Windows: opravy pro Vistu, nebo Windows 7?
7.1.2009, Jiří Černý, článek
Ačkoliv ještě není vydaný Service Pack 2 pro Visty, na Internetu jsou už informace o připravovaných Windows 7. Co se vlastně už ví a jak moc se na Windows 7 vyplatí čekat majitelům XP? Jaké opravy a vylepšení mají mít Service Packy pro Visty?
Ani sebevětší snaha o důkladné nastavení Windows Vista (viz minulý článek), vás nemusí zbavit všech problémů sama o sobě. Pro léčení některých dalších neduhů tohoto (ne)populárního OS je vhodnější využít Service Packy a opravné patche. Dále vám v rámci dnešního článku nabídnu ještě možnost rezignovat na Visty úplně a vyčkat příchodu Windows 7. Před jeho přípravou jsem si mimochodem prošel několik relevantních diskuzních fór a pečlivě pročítal, co všechno vlastně lidem na Vistách vadí.
Závěr je přibližně ten, že spousta z nás považuje Visty za operační systém, který je v několika bodech pravda lepší než XP, což ale současně po několika letech vývoje nelze považovat právě za uspokojivý výsledek. K tomu si připočtěme (slušnou řádku měsíců nazpět) značně vysoké hardwarové nároky a dostaneme se k poměrně zajímavé otázce, totiž zda Microsoft neuvolňuje své nové OS příliš rychle po sobě. Na vaše odpovědi budu čekat v rámci diskuze. Už nyní jsem každopádně zvědav, jak na tom bude nakonec s požadavky na hardware Windows 7 a zda se historie alespoň v některých směrech nebude zase opakovat.
Vista Service Pack 1
Výčet novinek, které SP1 hodlal přinést, je poměrně dlouhý, třeba však podotknout, že v některých případech jde spíše o dodatečné splácení starých dluhů u uživatelů – respektive zahrnutí takových věcí, které původně Microsoft slíbil už pro Visty jako takové a zůstalo právě jen u těch slibů. Ukázkovým příkladem budiž podpora bootování, co se hardwaru s EFI týče. Nicméně pozitivní je alespoň to, že jsme se nakonec vůbec něčeho dočkali (tedy mohlo to pochopitelně dopadnout i hůře). Za nejdůležitější považuji novinky v administraci. Zde došlo k eliminaci Group Policy Management konzole spojené s vypuštením nástroje pro vkládání vlastního nastavení do Group Policy objektů, nemluvě o jiných věcech. Vylepšení se dočkal BitLocker (konečně se dá šifrovat i mimo oblast disku C) a Network Diagnostics Tool.
Samostatnou zmínku si zaslouží novinky v oblasti navyšování výkonu. Z pochopitelných důvodů ani tady nebudu vyjmenovávat všechny, ale zmíním toliko ty nejzajímavější. Avizovaný upgrade určený pro Internet Explorer (zpracování JavaScriptu aj.) jsem přešel s úsměvem na tváři, neboť IE dle mě stejně nepomůže v jistých směrech ani svěcená voda. Každopádně změny v překreslování obrazovky potěší všechny majitele notebooků (úspora energie) a kvalitnější procházení síťových složek zase všechny ty, kteří s těmito složkami příležitostně musí pracovat a až do SP1 jen útrpně přihlíželi takřka neuvěřitelným požadavkům na datový tok. Nemluvé o rychlosti kopírování souborů mezi disky na jednom PC, dvěma PC, či při použití BITS etc.
A co všemi oblíbené errory? Vývojáři se pravda v tomto směru snažili, ostatně Windows Error Reporting Tool byl svého času nasazen právě i pro ulehčení jejich práce. Ohlášena byla lepší kompatibilita s jistými grafickými kartami, ovladači pro tiskárny, plus zlepšení spolehlivosti ve všech možných i nemožných oblastech (u externích zobrazovacích zařízení notebooků počínaje a využívání úsporného režimu konče). Uvést je zapotřebí i změny ve vyhledávání (můžete vybrat výchozí službu vyhledávání v počítači) a hlášení RAM (v aktualizaci SP1 velikost uváděné paměti odpovídá paměti, která je skutečně v počítači nainstalována).
