Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Zdeněk Michálek (3)
Nechci tvrdit že nemáte pravdu, ale při testování přenosu klesla přenosová rychlost při zápisu dlouhých bloků zhruba na pětinu a při čtení zhruba na třetinu ­(mluvím o serveru ze kterého jede třeba právě Svět hardware­). Bohužel teď nevím co je tam přesně za SCSI řadič, ale server je zhruba dva roky starý, takže zas nějaká úplná vykopávka to nebude.
Odpovědět0  0
To sice máte pravdu, ale ono dopočítání velmi výrazně ovlivní výkon RAIDu, takže středně vytížený server stejně záhy klekne ­- a o tom nyslím Eagle psal. Druhou stránkou věci je skutečnost, že disky skutečně nemusejí být stejné, jen by ten náhradní neměl být pomalejší a musí mít aspoň stejnou kapacitu.
Odpovědět0  0
Zajímavý názor.. ale bojím se že nikoliv správný. Můj pohled na věc je ten, že do okamžiku, než se pisatel jednoznačně prohlásí za pana XYZ, se jedná o anonymní přístup ­- a jako na takový se na něj samozřejmě omezení ze strany Zákona nevztahují a my si můžeme sbírat téměř co chceme ­- jedná se pouze o provozní charakteristiky. Druhou věcí je zveřejnění takové informace ­- umím si představit případy, kdy by díky zveřejnění takové informace došlo k reálné vyčíslitelné škodě ­- a ta by se už ­(při splnění dalších předpokladů­) možná dala s úspěchem zažalovat podle úplně jinačího zákona.

Problém se zákonem o ochraně osobních dat by podle mého názoru nastal až v okamžiku, když bych přiřadil nasbírané údaje ke konkrétní identitě. A tohle zase musí být ošetřeno v podmínkách pro registraci, přičemž souhlas ke shromažďování může být Světu hardware ­(resp jeho provozovateli­) dotyčným kdykoliv odebrán.
Odpovědět0  0
Zdravím,

v čem je problém s přidáváním příspěvků ? Rád to nechám přepsat, ale nevím co. Zkuste se trošku rozepsat.

Zdeněk Michálek
Svět hardware
Odpovědět0  0
Vlastním jak PocketPC se slušně ­"komfortním SW pro nahrávání­", tak diktafon ­- byť z poněkud nižší cenové skupiny.

Abych pravdu řekl, PDAčko jsem pro tyhle účely už hooodně dlouho nepoužil pro něco jinýho než poznámky ­"v nouzi­". Důvod ? Nepříliš komfortní ovládání, špatně fungující aktivace nahrávání hlasem, problémy s věčně vybitým baterkami, nespolehlivost. V okamžiku, když děláte rozhovor na němž záleží, není nic horšího než když vám něco běžícího na pozadí shodí nebo pozastaví nahrávání. Špatné ALC, obtížné ovládání PDA při přepisu záznamu atd.

Tím nechci říct že 12000 je málo, je to dost peněz. Jde spíš o to že člověk který potřebuje diktafon potřebuje většinou skutečně optimalizované jednoúčelové zařízení a ne multifunkční kombajn ­"vše v jednom ale nic pořádně­".

Odpovědět0  0
tak tak, nebýt AMD jsou ceny procesorů Intel o hoooooodně vyšší a jejich parametry o hoooooodně horší ;­-)
Odpovědět0  0
Díky za upozornění, na jeho základě se přišlo na chybičku v redakčním systému, nahrajeme opravu a od zítřka by to mělo zas být OK.

Ještě k registraci na nick Krtek ­- registrace tam je, není ale aktivovaná ­(když se někdo zaregistruje, uvede přitom mail a na ten mail mu přijde výzva kterou musí odkliknout ­- tím se registrace zaktivuje a je možné ji používat­). Do doby než vyexpiruje je příslušný nick zablokován pro použití někým jiným.

Napište ohledně toho do redakce, ať se zjistí, jestli je to vaše registrace a pokud ano, kde vznikl problém.
Odpovědět0  0
No, ono je toho vic nez to o cem se zminil Zdenek Kabat, proc se SATA disky povazuji za vyhodnejsi: boardy s vice nez 2 kanaly PATA jsou naprostou vyjimkou uz kvuli mistu ktere zaberou konektory, zatimco SATA 4x je bezne. NCQ je ­(a bude­) velice prijemna vec ktera se vyskytovala drive jen u SCSI. Min signalovych vodicu a nizsi napetove urovne u SATA znamena min ruseni. Jednodussi montaz, mensi nebezpeci poskozeni kabelu pri vytahovani. Diky vetsimu poctu kanalu odpadaji problemy s komunikace vice zarizeni s ruznou rychlosti na jedne ­"ksande­". Atd., atd...

To lepsi vetrani a lepsi design, co uvadeji reklamni prospekty, je skutecne jen tresnickou na dortu..
Odpovědět0  0
:­-­) tak aceton ­(s přídavkem pár látek fyziologicky trošku příjemnějších pro tělo­) který by nadzvednul napařené spoje jsem fakt ještě neviděl.

Ale k věci: obecně se ­(u plošňáků­) má za to, že veškerá agresívní chemie použitá při reworcích se musí opláchnout. Ať už jde o kyseliny, rozpouštědla atd. Důvod je celkem jasný ­- dlouhodobé působení čehokoliv agresívního není ideální a pokud nevím jaké je složení toho čeho, radši to nepoužívám. A oplachovat čipset, hmm..

