Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 10: Microsoft začíná pracovat na verzi Redstone

14.10.2015, Michal Hala, aktualita
Windows 10: Microsoft začíná pracovat na verzi Redstone
Podle nejnovějších interních informací začíná Microsoft pracovat na vývoji další verze Windows 10, tj. Redstone. Sice se nedozvíte, co přesně bude Redstone obsahovat, ale zamyslíme se spolu nad otázkou (ne)stability téhle verze.
Podle interních zdrojů z Redmondu se tam právě v těchto dnech začíná pracovat na verzi Redstone, která zamíří k uživatelům nejspíš někdy v první polovině příštího roku. Co bude Redstone obsahovat za novinky se zatím ven nedostalo, ale určitě se ví, že má přinést nové funkce a pravděpodobně i další várku změn designu. Podle Zaca Bowdena z webu WinBeta má být Redstone něco jako Windows 8.1 vůči Windows 8.

Současně teď Microsoft finišuje práce na verzi Treshold 2, která má být uvolněna do světa někdy v letošním listopadu. O té se ví, že má přinést větší stabilitu i rychlost systému. Toho má být dosaženo na základě zpětné vazby od současných uživatelů, kteří vlastně testují systém na všech možných i nemožných hardwarových a softwarových konfiguracích.

A teď ta slíbená úvaha o stabilitě verze Redstone a vlastně všech budoucích nových verzí desítek. Ono to samozřejmě láká k úsudku, že zase musí být o něco stabilnější a rychlejší. Ale je to nutně pravda? Nové funkce v Redstone budou zákonitě znamenat nový, nebo pozměněný kód. Ten bude samozřejmě otestována na insiderech, ale bude to stačit? Nebude, jako to nestačilo u současné ostré verze desítek. Nový kód logicky znamená možnost vzniku nových chyb, včetně těch, co se objevují jen na nejbizarnějších konfiguracích.


Logo Windows 10


A některé z nich prostě nemá omezený počet insiderů (v porovnání s počtem uživatelů ostré verze) vůbec šanci zachytit. Možná jsem škarohlíd, ale kontinuální vylepšování nemusí vždy zákonitě znamenat stále větší stabilitu a rychlost nových verzí Windows 10. Stále nový kód může, jak už jsem vysvětlil, naopak znamenat stále nové chyby. A nejspíš to tak bude i v praxi.

Podle mě to potvrzuje i existence režimu aktualizací Long Term Servicing Branch (LTSB), který si mohou zvolit podnikoví uživatelé edice Enterprise a který v praxi znamená, že budou dostávat pouze bezpečnostní záplaty a hotfixy, ale nikoli už nové funkce. Prostě budou záplatovat jen to, co skutečně hoří a nové funkce prozatím radši oželí. Neexistuje tenhle režim právě z důvodu možných chyb v nových verzích Windows 10 s novými či značně pozměněnými funkcemi?

Ještě dodám, že stále věřím informacím Mary Jo Foleyové ze ZD Netu, která už letos na jaře psala, že velké aktualizace se podle informací z Redmondu dají čekat letos na podzim, příští rok na jaře a pak zase na podzim. Takže letos Treshold 2 a příští rok Redstone 1 a pak Redstone 2.

Jsou tedy uživatelé jiných edicí Windows 10 než Enterprise odsouzeni čas od času po aktualizaci zažívat období nestability? Nebo to má Microsoft vymyšlené nějak jinak? Upřímně řečeno doufám v druhou možnost, ale docela se bojím té první.

Zdroj: WinBeta