Velmi zajímavé jsou ovšem výsledky testování, které po nějakém čase existence SP1 uveřejnil PCWorld. Při některých konkrétních experimentech si Visty s SP1 totiž vedly značně hůře (komprimace souborů). Jinak řečeno - znovu se potvrdilo, že není všechno zlato, co se třpytí. Už v únoru loňského roku ostatně bylo známo, že problematická může být dokonce i samotná instalace SP1. Vzhledem k přítomnosti jistých ovladačů (respektive spíše stylu jejich instalace), které bez patřičné aktualizace způsobí nemožnost úspěšného dokončení celého procesu. Na druhé straně podle jiných zpráv SP1 dokáže navýšit výkon až o 45%. Rozhodnutí je tedy na vás a já zde připomínám pro jistotu i aktualizaci KB952709 - jakýsi další speciální upgrade stability + výkonu právě pro SP1.
Netrvalo dlouho a zjistilo se, že ani Service Pack 1 není zcela dostačující. I byl odhalen patch nejen pro Visty, ale i Office 2008 (na Mac OS X). Když jsem poprvé četl, cože to vlastně všechno obsahuje, nestačil jsem se divit. To opravdu musel až tento patch řešit vcelku amatérské chyby typu padání Windows Live Fotogalery v průběhu zobrazování náhledů (díky Apple QuickTime), či nespustitelnost Excelu 2007 po jisté době vaší práce pod Windows? Evidentně ano. Nejvíce si asi polepšili právě uživatelé Mac OS X, kteří jako dáreček dostali Open XML File Format Converter for Mac 1.0. Jinými slovy, nyní už mohou nerušeně pracovat i se soubory Open XML.
Nicméně vraťme se zpět k Vistám. Pokud vás hodně znervózňovaly neustále konflikty mezi vybranými aplikacemi (aneb problém jak kontrolovat e-maily na POP3 serveru a současně mít spuštěný ZoneAlarm Internet Security Suite a SpySweeper), můžete také zajásat. Dále došlo k vyřešení ustavičného zasekávání videa i zvuku v průběhu transportu do zařízení Windows Media Center Extender (problém souvisel s přítomností ovladače v 67.5.4.0 v NVIDIA nForce chipsetu).
... již pomalu klepe na dveře. Microsoft ho hodlá vypustit s dostatečným předstihem před svým novým operačním systémem (viz dále), aby se pokud možno neopakovala situace jako ve známém případě „poslední XP Service Pack vs Windows Vista“. Současně s tímto packem se má objevit navíc i stejnojmenné vylepšení pro Windows Server 2008, ačkoliv SP1 vlastně v jeho případě na rozdíl od Vist oficiálně nikdy neexistoval. Podle všeho by součástí tohoto vylepšení měl být například Hyper-V (virtualizační nástroj).
Podrobností o druhém balíčku pro Visty zatím moc k dispozici není, ale hodně spekulací zaznělo na téma implantování vybraných funkcí, určených připravovaným Windows 7 (zní mi to upřímně řečeno poněkud zvláštně – nedočkáme se nakonec dvou prakticky totožných OS?). Jinak bych zmínil podporu technologie Bluetooth 2.1, přidání Windows Search 4.0, podporu procesorů Nano od VIA. Na finální produkt (snad už v dubnu) jsem tedy poměrně zvědav.
Jste-li zvědavi i vy a současně vám něco říká TAP (Technology Adoption Program), pak vězte, že SP2 BETA již byl prý zpřístupněn. Z toho mimo jiné plyne, že první reporty jsou jen otázkou času.