I proto preferuju to lehké odškrabání špičkou skalpelu ­- minimální přítlak, delší doba, čerstvě naostřený, opřená ruka aby nevadil stařecký třes ;­-­)


Odpovědět0  0
No, pánové, já nevím ­- pokud se na to vezme ostrý skalpel nebo podobný nástroj ­(a dotyčný není úplné dřevo­), podle mých dlouholetých zkušeností z amatérské praxe je ­"odškrabání­" naprosto v pohodě. Nikdy neznáte přesné složení odlakovače, nikdy tu kapku nelokalizujete přesně na konkrétní místo tak aby nepotřísnila okolí ­- a navíc stačí aby ten lak byl rozpustný toluenem a ne acetonem ­(celkem běžné­) a s odlakovačem se nechytnete. To už nemluvím o lacích na jiné bázi ­(pryskyřice, ..­)

Tím nechci říct že třeba ten odlakovač první nezkusit, proč ne ­- třeba to aspoň nabobtná.
Odpovědět0  0
no, protože operačním systémem jsou Windows XP, samozřejmě má :­-­) ne,vážně, asi by bylo zbytečné Outlook Express a další duplikovat na úrovni MC. Smysl by to mělo v okamžiku když XP budou nehrazeny jiným OS, který v sobě tyhle klienty implicitně neobsahuje.
Odpovědět0  0
.. ještě k té ceně ­- dovolil bych si nesouhlasit. Kdyby to byl modul ­(stejně jako třeba teletext­) který by se zabudovával do běžné televize, není v zásadě důvod aby stál o hodně víc než nějakých 3000 za HDD + 5000 za další elektroniku ­(board ­"na míru­" s integrovanou grafikou, koprocesorem pro komprimace videa a dalšími věcmi na jednom čipu a příslušné paměti­), tj. 8000 Kč. Umím si představit že v osekané verzi by to mohlo jet i bez toho hardu, který by se dodával třeba jako samostatný modul. A navýšení o 5000 Kč ­- to už je malina ;­-­)

A naprostý souhlas že ­"tahouny­" budou spíše stávající výrobci CE než IT ­- nebo ještě spíš nějaká účelová nově založená sdružení nebo asociace ­(protože jimi navržené standardy budou samozřejmě úmyslně nekompatibilní a bude třeba sjednat nějaké příměří­).

Ohledně AAC se určitě poptáme :­-)
Odpovědět0  0
S dobrými vyhlídkami herních konzol jako výchozí platformy pro budoucí CE PC souhlasím, sám jsem zvědav. Skutečně bych ale nepodceňoval schopnosti MS ­- třeba v případě kapesních počítačů začínal na poli pro něj zcela novém ­(Pocket PC­) a v současné době je už nadpoloviční. U mobilů mu zabránilo zopakovat scénář jen chybná strategie a příliš silná pozice Nokie, Siemensu atd. na to, aby mohl diktovat.

S tunery to bylo myšleno jinak ­- chtěl jsem tím říci že XP ME může ovládat jen jeden tuner SOUČASNĚ ­(přitom v lepších televizích jsou typicky dva ­- kvůli PIP atd.­).

Každopádně ale díky za zajimavé názory a připomínky, potěší :­-)
Odpovědět0  0
Ne, myslím že půjde o jinou kategorii zařízení. Připodobním to stejně jako u hifi věží: ty vyloženě drahé, kvalitní a nevím co ještě stojí těžké desetitisíce, je zvlášt zesilovač, tuner, přehrávač atd. Prodává se jich ale pár ­- ve srovnání s obrovskými kvanty různých mikrověží a přehrávátek za pár tisíc typu ­"all­-in­-one­" kde nevyměníte ani kousek, všechno je pevně spojeno.

Tím chci říct že jsem přesvědčen, že do budoucna půjde vývoj dvojkolejně: jedna cesta je tohle CEPC, druhá systémy stylu stávajících MEGA PC nebo jak se to všechno jmenuje ­- krabice zvlášť, monitor zvlášť.
Odpovědět0  0
Dobrá připomínka :­-­) Myslím ale že ne. Subwoofer a zdroj jsou v ­"noze­" přístroje, HDD a DVD jsou v těle ­- a spojené je to v jednom bodě a navíc poměrně pružně. Nějaké ty otřesy se určitě přenesou, díky poměrně velké hmotnosti obou částí ­(nohy i těla­) bych ale řekl že setrvačnost obou mas bude slušná a většinu otřesů ­"odfiltruje­".
Odpovědět0  0
Jasně, souhlas.. jen k tomu ­"oddělenému­" aplikačnímu rozhraní ­- jedním z důvodů proč si myslím že konzoli JE dobré napsat pod nějakým OBECNÝM OS ­(ať už XP, CE nebo třeba Symbian­) a ne šitou na míru pro daný HW je skutečnost, že aspoň horní vrstvy je pak možné napsat univerzálně, nezávisle na spodní hardwarové vrstvě, která se bude stále a rychle měnit.

Pokud to navíc udělá nějaký velikán stylu MS ­(nebo skupina pod jeho vedením­), je velká šance že se tohle rozhraní podaří vnutit dost velkému procentu výrobců ­- a díky tomu BĚŽNÍ uživatelé tohle ­"monopolní­" rozhraní rychleji budou akceptovat ­(než aby se učili stále něco nového­).

A tohle jsem měl i na mysli když jsem psal že ­"ne Open Source­" ­- určitě by to technicky šlo napsat třeba nad Linuxem stejně dobře nebo špatně, jen by to bylo pro tyhle ­"velikány­" nepřijatelný z hlediska možného prodávání licencí a inkasování peněz z nich.

Odpovědět0  0
ad Spuštění­) coby ­"počítačovému­" uživateli je mi to naprosto jasné; umíte si ale představit ten zmatek v mysli ­"nepočítačovce­", který nic neví o nějakém Media Center, tím pádem ani netuší že by měl něco spouštět nebo přetahovat zástupce do Po spuštění ? Já vím, jde o blbost, ale tahle konzole by prostě měla být nastavena ke spuštění automaticky, ne aby ji tam uživatel musel tahat

ad OS­) tohle je přesně dilema, které mě taky hooodně dlouho pronásledovalo. V podstatě souhlasím ­- v CEPC se určitě objeví i ­"konkurenční­" OS, který bude ­"ROMovatelný­" ­- a který určitě nebude Open Source. Třeba XBox nebo jiné herní konzole bych viděl jako horkého adepta ;­-­)

I ty XPčka se ale dají udělat tak, aby se ­- v případě velkých problémů ­- ­"přehrály­" originálem uloženém na nějaké chráněné partition, pro většinu problémů by to mělo stačit.
Odpovědět0  0
:­-0 jo, vedlejší klávesa, díky za upozornění, opravím
Odpovědět0  0
No, televize má sice 25 ­"fps­" ­- ale prokládaně, což ve výsledku pohyb skutečně ­"rozplizne­" ­(nesnáším anglická slova když máme takové krásné české ;­-­) a jeho rozfázování není až tak vidět. Nezapomeňte taky na delší dosvit luminoforů u TV proti monitorům ­(to je taky jeden z důvodů, proč TV obraz na monitorech je ­"takový divný­") ­- další důvod ­"rozplizlosti­" a pseudoplynulosti pohybu
Odpovědět0  0
Omlouváme se, v pět hodin ráno server zhavaroval při automatických údržbových činnostech a chvilku trvalo, než jsme ráno funkčnost obnovili. Už by mělo být vše v pořádku.
Odpovědět0  0
Pár dní jsem měl přehrávač taky v ruce, několik postřehů:

