS. Již nyní několik hlavních výrobců grafických karet představuje karty využívající uvedený čip, např. ASUS V7700.

Níže uvedená tabulka nedoznala žádných změn oproti minulému srovnání


Ceny méně známých výrobců karet s čipem TNT2 klesly až o 8%. Stejný trend je možné zaznamenat i u karet firmy 3Dfx s čipem Vodoo3. Ostatní karty zaznamenaly spíše cenový nárůst. Karty s čipem GeForce 256 a GeForce 256 DDR reagovaly různě. Např. cenový interval karet s čipem GeForce 256 je v rozmezí 8000 až 13000 Kč s DPH.

Pevné disky:
Seagate začal na našem trhu nabízet nové disky řady U10 zahrnující kapacity 10, 15 a 20 GB, čímž rozšířil nabídku v nejlukrativnější oblasti disků, která je právě v rozmezí 10 až 20 GB. Do nabídek firem se také vrátily ve větší míře disky firmy Quantum. Western Digital přidal prostřednictvím svých dealerů na našem trhu v uplynulém měsíci snad jen 30 GB disk WD Caviar (5400 ot./min, UATA66), který cenou ohrožuje starší 27 GB WD Caviar.

Do přehledu byly přidány některé disky U10 od Seagate a 15,3 GB WD Caviar, neboť 13,6 GB varianty se doprodávají a cenou odpovídají 15,3 GB diskům WD.


Dlouhodobější trend pozvolného snižování cen byl také pozastaven kurzem USD i když oblast pevných disků je cenově stabilní bez nečekaných výkyvů. Stále lukrativním nákupem jsou disky od 10 GB do 20 GB. Nad 20 GB je poměr ceny za GB také příznivý, ovšem celková cena je poněkud vyšší.

Základní desky:
Asi největší událostí v uvedeném období, bylo oficiální oznámení Intelu ve 20. týdnu, že jejich MTH hub, který převádí signál s SDRAM pamětí na RDRAM signály a je používán hlavně u čipsetu i820, obsahuje chybu, která může způsobit např. ztrátu dat z PC, atd. Intel hodlá všechny své základní desky s tímto hubem vyměnit za desky, které jej neobsahují a jelikož následně nelze použít SDRAM paměť, je ochoten i přidat k nové desce RIMM moduly s RDRAM pamětí. Všichni ostatní výrobci zastavily výrobu desek s kombinací i820+MTH (SDRAM) a zatím neoznámily, jak budou řešit problém oni. Toto je asi poslední hřebíček do rakve čipsetu i820. Těžit by z toho mohla hlavně firma VIA se svým čipsetem VIA Apollo PRO133A.

Do přehledu byla přidán zástupce základní desky s čipsetem VIA KX133 pro procesory AMD K7 Athlon.


Ceny u všech základních desek vesměs stouply v rozmezí od 3% do 15%. Základní desky s čipsetem i820+MTH budou velice rychle staženy z trhu. Bohužel náš trh stále postrádá masovější nasazení desek s čipsetem VIA Apollo PRO133A.

Zvukové karty:
Oblast zvukových karet se bohužel potýká s nedostatkem nových technologií, které by ji rozhýbaly.


Dlouhodobý trend růstu cen zvukových karet podpořil i nepříznivý kurz USD.


CD a DVD mechaniky:
Z hlediska nabídky se objevily na trhu jen některé rychlejší modely CD a DVD mechanik jinak nedošlo k výraznému zpestření. V přehledu byla nahrazena 8-mi rychlostní mechanika NEC její 12-ti rychlostní nástupkyní.


Nepatrné snížení ceny CD mechaniky Toshiba je spíše výjimečné. Ostatní CD mechaniky zaznamenaly také určitý nárůst cen. Ceny u CD-RW se tvořily dle jednotlivých výrobců. Bohužel DVD mechaniky také celkově podražily.

Faxmodemy:


Ceny na trhu faxmodemů nebyly tolik zasaženy kurzem USD. Faxmodemy WELL si udržují velice příznivou cenu.