Dobrý den, rozhodl jsem se doporučit ve firemním prostředí službu Office 365 ve variantách minimálně úložiště + Exchange. Jde škálovat podle požadavků na bezpečnost. To nejjednodušší, kdy nepředpokládáte zneužití zaměstnancem je požít 1TB OneDrive na uživatele + 1TB SharePoint dohromady (platí i pro jednoho uživatele - dohromady 2TB!), složitější a dražší systémy mají plnou dokumentaci nad přístupy k datům. Cena za tu jednoduchou variantu je od zprostředkovatele který poskytuje podporu službě v češtině cca 150 Kč/měsíc za Exchange (50GB) + Data a další služby.
Přijde mi to jako výhodné, protože data mohu mít současně na několika počítačích + cloud. V případě vymazání souboru se ocitne v několika koších, v případě havárie PC zůstávají data na cloudu + dalších počítačích. Co se týče citlivosti na neoprávněné indexování, myslím, že kvalitní ochranu před NSA doma nezajistíte, a to myslím i menší firmu. Muselo by jít nejen o technická opatření, ale zejména organizační opatření.
Pokud jde o nepředvídatelnost změn u poskytovatele, to máte pravdu. Nicméně zkušenost u Microsoftu je taková: zhruba půl roku před změnou upozornění, potom asi půl roku přístup pouze ke čtení, potom pokud to nezruší tak nabízeli snad ještě i obnovení. No a za tuto dobu snad stihnete data migrovat. Opravdu obrovské objemy dat šlo řešit klasickou poštou na nosičích za poplatek.
S pozdravem Rostislav Říha
Odpovědět0 0
2TB jsou dnes už nic. V tom bych výhodu neviděl. Zabezpečit data před "NSA" není nikdy 100%, ale tady jim je dáváš rovnou na podnose. Jinak proč argumentovat s tím, že na případnou migraci bude času dost, když už teď mohu mít řešení postavené na otevřených standardech a na pořád? Si tak říkám, jestli si postižené firmy po výpadku středoevropského Google vůbec něco uvědomily...
Odpovědět0 1
Přes 10 let to mam tak že překopírovávam data mezi diskama (zatim mi žádnej neumřel v době jeho používání) a ještě jsem nepřišel o nic důležitýho. Takový věci jako fotky občas ještě vypálim. V současnosti teda mam tyhle věci na 2 discích na jednou a občas vypálim. Stejně se ale o ty věci bojim. DVDčkám nevěřim vubec, mam zkušenost že po pár letech to nejde přečíst, nebo jsou tam chyby a na těch HDD se o to člověk fakt musí starat a jednou za pár let to přetahat zase na novější disk než ten starej umře.
PS: Hudbu a filmy (až na opravdu kultovní kousky) nemá smysl archivovat. Možná to za pár let už nepujde najít na netu, ale stejně na to asi nikdy znova koukat nebudu. Ta hudba ještě budiž, tam jde max o pár set GB, takže se ještě dá si na to koupit třeba záložní disk, ale u filmů to fakt asi neni technicky možný to archivovat.
Odpovědět0 0
Jelikož těch nejcitlivějších dat, za které považuji ty, co se nedají znovu někde získat (vlastní dokumenty, vlastní foto a vlastní video) není takové množství (samozřejmě, někdo dokáže natočit TB videozáznamu ročně, ale to nepovažuji za kritická data), tak upřednostňuji rychlost kopírování, TB HDD v notebooku má každý, tak u každého člena z rodiny má každý člen rodiny záložní adresář (zatím nemá žádný člen rodiny víc svých dat než 100GB), kam si občas zálohuje data + 1 centrála všech data (i nekritických) na NAS, a pak 2 zálohy na HDD kompletní 1 za rok z NAS kopie všech dat na externí HDD, uvažuji o tom, že bych dokumenty a fotografie ještě pálil na DVD, ale tam se mi nelíbí rychlost, ale může to být jako inkrementální záloha dobrá věc
Nejvíce se mi osvědčili 3,5" Seagate disky typu NAS, jednou za pár let nakoupím 2 nové disky s dvojnásobnou kapacitou, nakopíruju na ně zálohu a ty staré 2 záložní strčím do RAID0 do NAS, kde byly opět poloviční disky, na ně udělám zálohu kritických dat a odvezu mimo dům, u disků mi vyhovuje zejména rychlost zápisu oproti optických diskům a cena není tak šílená
Odpovědět0 0
Tak u svátečních fotografů a lidí co maj hlavně dokumenty to neni problém. Ale celodenní fotovýlet s focením do RAWu zabere 10GB, tak si to spočítej. ;-) A v JPEG to archivovat nebudu, chci to mít do budoucna k dispozici bez komprese pro případný další zpracování.