V posledních odstavcích dnešního článku se mírně pokusíme nahlédnout do budoucnosti a zrekapitulovat si doposud známé informace o Windows 7. Což, jak ostatně nejspíše dávno sami víte, je název, který nakonec nahradil původní pracovní označení „Windows Vienna“. Jako první se na Internetu pochopitelně objevila řada tvrzení o tom, jak tento OS bude několikánosobně lepší a propracovanější, než všichni jeho předchůdci dohromady. To nás ale nemusí zase až tak moc zajímat, neboť se tak děje v zásadě pokaždé a realita silným slovům nakonec ne vždy zcela odpovídá.
Nicméně celou řadu čtenářů Světu hardware dozajista nepotěší vyjádření Steve Ballmera (generální ředitel Microsoftu), dle kterého má jít prioritně o mnohem dokonalejší Visty. Možná se mýlím, ale vycházím z myšlenky, že většina uživatelů by asi raději pod stromeček dostala mnohem dokonalejší XP, než právě Visty. Nicméně třeba budu vašimi reakcemi ještě překvapen.
Doba vývoje Windows 7 byla původně odhadována na cca tři roky (vzpomeňme, jak to bylo s Vistami) a určeny budou pro platformu 64-bit i 32-bit. Microsoft však značně překvapil, když nedávno vyšlo najevo, že datum vydání se nejspíše bude posouvat a to již na konec příštího roku! Těžko odhadnout, jak moc je to reálné a osobně mám obavu spíše z uspěchaného, než z pozdějšího vypuštění do prodeje. Hlavním účelem je pochopitelně stihnout podnikatelsky zajímavý předvánoční trh, kdy by už Windows 7 mohly být teoreticky nainstalovány i na nových počítačích – tiše doufejme, že tato snaha nepovede k vyslovenému „odfláknutí“ systému.
Na serveru lifehacker.com v mezičase proběhly první testy. Dle jejich výsledků se například zdá, že Windows 7 budou nabíhat znatelně nejrychleji (ve srovnání s XP i Windows Vista). Právě na rychlost se vůbec hodně vsází, což ukazuje i prezentace na konferenci TechEd, věnovaná v tomto směru zejména indexování souborů (nárůst cca 38%). Bleskové vyhledávání souborů pak zajistí metoda, jejíž kořeny lze dohledat ve Windows Desktop Search. Náhled na dokumenty, využívání klíčových slov, systém knihoven... to všechno by již mělo být samozřejmostí.
Ta zdaleka nejlepší zpráva ale zní takto – změní se práce UAC!!! Ve Windows 7 by měly být „inteligentnější“ (těžko odhadnout, kdo si co pod tímto termínem vyjma nasazení AppLocker ještě představuje) a kombinované s novým systémem uživatelských práv. Věřím, že řada z vás by byla nejraději, kdyby UAC zmizely z virtuálního světa úplně, ale...
Mezi další drby patří tvrzení, že se dočkáme nižších HW nároků (s optimalizací pro netbooky), nově přibudou funkce doposud vídané spíše u MacBooků, podpořeno bude dotykové ovládání apod. Co z toho se ve finální verzi nakonec skutečně objeví, težko říct. Pokud bych se já sám měl rozhodovat mezi přechodem z XP na Visty, nebo přechodem z XP na Windows 7, pravděpodobně bych zvolil druhou variantu a ještě chvíli vyčkal. Vše ovšem může dopadnout i tak, že Windows 7 zkrátka přinesou jen jakési ořezání svého předchůdce od funkcí zpomalujících chod, což třeba zmenší nároky na velikost HDD, nicméně uživatelé dle mě čekají spíše na trochu jiné věci.
