Výzkumníci zveřejnili plány na quantový čip s miliony qubitů
18.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Teprve nedávno byl firmou IBM nabídnut počítač vybavený pouhými 20 qubity a nyní tu máme plány univerzitních výzkumníků, kteří chtějí na současných polovodičových technologiích založit čip s miliony qubitů.
IBM Q System tak nabídne 20 qubitů a chystá se 50qubitový model, zatímco D-Wave už sice nabízí tisíce qubitů, ale v systémech, které mají jen úzké zaměření a jsou tak označovány za nepravé kvantové počítače. Inženýři z University of New South Wales (UNSW) však ve své výzkumné studii tvrdí, že jejich plány na kvantovou architekturu umožní provádět kvantové výpočty s využitím již existujících polovodičových technologií (CMOS), jež umožní výrobu "milionů qubitů". Navíc tvrdí, že jejich design je připraven pro využití v moderních továrnách vyrábějících polovodičové čipy a vyžaduje jen několik menších modifikací.
Výzkum proběhl především pod taktovkou pánů Andrewa Dzuraka a Dr. Menno Veldhorsta a je třeba si uvědomit, že ti zatím představili jen teoretický návrh a v samotné realizaci měli zatím provést jen první nesmělé krůčky. Ty představovaly pokusy s využitím "konvenčních křemíkových tranzistorů", které by měly ovládat celé dvourozměrné pole qubitů s využitím adresování řádků a sloupců podobně, jako je tomu v případě řady paměťových čipů. Vzhledem k choulostivosti qubitů bylo nutné do návrhu zahrnout nový typ ECC, čili korekce chyb, která byla navrhnuta zvláště pro spin qubitů. A právě tato ECC technologie bude vyžadovat další qubity.
Slovy autorů, máme tu základ pro další práci, která bude představovat obrovskou výzvu, než svět spatří čip s miliony qubitů a samozřejmě není zaručeno že ten se opravdu objeví a pokud ano, že přijde postaven na technologii Dzuraka a Veldhorsta. Ti zatím získali kontrakt na vývoj křemíkového prototypu obsahujícího 10 qubitů, na což mají čas do roku 2022.
Pokud se ale tento koncept ukáže jako životaschopný, další vývoj by měl probíhat mnohem rychleji v porovnání s vývojem tranzistorů, a to prostě a jednoduše proto, že budou využity jako základ již dávno existující výrobní procesy.
Zdroj: Hexus.net