Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výzkumníci pomocí AI převedli skeny mozku na řeč

31.1.2019, Jan Vítek, aktualita
Výzkumníci pomocí AI převedli skeny mozku na řeč
Stephen Hawking by se už mohl pomalu těšit na to, že by mohl mluvit daleko snadněji a možná i přirozeněji, ovšem i když je on sám už nějaký ten pátek po smrti, je tu mnoho dalších, kteří sami nevydají ani hlásku. A těm by mohla tato novinka pomoci. 
Stephen Hawking využíval hardwarový vocoder pro syntézu řeči a dá se říci, že byl zdaleka nejznámějším takovým člověkem. Mnoho lidí po celém světě ale nedokáže mluvit bez pomoci technologií a pro ně může být velkou nadějí do budoucna umělou inteligencí vylepšená technologie, která už dokáže interpretovat mozkové skeny do řeči. V praxi by to tak mělo fungovat jako náhrada našeho hlasového aparátu, který využíváme pro vyjadřování, ale nemá hrozit to, že by příslušný hardware začal vyjadřovat nejniternější myšlenky svého majitele. 
 
 
Jde o výsledek výzkumníků z Neural Acoustic Processing Lab na Columbia University, kteří vyvinuli potřebný model umělé inteligence a strojového učení, jenž stojí mezi mozkovými signály a výsledným audiem. A může jít skutečně o převod slov, která si neříkáme ani v duchu, natož třeba jen myslíme, ale o ta, která se člověk s nefungujícím hlasovým aparátem snaží opravdu říci. Ony mozkové signály či vlny totiž mohou být sbírány jen z té části mozkové kůry, která provádí zpracování myšlenek do výsledné řeči, ale zatím to platí jen teoreticky. 
 
Vyvíjená technologie je zatím v rané fázi, ostatně i nejlepší model neposkytuje zcela jasné výsledky. Na stránkách příslušné laboratoře si můžete sami přehrát několik příkladů, v nichž máme uslyšet anglické číslice od 0 do 9 a i když to zatím nezní dokonale, jde o pozoruhodný výsledek, který by možná jen stačilo vyčistit či prohnat nějakým dalším audio filtrem, aby byl opravdu použitelný. 
 
Nicméně samotná technika, díky níž byly získány mozkové signály, v praxi použitelná zatím rozhodně není a v důsledku ani nešlo o výše popsaný převod signálu z řečového centra do počítačem generovaného audia. Výzkumníci totiž využili pacienty, kteří právě prodělávali chirurgický zákrok kvůli své epilepsii a při něm se nezřídka využívají různé neurologické testy. Zde to byl invazivní elektrokortikogram (ECoG) získávající signály přímo z obnaženého povrchu mozku a pět dobrovolníků při něm nic neříkalo, ale naopak poslouchalo záznam lidí říkajících číslice 0 až 9. O převod mozkových signálů ale šlo i tak, jen ne z té části mozku, která by se snad někdy v budoucnu měla použít v praxi. Ostatně právě to vysvětluje, proč prezentované výsledky založené na poslouchání mužského hlasu opravdu znějí jako muž. 
 
Prozatím také není připravena adekvátní náhrada pro sběr mozkových signálů, která by byla neinvazivní a vyžadovala by třeba jen umístění senzorů na povrch hlavy a umožnila univerzální překlad do řeči. 
 
Zdroj: Gizmodo