Obavy ve mně vzbuzuje hlavně konstatování, že Windows 7 mají využívat vylepšené jádro Vist. Na jednu stranu je to pochopitelně dobře (zpětná kompatibilita), na straně druhé pak asi nelze příliš přesvědčivě mluvit o „novém operačním systému“. V rámci již zmiňovaného TechEdu navíc vyšlo najevo, že ani s tou kompatibilitou to prozatím není až tak stoprocentní, jak by se dle některých optimistických tvrzení mohlo zdát. Při troše snahy vývojáři jistě ještě mohou stihnout chyby napravit, ale nespoléhal bych na to. Do Vista Service Packu 2 bych za této situace každopádně také žádné přehnané naděje nevkládal, možná jen pokud z nějakého důvodu zkrátka nebudete moct upgradovat výše, a u Vist tak ještě nejakou dobu nedobrovolně zůstanete. Těm ostatním doporučuji raději sledovat aktuální dění na scéně. Další detailní informace o Windows 7 vám pochopitelně zavčas přinesu.
Závěr je přibližně ten, že spousta z nás považuje Visty za operační systém, který je v několika bodech pravda lepší než XP, což ale současně po několika letech vývoje nelze považovat právě za uspokojivý výsledek. K tomu si připočtěme (slušnou řádku měsíců nazpět) značně vysoké hardwarové nároky a dostaneme se k poměrně zajímavé otázce, totiž zda Microsoft neuvolňuje své nové OS příliš rychle po sobě. Na vaše odpovědi budu čekat v rámci diskuze. Už nyní jsem každopádně zvědav, jak na tom bude nakonec s požadavky na hardware Windows 7 a zda se historie alespoň v některých směrech nebude zase opakovat.
Vista Service Pack 1
Výčet novinek, které SP1 hodlal přinést, je poměrně dlouhý, třeba však podotknout, že v některých případech jde spíše o dodatečné splácení starých dluhů u uživatelů – respektive zahrnutí takových věcí, které původně Microsoft slíbil už pro Visty jako takové a zůstalo právě jen u těch slibů. Ukázkovým příkladem budiž podpora bootování, co se hardwaru s EFI týče. Nicméně pozitivní je alespoň to, že jsme se nakonec vůbec něčeho dočkali (tedy mohlo to pochopitelně dopadnout i hůře). Za nejdůležitější považuji novinky v administraci. Zde došlo k eliminaci Group Policy Management konzole spojené s vypuštením nástroje pro vkládání vlastního nastavení do Group Policy objektů, nemluvě o jiných věcech. Vylepšení se dočkal BitLocker (konečně se dá šifrovat i mimo oblast disku C) a Network Diagnostics Tool.
Samostatnou zmínku si zaslouží novinky v oblasti navyšování výkonu. Z pochopitelných důvodů ani tady nebudu vyjmenovávat všechny, ale zmíním toliko ty nejzajímavější. Avizovaný upgrade určený pro Internet Explorer (zpracování JavaScriptu aj.) jsem přešel s úsměvem na tváři, neboť IE dle mě stejně nepomůže v jistých směrech ani svěcená voda. Každopádně změny v překreslování obrazovky potěší všechny majitele notebooků (úspora energie) a kvalitnější procházení síťových složek zase všechny ty, kteří s těmito složkami příležitostně musí pracovat a až do SP1 jen útrpně přihlíželi takřka neuvěřitelným požadavkům na datový tok. Nemluvé o rychlosti kopírování souborů mezi disky na jednom PC, dvěma PC, či při použití BITS etc.
A co všemi oblíbené errory? Vývojáři se pravda v tomto směru snažili, ostatně Windows Error Reporting Tool byl svého času nasazen právě i pro ulehčení jejich práce. Ohlášena byla lepší kompatibilita s jistými grafickými kartami, ovladači pro tiskárny, plus zlepšení spolehlivosti ve všech možných i nemožných oblastech (u externích zobrazovacích zařízení notebooků počínaje a využívání úsporného režimu konče). Uvést je zapotřebí i změny ve vyhledávání (můžete vybrat výchozí službu vyhledávání v počítači) a hlášení RAM (v aktualizaci SP1 velikost uváděné paměti odpovídá paměti, která je skutečně v počítači nainstalována).