- nevím jak pro běh, ale pro poslouchání v posteli je ten zvláštní klipsový způsob uchycení sluchátek perfektní. Nezavazí na polštáři, netlačí v uších a přitom sedí perfektně. Manželka se vyjádřila že z nich má podobný pocit jako z klipsových náušnic ­- nevím, nedokážu posoudit. Kdyby se prodávaly zvlášť, určitě sí je koupím
- Martin se v recenzi nezmínil že až 10 stanic je možné uložit do předvoleb a pak skákat jen mezi nimi ­(­"neladit­"). Celkem příjemná featura.
- tlačítka nemají příliš jasně definovaný chod, občas jim trvá trošku dýl než se rozhodnou zareagovat
- ta zelená není taková hrozná jak to vypadá na fotkách, zvlášť osobám ženského pohlaví se to docela líbilo ­(já bych dal přednost černostříbrné variantě­)
- celkově vzato je to hodně sympatická věcička, dost nerad jsem ji vracel
Odpovědět0  0
Spíš bych řekl že Štěpán tohle psal ve Wordu ve kterém nemá vypnutou průběžnou korekci pravopisu :­-­) Tohle je naprosto typická chyba :­-(
Odpovědět0  0
Ne, pane, nemáte pravdu. Platí co jsem napsal ­- maximální teoretická TCP rychlost u 802.11b je zhruba 5,9 Mb­/s.
Odpovědět0  0
díky za upozornění, samozřejmě 11Mb­/s, je vidět že jsem to psal hodně pozdě večer... No, ona je stejně maximální teoretická TCP rychlost u 802.11b nějakých 5,9Mb­/s, takže jsem se až tak moc nesekl ;­-)
Odpovědět0  0
Ale tu prece vubec nikdo nemluvi o highendu. Cely clanek je o o tom, ze se vytvari nova kategorie SPOTREBNIHO ZBOZI ­- audiovizualni technika kombinovana s pocitacem a ­"domacim serverem­". O zvukovych ­/ obrazovych parametrech ­(ktere u techto pristroju jsou zatim spis normalni nebo bidne­) vubec nemluvim v okamziku, kdyz mi ovladaci program poradne ani neumozni televizi­/radio­/DVD spustit a pada a pada..

No ­- a vyznam designu ­(POZOR, mluvim o designu, o zadnem blikani a sviceni v clanku nebyla rec, o tom mluvite jen vy­) pochopite az budete mit nejaky rok navic ;­-)
Odpovědět0  0
Ne ne, od toho Soya to je úplně obyčejná holá POST karta, co ­"sedí­" na několika portech ­(levnější dokonce jen na jednom, pak to nefunguje s hodně značkovými počítači­) a poslouchá co board na tyhle porty v rámci POST pošle. Tyhle karty stojí typicky pár desítek dolarů ­(i u nás jsou k mání za pár stovek, resp. pár tisíc když je u nich debugger­).
To o čem píšu je něco úplně jiného ­- je to v podstatě na míru napsaný speciální firmware, který nahradí BIOS, operační systém a testovací utilitu osazený do karty, která odstíní běžný BIOS. Samozřejmě všechny informace které dodá běžná POST karta jsou k dispozici také.
Odpovědět0  0
Řekl bych že FW vůbec technologicky není špatně namyšlený, osobně se mi líbí víc než USB ­- ale ty výhody nejsou tak významné aby kvůli tomu musely být 2 standardy. A kdybych měl volit, raději zvolím USB ­- už jen kvůli lepší a rozšířenější podpoře SW.
Pokud ale ty porty na boardu jsou, musí holt být nějaká možnost je testovat. A FW určitě tak brzo nezmizí ­- zákazníci se po něm ptají čím dál častěji, s tím jak padá cena DV­/D8 kamer.
Odpovědět0  0
K Agere procesorům ­- ne, ony stejně jen vypadají, prý ale jde o jiné typy ­(SATA používá typ 10238949, PATA typ 10226836 ­- nebo aspoň první série používaly­). Oba typy spolupracují s 16bitovými SDRAM pamětmi ­(6ns­), takže v pamětech určitě úzké hrdlo není ­(teoreticky přes 300MB­/s­).


Odpovědět0  0
Eaglovi dík za pěkný článek, s chutí jsem si početl.

Jen čtyři malé připomínky:

- chápu, že některé pojmy je potřeba zpopularizovat aby to bylo názorné, ale možná by neškodilo napsat běžně uváděné termíny aspoň do závorek ­(kruhy vs. stopy atd.­)

- latence se dá kromě zvýšení otáček zkrátit ­(a v minulosti se i zkracovala, nevím jestli je to tak i u některých současných disků­) osazením více než jedné hlavy na plotnu. Typicky to bývalo tak, že byly osazeny dvě hlavy naproti sobě, čímž se rotační latence zkrátila zhruba na polovinu

- nezaškodilo by otestovat vliv NCQ v reálném aplikačním provozu, u SCSI ten vliv nebyl malý, u SATA se bojím že implementace bude úmyslně ořezaná ­(proč by si Seagate sám podřezával větev pod SCSI­/S­-SCSI­). Jo, vím, řadič..

- hodně mě překvapily vyloženě slabé výsledky SATA 7200.7 Barracudy, ten přenos v burstu je tak slabý až je to neuvěřitelné. Přitom Seagate se ve všech tiskových zprávách holedbá, že:

"The SiI 3124 is Silicon Image­'s most advanced SATA host controller to date for server and networked storage applications. It is also the first and only host controller that supports Frame Information Structure ­(FIS­)­-based switching for SATA port multipliers, which enables command execution and data transfer to multiple drives concurrently, providing outstanding performance improvements for demanding workloads.­" A právě ten SiI by měl být tím ­"neznámým­" švábíkem.

