Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska Abit BE6 II

11.11.1999, Vladimír Pavlík, zpráva
Základní deska Abit BE6 II
Nová revize úspěšné základní desky BE6. Jedná se ATXovou základní desku o rozměrech 305x210 mm s čipsetem Intel 440BX vhodná pro všechny známé procesory používající Slot1, tedy Celeron a Pentium II/III.
Velkou inovací je podpora Ultra ATA/66 a navíc možnost připojit až osm IDE zařízení (jako jsou pevné disky, CD-ROM, ZIP, LS-120 apod.). Modelově se jedná o následníka typu BH6. K dispozici jsou následující počty slotů: 1x16bit ISA, 5xPCI, 1xAGP, 3xSDRAM (maximálně 768 MB). Na základní desce je pouze jediný jumper označený CCMOS, který slouží k výmazu paměti CMOS. Všechny ostatní parametry se nastavují přes SETUP pomocí SOFT MENU III a nebo pomocí DIP svitche. V setupu se FSB dá nastavovat na 66, 75 ,83, od 84 do 200 MHz po jednom MHz, násobitel od 2x až po 8x po krocích 0,5 . Dále se dají procesory nastavovat přímo v setupu pro FSB 66MHzo tyto: 233, 266, 300, 333, 366, 400, 433, 466, 500, 533, pro FSB 100 jsou to tyto: 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600.

Tato základní deska je vybavena dalším řadičem pro čtyři IDE zařízení s rozhraním Ultra ATA/66. Po spuštění Windows 95/98 se řadič identifikuje jako PCI Mass Storage Controller a vyžádá si ovladače z dodávaného CD ROMu. Po dvou restartech je instalace hotova. Řadič má dva kanály a při prvním restartu se nainstaluje první kanál a při druhém restartu systém přiinstaluje druhý kanál. Ve složce SCSI (ve vlastnostech systému) nám přibudou dvě zařízení HPT 366 Ultra DMA controller. Oba tyto řadiče sdílejí jediné přerušení (v našem případě se detekují na IRQ11), což je na jednu stranu výhodné, protože pak je možné použít více dalších zařízení (jako VGA, síťová nebo zvuková karta, apod.), ale na druhou stranu zase omezující pro připojené diskové jednotky. V jednom čase (na rozdíl od standardního IDE řadiče, který používá dvě přerušení) bude možné obsloužit pouze jediné ze čtyř takto připojených zařízení.




Samotnou kapitolu zřejmě zabere použití tohoto rychlého rozhraní ve Windows NT4. Pokud připojíte na ATA/66 nějaký disk a začnete z CD-ROM instalovat Windows NT, tak po prvním restartu vám vyběhne hlášení Inaccessible Boot Device a nezbude nic než jiného než vypnout počítač nebo stisknout reset. Nejrychlejším řešením je nainstalovat Windows NT na standardním řadiči a po dokončené instalaci jej přepojit na ATA/66. My jsme toto zkoušeli na disku 2GB (WDAC22000) s FAT16 a po přepojení disk bez problémů nastartoval.

Standartní instalace do Windows NT je trochu zdlouhavější. Je potřeba ji provést přes instalační diskety. Pokud je nemáte, Windows si je při instalaci vytvoří. Je jen nutno si nachystat tři čisté, naformátované diskety. Instalaci pak spustíte z těchto disket. Na konci kopírování druhé diskety do počítače, se vás systém zeptá, zda chcete přiinstalovat další SCSI řadič. Stiskem klávesy S potvrdíte, že chcete a na výzvu systému vložíte do disketové mechniky disketu s ovladačem. Systém si načte typ zařízení a pokračuje v instalaci po vložení třetí diskety. Před restartem vás vyzve ještě jednou k vložení diskety s ovladačem a po restartu dojde k dokončení instalace Windows NT.

Doinstalování ovladače do již funkčních Windows NT je již běžný postup. Otevře se Control panel, dále SCSI adaptéry, dá se Přidat další zařízení a z diskety s ovladači se vybere HPT 366 Ultra DMA controller. Po restartu je již zařízení funkční.

Abit BE6 II