Velmi zajímavé jsou ovšem výsledky testování, které po nějakém čase existence SP1 uveřejnil PCWorld. Při některých konkrétních experimentech si Visty s SP1 totiž vedly značně hůře (komprimace souborů). Jinak řečeno - znovu se potvrdilo, že není všechno zlato, co se třpytí. Už v únoru loňského roku ostatně bylo známo, že problematická může být dokonce i samotná instalace SP1. Vzhledem k přítomnosti jistých ovladačů (respektive spíše stylu jejich instalace), které bez patřičné aktualizace způsobí nemožnost úspěšného dokončení celého procesu. Na druhé straně podle jiných zpráv SP1 dokáže navýšit výkon až o 45%. Rozhodnutí je tedy na vás a já zde připomínám pro jistotu i aktualizaci KB952709 - jakýsi další speciální upgrade stability + výkonu právě pro SP1.
Patchuji, patchuješ, patchujeme
Netrvalo dlouho a zjistilo se, že ani Service Pack 1 není zcela dostačující. I byl odhalen patch nejen pro Visty, ale i Office 2008 (na Mac OS X). Když jsem poprvé četl, cože to vlastně všechno obsahuje, nestačil jsem se divit. To opravdu musel až tento patch řešit vcelku amatérské chyby typu padání Windows Live Fotogalery v průběhu zobrazování náhledů (díky Apple QuickTime), či nespustitelnost Excelu 2007 po jisté době vaší práce pod Windows? Evidentně ano. Nejvíce si asi polepšili právě uživatelé Mac OS X, kteří jako dáreček dostali Open XML File Format Converter for Mac 1.0. Jinými slovy, nyní už mohou nerušeně pracovat i se soubory Open XML.
Nicméně vraťme se zpět k Vistám. Pokud vás hodně znervózňovaly neustále konflikty mezi vybranými aplikacemi (aneb problém jak kontrolovat e-maily na POP3 serveru a současně mít spuštěný ZoneAlarm Internet Security Suite a SpySweeper), můžete také zajásat. Dále došlo k vyřešení ustavičného zasekávání videa i zvuku v průběhu transportu do zařízení Windows Media Center Extender (problém souvisel s přítomností ovladače v 67.5.4.0 v NVIDIA nForce chipsetu).
Vista Service Pack 2 ...
... již pomalu klepe na dveře. Microsoft ho hodlá vypustit s dostatečným předstihem před svým novým operačním systémem (viz dále), aby se pokud možno neopakovala situace jako ve známém případě „poslední XP Service Pack vs Windows Vista“. Současně s tímto packem se má objevit navíc i stejnojmenné vylepšení pro Windows Server 2008, ačkoliv SP1 vlastně v jeho případě na rozdíl od Vist oficiálně nikdy neexistoval. Podle všeho by součástí tohoto vylepšení měl být například Hyper-V (virtualizační nástroj).
Podrobností o druhém balíčku pro Visty zatím moc k dispozici není, ale hodně spekulací zaznělo na téma implantování vybraných funkcí, určených připravovaným Windows 7 (zní mi to upřímně řečeno poněkud zvláštně – nedočkáme se nakonec dvou prakticky totožných OS?). Jinak bych zmínil podporu technologie Bluetooth 2.1, přidání Windows Search 4.0, podporu procesorů Nano od VIA. Na finální produkt (snad už v dubnu) jsem tedy poměrně zvědav.
Jste-li zvědavi i vy a současně vám něco říká TAP (Technology Adoption Program), pak vězte, že SP2 BETA již byl prý zpřístupněn. Z toho mimo jiné plyne, že první reporty jsou jen otázkou času.