Nevím jestli je možné ale na pouze na základě nízkých přenosů usoudit že není nativním SATA diskem, možná by bylo dobrý požádat Seagate o vyjádření.
Odpovědět0  0
Vždycky když čtu příspěvky od lidí jako je Honza111 a lidí co na jeho příspěvky tak hezky reagují mám sto chutí zavést na SHW moderované diskuze tak, jak to kdysi bylo na FIDu :­-(
Odpovědět0  0
Dobrá otázka. Netuším..
Odpovědět0  0
v tom případě bydlím v nestandardním paneláku ;­-­) k tomu co píšete ­- jasně, souhlas, i když myslím že onen váleček s horní propustí vyjde výrazně levněji. Faktem je že překlenutelná vzdálenost v případě o kterém píšete je dvojnásobná.
Odpovědět0  0
Taky by mě zajímalo jak si takovou zápornou teplotu mám vlastně představit.. no, ono to bude asi pojímaný relativně, tzn. ty částice se buď budou ­"hýbat­" nestandardním způsobem nebo to budou nějaký nestandardní částice, nějak si na to nevzpomínám ­- výsledkem by prostě mělo být že kdybyste měřil rozdílovou ­"teplotu­" těchto částic a částic běžných, výsledek odpovídá záporné teplotě.
Odpovědět0  0
Přesně tak.. minimálně se o tomhle dogmatu začíná hodně silně pochybovat.
Odpovědět0  0
K bodu 2­) ­- v současné době se poměrně intenzívně diskutuje o záporných teplotách ­(myšleno ve stupních Kelvina­). Nikdy neříkej nikdy.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu že Martin je jeden z mála lidí ­- které znám ­- kteří do ladění grafik a procesorů opravdu vidí, nevidím důvod, proč by neměl mít odvahu ­"veřejně psát­". Jiným problémem je pravopis, to ale je spíš naše chyba že není dost peněz na zaplacení korektora, který by každý den prošel těch ­-en desítek tisíc znaků, udělal v počítači korekturu a pustil to ven.
A nesmírně by mě zajímalo co je na článku pseudoodborné. Mohl byste citovat formulaci ze které to vyplývá ? Možná by bylo dobré, kdybyste se ­- dříve než napíšete své podnětné a přínosné připomínky ­- podíval do textu článku a zamyslel se, jestli náhodou autor něco nemyslel trochu jinak. Všichni jsme jenom lidi.
Odpovědět0  0
V dubnu 1987 bylo v USA supravodivosti dosaženo při 240 K, v květnu 1987 v Indii 273 K ­(= 0 °C­), v červnu v Japonsku 300 K a pak dokonce 338 K ­(= +65 °C­). V tom problém není, spíš v tom, že
- jsou zatím extrémně vysoké výrobní náklady
- tyhle ­"vysokoteplotní­" supravodiče snesou strašně malou proudovou hustotu
- málokdy se u nich podaří dosáhnout stabilného supravodivého efektu po delší dobu a v celém průřezu
Ale o tomhle autor nepsal, spíš jen tak pro doplnění ­- bylo by fajn kdyby se o tom chtěl někdo kdo tomu rozumí nějak populárně rozepsat.
Odpovědět0  0
Tak tak, Martin asi chtěl básnickým eufemismem naznačit že s klesající teplotou klesá i elektrický odpor mědi. Je ale faktem, že ztráty vzniklé odporem se tímhle konkrétně moc nesníží, když si tak vezmu tu skoro lineární závislost odporu na teplotě při běžných teplotách, budou to hodně malá čísla..
Odpovědět0  0
jo, souhlas. Ono všichni tady jsme trochu deformovaní tím že v rukou máme poslední superkarty a superprocesory a superboardy, ale když jsem chtěl doma trochu renovovat počítač ­(mám tam ještě Celerona 300­) manželce a dceři, byl jsem odkázán do patřičných mezí s tím že jim to stačí a že jediným hmatatelným výsledkem pro ně by bylo, že by počítač byl 14 dní rozrýpaný ­(v čemž mají bohužel asi pravdu :­-­(

Takže podle toho si opravdu umím představit, že pro typického hypermarketového uživatele je pokles výkonu třeba o polovinu prakticky nepostřehnutelný a o hodně víc ocení třeba takovouhle mašinu se vším možným příslušenstvím než dělo za dvojnásobnou cenu.
Odpovědět0  0
Pokud to chápu dobře, jediná výhoda tohoto je ta že mi to umožní udělat jeden ­"stripovaný­" a jeden ­"mirrorovaný­" svazek jen ze dvou disků.

Dobrý, umím si docela dobře představit reálné využití ­(stripovaný na programy + swap, mirrorovaný na data­), jen by mě zajímalo jaké budou reálné přenosové rychlosti při přenosu mezi virtuálními svazky ­(tj. při kopírování třeba z disku C na D a naopak v uvedeném příkladě­) a jaký bude rozdíl když bych to samé postavil ne na MATRIX RAIDu ale na běžném RAID 0+1 v obdobné konfiguraci s více disky..
Odpovědět0  0
Bohužel, nelze. Je mi jasné že je to pro čtenáře trošku obtěžující ­(i když je to jen ­"pro jednou­"), ale po dlouhých diskuzích jsme se usnesli na tom, že hodnocení lépe vypovídá tehdy, když hodnotí deset reálných lidí než tehdy, když někdo ­"nakliká­" s vypnutými cookinami třeba stokrát ­"jedničku­" nebo ­"pětku­", jak se stávalo úplně běžně u předchozího redakčního systému. A to samé platí u anket a soutěží :­-(
Odpovědět0  0
:­-­) ne ne, od toho jsou decibely decibely, aby se s nimi pohodlně počítalo. O to právě jde ­- zatímco ­"normálně­" se útlumy násobí ­(tj. něco vám signál zeslabí 10x a za tím dáte zase něco co vám jej zeslabí zase 10x, celkové zeslabení je 100x. No a v decibelech to zlogaritmujete, takže ze součinu se stane součet: 20db + 20db = 40db
Odpovědět0  0
No, ono by to teoreticky mohlo fungovat na jediný skok. Není to jednoduchý, ale počítejte se mnou.

