hardwerak
|
28.9.200812:32
To sme se z clanku nedozvedeli... Je to propadak anebo prulom?
802.11n potrebuje sirsie pasmo -> 40MHz oproti 802.11b/g -> 20MHz, t.j. pracuje sucastne na dvoch kanaloch. V mestkych aglomeraciach moze byt problem so zarusenim a zariadenie sa automaticky prepne na normu b/g. Ma tiez problematicke pripojenie ext.anten nakolko su tri, takze v zakladnom vyhotoveni je problematicky prijem cez prekazky (steny) v plnej inzerovanej rychlosti.
Tabulka prehladu podporovanych rychlosti v norme g je trocha matuca. DSSS modulacia je pre normu b a tu mozu vyuzivat zariadenia ak maju nastaveny mod "mix" t.j. b/g.
V texte je ale uvedene spravne, ze sa jedna o spetnu kompatibilitu s normou b.
V norme g je mozne pouzit pasma siroke 5,10 a 20 MHz. Tomu potom zodpovedaju aj pouzite rychlosti ktore u pasma sirokeho 5MHz zacinaju na 1.5MBit/s.
Pre pasmo siroke 20MHz a prenosovu rychlost 48MBit/s a 54MBit/s sa pouziva modulacia 64-QAM.
Mam takovy dojem, ze RTS/CTS mechanizmus sa musi na zariadeniach nastavit inak sa nepouziva. Tovarenske nastavenie ma tento mechanizmus vypnuty. Ci zariadenie vysiela v norme b alebo g si zariadenie zisti z PLCP hlavicky na fyzickej vrstve kde je uvedene akou modulaciou sa aktualny paket vysiela.
Odpovědět0 0
Mám dvě poznámky. 150kmh-1 není u vlaku žádná extrémní rychlost, vždyť i u nás se na koridorech jezdí 160kmh-1. A druhá je, že Centrino dva je na trhu už dva měsíce...
Odpovědět0 0
Všechno je relativní a rychlost zrovna tak. Centrino 2 tu s námi již opravdu nějakou dobu je, ony dva měsíce ale zase tak dlouhá doba není. I když je pravdou, že vývoj v oblasti IT jde dopředu kroky přímo mílovými.
Odpovědět0 0
I tak každopádně díky za vynikající článek, ledacos jsem se přiučil.
Odpovědět0 0
mozna by nebylo na skodu v clanku uvest hlavni rozdil mezi temito technologiemi a to, ze WiFi site byly navrzeny jako lokalni bezdratove site, ktere mely slouzit pro bezdratove propojeni v ramci budov ci objektu, s cimz souvisi jejich technicke parametry a omezeni...postupem casu byly doslova "znasilneny" pro pouziti v pristupovych sitich, do kterych se ale vubec nehodi...je to tim, ze v te dobe neexistovala zadna jina technologie, ktera by se pro tento ucel dala vyuzit...WiMAX je oproti WiFi primo navrzen pro pouziti v pristupovych sitich, a proto dosahuje vetsich prenosovych rychlosti a dosahu pri prenosu dat...
Odpovědět0 0
Trošku jsem na tuto problematiku v článku narazil, ale opravdu jen trošku. WiMAX byl ale zmíněn jen okrajově, protože článek se zabývá konkrétně WiFi. Samozřejmě máte ale plnou pravdu.
Odpovědět0 0
ale za jakou cenu ? :(
Odpovědět0 0
Konečně kvalitní článek, který shrnuje informace o růzých standartech Wi-Fi. Navíc je vidět, že autor ví o čem píše. Sem na Svět Hardware chodím kvůli testům a právě článkům o technologiích a novinkách v oboru...
Chtěl bych se jen zeptat, jak je na tom standart 802.11n co se týče více připojených klientů. Jak by WiFi router s MIMO zvládal 6 zaráz komunikujících notebooků... Dotaz jsem položil i na diskusní fórum:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=162155
Tak se, prosím, vyjádřete :)
Odpovědět0 0
s těmi notebooky.... záleží jak moc "komunikujici" :-)
jestli se budou snažit všechny tahat data naplno, nebo budou jen brouzdat po internetu...
Osobně mám doma 802.11n router od ASUSu (přesně ten co je na obrázku v článku ;-), k němu mám drátem připojený stolní počítač, síťovou tiskárnu a VoIP telefon, a bezdrátem druhý počítač, a dva notebooky. Při běžném provozu jsem zatím nezaznamenal jediný problém s komunikací.
Odpovědět0 0
Osobně si také myslím, že s šesti klienty by něměl být žádný problém. eNko by teoreticky mohlo více klientů zvládnout lépe, ale zas je tu problém s podporou v noteboocích. Pokud nejsou všechny notebooky s jeho podporou, bylo by třeba použít nějakou externí kartu.
Odpovědět0 0