Zálohování stokrát jinak
5.6.2009, René Pfeifer, článek
Už jste to dnes dělali? Tato otázka provázela starší reklamní kampaň , kterou nejmenovaný výrobce úložných zařízení zaměřil na pravidelné zálohování (jak jinak). Proč je tato činnost důležitá i pro běžné uživatele a co obnáší, se vám pokusíme přiblížit tady a teď.
Kapitoly článku:
- Zálohování stokrát jinak
- Jaké médium je pro nás vhodné?
- Freeware zálohování
- Podmínky a výsledek pokusu, závěr
Co nám praví odborníci?
Firmy, zabývající se správou dat, varují před rychle vzrůstajícím objemem dat nejen ve firmách, ale i v domácnostech. Průměrný uživatel vytvoří nebo stáhne ročně 40 GB dokumentů, e-mailů, fotek a videí. Většina z nich si zatím stále neuvědomuje, že za pár let těch souborů a složek bude takové množství, že některé nemusí najít. Neuvědomují si ani, jak snadno o svá data mohou přijít. Proto se podíváme na možnosti zálohování v domácích podmínkách a zejména na to, co v tomto směru nabízí freeware či jiný volně dostupný software.
Jak o data přijít?
Nejprve si pojďme říci, jak o svá drahocenná data můžeme přijít. Možností je mnoho, některé jsou pravděpodobné více, jiné méně. Zde malý výčet: neúmyslné smazání - nesprávným používáním či nedbalostí, výpadky elektrického proudu, výpadek operačního systému, selhání pevných disků, napadení virem nebo např. poškození přírodními vlivy – požár, voda, atd. Správně zvolený způsob zálohování může většině těchto katastrof předejít. Tak tedy, jak o data nepřijít?
Zálohování stokrát jinak
Ingredience: kilobyty souborů a složek, megabyty hudby a gigabyty filmů; externí pevný disk, vypalovačka nebo flash disk; software pro zálohování nebo vypalovací program
Postup 1 - pálení: spustíme zálohovací nástroj (např. Nero BackItUp), ze souborů a složek vybereme ty důležité, zvolíme cíl zálohy, zabalíme a případně zajistíme a necháme pálit, doba balení a pálení závisí na velikosti dat, obvykle je do 30 minut hotovo.
Postup 2 - obraz: k počítači jsou připojeny dva pevné disky – kromě plného jeden prázdný, spustíme systém pomocí CD se zálohovacím nástrojem (např. Acronis True Image), zvolíme zaplnit prázdný disk plným a necháme působit, dle objemu dat obvykle 50 – 70 minut.
Výše jsou uvedeny dva zjednodušené recepty na zálohování. Stejně, jako si v kuchyni každý upravuje postupy podle chuti, je i způsobů zajištění vašich dat nespočet. Volit si můžeme jak mezi různými zařízeními, na která zálohovat, tak i metodami. Uveďme si několik zásad, kterých bychom se měli při výběru řídit.
- Data k zálohování nejprve protřídíme, méně důležitá buď nezálohujeme nebo rovnou vymažeme (zálohovat 200 GB stažených videoklipů opravdu není nutné)
- Čím důležitější soubory a složky, tím více různých záloh použijeme (dokumenty z/do práce např. na flash a CD)
- Nespoléháme na jediné místo uložení (předcházíme požáru nebo vyplavení bytu, závisí na důležitosti dat a na potřebě dostupnosti)
- Užíváme stejné a standardně zavedené formáty archivů, abychom se k nim dostali i za několik let (zálohu jedním programem v jiném neobnovíme, př.formátů: .bkf = Windows, .nbi = Nero,..)
- Pokud možno, nastavíme automatické zálohování (pomůže předejít našim chybičkám a myslí za nás)
- Ověříme zálohu hned po vytvoření (většina programů umí následnou kontrolu archivu)
- Volíme vhodné medium (dle rychlosti, pořizovací a provozní ceny, spolehlivosti, doby uchovávání dat)