Nové Windows na obzoru
V posledních odstavcích dnešního článku se mírně pokusíme nahlédnout do budoucnosti a zrekapitulovat si doposud známé informace o Windows 7. Což, jak ostatně nejspíše dávno sami víte, je název, který nakonec nahradil původní pracovní označení „Windows Vienna“. Jako první se na Internetu pochopitelně objevila řada tvrzení o tom, jak tento OS bude několikánosobně lepší a propracovanější, než všichni jeho předchůdci dohromady. To nás ale nemusí zase až tak moc zajímat, neboť se tak děje v zásadě pokaždé a realita silným slovům nakonec ne vždy zcela odpovídá.
Nicméně celou řadu čtenářů Světu hardware dozajista nepotěší vyjádření Steve Ballmera (generální ředitel Microsoftu), dle kterého má jít prioritně o mnohem dokonalejší Visty. Možná se mýlím, ale vycházím z myšlenky, že většina uživatelů by asi raději pod stromeček dostala mnohem dokonalejší XP, než právě Visty. Nicméně třeba budu vašimi reakcemi ještě překvapen.
Na serveru lifehacker.com v mezičase proběhly první testy. Dle jejich výsledků se například zdá, že Windows 7 budou nabíhat znatelně nejrychleji (ve srovnání s XP i Windows Vista). Právě na rychlost se vůbec hodně vsází, což ukazuje i prezentace na konferenci TechEd, věnovaná v tomto směru zejména indexování souborů (nárůst cca 38%). Bleskové vyhledávání souborů pak zajistí metoda, jejíž kořeny lze dohledat ve Windows Desktop Search. Náhled na dokumenty, využívání klíčových slov, systém knihoven... to všechno by již mělo být samozřejmostí.
Ta zdaleka nejlepší zpráva ale zní takto – změní se práce UAC!!! Ve Windows 7 by měly být „inteligentnější“ (těžko odhadnout, kdo si co pod tímto termínem vyjma nasazení AppLocker ještě představuje) a kombinované s novým systémem uživatelských práv. Věřím, že řada z vás by byla nejraději, kdyby UAC zmizely z virtuálního světa úplně, ale...
Mezi další drby patří tvrzení, že se dočkáme nižších HW nároků (s optimalizací pro netbooky), nově přibudou funkce doposud vídané spíše u MacBooků, podpořeno bude dotykové ovládání apod. Co z toho se ve finální verzi nakonec skutečně objeví, težko říct. Pokud bych se já sám měl rozhodovat mezi přechodem z XP na Visty, nebo přechodem z XP na Windows 7, pravděpodobně bych zvolil druhou variantu a ještě chvíli vyčkal. Vše ovšem může dopadnout i tak, že Windows 7 zkrátka přinesou jen jakési ořezání svého předchůdce od funkcí zpomalujících chod, což třeba zmenší nároky na velikost HDD, nicméně uživatelé dle mě čekají spíše na trochu jiné věci.
Obavy ve mně vzbuzuje hlavně konstatování, že Windows 7 mají využívat vylepšené jádro Vist. Na jednu stranu je to pochopitelně dobře (zpětná kompatibilita), na straně druhé pak asi nelze příliš přesvědčivě mluvit o „novém operačním systému“. V rámci již zmiňovaného TechEdu navíc vyšlo najevo, že ani s tou kompatibilitou to prozatím není až tak stoprocentní, jak by se dle některých optimistických tvrzení mohlo zdát. Při troše snahy vývojáři jistě ještě mohou stihnout chyby napravit, ale nespoléhal bych na to. Do Vista Service Packu 2 bych za této situace každopádně také žádné přehnané naděje nevkládal, možná jen pokud z nějakého důvodu zkrátka nebudete moct upgradovat výše, a u Vist tak ještě nejakou dobu nedobrovolně zůstanete. Těm ostatním doporučuji raději sledovat aktuální dění na scéně. Další detailní informace o Windows 7 vám pochopitelně zavčas přinesu.