10km trasa má na 2,4 GHz ­(bez vlivu povchu­) nějakých 120dB útlumu. Výstupní výkon na anténě se nastaví na 20dBm, počítejme s citlivým přijímačem na úrovni ­-84dBm. Dál počítejme s dodatečným útlumem reálné trasy nějakých 10dB ­(samozřejmě přímá viditelnost, navíc žádné husté lesy, stromy v cestě atd., takže optimistické podmínky­). útlumy na pigtailech, kabelech a nepřizpůsobení do 6 dB ­(kraťoučké kabely, optimismus­) a rezervu aspoň 6dB. Takže:

Celkový útlum je 120 + 10 + 6 + 6 = 142dB, výkonový rozdíl je 20 ­- ­(­-84­) = 104dB, takže potřebujeme někde získat nějakých 142 ­- 104 = 38 dB zisku. To je sice sakra dost ­(obnáší to dost slušné parabolické antény na obou stranách­), ale není to nemožné.

V amatérských podmínkách by snad mělo stačit někde najít parabolické talíře o průměrů něco přes metr ­(ne ofsetové, jednak míří do země ­- což až tak moc nevadí ­- ale hodně špatně se směrují­) a pohrát si s umístěním ozařovače do ohniska ­- a pak samozřejmě pevné nervy při směrování, vyzařovací úhel bude hodně, hodně malý. Ale stejně bych za spolehlivost trasy neručil, 6dB rezervy je příliš málo..

Na dva skoky to už je o něco lepší, to by mělo jít realizovat o něco míň kriticky ­- potřebný zisk je o 7dB menší.
Odpovědět0  0
Jak říkám, nekupovat 802.11a, nebudete ji v ČR téměř jistě moci provozovat. Počkat na 802.11h.
Odpovědět0  0
Jo a ne, vas prispevek je smesi pravd, polopravd a chybnych tvrzeni. Bavme se o OFDM jakozto o modulaci, ostatni ­(zejmena priklady a dusledky­) prosim nechejme bokem, bylo by to na dlouhou debatu.

Doslova vzato mate samozrejme pravdu: OFDM neni ­"pravou­" modulaci s rozprostrenym spektrem, pokud ji definujeme treba jako modulaci ktera typicky vyuziva pseudonahodne posloupnosti k prepinani nosnych ­(FHSS­) nebo nahrazeni bitu redundandnimi chipy ­(DSSS­). Staci se ale podivat na vysledne spektrum signalu u 802.11b a 802.11g a zjistite, ze mira ­"rozprostreni spektra­" vznikla v dusledku modulaci subnosnych u OFDM je ve vysledku velice podobna ­"pravym­" modulacim s rozprostrenym spektrem. A o tom se bavime ­- pokud vim, CTU nazira prave z tohoto duvodu z hlediska GL12 na OFDM z hlediska vysledneho produktu ­(vysledneho spektra­) jako na modulaci s rozprostrenym spektrem.

Ale protoze tohle stanovisko je uz trosku ­"vousate­" a pouze ustni, dame oficialni dotaz na CTU, treba se vyjadri i pisemne ­- nebo se s nami podelte o vlastni poznatky v tomto smeru.

Podobne problemy si CTU v navrhu GL pro psamo 5GHz ­(víceméně stavěné na míru 802.11h­) ušetřil tím, že formulaci ­"rozprostřené spektrum­" nahradil slovy ­"rovnoměrně využité kmitočtové spektrum­".
Odpovědět0  0
Jo, pak je ještě dost pravděpodobná další možnost ­- že upravili vyzařovací diagram jejich APčka ­(že naklonili anténu někam jinam, to se hodně často dělá ­- že na začátku je anténa nastavená jinak a pak se s ní hýbe, aby se co nejlíp pokryla ­"hluchá­" místa­).
Odpovědět0  0
Chtělo by to zkusit připojit nějakou PCMCIA kartu, která je schopná ukázat sílu signálu a odstup signál­/šum v dB ­(třeba Orinoco­). Pokud máte silné rušení, síla signálu by měla být dost slušná, ale odstup signál­/šum bude malý.
Z toho co píšete je ale velice pravděpodobné, že spíš se buď něco postavilo do cesty signálu ­(strom, jeřáb­) nebo ­- což je asi nejpravděpodobnější ­- zatekl kabel, ­"odešel­" špatný spoj, odklonila se anténa nebo něco podobného.
To co říká technik je sice taky možné, ale musel by to být opravdu HODNĚ silný signál tak, aby AVC úplně uzavřelo vstup. A je hodně nepravděpodobné že by to byl stálý jev ­- takové rušení je spíše krátkodobého nebo impulsního charakteru.
Odpovědět0  0
Ale jo, funguje, jen je potřeba po pastnutí do Exploreru smazat v URL tu pomlčku jak je ..­/a­-rt.jsp­/.. Chybička diskuzního enginu, kluci to opraví.
Odpovědět0  0
Jo jo, je fajn že si té kraviny po více než 3 letech někdo všimnul, díky za upozornění, opraveno. Asi by nebylo špatné ještě ten článek updatovat ­(dodatky k GP atd.­), no, jak bude chvíli čas..
Odpovědět0  0
Norma povoluje 100mW = 20dBm. Kartu nastavíte na 1mW, takže na výstupu máte 0dBm.
Výkonová kalkulace: 0dBm ­(výkon na výstupu­) ­- 6dB ­(kabely, konektory­) + 26dB ­(anténa­) = 20dBm, takže jste bez jakékoli rezervy na povoleném maximu. Vyzářený výkon asi bude ještě o něco menší ­(PSV asi nebude 1­), ale přece jen ­- pokud chcete mít jistotu, doporučuju to stáhnout ještě o cca 10 až 20% ­(pokud nemáte možnost si výkon sám přeměřit­).

Nevím co spočítal DEU ale podle mě je to takhle. Když tak ­- kdysi dávno jsem na tohle téma psal článeček o základech výpočtů, některé věci už úplně neplatí ale zkuste se podívat na
https:­/­/www.svethardware.cz­/art.jsp?doc=51FFB493D077AF2FC125689A00319F04

Podle mého názoru ale jdeme už trochu do extrému ­- pokud neprezentujete nikde příliš volnomyšlenkářské názory nebo nejste provozovatelem metropolitní ­(nebo podobné­) sítě, na kterou dal ­"udání­" konkurent, pochybuju že by se o vás ČTÚ zajímal kvůli pár procentům přrekročení..
Odpovědět0  0
.. ještě abych předešel nedorozumění, záleží samozřejmě na tom kde ten 1MHz pro měření hustoty zvolíte. Vše co bylo dosud napsáno platí pro 1MHz s ­"nejvyšší hustotou­".
Odpovědět0  0
Ale DEU neudělal chybu !!! To co oba tvrdíme se nevylučuje !

