Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Yamhill nebude, Intel ztrácí

24.6.2002, Zdeněk Kabát, článek
Yamhill nebude, Intel ztrácí
Podle některých zdrojů Intel ruší svůj „neexistující“ projekt – technologii Yamhill. Tento systém měl pomoci procesorům Prescott konkurovat přicházejícímu Hammeru od AMD podporou 32- i 64-bitových aplikací. Intel tak v budoucnosti pravděpodobně ztratí nějaké procento trhu.
Zajímavá událost se přihodila v konkurenčním boji Intel vs. AMD, ve kterém si společnosti navzájem nic nedarují. Podle internetového zpravodaje The Inquirer totiž Intel zrušil vývoj technologie Yamhill.

Yamhill, který nebyl společností Intel nikdy oficiálně potvrzen, měl být trumfem proti procesorům AMD Hammer. Jeho základem je architektura x86-64, která by umožnila kompatibilitu s 64- i 32-bitovými aplikacemi. Prvním procesorem s technologií Yamhill se měl stál Intel Prescott. Pokud se potvrdí zprávy o zrušení této technologie, pak budou jediné 64-/32-bitové procesory Athlon a Opteron (jádro Hammer).

Namísto vývoje 64-bitových procesorů se zpětnou kompatibilitou s 32-bitovými aplikacemi zaměřuje Intel své snažení na vylepšování architektury IA-64. Intel údajně nechce vzdát svůj desetiletý výzkum v oblasti serverových procesorů. Tím, že společnost neodpoví na vypuštění procesoru s přelomovou architekturou, AMD Hammer, ale může ztratit část trhu v desktopové oblasti, protože Pentium 4 nespustí 64-bitový kód, ani kdyby se postavil na chladič :-)

Podle některých analytiků by ale implantace technologie Yamhill ukousla pouze 5% z velikosti čipu procesoru Prescott, takže se její zrušení zdá krajně nelogické. Jako vysvětlení mě napadá pouze že by Intel narazil ve vývoji na nějaké problémy. Vypadá to, že budoucnost desktopového segmentu trhu je ve hvězdách, ale při zachování tohoto možného scénáře by se mohlo AMD nakonec radovat více :-)