A s tim videem je to podobný (naštěstí moc nenatáčim). FHD video v 50 FPS a s datovym tokem 100 Mb/s je fakt dost velký. Nechápu jak to dělaj třeba youtubeři, ty musej mít celou místnost plnou HDD. ;-) A v horší kvalitě odmítam něco točit, je rok 2016 proboha.
Odpovědět0 0
Za sebe mohu říci, že v současnosti zálohuji na jednovrstvá blu ray typu HTL, což jsou anorganická média pokud jsem to správně vyhledal. V této souvislosti si dovolím zapochybovat o těch blu ray M disc - působí na mě vedle HTL tak trochu jako předražený "hype".
Jinak jsem se rozhodl zásadně používat jednovrstvá optická média, a to po problémech s verifikacemi u dvouvrstvých BD-R (na vypalovačce ASUS). Dokonce mám doma neotevřené balení BD-XL, ale to už zůstane asi jako laboratorní kuriozita.
Je bohužel pravda, že nabídka blu ray vypalovaček, a to zejména stolních, se výrazně zúžila. Naštěstí jsem si nedávno stihl pořídit Pioneer BDR-209EBK v krabicové verzi a ten instaloval do rámečku Delock 5.25" SATA > USB 3.0. Již mám doma ASUS BW-16D1HT. Dvě mechaniky, z toho jedna čistě na pálení - myslím si, že jsem připraven.
A závěrem varování před přenosnými vypalovačkami napájenými z USB. Mají oproti stolním podstatně nižší trvanlivost. Mně například přestala po roce používání korektně vypalovat externí DVD vypalovačka Samsung SE-208DB, a to s ní bylo zacházeno jako v bavlnce (vždy zabalená zpět do krabice). Vždy první DVD vypálí špatně. Pro mne velmi špatná zkušenost a odklon od tohoto typu mechanik. Pro srovnání má stolní DVD vypalovačka Samsung z roku 2007 má vypáleno násobně více a fungovala perfektně ještě než jsem přešel na BD-R.
Odpovědět1 0
Môžem potvrdiť nižšiu bezpečnosť uloženia dat na DVD dual layer v porovnaní s klasickými DVD+-R.
Z uvedeného dovodu som ich rovnako pre zvlášť cenné dáta nevyužíval.
Naopak, v prípade prepisovateľných DVD+-RW som zistil, že sú rovnako veľmi trvanlivé (čo sa veľmi nepredpokladalo) aj pri dlhodobejšej archivácii.
Samozrejme za použitia značkových a kvalitných typov a dodržania zásady napaľovania, na cca 50 %, ich maximálnej deklarovanej rýchlosti.
Odpovědět0 0
Ja za seba môžem povedať, že na archiváciu sa mi veľmi osvedčili optické médiá.
Najprv. CD, potom DVD a aktuálne to dávam na Blu-ray.
Mám CD a DVD (samozrejme kvalitné značkové), ktoré som napaľoval na cca 50-70 % ich maximálnej deklarovanej rýchlosti a sú v pohode bezproblémov čitateľné aj po 10-15 rokoch. Na zálohovanie programov, fotiek,... je to podľa mňa ideálne. Kapacita BD-R 25 GB a ich cena je vinikajúca.
