Windows 10 Fall Creators Update se spolehne na AI zabezpečení
29.6.2017, Jan Vítek, aktualita
Windows 10 Fall Creators Update je druhá velká aktualizace tohoto systému, která přijde, jak už je z jejího označení jasné, někdy na podzim. Microsoft se nyní na svém blogu rozpovídal o tom, co plánuje ohledně jejího zabezpečení.
Microsoft si chystá Windows 10 Fall Creators Update v souladu s tím, co slíbil již dříve. Jde o slib dodání dvou velkých aktualizací ročně. Jedna již přišla jako první Creators Update a další se tak chystá na podzim, přičemž velkým aktuálním tématem pro Microsoft je zabezpečení, a to ve světle masivních útoků takzvaného ransomware, vyděračského malware šifrující data na napadených počítačích, za jejichž zpřístupnění útočníci žádají výkupné v bitcoinech.
Microsoft tak má nové nápady, jak do ochrany proti malwaru zapřáhnout umělou inteligenci a mluví o systému, který dohromady svede pokročilé zpracování dat, strojové učení, automatizaci a analýzu chování uživatelů.
Středobodem toho všeho tak má být právě umělá inteligence s jejímž využitím chce Microsoft efektivně blokovat útoky malwaru, i když půjde o takové, které se dosud neobjevily, a jejich podstata tak ani nebyla předem známa. Jde o technologii, která bude zahrnuta v Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP).
ATP by tak měl být součástí podzimní aktualizace Windows 10, ale přijde i pro systémy Windows Server, a bude obsahovat funkce jako Windows Defender Exploit Guard, Windows Defender Application Guard a vylepšené Windows Defender Device Guard a Windows Defender Antivirus.
Microsoft zde bude využívat mnoho AI funkcí ze svého Intelligent Security Graph (ISG), které budou dynamicky tvořit pravidla a politiku využívanou proti útokům, přičemž slibuje, že ty by měly být zastaveny už na prvním počítači s Windows 10, na který narazí. ATP bude nejdříve k dispozici pro verze Business, Enterprise a Server a později přijde pro všechny verze.
My uvidíme, co to bude pro naše systémy znamenat třeba i z hlediska potřeby výkonu a komunikace po síti.
My uvidíme, co to bude pro naše systémy znamenat třeba i z hlediska potřeby výkonu a komunikace po síti.
Zdroj: Microsoft