Jde o to, že když chcete provést měření podle GL, měříte výkon ­"širokopásmově­" ­(tj. v celém spektru kmitočtů ­- měření výkonu­) a ­"úzkopásmově­", např. v pásmu 1MHz ­(měření hustoty­).

Když zvolím frekvenční rozsah pro měření hustoty ne 1MHz ale ­"nekonečno­", měřím ne hustotu ale výkon. Takže jinak řečeno ­- pro zvolený způsob provozu ­(např. 802.11g­) je celkový vyzářený výkon s jistou ­(malou­) tolerancí možné spočítat jako konstanta krát hustota.

Takže orgány můžou měřit buď výkon a spočítat hustotu nebo opačně, záleží na jejich zvážení. A pokud se chtějí vyhnout diskuzím, jistější je změřit oboje.

A ještě malá připomínka ­- ta už je spíše mým dohadem: pokud výrobce typicky udává výkon 100mW a hustotu 8­-9dBm­/1MHz, vyplývá z toho že kritičtější je výkon, protože je ­"na hranici­", zatímco hustota má rezervu více než 10%. Z toho vyplývá, že pokud nepřekročíte celkový vyzářený výkon, hustota by neměla být problémem.
Odpovědět0  0
Poměrné spektrální rozložení výkonu je v zásadě dáno použitou modulací a kódováním. Tzn. pokud zařízení prošlo homologací a splnilo podmínky GL, není potřeba se tímto zabývat, protože tato podmínka je typicky automaticky splněna v případě že nepřekročíte povolené eirp.

Tyto odstavce byly myslím do GL přidány z jediného důvodu ­- ­"systémy s rozprostře­ným spektrem­" je technicky nepřesný pojem a pokud neměly být v GL vyjmenovávány konkrétní povolené modulace, bylo to potřeba napsat nějak obecně.A tohle je výsledek.
Odpovědět0  0
Jo, je pravda že třeba u špatně přizpůsobených antén ­(vysoké PSV­) může být důsledkem změna spektrálního rozložení oproti ­"vyzařování­" třeba do odporu. To se ale netýká homologačních měření ­- ta jsou prováděna pro dodávaný komplet vysílač ­- anténa.

Ale obecně vzato bych v tom měření spektrální hustoty až tak velký problém neviděl ­- pokud existuje metodika pro měření CELKOVÉHO vyzářeného výkonu, stačí myslím místo měřiče síly pole na stejný konektor připojit spektrální analyzér ­(hmm, nijak levná krabička, docela by mě zajímalo kolik takových ­"důvěryhodných­" české ČOI v pásmu 2,4 GHz vlastní­), nastavit příslušné kmitočtové rozmezí ­- a výsledek by měl být na stole.

Myslím že se ale bude jednat spíš o výjimky, pokud je použita konkrétní modulace a způsob provozu a třeba nekmitá koncový stupeň, není moc důvod pro to aby se poměrné rozložení spektrálních hustot různých zařízení 802.11g kus od kusu přiliš lišily.. Takže stejně zůstaneme spíš u měření síly pole.

A úplně závěrem ­- pochybuju, že by ČOI až na výjimky zajímalo v běžném provozu překročení o pár procent. Spíš jde o extrémní případy, kdy si někdo připojí na 100mW zařízení koncový stupeň ideálně ještě v kombinaci s vysoce ziskovou anténou a má tu smůlu že někoho ruší ­- a ten si stěžuje. Nebo o typické případy stížností v rámci boje proti konkurenci..
Odpovědět0  0
Zvýšení rychlosti u 802.11g je způsobené hlavně změnou modulační metody CCK ­(Complementary Code Keying­) v rámci DSSS ­(Direct Sequence Spread Spectrum­) u 802.11b na OFDM ­(Orthogonal Frequency Division Multiplexing­). Souhlas s RL.

test11 bych upozornil na to, že rozhodující je VYZÁŘENÝ výkon, tzn. teoreticky ­(ba dokonce i prakticky­) je možné i to, že pokud na výstupním konektoru je výkon 110mW, může být eirp výkon v rámci normy, tzn. 100mW ­(ztráty na konektorech, kabelu, ­"ztrátová­" anténa ­(myšleno oproti izotropnímu dipólu­).

Dál ­- nevím o tom, že by nějaká norma vyžadovala u zařízení podle GL12­/2000 regulaci výkonu, jak se často objevuje. Tenhle požadavek je obsažen třeba v návrhu GL pro zařízení v pásmu 5GHz který by měl platit od roku 2005 ­(který mimochodem vylučuje provoz 802.11a zařízení u nás ­- absence dynamické volby kmitočtu ­(DFS­) a automatické regulace výkonu ­(TPC­), takže tahle zařízení nekupovat ­- správnou volbou do budoucna asi bude spíš 802.11h ­(v draftu­).

A protože tu bylo pár nepřesností, ještě bych ocitoval aktuální znění GL12­/2000:

- Maximální ekvivalentní izotropicky vyzářený výkon ­(dále jen ­"e.i.r.p.­") je 100 mW. Tato mez musí být dodržena při libovolné kombinaci výstupního výkonu vysílače a použité antény.
- U systémů s rozprostřeným spektrem využívajících techniku přímé sekvence nesmí spektrální hustota e.i.r.p. překročit hodnotu ­-20 dBW­/1 MHz.
- Pro systémy s rozprostřeným spektrem, které využívají techniky přeskoku kmitočtu, nesmí spektrální hustota e.i.r.p. překročit hodnotu ­-10 dBW­/100 kHz.
Odpovědět0  0
Jen jsem zvědav jak bude AMD uspokojovat poptávku po čipech dělaných s 90nm a menší technologií do toho konce roku 2006.. jinak řečeno ­- bude odkázáno na milost a nemilost IBM, Intel asi pro konkurenci vyrábět nebude :­-(
Odpovědět0  0
No, je to o něčem trošku jiném..

