Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Zdeněk Kabát
Je to program pro DOS a musí se spouštět z bootovací diskety, nikoliv z Windows.
Odpovědět0  0
Tři monitory umí třeba nové Matroxy ­(Parhelia, Millennium P750­), technologie se jmenuje TripleHead. Ale s SLI ­(a nejspíše i CrossFire­) jich jde zapojit i více:
http:­/­/www.tomshardware.com­/2005­/10­/04­/one_gigabyte_motherboard­/page7.html
Odpovědět0  0
OC = overclocking = přetaktovaná karta
Odpovědět0  0
No vidíte to, na to jsem trochu zapomněl. Samozřejmě by to bylo možné v hodnocení nějak odrazit, ale druhá strana mince je ta, že po dvou letech bude výkon karty trochu někde jinde. Karta podobného stáří je totiž v tuto chvíli třeba GeForce FX 5700, což není už v hrách žádná výhra. Ale jinak máte pravdu, můžete si ke kartám s tříletou kartou přiřadit virtuální bod :)
Odpovědět0  0
Překlep, opravím.
Odpovědět0  0
Už jsme měli ty karty půjčené docela dlouho, takže po dotestování musely rychle zpět distributorům :­) Ale rád bych se k tomu tématu ještě vrátil.
Odpovědět0  0
To byste se divil, jak snadno ty pasivy jdou sundat, můžu zaslat i fotku, kde je celá karta s odloupnutým pasivem. Nejde tam o žádné lepidlo, ale jen teplovodivou samolepící vložku, která drží sice pevně, přesto ne tak, aby nešla dolů. A Gainward určitě nebude na jeden model používat různé paměti, takže jde opravdu o kvalitní 2,0ns čipy.
Odpovědět0  0
Ale tady nejde v první řadě o výkon, to musí být každému jasné, že bude u všech karet v podstatě stejný. Jenže když už se někdo pro 7600GS rozhodne, uvítá srovnávací test různých výrobců. Test deseti GeForce 6600 je jeden z nejčtenějších článků vůbec.
Odpovědět0  0
No já tam dokonce vidím i ten přepočet, je v textu pod každou Vámi zmiňovanou tabulkou, je vyznačen tučně.
Odpovědět0  0
Podívám se do nějakých článků zpět. Nicméně pravda je ta, že pixel fillrate je frekvence x ROPs, texel fillrate je frekvece x TMUs, takže teď už je to v tomto testu správně. Asi začnu pro jistotu uvádět obě hodnoty ­(ještě by se dal použít ­"Z­-fillrate­", který by byl u nVidie frekvence x ROPs x 2, ale to je hodnota trochu zbytečná :­).
Odpovědět0  0
Díky za upozornění, koukám, že půl tabulky bylo správně a druhá půlka špatně. Opravuji.
Odpovědět0  0
Karta v testu bude, nicméně má jenom paměti DDR2 ­(reálná frekvence 400MHz, efektivní 800MHz DDR­).
Odpovědět0  0
Velký. Už jenom proto, že v testu byl Radeon X800GTO­-128, který se liší od standardní verze velikostí paměti a šířkou sběrnice ­(128MB, 128­-bit­). Klasická 256­-bitová verze je výkonem o kus dále. A hodně vám napoví tento článek:
https:­/­/www.svethardware.cz­/recenze­-sapphire­-radeon­-x800gto2­-zakukleny­-x850xt­/12870
Odpovědět0  0
Bohužel asi jen ten Gainward. Inno3D se tváří, že se k nám vůbec nedostane a Biostar s DDR3 zatím distributor nemá ­(jen klasickou verzi s DDR2­).
Odpovědět0  0
Všechno bude :­) Jinak díky za pochvalu.
Odpovědět0  0
1­) Recenze Radeonu X1800GTO záhy vyšla ­- https:­/­/www.svethardware.cz­/recenze­-na­-ostri­-noze­-radeon­-x1800gto­-vs­-geforce­-7900gt­/14007
2­) Jde sehnat i pod 6000 Kč.
Odpovědět0  0
Tak je to ještě trochu jinak, než píšete. Radeon X1900GT opravdu obsahuje aktivních všech 16 TMU, ale provázanost s pixel shadery zůstala. Znamená jen jednu věc, a to že jednu čtveřici TMU nelze z PSU adresovat, takže i když je aktivní, nedostává ke zpracování žádná data. A co se týče provázanosti RBE a PSU­/TMU, tam je to na pováženou. Je pravda, že architektury do R420 neuměly oddělit počet aktivních pixel pipelines a ROP jako tomu bylo třeba u nVidie ­(viz GeForce 7800­/7900 nebo i GeForce 6600­), ale to neznamená, že to neumí R5xx. Pokud bych to někde zjistil, dám vědět.
Odpovědět0  0
Myšleno s X1900GT nefunguje, což se můžete dočíst i na ComputerBase.de, takže když jste tu kartu neměl v ruce, nekibicujte. A na ten CrossFire jsem odpověděl asi 5 hodin zpátky. Možná by šlo debatu držet na úrovni a nerozmachovat se tady ­"bláboly­" jako na PCt.
Odpovědět0  0
S X1900 nefunguje.
Odpovědět0  0
Jo, máte pravdu, beru zpět. Byl to trochu informační šum, něco co jsem zaslechl asi před měsícem a už jsem si to dále neověřoval. V každém případě tedy Radeon X1900GT bez Master karty šlapat nebude a jediná grafika CF Edition s R580 je tedy drahý X1900XT, což je trochu jiná cílová skupina uživatelů.
Odpovědět0  0
Pardon, dam do poradku dnes odpoledne, jakmile se dostanu k redakcnimu rozhrani.
Odpovědět0  0
Problem zmerit spotrebu samozrejme neni, pokud mate k dispozici merak, coz jsem nemel. Stejne tak dual­-core procesor pro ucely testu nam zatim nikdo neposkytnul a takove vydaje jsou pro jakykoliv internetovy magazin naprosto mimo moznosti ­(uvidime, co na to AMD ci Intel­).

