Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Zdeněk Kabát (4)
Mám rád lidi, kteří si umí vybrat onu desetinu procenta z článku a zkritizovat ji na půl článku. Nicméně reagovat budu, ačkoliv čekám podobně horlivou odpověď. Ohledně externího napájení budiž.. uznávám chybu, mažu ze záporů ­(kde jsou časy FX5700 a R9600Pro, kterým stačilo v mainstreamu napájení z AGP slotu...­).

Ovšem za zbytkem si stojím. Samozřejmě že není jiná možnost portu na PCIe než HSI můstek, ale je to další čip na kartě, který zvyšuje cenu a hřeje. A ohledně DVI výstupů? Vy se na to díváte z pohledu ­"kdo potřebuje dnes VGA?­", ja na to koukám z pohledu ­"kdo dnes využije oba DVI výstupy­". Samozřejmě to není zápor, kvůli kterému by si někdo kartu nekoupil...

Ale ještě bych rád chtěl říct, že žasnu! Celá recenze vyzněla tak, že GeForce 6800GT je nejlepší současnou kartou pro mainstream na AGP a přesto dokážete popsat takový kus ­"papíru­" kvůli pár slovům v závěrečné tabulce :­) Jestli máte proti recenzi ještě něco, velmi rád si vyslechnu kritiku. Jinak tu Vaši glosu na posledním řádku beru jako výstřel do vzduchu...
Odpovědět0  0
Musíte počkat na všední dny, pak už to snad půjde :)
Odpovědět0  0
No, záleží na Vás, jestli je tak obtížné vypnout zákaz pop­-up oken pro danou internetovou stránku. Na SHW nic jiného než Expertiáda nevyskakuje. Mimochodem já to nevymyslel, jsem jen externista :­-)
Odpovědět0  0
Hmm... co zakázaná pop­-up okna? Mimo jiné zakazuje pop­-up i IE ve winXP SP2...
Odpovědět0  0
Power User ­-> RivaTuner 2.0 RC 15.2 ­\ NVIDIA ­\ Overclocking ­-> DisableInternalClockTest ... zadat hodnotu 1
Odpovědět0  0
2­) Power User ­-> RivaTuner 2.0 RC 15.2 ­\ NVIDIA ­\ Overclocking ­-> DisableInternalClockTest ... zadat hodnotu 1
3­) Pokud se po přetaktování karta občas sekne, je podle mě frekvence pčíliš vysoká. Tipoval bych, že to seknutí způsobují ovladače, které vracejí takt na defaultní hodnotu. Nejlepší je, když si to ověříte v RivaTuneru ­(monitoring GPU­).
Odpovědět0  0
Problém ja ale v tom, že ATi nemá žádnou kartu na úrovni GeForce 6800GT. Radeon X800Pro má sice frekvence blíže 6800GT, ale zato má jen 12 pipeline. Naproti tomu X800XT je frekvenčně rychlejší, ale odpovídá počet pipeline. Nic mezi tím prostě není.

A proč jsme nezařadili GeForce 6800 Ultra? Za prvé není v Česku ­(ale ani celsovětově­) příliš dostupná, za druhé jsem nechtěl, aby se z toho stal nějaký megatest karet, ale prostě sólová recenze GeForce 6800GT.

Kromě toho GeForce 6800GT ve své kategorii vyhrála ­- je lepší než Radeon X800Pro. Těm, co článek přečetli, toto musí být jasné. Pokud si jen prohlížíte grafy, nemusím ten balast kolem toho vůbec psát.
Odpovědět0  0
Ve Vašem profilu musíte zaškrtnout, že se chcete účastnit Expertiády. Do profilu se dostanete odkazem ­"registrace­" v horní liště.
Odpovědět0  0
No, kromě toho, že ­"tenhle člověk­" je někdo jiný, než autor PCI­-E hitparády, tak nechápu, proč bych neměl pro srovnání zařadit Radeon X800XT? To mám vždy vybírat soupeře tak, aby testovaná karta byla ve všech grafech první?? Pokud se nepletu, jsou v grafech ještě Radeon X800Pro a 9800XT, které jsou obě pomalejší než 6800GT.