WEP
- a shared 40 or 104 bits length key
- a 24 bits length initialization vector ­(IV­) *randomly* chosen for each emitted packet.
- a RC4 algorithm applyed on these 64­/128 bits generates a stream 1
- to the clear text packet is added a CRC32, and we obtain a stream 2
- we emit IV followed with ­(stream 1 XOR stream 2­).
- the receiver generates stream 1 on his own, and finds back the packet in clear text by XORing the crypted stream with stream 1
Odpovědět0  0
Mám pocit že 64bit WEP stejně jako 128bit WEP má nešifrovaných 24bitů hlavičky ­(právě na tomhle je postaven útok na WEP­) + 40 resp. 104 bitů klíče
Odpovědět0  0
Nevím co k tomu říct ­- bavíme se o propustnosti SDÍLENÉ sběrnice SCSI ­(tj. jeden konektor ­- jeden kabel ­- na něm ­-en disků­) a tam platí co jsem řekl. To, že můžu mít ­-en kanálů je věc druhá.

A co se týče diskuze na téma SATA­/SAS, odkázal bych na diskuzi na
https:­/­/www.svethardware.cz­/disc.jsp?doc=N470C1883C408F8E4C1256DBE00488917#ansid11
Odpovědět0  0
Propustnost SAS oproti SCSI bude jen o něco málo vyšší ­(samozřejmě nesmím porovnávat s některou z historických variant SCSI, beru verzi SAS která bude uvedena koncem roku a Ultra320­). Koneckonců sám Seagate tento nárůst uvádí až na jednom z méně významných míst. Cituji z marketingových materiálů:

"Serial Attached SCSI ­(SAS­) and Serial ATA offer a new level of flexibility in configuring disk storage for cost and performance in direct­-attached and networked storage deployments. SAS is the replacement interface for SCSI ideally suited for transactional data ­- typically high­-demand information frequently and concurrently accessed by multiple users. An additional benefit of SAS in the enterprise is the ability to scale drive interconnection; traditionally SCSI restricted the total number of connections to a relatively smaller number. Serial Attached SCSI allows up to 16,000 devices to be directly attached via expander hardware providing increased scalability and flexibility. Moreover, SAS enables the creation of unique product configurations such as high­-density storage arrays combining 24 to 30 drives in one box."
Odpovědět0  0
Pokud je mi známo, má SATA NCQ třeba nová 200Gb Barracuda 7200.7 a měly by to mít prakticky všechny nové NATIVNÍ SATA disky z téhle rodiny ­(tj. bez bridge ATA­/SATA­) počínaje tímto diskem.
On je ale problém spíš v tom, že NCQ není jen záležitostí disku, ale i řadiče ­- a těch který to podporují je zpropadeně málo.
Možná by nebylo špatné o SATA NCQ něco podrobnějšího napsat ­- byl by zájem ?
Odpovědět0  0
.. a mohl byste uvést co vás vede k tomuhle názoru ?
Odpovědět0  0
No, já nevím, ale samostatných ­"rádiových­" karet v ceně kolem tisícovky se prodává celkem dost.. jo, zas jedna PCI pozice obsazená navíc, možná v USB provedení by to bylo lepší ? A navíc citlivost rádia pokud je umístěno vně kejsu ­(to nemluvím o odstupu signál­/šum­) je o hodně lepší.
Odpovědět0  0
Jo, dáme..
Odpovědět0  0
Pokud si vzpomínám dobře, jen v šířce vnější sběrnice ­- u 386SX byla multiplexovaná, u 386DX nebyla
Odpovědět0  0
Ještě že to s tou předností platí jen u několika nejmenovaných výrobců a distributorů..
Odpovědět0  0
Jasně, bylo by to zajímavý vyzkoušet. Na druhou stranu si myslím že právě důsledná implementace NCQ bude u SATA problémem ­- ani ne tak technickým jako obchodním. Po příchodu S­-SCSI ­(SAS­) ­- první disky by měly být koncem tohoto roku ­- by odpadl další důvod pro jeho implementaci ­- a na čem by pak Seagate a spol. realizoval zvýšenou marži serverových produktů :­-­( Jo, vím, zjednodušuju..
Odpovědět0  0
Je pravdou, že prakticky všechny SATA disky používají ­"klasickou­" ATA architekturu s SATA bridgem, ale ani použití ­"nativního­" SATA disku myslím nepřinese v maximální rychlosti přenosu výrazné změny. Proč ?
Zkuste se podívat na výsledky testů Ultra320 interface, přenosy v burstu tam jsou prakticky stejně rychlé jako u ATA­/133 přestože by člověk očekával velice slušný nárůst. Holt ­- úzkým hrdlem je PCI sběrnice..
Odpovědět0  0
Na rozdíl od ostatních bych to možná neviděl až tak kriticky. Otázkou je CO se vlastně od Invexu očekává:

- show ? pak má ještě hodně co dohánět ­- Game Hall je dobrou předzvěstí, chtělo by to ale ještě hoooodně přidat, aby se Invex stal poutním místem hlavně pro teenagery. Otázkou je zda produkce tohoto typu bude chtít vůbec někdo zaplatit tak, aby BVV z toho něco měly ­- a hlavně pro kolik procent vystavujících právě tito zákazníci budou tou správnou cílovkou

- prvotní nabídka výrobků a služeb ? to vidím čím dál více bledě, je čím dál nesrovnatelně pohodlnější místo dlouhého chození se podívat na web a vybrat si. co mě zajímá

- účast ve stylu ­"na webu jste si nás našli, tady se podívejte v reálu­" ? Jo, tenhle způsob prezentace by mohl být čím dál výraznější.


- ­"person to person­" komunikace ve stylu pavilónů G2 a jim podobných, neboli ­- přijďte k nám do jednací kóje, výrobky netřeba představovat, je třeba komunikovat ­- a kdy jindy se všichni sejdeme na jednom místě ? Ano, ano a ještě jednou ano, to se mi líbí. Na druhou stranu ­- to se BVV moc líbit nebude, k tomu stačí malinkatý stáneček nebo kóje za malinko peněz ­- a co ukazovat davům..