A k testu Oblivionu nemuzu rict nic vic, nez ze co jsem nameril, to jsem nameril. Vysledky u teto hry jsou navic prumerovany z vice mereni.
Odpovědět0  0
Protoze bez Master karty funguji uz Radeony X1900XT a XTX, bude na cipsetu RD580 pracovat jen pres PCI Express i GT. V kazdem pripade sanci, ze bude ATi vyrabet Master kartu pro Radeon X1900GT vidim jako mizivou.
Odpovědět0  0
RivaTuner by tu grafiku asi poznal, ale bohužel nezná aktuální ovladače ForceWare 84.21. Možností přetaktování je přesto několik ­- CoolBits, PowerStrip, SysTool apod.
Odpovědět0  0
S patchem 1.2 jsme ještě netestovali, protože jsem chtěl zachovat možnost srovnání se staršími výsledky a navíc žádná významná grafická změna v patchi není. A co se týče testování, asi jste špatně pochopil, co je to ­"timedemo­". Hra je samozřejmě nainstalována v plné verzi, jen je v ní spouštěna předem nahraná a uložená sekvence, díky které jde karty mezi sebou srovnat.
Odpovědět0  0
A já vám pro změnu doporučuji si recenzi přečíst, abyste se příště takto neztrapňoval. Ono je tam toho totiž o trochu více než jen nadpis a obrázky.
Odpovědět0  0
Netřeba hádat, styl naprosto odpovídá, dále několikanásobná reklama na vlastní na web a odpovídající IP adresa s vlastní registrací... I takovým způsobem jde dělat reklama na vlastní web, připomíná mi to ODS mínus :)
Odpovědět0  0
­- O výsledcích globálně debatovat nechci, protože co jsme na měřili, to jsme naměřili a určitě ne s úmyslem nějakou kartu protežovat.

­- Dále test Oblivionu. Zdá se, že vidíte jenom to, co se vám hodí do krámu, protože hra je testována nejen v interiérech, ale i v lese ­(dokonce v lese na kopci, tak tam máte i ty hory­). Výsledky jsou diametrálně odlišné ­(­-27%, +30% viz předposlední strana­), takže jaképak ­"naprosto nevypovídající­". A dvě prostředí jsou dostačující, protože městské exteriéry nic nového pod slunce nepřinášejí.

­- Většina lidí ví, že GeForce 7 nepodporují FSAA v kombinaci s běžnými způsoby HDR, tak není žádný důvod uvádět graf, ve kterém by byl jeden nebo dva Radeony a u ostatních karet nuly. Tomu říkáte ­"těžká zaujatost­"? Ale jděte... Jako klad podpory této technologie uvádím HDR+FSAA v závěrečné tabulce, ale vzhledem k výkonu je to stejně prakticky nepoužitelné.

Jinak z toho příspěvku trochu dýchá, že nemůžete unést výsledky Radeonu X1800GTO, které 90% lidí ­(podle reakcích v diskusi­) považuje za objektivní. Test předělávat nebudu. A taky mám takové podezření, že jste sám ­"velký DD­", tak co ten nick... :­-)
Odpovědět0  0
Díky za upozornění, už jsem to v tabulce opravil.
Na poměr cena­/výkon se ještě podívám a když vyleze něco kloudného, doplním to do článku :)
Odpovědět0  0
Jak píše kristian, je to jeden z několika bodů, které jsem v hodnocení uvedl. Navíc na tom nestavím žádný soud typu ­"tuhle kartu nekupujte­", ale naopak předpokládám, že čtenáři jsou samostatně myslící lidé, kteří si podle předložených faktů vyberou. A o tom, že CCC je softwarová hrůza se snad hádat nemusíme :)
Odpovědět0  0
V testu byl Radeon X800GTO se 128MB, který má jiné parametry než 256MB verze. Je to zdůrazněno na několika místech v textu ­(i v závěru­) a v tabulkách.
Odpovědět0  0
Jo, to je taky pravda :­) Psal jsem to tak trochu automaticky a opravím to, jakmile se dostanu k redakčnímu systému. Díky za připomínku.
Odpovědět0  0
A jé, to se omlouvám a vysvětlím, kde došlo k chybě. Ceny karet jsem hledal pomocí kolonek ­"vyhledat­" na jednotlivých obchodech a uváděl jsem výraz ­"X800GTO­". Bohužel koukám, že zde je s mezerou v názvu, takže mi ji obchod nenašel. Cenu X800GTO zkontroluji a v tabulkách nechám opravit ­(graf aktualizuji večer­).
Odpovědět0  0
Už celý týden? :­) Otestování 8 grafik včetně napsání článku trvá o něco déle. Samozřejmě bylo testováno v DX9, a to pomocí timedema z TechPowerUp!, které je velmi dobré a nebyl důvod vytvářet jiné.
Odpovědět0  0
Vím, mrzí nás to. Pomalejší verzi karty jsme zjistili až po naměření výsledků ­(před testováním se s nimi nikdo detailně nazabýval­), takže už jsme 256MB X800GTO zařadit nestihli. Bude doplněna v nějakém následujícím testu.
Odpovědět0  0
Možnosti ovladačů se nezahrnují do žádné recenze grafických karet, už jen proto, že by se pak zbytečně pokaždé opakovaly. Stručně lze říct, že Catalyst Control Center pro Radeony je systémově mnohem náročnější, ale stabilita je díky WHQL certifikaci stejná a ani v ničem dalším se ForceWare od Catalystů příliš neliší.

Funkčnost TV­-Outu? To nevím, co si pod tím představit. Standardní je TV a HDTV výstup, schopnosti se liší také v závislosti na výrobci a případném integrovaném VIVO čipu.