Ad přetaktování ­- tyto výsledky jsem nezařazodval do grafů nikdy a zatím nikdo neprotestoval. Je pravda, že tentokrát jsem byl trochu v časové tísni, takže chybí i samostatný graf. Ale ­"aby si každý mohl udělat vlastní názor­" bych musel zařadit i výsledky přetaktovaných Radeonů, ne? :­-)
Odpovědět0  0
Pardon, to samozřejmě uniklo autorovi článku :­-­) Jdu to opravit.
Odpovědět0  0
No, autor tomu nevěří :­-­) Možná jsem měl ten graf trochu okomentovat. Ty šipy znázorňují cíle nVidie do budoucnosti ­- ta nejspodnější je nový rekord 7700 bodů ­(to je realita­) GeForce Go 6800 na 275­/300. Ta horní má asi znamenat představu nVidie na výkon DTR verze NV41M na frekvencích 450­/600, tedy nikoliv MXM pro notebooky.

Jenom pro upřesnění ­- nVidie označuje kartu ATi jako Mobility Radeon 9800 ­/ X800. Správný název je 9800, ale obsahuje jádro X800 ­(tedy R423­). A ten má pouze 8 pixel pipeline a 4 vertex shadery.
Odpovědět0  0
Ten prostřední slot je 64­-bitový PCI­-X, pravděpodobně na frekvenci 133MHz ­- nabízí 4x rychlejší přenosy než klasický PCI slot. Čipset na desce je samozřjemě i855, konkrétně i855GME ­(Montara­), je to vidět v názvu desky.
Odpovědět0  0
Už se na tom pracuje :­-)
Odpovědět0  0
Bohužel M3 navazuje skladby stejně jako SW přehrávače, tedy s kratičkou pauzou.
Odpovědět0  0
Opravdu je to tak, jak píšu. Centrino je základ notebooku a jakékoliv další nadstavby jsou záležitostí výrobce. Nebo myslíte, že by Intel dobrovolně odebral svůj brand laptopům s nejvýkonnějšími mobilními GPU?
Odpovědět0  0
Samozřejmě může, protože Centrino je označení pro kombinaci CPU Pentium M + cipset i855GM + WiFi. Přídavnou grafickou kartu je možné do notebooku přidat kdykoliv.
Odpovědět0  0
Nevím, jestli jste na Invexu byl nebo nebyl, ale na tohle musím reagovat. Pokud bychom měli na našich stránkách o něčem psát, jsou to novinky. Smutné je, že Invex už není o novinkách několik let a z hlediska HW tam skoro nic zajímavého nenajdete.

Stánek FOX Computers byl opravdu výjimkou, protože se opravdu snažil o to, aby něco skrz novináře ukázal. Proběhla na něm demonstrace čipsetu nForce4 ­(info je zatím pod NDA­) a byly na něm zástupci nejen českého AMD, ale i evropského AMD a nVidie. Na žádném jiném stánku jsem nic takového nezaznamenal.

ad Váš oblíbený Intel ­- na Invexu samozřejmě přítomný byl, a to v podobě akcí typu Digitální domácnost ­(společně se Sony­) nebo WiFi Life 2004. U obojího se ale jednalo o známé věci hlavně pro lidi, kteří dané problematice tolik nerozumí ­(což myslím není případ čtenářů SHW­). Co se týče procesorů, Intel jen pohodil myslím 5 modelů na stánek Brave, jinak nic.
Odpovědět0  0
Pardon, překlikl jsem se při zadávání článku do systému. Posílám správný graf.
Odpovědět0  0
Češtinu bohužel iAudio M3 neumí bezchybně. Diakritiku v názvech souborů a adresářů sice zvládá, ale neumí ji přečíst z ID3 tagů ­(týká se nejnovějšího firmware 1.30 ­-e­).
Odpovědět0  0
Nepochopil jsem dotazy zcela úplně ­- u obou bodů máte na mysli, že by se po přehrání dané skladby přehrávání pauznulo? Tak to možné není, skladby zadané v playlistu hrají jedna po druhé a je nutné je zastavovat ručně. Jinak lze do dynamického playlistu zadávat skladby libovolně, samozřejmě i v průběhu přehrávání.
Odpovědět0  0
Pro přetaktování nejlépe nainstalujte nejnovější verze ovladačů Catalyst Softmod, odeberte Control Center a použijte nový Rivatuner. Pak by mělo všechno fungovat bez problémů.
Odpovědět0  0
Pardon, chybička se vloudila.. Tabulky většinou vznikají stylem copy­/paste a při záměně frekvence paměti jsem zapomněl přepočítat propustnost. Opravuji.
Odpovědět0  0
Celá série GeForce FX ­(nebo GeForce 5, jestli chcete­) se nVidii nepovedla. Začalo to první GeForce FX 5800, která byla předražená, nedostupná, hlasitá a velmi hřála. Později vypuštěná derivace GeForce FX 5600 v mainstreamu také nic extra nepředvedla. nVidii se to podařilo trochu upravit novými ovladači ­(první verze driverů byla mizerná­), ale stále výkon nic moc. Tedy až na GeForce FX 5200, která se může úspěšně měřit s Radeonem 9000­/9200.