Vím, takhle podáno je to kruté zevšeobecnění, chtěl jsem jen říct že pohledy na ­"úpadek­" můžou být různé.
Odpovědět0  0
:­-­) No, říkal jsem klukům že za absenci testů na 64bitovém OS a s 64bitovou aplikací budou v diskuzích zdrbáni, ale holt to nešlo. Beta 64bitových Win se nám nedostala do rukou včas a náš hlavní linuxový guru Tomáš odejel na zaslouženou 14denní dovolenou ­- a ostatní zvládnem tak nainstalovat Redhata, jakž­-takž rozumně ho zkonfigurovat, ale rekompilovat kód ­(a provést nezbytné úpravy­), na to není ani čas, ani um.

Na druhou stranu si myslím, že to není až tak hrozné: na rozdíl od vás neočekávám, že nové instrukce a`la RISC bude kompilátor automaticky ­(po zadání příslušného switche­) intenzívně využívat bez výraznějších úprav kódu. Nevím jestli si pamatujete situaci s přechodem z 16bitů na 32bitů ­- prognózované zrychlení se na počátku ­(téměř­) nekonalo z přesně výše uvedeného důvodu a vyššího overheadu 32bitového OS. Až postupně ­- během několika let ­- se aplikace prakticky ZNOVU napsaly pro 32bit ­(nebo aspoň jejich časově kritické části­), šlo o zrychlení na hranici subjektivního vnímání. A šlo o řádově ROKY ! ­(mluvím o výsledcích přepočítaných na stejný kmitočet­)

A benchmarkovat aplikaci speciálně optimalizovanou pro nové instrukce ­(aby benchmarky vyšly dobře­) mi přijde stejně fér jako kdysi tvrdit o procesorech MMX že jsou 5x rychlejší než ty bez MMX jen proto že ty ­"zadrátované­" instrukce jsou 5x rychlejší..

Nicméně ­- pokud se najde někdo kdo by si s tím chtěl pohrát, rádi mu dáme příležitost. Ta metodika ale vůbec nebude jednoduchá :­-­(
Odpovědět0  0
Řekl bych že sedíte za nějakou ne právě dobře nastavenou proxynou která ne a ne zapomenout staré stránky..
Odpovědět0  0
Díky za připomínky. O víkendu Expertiáda nejede ­(na základě připomínek mnoha čtenářů, kteří se jí mouhou účastnit jen v pracovní dny­), takže ani nevyskakuje okno a na homepage není informační řádek.

Konzola je už zapasaná v soupisu věcí k dodělání, určitě bude.
Odpovědět0  0
Pánové, běžte si laskavě řešit své mindráky do jinšího diskuzního fóra.
Odpovědět0  0
Naprostý souhlas. Diskuzní fóra jsou o dodržování určitých ­- ať už psaných nebo nepsaných ­- pravidel. Pokud Heller chce dotyčnému nadávat, ať si to vyřídí pod svým jménem někde jinde. Pokud ale poruší pravidla na Světu hardware, musí vědět že z jeho příspěvku nezůstane nic.
Když Heller příspěvek napíše znovu a zvolí jinou slovní zásobu ­(věřím že jej má někde uložený­), nevidím jediný problém v tom jej tam nechat ­- diskuzní fóra přese jsou o názorech a ne o osloveních z oblasti zvířeny.
Odpovědět0  0
Stačí kouknout na jejich stránky na http:­/­/www.fic.cz. V současnosti Libra a ProCA.
Odpovědět0  0
Ony se nezobrazily, potvory ;­-­) Už by to mělo být v pohodě.
Odpovědět0  0
No, když si tak v diskuzi čtu jak byl Mironet špatný a OG bude úžasný.. řekl bych že ani jejich bývalé ­"pobočky­" nebudou začínat s morálně čistým štítem, nebo vážně si myslíte že někdo kdo jel ­-en roků podle not o kterých všichni tvrdíte že byly špatné se najednou z ničeho nic k dobrému obrátí a bude chytrý, úslužný, nebude ­"obelhávat zákazníky­" a bude nabízet supervynikající ceny? Nevěřím..
Skoro bych řekl že je to prašť jako uhoď, i kdybych připustil teorii že Mironet ­(nebo Ing. Novotný­) byl špatný, to co udělala banda jejich poboček taky morálně nemíří právě k nebeským výšinám :­-­(
A ještě jedna věc ­- dřív jejich aktivity byly ­- přinejmenším aspoň nějak ­- centrálně řízené, měli ­- aspoň nějaký ­- centrální nákup a vůbec.. už vidím, jak se teď, když každý pojede ­"demokraticky­" a ­"na vlastní triko­" ­(pokud pobočky zůstanou samostatnými firmami­) budou dohadovat o cílech, strategii, řešit sporné případy atd.
No, spíš bych to viděl ­- po relativně krátkém období zmatků ­- na budoucí vstup nějakého ­"velkého bratra­", který nepohrdne zavedenou sítí zvyklou poslouchat.
Koneckonců ­- uvidíme co budou vedoucí představitelé obou seskupení ve slíbeném interview říkat ­- a hlavně co budou následně dělat. Štěpáne Mrázku, jsem zvědav :­-)
Odpovědět0  0
Jo, je tam malá chybička ve skriptu ­"natahujícím­" css orientovaný design ­- časem to kluci opraví, teď aspoň prozatímní řešení: zvětšete si okno Exploreru tak aby se to tam vešlo a udělejte refresh v prohlížeči
Odpovědět0  0
Cena právě přišla, je to doplněno
Odpovědět0  0
Je mi líto. Distributor finální ceny i info o dostupnosti slíbil ­- ale přes naše urgence dosud neposlal. Jakmile je budeme mít k dispozici, uvedeme je.
Odpovědět0  0
Jo, bylo by asi zajímavý na tohle zkusit udělat nějaký testy ­- docela by mě zajímalo jak by si s tím poradily levný SATA řadiče co jsou na boardech
Odpovědět0  0
Mohl byste upřesnit kde by měl fungovat mezerník? Nějak tomu nerozumím :­-­( Díky
Odpovědět0  0
Mohl byste zkusit konkretizovat CO je ­"na druhý pohled­" nepřehledné ? Jedná se jen o velikost písmen nebo o celkové uspořádání webu ?

Uspořádání samozřejmě není konečné, ještě s tím určitě budeme experimentovat, hodně by nás ale zajímaly názory co změnit.
Odpovědět0  0