Kvalita obrazu je plně srovnatelná, už tomu není jako dřív. Tyto informace jsou většinou hodně známé, tak je nezmiňuji.
Odpovědět0  0
Musím pogratulovat k nové metodice, protože opravdu nemá konkurenci. Myslím že přišla správná chvíle k detailnějšímu porovnání jednotlivých LCD technologií, protože s tímto základem to bude hodně objektivní. Jen škoda, že nejde podobně měřit i pozorovací úhly.
Odpovědět0  0
Je to hodně starý článek... Dostupná revize MP­-200 v době testování ještě rádio neměla, opravdu se nebojte, že bych ho neuměl zprovoznit. Nicméně ještě v průběhu testu se objevil firmware, který rádio zprovoznil, ovšem na jiné revizi přístroje než jsme měli k dispozici.

Zdeněk Kabát, autor
Odpovědět0  0
Typické spamování od robota, slovo ­"tamiflu­" přidáme do zakázaných výrazů a bude klid.
Odpovědět0  0
To, co ukazujete, je výsledek jiného algoritmu pro SuperAA než používá nVidia pro SLI AA. Obraz je na ATi v tomto případě opravdu horší, ale není to úmyslné okrajování scény a už vůbec se nedá mluvit o nějakém odlehčení GPU co se týče výkonu. Spíš by mě zajímalo, jak by scéna vypadala v pohybu. Half­-Life 2 je ale snad jediná hra, ve které funguje SuperAA takto špatně.
Odpovědět0  0
Nedíval jsem se na zdroj, ale vycházím z toho, že informace v článku jsou pravdivé. Konkrétně se podívejte na konec aktuality:

"Podle ATi je problém v shadow shaderu, který je odlišný oproti původnímu v Radeonech X1800, protože tento zahrnuje Fetch4 i 24­-bit DST. Vzhledem k tomu, že podobný problém Radeon X1800 se stejnými ovladači nevykazuje, bude problém asi skutečně zde. ATi slíbila vše napravit v příštích ovladačích.­"

Takže ATi sama přiznala, že bude asi problém u nich. Druhá věc je, že 3DMark06 byl vyvíjen a testován nejvýše na Radeonech X1800, takže jestli se u nich chyba neprojevuje, nedával bych to za vinu FutureMarku. Pravdou je, že nVidia je na tom lépe ­(ne absolutně, ale rozdíly by měly být větší­) a celkově to vypadá v 3DMarku06 na nějaké další pochyby, ale za tohle zjevně Futuremark nemůže a jestli to spraví nové Catalysty, bude to úplně jasné.
Odpovědět0  0
Myslím, že autor nemyslel slovem ­"nicneříkající­" ani tak Gainward, který, jak správně říkáte, je poměrně kvalitní výrobce ­(i když poslední dobou nevím nevím­), ale označení jeho grafické karty, ze kterého jako tradičně nic nevyčtete ­(PowerPack! Ultra­/2350PCX TV DVI ­"Golden Sample­").
Odpovědět0  0
Tady zase záleží na úhlu pohledu. Tak např. já myslím, že by se neměl srovnávat Radeon X1800XT 512MB s GeForce 7800GTX 256MB. Samozřejmě v době, kdy vyšla R520 jiná možnost nebyla a srovnání bylo fér. Ale na grafu, který ukazujete, je vidět převaha GTX512 nad X1800XT a to je přesně stav, který popisuju slovy, že ­"se ATi výkonnostně dotáhlo­" ­(podobně u X1800XL­). Druhá věc je dostupnost, která samozřejmě mluví pro ATi.

A v době vypuštění na tom byl Radeon X1800XT lépe než 7800GTX, to je samozřejmé, ale já se snažím prosadit, že rozdíl nebyl nijak masivní. Zmiňovaných 15% platí jen pro FSAA­/AF, bez něj 3%, takže v průměru 9%, a to hlavně díky paměti ­(velikost i architektura­). Teprve s Radeonem X1900XTX se podařilo ATi utrhnout, protože ta karta je opravdu výborná. Až budu moci to samé říct o Radeonech X1600, bude ATi na koni.
Odpovědět0  0
Než začnete nadávat do bláznů, tak by vás mohlo napadnout, že jsem se při psaní pětiodstavcového příspěvku spletl... Aby to bylo úplně jasné, tak to opravím, jak to mělo být: ­"nižší hi­-end­".
Odpovědět0  0
Nemám čas procházet všechny recenze, které se po vypuštění objevily, ale sáhnul jsem k velmi rozsáhlému a detailnímu porovnání na X­-Bit Labs ­(ti jsou snad dostatečně objektivní­) a opravdu ten 10­-15% náskok nevidím. Stejně jako mohu vybrat hry, kde vítězí Radeon X1800XT, tak mohu vybrat stejný počet testů s GeForce 7800GTX na prvním místě. Podobně je tomu u souboje Radeon X1800XL vs. GeForce 7800GT. Ostatně, zde je kousek závěru zmiňované recenze z 6.10.05:

"However, we cannot say that ATI­'s new flagship product, the RADEON X1800 XT 512MB, is the absolute champion across the board, nor we can say that the XL model is a king of high­-end, as both graphics accelerators are noticeably left behind by competing GeForce 7800 GTX and GT in games like Doom III, Chronicles of Riddick, Pacific Fighters and some other OpenGL applications, for example. Nevertheless, when it comes to modern games with intensive use of shaders, such as Battlefield 2, Colin McRae Rally, F.E.A.R., Perimeter, Splinter Cell: Chaos Theory and some others, the new RADEON X1800­-series takes the lead.­" ­(schválně jsem to uvedl celé, abyste mě nenařkl z vytrhávání z kontextu­)

Z toho vyplývá i odpověď na druhý odstavec ­- ATi nebyla a není o 20% rychlejší než nVidie, toho dosáhnete jen při výběru specifických testů a zavržení ostatních. Ovšem je pravda, že Radeony X1800 jsou na tom velmi slušně ve vyšších rozlišeních a zapnutém FSAA. Konec konců, Radeon X1800XL jsem i přes ­"nic moc­" výsledky ve své vlastní recenzi nominoval na velmi nadějnou kartu, což se ale vyplnilo jen částečně.