Další půlgenerace na tom byla mnohem lépe ­- bohužel ale ani GeForce FX 5700 a ani GeForce FX 5900 nestíhají při zapnutých optimalizacích a v hrách s intenzivnějším využitím DirectX 9.0. Nicméně je pravda, že s kompatibilitou Radeonů série 9600 a čipsetem KT600 bylo mnoho problémů, které nVidia nikdy neměla.

Resumé? Za dva roky, kdy přešla nVidie z GeForce4 na GeForce FX ztratila velkou část trhu, protože se jí architektura jednoduše nepovedla. V hrubé síle se sice 5700 a 5900 měřit mohou, ale v náročnějších hrách ne. GeForce 6 je už ale jiná káva.
Odpovědět0  0
Díky za konstruktivní kritiku :­-­) Co se týče 256MB karty, vždy záleží na tom, jaký model nám distributor zapůjčí ­(a samozřejmě jaký má zrovna k dispozici­). Ideální by byla grafická karta se 128MB 4ns paměti.
Odpovědět0  0
Ve neděli asi nevyjde :­-­) Uvidíme následující týden.
Odpovědět0  0
To co popisujete je měrná tepelná kapacita jako fyzikální veličina. Já mám na mysli tepelnou kapacitu obecně. Moji pointu jste napsal sám na konci příspěvku ­- chladiče mají velký objem a povrch, aby byla jejich vyzařovací plocha co nejvyšší. Čím více tepla se do pasivu vejde ­(lamersky řečeno­), tím jsou kladeny menší nároky na větrák samotný. Jak byste jinak vysvětlil tak vynikající teploty u Hyper 6?
Odpovědět0  0
Záleží na tom, jak se to vezme. Vysoká tepelná kapacita pasivu je dobrou vlastností, pokud dokážete teplo rychle odvádět. Jde o to, že nejvyšší teploty nezůstávají u základny, ale jsou rozptýleny v celém pasivu. Pokud jde např. o Hyper 6, můžete si vybrat větrák a tedy i způsob, jak teplo odvádět. U Gigabyte 3D Cooler­-Ultra GT je jasně vidět, že pasiv má velkou kapacitu, což je na nízkých otáčkách velmi špatné, ale na vysokých už větrák zvládá chladit skvěle.
Odpovědět0  0
Jestli jsem to dobře pochopil, tak jste nainstaloval jenom Catalyst 4.8. CCC ale není standardní součástí ovladačů, viz odkazy na konci tohoto článku.
Odpovědět0  0
CCC potřebuje kvůli základu na .NET Framework připojení na localhost ­(127.0.0.1­) a podle mého pozorování se spojuje přes porty 3010­-3030. Když tyto porty na této adrese ve firewallu povolíte, mělo by všechno šlapat v pořádku.
Odpovědět0  0
Microsoft .NET Framework 1.1 máte?
Odpovědět0  0
Naopak je v článku řečeno, že kombinace s SP2 dělá zatím docela problémy. CCC chodí určitě na Windows 2000­/XP, nižší systémy jsem nezkoušel.
Odpovědět0  0
Tohle je podle mě hloupost. Displacement Mapping v základě upravuje geometrii modelu. K tomu, aby ji změnil je potřeba manipulovat přímo s vrcholy ve vertex shaderu. Jako pravý DM se dá nazvat jen ten, který provede úpravu geometrie hned v prvním průběhu po načtení textury do VS. Tak je to dáno specifikací DirectX 9.0.