Média sú odolné a aj nejaký ten pád na zem ich neohrozí.
Trošku nevýhodou môže byť vyššia prácnosť a časová náročnosť napaľovania. Ale podľa mňa jedinečné a cenné dáta za to stoja. A rovnako to človeka prinúti to mať na viacerých médiách čo je jednoznačne z pohľadu bezpečnosti veľké PLUS.
Mať všetko na jednom xTB HDD je podľa mňa absolútny risk aj keď je to mimoriadne pohodlné :-).
SSD sú absolútne nevyhovujúce.
Odpovědět2 0
Článek jakoby vyznívá, že se skoro nevyplatí zálohovat, neboť vše má omezenou životnost a nic není stálé a je to pouze na pár let.
Já samozřejmě nejsem blbec a tak zálohuji, ale dokážu si představit, že pro málo zkušeného uživatele může být článek matoucí.
Odpovědět0 0
Chystám se začít používat DataTresorDisc...
Odpovědět3 0
Nějak se tu opomíjí samotné soukromí na cloudových úložištích. Pokud odesílaná data nešifrujete, dáváte je k dispozici třetím stranám. Vaše data samozřejmě těžko prohlíží konkrétní člověk (malá pravděpodobnost, že si vybere zrovna mě), ale dost pravděpodobně je analyzuje neúnavný a neúprosný robot. Jaké alotria se na datech provádí necháme fantazii. S takovým ohromným množstvím dat jde pak sociálně inženýřit jedna báseň.
Odpovědět3 1
Pro většinu lidí je to nejjednodušší způsob geograficky vzdálené zálohy. Pokud dáte přednost domácímu NASu, v případě požáru máte houbeles. Je také možnost uložit záložní disk na chatě nebo u známého, ale pak si o dostupnosti můžete nechat jen zdát, obvykle to dopadne tak, že nová data na takový disk nahráváte jednou ročně nebo vůbec a refresh se taky nekoná. Pak je určitě lepší použít BD média a na chatu jen vozit nově vypálená s dalšími daty.
Odpovědět2 0
Ruční spůsob je na nic, pokud má člověk znalosti, tak je nejlepší křížový zálohování na NASy s nějakým příbuzným, nebo kamarádem, akorát to chce mít 2 NASy, aspoň trošku kloudný upload a na obou stranách veřejné IP (pokud možno pevné), pak akorát se vyhradí na každém nasu místo a nastaví na noc synchonizace
Odpovědět2 0
Pro 5 uživatelů je dražší, ale ne kupodivu - při koupi 5 licencí Office 365 dostane ten 1 TB na OneDrive KAŽDÝ z těch pěti uživatelů. Takže je spíš kupodivu, proč je tak drahá jedna licence.
Odpovědět0 0
Tak ono vůbec je něco špatně - já za OneDrive +50 platím 49,99 Kč měsíčně. Takže těch 60 Kč co je v článku...
Odpovědět0 0
peknej clanek, diky za nej :) pres zde uvedene nevyhody mi ale precejen chybi trochu hlubsi pohled na cloud, resp. na sluzby typu amazon unlimited photo storage apod. hodne fotim do raw a 4k video, zatim zalohoji na hdd (data doma na nas, jedna zaloha doma, druha na chalupe), ale uz je to stejne "na hrane".
minimalne jako doplnek zni unlimited photo zdarma lakave, pripadne i vcetne unlimited videa za $59 / rok neni spatny. jeste jsem to ale blize nezkoumal, zaklad je umozneni ulozeni dat alespon v nejake minimalni strukture, resp. podpora adresaru / tagu. ale minus taky jak tam ty tb dat pres ty nase ucourane linky protlacit, zejo :)
Odpovědět1 0
Díky za článek.
Odpovědět0 0