Když se podívám na recenzi stejné karty opět na X­-Bit Labs z 15.12.05, kdy už byly drivery doladěné, je na tom 7800GT dokonce o chlup lépe ­(citace: ­"In other words, no miracle has happened and the RADEON X1800 XL remains just as it was – representing ATI­'s approach to building a new­-generation GPU.­") a rovný souboj svádí i Radeon X1800XT a GeForce 7800GTX­-512, ale i tam spíš nVidia vítězí ­(druhá stránka je nedostupnost, kterou také beru v úvahu­). Tyto údaje mám podloženy recenzí, takže mi snad věřit budete.

Obecně mi totiž přijde, že u nás zásluhou diskusních fór vzniká až přehnaný optimismus a velmi nekritický pohled na nové Radeony. Ano, jsou to velmi dobré karty, ale rozhodně GeForce 7800 ­"nedrtí­". Radeon X1800XL se příliš nepovedl, X1800XT je na tom po snížení cen velmi dobře a X1900XT je nyní králem. Ovšem GeForce 7800GT mi stále přijde nejlepší volbou pro nižší high­-end, což mnozí kategoricky odmítají.

Mimochodem, v článku jsem se ani nezmiňoval o Radeonech série X1600, které považuji z celé rodiny za nejnešťastnější. V tomto případě snad totiž ani nelze polemizovat o tom, že Radeon X1600XT je na tom poměrem cena­/výkon bídně ­(GeForce 6800GS nebo Radeon X800XL jsou v tomto případě výhodnější­). Diskuse je otevřená.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, co jsem slyšel o kvalitě povrchu iPodů, si můžete vygravírovat cokoliv doma zdarma po celý rok :­-)
Odpovědět0  0
Instrukce jsem opravil, stínové mapy pozměnil. Původní záměr byl neopisovat slovo od slova whitepapery, ale co se týče pixel shaderů, tak jsem to bohužel pomíchal. Poznámka u shadow maps ­"zjednodušeně řečeno­" pak měla naznačit, že to doslova tak nefunguje, ale rozepsat se o měkkých stínech by bylo na celý článek. Až bude po zkouškách, něco si nastuduji.
Odpovědět0  0
Eeeerhm... Samozřejmě bez DPH, jdu to opravit.
Odpovědět0  0
Jistě, nikdo jiný než PCt o tom nevěděl a všichni to od něj nakradli. Požaduji minimálně trest smrti!
Odpovědět0  0
Q044H obsahuje operační systém Windows XP Home
Odpovědět0  0
Zdá se, že si domýšlíte něco, co v článku vůbec není napsáno. Obrat ­"nárůst hluku se sčítá­" zní sice trochu kostrbatě, ale vůbec z něj neplyne to, co jste psal. Nebo myslíte, že si naopak můžete přidávat další a další 20 dB větráky a hluk bude pořád 20 dB? Takže pravda je někde mezi...
Odpovědět0  0
Thermaltake Tower 112 ­- hmotnost 1200g
Odpovědět0  0
S nainstalovanými ovladači touchpadu opravdu pravý okraj při posunu prstu nahoru­/dolů fungoval jako skrolovací lišta, takže netuším, kde u vás může být problém. Citlivost je možná občas trochu slabší, ale jinak vše pracovalo, jak má.
Odpovědět0  0
Já jsem frekvenci manuálně nereguloval a vše jsem nechal na přednastavených profilech, což také udělá 90% uživatelů. Existují ale programy, které si s frekvencí Pentia M poradí.
Odpovědět0  0
Výdrž baterie mě taky vcelku překvapila, ale pravdu máš v tom, že ještě budu dopilovávat metodiku, co se týče výdrže v kancelářských aplikacích ­(tam to bylo opravdu metodou několika pracovních ­"session­" a zprůměrování, ale chci použít nějaký software­). Test výdrže při přehrávání videa je trojice .avi souborů formátu XviD na disku přehrávaných přes FFDshow s původním nastavením filtrů v BSplayeru ­(který automaticky přechází na nový disk, takže žádné prodlevy­), 3DMark05 je spuštěný loop. Vše logováno přes malý prográmek v .NET, který v daných intervalech ukládá aktuální čas, takže v době, kdy notebook ­"umře­" přestane logovat. Nastavení jasu displeje, resp. profilů výkonu je vždy adekvátní aktuálnímu použití.
Odpovědět0  0
Flashování BIOSu slouží čistě jen k odemknutí čtveřice pixel pipelines z 12 na 16, takže pokud už jsou odemčené, je to zbytečná věc.
Odpovědět0  0
Výsledky Radeonu X800GT máte zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/recenze­-vykon­-31­-grafickych­-karet­-cast­-iv­-srovnani­-herniho­-vykonu­/12940
V sólových recenzích není důvod srovnávat 20 karet v jednom grafu a vždycky se omezuji a budu omezovat na soupeře testované karty. Pro ultra high­-end tohoto typu to platí dvojnásob.
Odpovědět0  0
Ono to nebude tak žhavé. Nové ovladače hodně pomáhají výkonu v OpenGL, ale výkon v ostatních hrách zůstává prakticky stejný. Uznávám, že v tomto případě jsou výsledky částečně neobjektivní, ale zase ne úplně. Stejně se bude ladit ještě mnoho týdnů...
Odpovědět0  0
Co se týče Radeonů série X1800, tak v průběhu minulého týdne, ovladače se objevily nepletu­-li se v pátek, takže už jsem to nestihl. GeForce jsem testoval přes víkend.
Odpovědět0  0
Číst jsem se naučil už ve školce, ale ať se dívám, jak se divám, ve dvou ze tří odkazovaných recenzí není o přetaktování ani zmínka. Jediný z vámi zmiňovaných webů, kde GeForce 6800GS přetaktovali, je Guru3D, a to na 480­/555 MHz ­(jádro je na tom tedy lépe­).