Nicméně Vám neberu, že jsou i další metody, při kterých lze dosáhnout stejného nebo podobného výsledku. Virtuální DM dosahuje velmi dobrých efektů a při tom není zdaleka tolik náročný jako HW DM.
Odpovědět0  0
Ehm, dodatek ­- pokud má Parhelia k dispozici Displacement mapu, tak si normálovou dopočítat může.. Ale je to náročnější než nahrání předdefinované mapy do paměti.
Odpovědět0  0
Můžete si říkat, co chcete, ale pravý Displacement Mapping, jak je definován, potřebuje Texture Fetch do vertex shaderu. Ten je podporován až od Shader Modelu 3.0, který podporuje zatím jen GeForce 6.

Dále ­- můžu vědět, jak si dokáže grafická karta sama dopočítat normálovou mapu? Při klasicky spouštěné 3D scéně se vyrenderuje objekt s nízkými detaily a k vytvoření normálové mapy je nutné mít alespoň výškovou mapu nebo v lepším případě velmi detailní model. ­"Automaticky­" to prostě nejde.

Truform 2.0 je něco jiného než Displacement Mapping a samozřejmě umí upravovat geometrii modelu na per­-vertex základě. Ale virtuální DM u ATi je něco jiného, konkrétně zmiňovaný parallax mapping. Mimochodem, nikde v článku nejsou screenshoty vydávány za materiály nVidie, naopak je na nich logo Matroxu :­-)
Odpovědět0  0
Ano, dost místa v paměti totiž zabírá to preview 3D scény. Po vypnutí klesnou požadavky na minimum.
Odpovědět0  0
Přesně tak, pořád je to stereo. Proto mi přijde zbytečné kupovat pseudo­-5.1 sluchátka, když za stejnou cenu dostanu Koss s lepším zvukem. Toť můj názor.
Odpovědět0  0
Je to škoda... Bohužel je Thermalright americká a naprosto nespolupracující společnost a ani několik mailů nepomohlo. Dovézt chladič z Německa je trochu nad naše možnosti.
Odpovědět0  0
A co jsou podle Vás ty dva grafy na stránkách ­"Shrnutí teplot a hluku­" ­(12 a 13­)?
Odpovědět0  0
A už tam je :­-)
Odpovědět0  0
Jestli myslíte, že je to až pžíliš nepřehledné nebo zmatečné, tak já to opravím. Zde jsem spíše sázel na efekt grafu, který na první pohled ukazuje pořadí a rozdíly mezi jednotlivými chladiči. Ostatně, předělat graf nebude problém, jen odečtu tyto hodnoty od 100% a výsledek je na světě.
Odpovědět0  0
Původně jsem chtěl tento Northwood přetaktovat a zvýšit napětí, což dalo maximální spotřebu kolem 110­-120W, bohužel ale nastal umíněný problém s nekompatibilitou monitorovacího software. V době testování již nebyl bohužel čas shánět více horký procesor.

Mohu Vás ale potěšit, protože plánujeme i testy chladičů na Pentiu 4 3,4GHz pro LGA775, jehož spotřeba je 150W.
Odpovědět0  0
Tak tohle je moje chyba, protože jsem měl hodnoty původně obráceně ­(odečítal jsem je od 100%­), ale nakonec jsem se rozhodl pro tento systém hodnocení. Nicméně podle pořadí odshora dolů je doufám jasné, že nejefektivnější chladiče mají nejnižší hodnoty a obráceně.
Odpovědět0  0
* ... dvou řad kuliček v ložisku... Opravuji.
Odpovědět0  0
Opraveno :­-­) Člověk při psaní takového množství textu přehlíží docela velké chyby, za což se omlouvám. Opravil jsem i ty drobnosti u boxovaného chladiče Intelu, což je jediná starší část článku ­(a je to vidět­).
Odpovědět0  0
Dobře, uznávám, že jsem se ke srovnání postavil trochu fanATIcky, ačkoliv se snažím být neutrální. Ty grafy k tomu samy trochu vedly. Nicméně to nic nemění na tom, že nVidia proti ATi těch 10% na architektuře ztrácí.
Odpovědět0  0
Než začnete vynášet nějaké výroky o objektivitě, tak si přečtěte nějakou moji recenzi. Budu velmi rád, když najdete něco konkrétního.
Odpovědět0  0
Dostali jsme $2000, to není špatné, za jednu aktualitu, ne?
Odpovědět0  0
Já bych naopak řekl, že spotřeba roste lineárně s frekvencí a exponenciálně s napětím. Někde jsem viděl vzorec, ale musel bych pátrat v paměti, kde to bylo.
Odpovědět0  0
Přehrávač umí libovolný bitrate do 320kbps včetně VBR a velikost MP3 také nerozhoduje ­(možná bude mezní hranice 512MB, ale to jsem neměl možnost vyzkoušet­). Vyrovnávací paměť u velkých souborů funguje stejně jako u CD­/MP3 přehrávačů, naplní tedy buffer a po 8MB ho naplní další částí. Vše platí pro firmware 1.20, se kterým jsem iAudio testoval.
Odpovědět0  0
Autor nezkontroloval stávající situaci... Jestli to tolik degraduje článek, příště se budu víc snažit.
Odpovědět0  0
Tak přiznávám, žes mě teď trochu zaskočil :­-­) Jenom bych chtěl dodat, že z neoficiálních měření nevyvozuju závěry, takže ten konec článku byl jen takovým zamyšlením. Neuvádím tam ni konkrétního, takže je to snad OK.

