Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zásoby lithia v Bolívii zvedají neklid

9.2.2009, Jan Vítek, aktualita
Zásoby lithia v Bolívii zvedají neklid
Lithium je dnes velmi žádaná surovina, a to zvláště v počítačovém průmyslu, kde se využívá k výrobě baterií. Potřeba lithia bude navíc s rozvojem mobilních zařízení růst a svůj nezanedbatelný díl si ukousnou také elektromobily, jež chystá...
Lithium je dnes velmi žádaná surovina, a to zvláště v počítačovém průmyslu, kde se využívá k výrobě baterií. Potřeba lithia bude navíc s rozvojem mobilních zařízení růst a svůj nezanedbatelný díl si ukousnou také elektromobily, jež chystá nejedna světová automobilka.


solné pole v Bolívii

Zásoby lithia jsou přítom pouze na několika málo místech na světě, kam patří Chile, Argentina, Tibet, avšak především je to Bolívie, kde je více než polovina světových zásob. Ta je tak místem zažívajícím počátek ekonomické války o zdroje, jež by mohla dle informací DailyTech být minimálně stejně škaredá, jako boj o ložiska ropy v Arktidě. V případě Bolívie jsou zde tři strany - jednak stále více nacionalistická vláda, poté lidé očekávající svůj podíl a nakonec světové společnosti. Bolívie má tak ve své situaci na to, aby se stala lithiovou Saúdskou Arábií.

Prezident Bolívie Evo Morales je však známý kritikou USA a podporou znárodňování průmyslu. Znárodněny již byly podniky těžící ropu a zemní plyn, avšak zásoby těchto surovin jsou oproti lithiu nepříliš důležité. Mnozí se tedy bojí, že těžby této suroviny se znárodňování také dotkne.

To může být konečně zákazníkům téměř jedno, protože ty samozřejmě zajímá pouze zboží. Francie a Japonsko tak již vyslaly své zástupce, aby vyjednali smlouvy a pak jsou tu samozřejmě samotné firmy a mezi nimi Mitsubishi, GM, Nissan, Ford či BMW. Zde je tedy vidět zájem automobilek, které představily své projekty elektromobilů či automobilů na hybridní pohon.

Baterie využívající lithium však samozřejmě nejsou alfou a omegou napájení mobilních zařízení. Svůj úsvit nyní zažívají třeba také palivové články, ovšem tato technologie ještě musí vyzrát a je otázkou, zda se prosadí ve větší míře.

Zdroj: DailyTech