Ovšem abych jenom nekritizoval, tak zde je pár dalších webů, kde kartu recenzovali a na několika i taktovali. Jsou to ještě Hartware.net ­(505­/590­), nVNews.net ­(525­/550­) a X­-Bit Labs ­(500­/680­). Takže tady máte černé na bílém, že přetaktování jádra v našem případě je dost podprůměrné, zatímco paměti se mi podařilo přetaktovat v průměru více.
Odpovědět0  0
Nekřičte tak... Přijde vám 390­-400MHz tolik, když ostatní konkurenční karty od ATi zvládají na stejném výrobním procesu přes 500MHz? Navíc NV42 jde vytáhnout přes 450MHz nebo NV43 klidně až k 600MHz. Prostě je to v porovnání s konkurencí málo, ale výkon je samozřejmě dostatečný.
Odpovědět0  0
Mezi GeForce 6600GT a Radeonem X800GTO je to tuhý boj a je o preferencích značky a cenových možnostech. Kdo chce levnější, pořídí si GeForce 6600GT. Té už jsem dal Trefu, ale Best of Test jsem chtěl udělit nějaké dražší kartě a jako ideální mi opravdu přijde Radeon X800GTO. Sapphire Ultimate­/Fireblade, příp. HIS mají velmi vysokou pravděpodobnost jádra R480 a pak je z této karty vyloženě zabiják, protože jde ze 400MHz přetaktovat až na 500­-600MHz a když má navíc 1,6ns paměti, jdou také přibližně o 100MHz. To jako dodatek k tomu vyhodnocení :­-)
Odpovědět0  0
Propad v OpenGL je opraven posledním patchem AAMemMapSwitch, který optimalizuje přenosy paměťového řadiče a bude součástí Catalyst 5.11. Díky tomuto patchi je Radeon X1800XL v některých případech při 4xFSAA rychlejší v OpenGL než GeForce 7800GT.

Přetaktování je také již na několika serverech ozkoušené, ale to je třeba jen pro jádro. U pamětí máte _jistotu_, že je přetaktujete o velmi solidní kousek, protože jseou taktovány na 500MHz, zatímco nominální hodnota pro použité GDDR3 je 750MHz ­(1,4ns­)!
Odpovědět0  0
Pořád jde o test grafických karet a já jsem je nechtěl limitovat sestavou. Hlavní bylo netestovat TurboCache a HyperMemory s dvoukanálovými paměťmi a na nějakých extrémních frekvencích CPU, což se podařilo. Až budeme testovat vliv procesoru na výkon v hrách, bude to něco jiného.
Odpovědět0  0
Pro závěrečné srovnání, které vyjde zítra, vezmu cenu trochu nižší a mrknu se na rozsáhlejší zkušební vzorek. Předtím jsem se omezil na menší počet obchodů, ve kterých byly ceny takové, jaké zmiňuji v článku.
Odpovědět0  0
Na Tiscali ten článek obšlehlý je, jen je upraven nadpis, a to navíc nepravdivě. Autor je ­"cappy­", který mnohokrát dokázal, že grafickým kartám nerozumí, a tady vyvozuje závěry, aniž by o tématu něco věděl. Doporučuji si pročíst několik technologických témat na fóru www.beyond3d.com, kam píšou největší odborníci co se týče programování v shaderech. Já se snažím tyto informace zhustit do jednoho článku, který není jen překladem zdroje, a kvůli tomu jsem nařčen z neobjektivity. Možná to nebude až tak chyba na mojí straně, nemyslíte?
Odpovědět0  0
No to bych rád věděl, jak mohli testovat na nVidii HDR s AA, když to GeForce 6­/7 nepodporují :­) Teď si sice nejsem jistý, jestli by to fungovalo se SuperSamplingem, ale i kdyby náhodou ano, tak by byl dopad na výkon pořádně velký. Takže mi ten test přijde trochu mimo.

Edit: Tak jsem mluvil s pár lidmi a HDR jde realizovat prakticky na každém hardwaru s podporou DirectX 9.0 a je jen na programátorech, jaký způsob implementace zvolí. Proto se neobjevily žádné hry s HDR pro Radeon 9700 a nyní byl problém s MSAA a HDR na GeForce 6­/7. Realizovat to ale prý jde.
Odpovědět0  0
Já se omlouvám za ­"strašení lidí­", už mám trochu posunuté vnímání a musím si uvědomovat, že píšu i pro laiky. Takže tu poznámku na konec článku dám, protože takhle by to opravdu pro někoho, kdo neví, o co jde, mohlo být zavádějící.
Odpovědět0  0
"Co tohle dělá u normálních článku?­" Vždyť je to normální článek, to téma mi přišlo poměrně zajímavé, abych ho rozebral.
"s pompézním nadpisem poškozujícím výrobce­" ­- nadpis konstatuje obsah článku a nepřijde mi ani trochu pompézní
"obšlehnuto z Inquireru­" ­- ach pardon, příště si těch osm 36­-hodinových testů projedu sám, abych došel ke stejnému výsledku
"kde je sakra nějaká objektivita?­" ­- nevidím na tom nic neobjektivního. Na začátku máte, co tvrdí ATi, co tvrdí nVidia. Dále je tam důkaz, že nVidia má mezery v PS3.0. A pokud za objektivitu považujete nezvýhodňování jedné či druhé strany, tak jasně píšu, že ATi také není žádný svatoušek ­(kampaň proti nVidii, chybí podpora vertex texturingu­).
Odpovědět0  0
To je složité. Když děláme takovýto test, který zahrnuje prakticky 90% veškerých nových karet, které jsou momentálně v prodeji, nelze téměř nikdy vyčíhat okamžik, kdy se neblíží vydání nějaké novinky. Po Radeonu X1800XT by to byla GeForce 7600, po ní zase Radeon X1600XT a kdo ví co dále. Chápu, že je absencí X1800XT a CrossFire high­-end poměrně citelně zasažen, ale přesto máte v tuto chvíli k dispozici výkonnostní srovnání celého trhu, což taky není k zahození :­-­)