Ohledně toho SLI je to komplikovanější. Ty si sice dvěma GeForce 6 zabereš celou PCIe sběrnici, ale tyhle čipsety budou mít pořád svoje klasické PCI sloty. Takže když si vezmeš, že výrobci zvukových karet, TV tunerů nebo jiných řadičů se nebudou do PCIe x1 hrnout, tak by to snad se SLI neměl být problém. Otázkou je, co bude za tři, čtyři roky.
Odpovědět0  0
Sice jste to hezky napsal, ale bohužel jste tento komentář založil na faktu, že Radeon 9800XT = Radeon X800. To samozřejmě není pravda, rozdíl ve výkonu je obrovský. Co se týče SLI, ani se nedivím, že se to nepodařilo zprovoznit, když neexistuje čipset se dvěma sloty PEG.
Odpovědět0  0
Mohu vám uklidnit nervovou soustavu, protože ode mě je to tento měsíc poslední recenze reproduktorů :­-­)

Kalibrace, nastavení... možná to slovo není nejvhodněji použité, ale snad to každý pochopí.
Odpovědět0  0
Ale díky externímu čipu Silicon Image na PCI sběrnici...
Odpovědět0  0
Dobře, o měření frekvenční odezvy uvažovat můžeme. Ale ty ostatní body, které jste zmiňoval v původním příspěvku, jsou opravdu na SHW trochu příliš. Mimo jiné jsem se koukal na mag.repro.cz, který by se měl danou tématikou zabávat podrobně a ani jeden z Vašich požadavků tam také nesplnili.

A samozřejmě se musím bránit tomu, že bychom měli z takovýchto recenzí profitovat. Když hrají špatně, prostě hrají špatně a já to do recenze naplno napíšu. A kdybych chtěl něco tajit, určitě bych těmto reproduktorům Genius neudělil Trefu, ale jen to v závěru nějak zaonačil.
Odpovědět0  0
Asi se budete muset smířit s tím, že Svět hardware je server o počítačích a nikoliv o reproduktorech, receiverech a zesilovačích. Pokud někdo shání kvalitní reproduktory, nebude hledat recenzi na SHW a stejně tak někoho, kdo hledá levnou 5.1 soustavu k počítači, nezajímají výkonová TDA šumítka a fotky reproduktorů. Zde je nejdůležitější, jak reproduktory hrají a to doufám v článku je.
Odpovědět0  0
Nejsou náhodou první grafické karty s nativní podporou PCIe Radeony X300, X600 a X800?
Odpovědět0  0
Vidite to, virtuální DM jsem mohl také rozebrat... Pokusím se ho tak do 2 hodin doplnit, takže stay tuned :­-)
Odpovědět0  0
Určitě ano, deska dokonce zvládá napěťovou specifikaci VRM 10.0 s kroky 0,025V pro voltáž jádra a zvládá vyšší proudy, takže není problém ani při vysokém přetaktování.
Odpovědět0  0
No dobře, snad se tolik nestalo... Příště si můžeme rozdělit úlohy, já napíšu část o hardwaru a vy lidovou slovesnost, ne?
Odpovědět0  0
Máte pravdu, je to překlep a máte pravdu i v tom, že R9100 IGP je rychlejší :­-)
Odpovědět0  0
Takže recenzi Genius SW­-5.1 HF přineseme s velkou pravděpodobností přespříští týden :­-)
Odpovědět0  0
Tak pardon, žádnou pomlčku neodmazávat, koukám, že zprovoznili HTML odkazy v diskusích :­-)
Odpovědět0  0
Jeden odkaz za všechny ­(a věřte, že jich je na fórech hodně­): http:­/­/www.aoaforums.com­/forum­/archive­/index.php­/t­-23222.html ­(odmažte pomlčku­)
Jedná se sice hlavně o přehřívání SouthBridge, ale ani NorthBridge není perfektní, což dokazují problémy s vysokou FSB.

Já si naopak myslím, že vy musíte vědět, na co se podívat. Jestli to procento výkonu nahradí absenci Serial ATA a nestabilitu apod.

JBOD ­- Just a Bunch od Disks. Jedná se de facto o diskové pole, kde se několik disků tváří jako jeden. https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-CF95A3F27065E25FC1256D7F004E4CB5.html
Odpovědět0  0
Zatím bohužel ne. Ale plánujeme další dvě recenze repro soustav Ozaki, jednu právě ve srovnání s dřevěnými Geniusy. Myslím, že budete překvapeni...
Odpovědět0  0
Je magneticky stíněný, takže je to v pořádku.
Odpovědět0  0
Díky... Opravuji a sypu si popel na hlavu.
Odpovědět0  0
Pravděpodobně se objeví i verze s PCIe­->AGP můstkem, to jsem v článku zapomněl zmínit. Takže uvidíme, zatím to vypadá s RV410 nadějně.
Odpovědět0  0
Člověk vnímá prostorový zvuk díky tomu, že ho oblkopuje z několika stran a hlavně se mění s pohybem hlavy. Vzhledem k tomu, že 5.1 sluchátka máte i při otočení hlavy stále stejně umístěná, je mozek zmatený a nevnímá více než obyčejné stereo. Lepší koupit pořádné Kossy, např. Sporta Pro.
Odpovědět0  0
Přínos SATA je jasný, tím je budoucnost diskové platformy. Výrobci pevných disků již dneska přestávají vyrábět PATA disky a jejich budoucí výroba je zaměřená jen na Serial ATA. Vyšší poruchovost je dána tím, že jsou stále používány můstky, ale to už také výrobci začínají omezovat. Vezměte si, že disky největší kapacity už jsou jen v provedení SATA. A vzhledem k tomu, že když si někdo dnes bude kupovat novou desku, která mu může vydržet třeba 2, 3 roky, tak pak bude s externí podporou akorát litovat, protože jakmile připojíte na PCI sběrnici s propustností 133 MB­/s dvě zařízení s teoretickým přenosem 150 MB­/s, co se stane? A přidejte k tomu RAID 0...

Pořád se vracíte ke srovnání nForce2 vs. KT880 ­- musím opět připomenout, že nForce má stále problémy jak s přehříváním NorthBridge, tak s paměťovým řadičem. Zkuste si na nějakou NF2 připojit tři paměťové moduly a poznáte, o čem mluvím. Hmm, za něco být placen musím...
Odpovědět0  0
Testovali jsme s Athlonem XP 2500+, aby měl každý představu, jaký výkon má na mainstreamové desce mainstreamový procesor. Nic víc, nic míň.

Na rozvržení desky nevidím nic špatného, naopak. Jestli se nelíbí Vám, je to subjektivní. Možná by se dalo diskutovat o IDE konektorech, ale je to věc názoru.

A co se týče nForce2, tak tento čipset bych opravdu nevychvaloval. Že je NB chlazen pasivně neznamená, že se nebude při vyšších frekvencích FSB přehřívat. Zde se to odvíjí od výrobce, EPoX prodává jednu z nejlepších desek s nForce, takže je vyladěnější. Ale např. absence integrovaného SATA je na novou desku velký nedostatek.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, že já jsem testoval na Bartonu 2500+ ­(1,83GHz­) a vy na Bartonu 2500@3200+ ­(2,2GHz­) vidím příčinu rozdílu velice jasnou :­-)
Odpovědět0  0
sice jsem to nezadával, ale opravuji :­-)
Odpovědět0  0
AMD Sempron pro Socket 754, jádro Paris s architekturou K8, vypnuté AMD64, 256KB L2 cache, jednokanálový řadič pro DDR400... někdy v druhé polovině roku, musel bych hledat.
Odpovědět0  0
Ano, F­-Buffer obsahuje R350 a nasledujici cipy.