P.S. Až bude Radeon X1800XT v Česku jako reálný produkt, můžeme jeho výsledky bez problémů srovnat s čísly v tomto megatestu, takže bych aspoň toto viděl pozitivně.
Odpovědět0  0
Radeon X1800XT ani nikdo v obchodech neočkává, protože oficiální launch je až 5. listopadu. Jestli máte na mysli Radeon X1800XL, tak ten jsem testoval od Sapphire, čili reálnou kartu, která půjde do prodeje a v Česku by měla být k dostání příští týden.

Co se týče OpenGL, tak zlepšení je u X1800 tentokrát reálné. ATi může totiž díky programovatelnému paměťovému řadiči používat softwarové opravy a optimalizovat tak výkon i po dokončení architektury čipu. Poslední hotfix, tzv. AA Memory Map Switcher, zvyšuje výkon v OpenGL při 4x FSAA až o 35%, což je i na různých serverech naměřeno.
Odpovědět0  0
A.I. optimalizuje scény tak, že pro dané hry efektivněji využívá shadery. Vzhledem k tomu, že nikdo nepozoroval na nastavení Standard žádné rozdíly v obraze oproti vypnutému A.I., jsou tyto optimalizace naprosto legitimní. U nastavení Advanced už bych se bál, ale standardně ho nikdo nepoužívá.
Odpovědět0  0
No dobře, trochu mírnější tón jsem nasadit mohl :­-­) Já jen, že to barvení sloupečků v Excelu dá hromadu práce a když je mi pak vytknuto, že je to nepřehledné, tak si člověk řekne, že to bylo zbytečné.

Ad nápis SLI červeně ­- Excel bohužel nepodporuje ­(nebo jsem nepřišel na to jak­) obarvení popisků grafu, vše musí mít jednotný formát. A ve Photoshopu by to zabralo docela dost práce. Příště dám ještě o něco lehčí odstín zelené, ale takhle jsem myslel, že je to evidentní ­(zelená nVidia, jen trochu odlišná­).
Odpovědět0  0
Radeon X1800XL jsem zvolil z několika důvodů. Za prvé je o 3000 Kč levnější než GTX ­(o 28%­) a přitom dosahuje cca 86% jejího výkonu, což vychází lépe pro ATi. Potom je zde fakt, že jakmile se doladí ovladače ATi ­(prvním krokem byl AAMemMapSwitch hotfix­), výkon určitě o několik procent vzroste, to je dokázáno na zahraničních webech čísly. Dále má X1800XL skvělý potenciál pro přetaktování, což dokazuje např. použití 1,4ns čipů ­(čili nominálně 750MHz = +50%­) a jádro se podařilo na několik světových serverech přetaktovat o desítky MHz. A za třetí podporuje Radeon X1800XL HQ anizotropní filtrování a FSAA při zapnutém HDR, což jsou faktory, které výrazně zlepšují kvalitu obrazu. Takže asi tak.
Odpovědět0  0
To, na co upozorňoval čtenář před tebou, je jediný přehmat z 28 grafů této recenze a dovolím si říct z 86 grafů v celém testu. Byl zaměněn jeden ­(!­) sloupec a hned to nazýváš ­"velmi nepřehledné­". A když se na grafy podíváš, tak ve všech je nVidia zelená a ATi tmavě oranžové ­(červená byla moc agresivní­), takže tu poznámku opravdu nechápu nebo jsem barvoslepý. Tmavozelená pro SLI je naopak zařazena pro zpřehlednění... No nic.

Ale jinak dík.
Odpovědět0  0
Radeon X1800XT je momentálně v Česku jenom jeden a nemáme ho my. Už zařazení X1300Pro a X1800XL bylo na poslední chvíli ­- přišly ve středu, resp. ve čtvrtek minulý týden ­(X1800XT ke konkurenci v pátek, ale to není podstatné­) a jsem rád, že jsem je stihl.

Navíc moho s klidným svědomím říct, že v tomto testu byly zastoupeny všechny karty, které už se dají sehnat ­(u X1800XL s jitou rezervou­). Zbylé produkty série X1K budou později ­- X1800XT nejdříve za měsíc a X1600 těsně před Vánocemi nebo možná až po Novém roce. Toto není recenze novinek, ale velké srovnání karet _na trhu_.
Odpovědět0  0
V pořádku, jenom se snažím být maximálně objektivní, takže když mě někdo nařkne z nadržování té či oné značce, zrovna nejásám. LOCK :­-)
Odpovědět0  0
Testovali jsme referenční designy, tedy GF6600 na 300­/275MHz ­(tj. 90% všch prodávaných modelů­). V závěru, kde 6600 doporučuji ke koupi, jsem se o verzích s GDDR3 zmínil, protože jsou za tu cenu opravdu ideální.
Odpovědět0  0
Chyba v tabulce, opravím. Ale věřte mi, že jsem měl v rukou nejen tuto, ale dalších 30 grafických karet a po otestování v 5 syntetických a 14 herních testech ­(v 6 různých nastaveních­) už se ani nedivím, že se stane taková trapná chyba ve frekvencích.
Odpovědět0  0
Mohu vám už předem říct, že Radeon X800GTO rozhodně ocenění dostane, protože mě tahle karta taky hodně nadchla. Víc se dozvíte v závěrečném článku v pondělí :­-)
Odpovědět0  0
Tak znovu :­-­)

1­) Tu recenzi, na kterou se odkazujete, jsem nepsal já a neměl jsem s ní nic společného. Navíc v té době bylo zvykem používat ceny, které poslali distributoři. Jestli si dobře vzpomínám, šlo o Sapphire Radeon X800XL Ultimate, který byl s chladičem od Zalmanu podstatně dražší než základní verze. To jsem chtěl schválně odbourat tím, že vyberu ceny z maloobchodů a nebudu spoléhat na nějaké pseudo­-ceny distributorů s různými maržemi apod. Když se vrátíme k dnešnímu článku, tak si za průměrnými cenami stojím a maximálně bych snížil cenu u X800GT na 5400Kč. I kdyby byl rozdíl větší, na výsledku testu to nic nezmění. Navíc jsem kartu v dané cenové kategorii doporučil, takže bude jen a jen na čtenáři, jakou cenu si ve svém obchodě najde ­(nebo myslíte, že moje konstatování v článku, které bylo navíc jen orientační, bude mít vliv na obchodníky? :­-­).

2­) Dobře, podívejme se na srovnání Radeonu X800GT a 6600GT při zapnutém FSAA, dejme tomu v 1280x1024 ­(X800GT­/6600GT­) ­- HL2 47,6­/43,3, Far Cry 40,2­/29,4, Battlefield 2 26,5­/24,0, TRAOD 35,4­/28,8, UT2004 64,5­/62,6, NFSU2 31,0­/31,1, Doom 3 32,5­/35,7, Riddick EFBB 20,2­/22,0, Pacific Fighters 25,3­/32,6 ... Hmm, nepřesvědčil jste mě. V některých hrách je sice rozdíl 5­-10 fps ve prospěch Radeonu, ale v dalších dokonce vede 6600GT, a to i když nemá super­-256­-bitovou sběrnici.

3­) Jak jsem říkal, extrémy neberu. Kdybych měl vybrat pro každou kartu minimální cenu, byly by výsledky mnohem méně objektivní než takto. Kdybych to udělal jen u těchto Radeonů, pak by se začaly ozývat fanoušci nVidie, proč to dopadlo, jak to dopadlo. Navíc nemám čas na to, abych hledal desítky obchodů a analyzoval trh, který se navíc týden od týdne mění.

Favorizuji nVidii? A já jsem si naivně myslel, že když doporučím 2 levné karty od nVidie a 2 dražší od ATi, že tím nikoho nenaštvu. A ejhle, asi byste chtěl, aby Radeony X800GT a GTO dostaly zlatý metál a obětoval bych pro ně při úplňku kuře. Já tvrdím, že to jsou výborné karty, a proto jsem je také vyhlásil jako nejlepší koupě ve svých cenových třídách. V sólové recenzi GTO dostala tato karta ocenění SHW, tak já v podstatě nevím, na co si stále stěžujete

Ad F.E.A.R. ­- hry této kategorie pošlou celý mainstream k šípku, takže bych to jako nějak pádný argument nebral.
Odpovědět0  0
Přečtěte si prosím nejdříve článek a pak teprve pište připomínky. Tohle bylo trochu mimo mísu.
Odpovědět0  0
Zavádějící by bylo i hledat nejnižší ceny, protože to by si vyžádalo ještě mnohem více času a stejně bych vám nezaručil, že kartu nekoupíte výhodněji. Zde prostě nelze být striktně objektivní. Ale také proto jsem při hodnocení karet vycházel spíše z jednotlivých výsledků a vlastních zkušeností, samozřejmě s přihlédnutím k poměru cena­/výkon.
Odpovědět0  0
Ano, nehledě na to, že Dušana i přes jeho časté rýpání v diskusích ­(sorry, já musel :­-­) považuji za jednoho z nejlepších ­"československých­" novinářů a jednoho z mála, který si zachovává objektivitu.
Odpovědět0  0
No tak proti tomu se musím ohradit. Za prvé, podle testu je GeForce 6800LE nejhorší karta v poměru cena výkon ­- je dražší než 6600GT a při standardním nastavení méně výkonná. Na PCIe většinou odemknout nejde, protože používá zmetky z výroby NV41 ­(12pp­) a ne jako na AGP z NV40 ­(16pp­). Jestli bych v tomhle dílu nějakou kartou vyloženě nedoporučoval, je to 6800LE.

A že X800GTO dodýchává? Přečti si sólovou recenzi ­(odkaz např. vpravo v nejčtenějších­). U té karty máš cca 80% šanci, že budeš mít jádro R423 nebo R480, což znamená přetaktování ze 400MHz na 520­-560MHz s jistotou ­(v recenzi dokonce 610MHz­). Navíc Sapphire prodává Ultimate a Fireblade edice s 1,6ns paměťmi, což je zase z 490MHz přibližně na 600MHz +­- 20MHz. Výkonem je pak ta karta na hranici X850XT, která nestojí 6400Kč, ale 12 tisíc Kč.

A kdo si počká, ten se dočká... Radeon X800 sice nepodporuje SM3.0 a Avivo, ale zato je výkonný a dostupný. X1600XT v žádném testu zrovna nepřesvědčila a když stihne předvánoční trh, bude to zázrak. To pro doplnění.
Odpovědět0  0
Test spotřeby v recenzi Radeonu X800GTO byl proveden přes integrované měření ve zdroji Thermaltake. Bohužel u hi­-endových karet již není tento způsob odečítání dostatečně přesný a měřák do zásuvky nebyl k dispozici. Nicméně pokusíme se spotřebu do testů opět zařadit.
Odpovědět0  0
Ty point sprites opravím, ale rating je naprosto klasické označení tohoto času u paměťových čipů. Klidně si zadejte do Googlu ­"nanosecond rating­" a uvidíte, že se to používá všude.
Odpovědět0  0
Diskuse pod článkem není prostorem pro soukromou reklamu. Windows­/Linux­/AMD­/Intel je naprosto něco jiného, to srovnání nemůžete myslet vážně. A co se týče vámi zmiňované reklamy, tak tu si firma zaplatila a z těchto peněz jsou mimo jiné hrazeny honoráře autorům. Takže kdybychom reklamu zrušili, mohli by k nám psát tak maximálně brigádníci.