Samozřejmě je podfukem tvrdit, že díky F­-Bufferu lze provést nekonečně dlouhý kód pixel shaderu a není tak třeba multipassing. Ten příklad, který zmiňujete, využívá hlavní váhodu F­-Bufferu, kterou je transparentnost vůči programátorovi. V jednom průběhu lze stále provést maximálně 160 instrukcí ­(většinou ale 96­), pokud je jich potřeba více, přicházi na řadu multipassing.

Ovšem nemohu zase ATi takto pohřbívat. Samozřejmě je pravda, že při tomoto multipassingu jsou údaje o per­-pixel stavu ukládány do F­-Bufferu a při dalším průběhu tak není třeba počítat znovu geometrii. Proto lze provést nekonečně dlouhý pixel shader v jednom kompletním ­(!­) průběhu, ale ve skutečnosti dochází k multipassingu.

A ještě jedna věc se týká využití paměti. Přestože se nemusí per­-pixel údaje ukládat do frame bufferu, nemusí to být vždy výhoda. Do F­-Bufferu se totiž musí uložit všechny data o stínování pixelu, které mohou v extrémním případě dosáhnout až 384 bytů na pixel ­(32 registrů po 96­-bit­). Dokážete si představit, co s tím nadělá vysoké rozlišení.
Odpovědět0  0
Pardon, mluvil jsem samozřejmě o Radeonu 9800XT ­(96, resp. 160 instrukcí­). X800 zvládá 512 instrukcí pro každou ALU, celkem tedy 1536 ­(vektorová+skalární+texturová­).
Odpovědět0  0
V podstatě máte pravdu, já jsem řešil hlavně těch ­"nekonečno­" instrukcí. Počet instrukcí pixel shaderu Radeonu X800 je omezen na 96, v některých případech na 160. F­-Buffer se hodí hlavně k úspoře paměťového pásma, protože ve většině případů ukládá zpracovávané pixely přímo do paměti na čipu. Ovšem někdy jsou i tato data ukládána do videopaměti, stejně jako u multipass renderingu.

V podstatě na tom ale nesejde, protože již shader o délce kolem 50 instrukcí je velmi velmi náročný a poradí si s ním jen nejrychlejší karty. Proto je jedno, jestli GPU podporuje 96 nebo 1536 nebo nekonečno instrukcí, protože také množství se jen tak nevyužije.
Odpovědět0  0
F­-Buffer obsahoval již Radeon 9800XT, bohužel je to údajně jeden velký podfuk a délka kódu je stále omezena. Zkusím o tom zjistit více.
Odpovědět0  0
Už jsem se bál, že se neozvete... kam se se svými kritikami hrabe Spáčilová z Mladé fronty. Že jsou měkké stíny realizované přes shadery je skoro jasné a v článku to možná není nejšťastnější formulace. Ale že by se z toho musela dělat aféra, no nevím.
Odpovědět0  0
Už by to mělo být v pořádku, jde o nějakou chybu v databázi...
Odpovědět0  0
Také se podívejte na datum recenze :­-­) Samozřejmě nemáme čas ani možnosti nejen zjišťovat a průměrovat desítky různých cen, ale hlavně je zpětně u všech ­(!!­) recenzí upravovat podle aktuální ceny. Předpokládám, že jste se na tento článek dostal přes odkaz souhrnného testu mainstreamu, kde je stávající cena uvedena.

Sapphire vyrábí i obyčejnou verzi, která jde ale přetaktovat téměr stejně dobře jako FireBlade.
Odpovědět0  0
Slo o posledni test s touto serii benchmarku, velice brzy zacneme pouzivat novou metodiku vcetne vetsiny novych her. Nyni uz budou opravdu potreba...
Odpovědět0  0
Tak součástí Radeonu X800 jsou např. facing registry, které jsou až vespecifikaci PS 3.0, navíc Pixel Shader podporuje až 1536 instrukcí dlouhý kód apod. Jedná se o vylepšený profil PS 2_b.
Odpovědět0  0
Je to trochu diskutabilní, GeForce FX 5700 je v DX9 rozhodně lepší než FX 5600, ale zase ztrácí na Radeon 9600. Již teď ale mohu slíbit, že ve čtvrtek vyjde kompletní srovnání mainstreamu, včetně příslušných závěrů.
Odpovědět0  0
Omlouvám se za nefunkčnost obrázku, aktualit apod., vypadá to na spadlý server. Během dopoledne by se to mělo vyřešit.
Odpovědět0  0
Pokud máte pár minut času, tak na Firingsquad se objevil opravdový flame mezi dvěma autory. Slovní přestřelka s opravdovými argumenty ­(ne jako někteří zde­), ale trochu delší:

http:­/­/www.firingsquad.com­/features­/nv40­-r420faceoff­/
(pokud se vám stránka nezobrazí, umažte pomlčku v adrese)
Odpovědět0  0
Ze stranek Ustavu pro jazyk cesky AV CR:
"standard znamená běžnou úroveň, ustálenou podobu. V jeho tvarech i odvozeninách píšeme d, tedy standardu, standardem, standardní, standardizovat atd. Hlásku d bychom zde měli též vyslovovat. Hláska t je ve slově standarta, tj. druh praporu."
Odpovědět0  0
Stačí použít tlačítko ihned pod komentáři, je to nadepsáno ­"Sledovat diskusi mailem­" a pokud jste prihlášen, zobrazuje se tam Vaše adresa ­(v opačném případě prázdná kolonka­).
Odpovědět0  0
V komentářích k prvnímu článku jsme k tomu dospěli také ­- IntelliSample obsahuje na rozdíl od Accuview, kterou mají FX 5500, barevnou kompresi 4:1. To spolu s dalšími optimalizacemi způsobuje vyšší výkon FX 5600XT, i přes nižší frekvenci jádra.
Odpovědět0  0
Tak teď se pomalu začínám ztrácet i já :­-­) Takze ­- LMA II je v čipech GeForce4, u GeForce FX navíc přibývá přídomek ­"Optimized Compression­". Pokud jste našel, že se jedná o Z­-kompresi, bude to asi pravda. Nicméně bych si nebyl jistý tím nárůstem při FSAA. Mám takový dojem, že to umí jen Radeony, ale možná je tomu jinak. V každém případě, komprese u nVidie jsou Lossless Z 4:1 a Color také 4:1 ­(IntelliSample­).
Odpovědět0  0
Ano, máte samozřejmě pravdu, FX 5500 žádné kompresní algoritmy nemá, proto pak nižší výkon oproti FX 5600XT. Tabulka už je opravena.
Odpovědět0  0
Tak aby se neřeklo něco k tomu také řeknu. Na test jsem měl omezenou dobu a jen tak tak jsem stíhal otestovat všech 9 grafických karet v tolika nastaveních v těchto benchmarcích. AquaMarky jsou zastoupeny oba, GunMetal jsem nepoužil právě z důvodu časové náročnost, stejně jako X2, FFIX, DroneZ apod. V následujících recenzích ale pozměním metodiku a dočkáte se mnoha herních testů ­(kromě Far Cry to bude Halo, SS2, Jedi Knight 2, Splinter Cell atd.­).

Autor :)
Odpovědět0  0
Tak přelepky přes jednotlivé klávesy jsem nenašel, ale je možné, že jsem se přehlédl..
U zadních konektorů máte pravdu, sloupek s FireWire konektorem je kousek uhnutý. Ale předpokládám, že jde o kusovou vadu, tak jsem ji do recenze nezmiňoval.
Odpovědět0  0
Je to tak, výstup na monitor samozřejmě funguje stále. Bez ovladačů SiS ale funguje AGP slot jen v režimu PCI, a proto je třeba nainstalovat všechny drivery z CD.
Odpovědět0  0
Tohle úplně chápu, bohužel recenzujeme s takovýmto počtem testů poprvé a grafická karta je odlišná než u předchozích článků ­(od příští recenze bude referenční Radeon 9600 Pro­). Budete se muset prozatím smířit s těmito čísly, ke kterým po příští recenzi přidáme dejme tomu i875P.
Odpovědět0  0
Na Vás jsem čekal :­-­) Měl jsem na přípravu článku omezený čas a takhle jsem to z původního textu pochopil. Tuto faktickou chybu opravím.. Pokud byste chtěl upřesnit další detaily, ocenil bych, kdybyste se ozval na mail z.kabat@svethardware.cz
Odpovědět0  0
NDA nekonci o pulnoci ale v okamzik, kdy bude GeForce 6800 oficialne vypustena v San Francisu. Vzhledem k casovemu posunu asi ­-9 hodin to bude jeste chvili trvat. Clanek prineseme co nejrychleji.
Odpovědět0  0