Dodatek ­- Kdyby obchod, nahrazený v úvodním příspěvku slovem ­"censored­", nebyl zmíněný u několika dalších článku v poslední době, nikdo by si toho nevšiml. Takhle už si autor samozřejmě koleduje.
Odpovědět0  0
Nikdo neříkal, že budu porovnávat všechny grafické karty proti sobě. Low­-endové karty nemá žádný smysl testovat stejnou metodikou jako mainstream a hi­-end, protože by z většiny testů vypadávala čísla kolem 5­-20 fps. To nemá smysl za prvé z hlediska, že si vůbec nezahrajete, za druhé protože hráči se neohlíží po grafické kartě do 3000 Kč. S vaším přehledem určitě víte, že na většině světových serverů se za herní kartu považuje minimálně Radeon X700 nebo GeForce 6600, což je u mě spodní hranice mainstreamu, od které budu karty v hrách souhrnně porovnávat. U low­-endu by to ani dost dobře nešlo, protože jsem omezoval i detaily v hrách, aby dosahovaly karty hratelných výsledků. Hromadného srovnání se dočkáte jen u syntetických testů, u kterých jsem sestavu ponechal se standardní konfigurací.
Odpovědět0  0
Ach jo.

1­) ceny ­- Kdybyste se na věc nedíval tímto těžce zaujatým pohledem, možná by to bylo lepší. Já jsem si teď pro jistotu ještě projel také pár obchodů a Radeon X800GT s 256MB paměti jsem našel nejlevněji od Club3D za něco přes 5000Kč, ostatní ceny se pohybovaly podstatně výše a maximálně bych připustil toleranci 200Kč od mého průměru. GeForce 6600GT je nejlevnější za 3800Kč, když už na těch cenách trváte a do 4500Kč se dá sehnat poměrně slušné portfolium. Cena je tedy přibližně o 800Kč nižší než u X800GT.

2­) Pak se tady oháníte 256­-bitovou sběrnicí, ale to je jen teoretické číslo a v testech se to jeví úplně jinak. Ztráta při zapnutí FSAA je u GeForce 6600GT 37,4% a u Radeonu X800GT 33,6%, takže to je ten váš ­"drtivý­" ani ne 4% rozdíl, při kterém se má 6600GT házet z okna.

3­) Výsledek to stejně neovlivnilo a Radeon X800GT jsem doporučil v ceně do 6000Kč, takže kde je pořád ten problém? Spíš mi připadá, že jsem si dovolil sáhnout na Vaši hračku a teď kolem sebe naprosto neoprávněně kopete.
Odpovědět0  0
Pokud máte nějaký věcný komentář k článkům, metodice testování ­(pokud vynecháte momentálně rozebíranou frekvenci procesoru­), benchmarkům, jazykové stránce, objektivitě, případně hodnocení karet v mých recenzích, máte velký prostor na vyjádření nebo zaslání soukromého e­-mailu. Jinak beru tento příspěvek jako osobní invektivu, která nemá s úrovní recenzí nic společného. A možná se budete divit, ale jsou tu i lidé, kteří si kupují grafiky nejen za 7500 Kč, ale i za 10, 12 nebo 16 tisíc.
Odpovědět0  0
Ale jinak samozřejmě díky za kritiku, je docela konstruktivní :­-­) Kdybych zařadil ještě nějakou nižší výkonnostní kategorii, TurboCache by tam určitě byla, ale nechtěl jsem to nijak uměle třídit. Takže snad si rozumíme.
Odpovědět0  0
Mezi Radeonem X550 a GeForce 6200 TurboCache jsem se dlouho rozmýšlel, ale nakonec to vyhrál Radeon z několika důvodů. Za prvé je určitě výkonnější, sice ne o moc, ale za ty 300Kč navíc by stál. Za druhé nepoužívá systémovou paměť, což se může u low­-endových sestav odrazit na výkonu. Potom je tu trochu mimo ono přetaktování, ale nebudeme ho brát v úvahu.

Co se týče cen, tak nemáš pravdu. Z několika cen, které jsem vytáhl z maloobchodů, jde GeForce 6200 TC32 sehnat minimálně za oněch 1600 Kč, čili v tabulce jsem naopak tuto kartu zvýhodnil. Cenu X550 jsem zase vzal jako průměr modelů se 128MB paměti a s 256MB paměti. Sám určitě víš, jaký je v tomto segmentu dopad na výkon, takže když doporučím 128MB, neodporuji výsledkům v tabulkách.

Vážně nemám rád, když mě někdo nařkne z neobjektivity... Bohužel, čím víc práce dá článek, tím více se tito ozývají. Kupříkladu Radeon X1800XL jsem zrovna do nebe nevychvaloval, jak se tak děje na konkurenčím webu.
Odpovědět0  0
Jestli považujete procesor na 2GHz za ­"super nabušený­", tak mi není jasné, co používáte. I obyčejný Athlon XP 1700+ šlo vcelku bez problémů na tuto frekvenci přetaktovat a dostat na 2GHz Sempron také není žádný problém. Kromě toho zde měříme hlavně výkon grafických karet, takže kdybychom systém nějak výrazně omezili ostatními komponenty, rozdíly mezi kartami by se začaly smazávat. Dále kdybych vybral určitou low­-endovější sestavu, trefil bych se jen do malého procenta sestav, které lidé mají doma a výsledek by nebyl o nic objektivnější než v tuto chvíli.
Odpovědět0  0