Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zničí Joshua Celerony ?

9.2.2000, Vladimír Dolejš, zpráva
Zničí Joshua Celerony ?
Pro uvedení výkonnosti je na scéně opět PR rating.
Procesory Cyrix byly vždy známé svojí velmi nízkou cenou. V té době si drželo AMD pověst střední třídy a Intel nabízel nejvyšší kvalitu i cenu. Stejně vypadala i finanční situace těchto tří firem. Trendem se stalo snižování nákladů na pořízení počítače, které nevyneslo Cyrix na vrchol, ale vedlo k cenové válce mezi Intelem a AMD. Výsledkem bylo, že v létě, po relativně dlouhé době agónie procesoru MII, firma National Semiconductors opustila trh procesorů x86. Nebyla jedinou firmou - trh opustily i IDT a Rise. Neznamenalo to, že by nebyla poptávka po procesorech v ceně $20 - $30. Naopak se spíše zvýšila kvůli pozastavení růstu nároků různých kancelářských aplikací, kde je výkon těchto procesorů postačující. Poptávku tedy máme, ale nemáme výrobce a výrobek.

Na scéně se ale objevuje firma VIA Technology. Za poslední rok stále rostou její ambice. Úspěšně soutěží s Intelem na poli čipsetů, hlavně díky jejich ceně a i solidnímu výkonu. Nyní se chce pokusit o něco podobného na poli procesorů. Firma kvůli přístupu k patentům koupila dvě vývojářské skupiny - Cyrix od National Semiconductors a Centaur od IDT. Ted jí již nic nebrání uvést na trh svůj první procesor - Joshua.

První informace o tomto procesoru se objevily na podzim 1997. Jeho jádro - Cayenne - bylo popsáno jako modifikované jádro z řady 6x86 podporující instrukce MMXFP, které jsou souborem SIMD instrukcí vyvinutých Cyrixem. Část integerová měla zůstat téměř stejná, ale část operující v plovoucí řádové čárce měla podstoupit velké změny, například pipelining (zřetězení) a možnost dvou operací v jednom časovém kroku. Tento nový koprocesor by zdvihl Cyrix prakticky na úroveň Pentia II/III.

Předpokládalo se, že se zahájí výroba v druhé polovině roku 1998. Použitá technologie 0.25 mikronu s plochou čipu 70 čtverečních milimetrů a 6.8 miliony tranzistorů. Začínat se mělo s frekvencemi 250-350 MHz (PR rating 300-400 MHz).

Rok 1998 uplynul a polovina 1999 také. Cyrix se již dříve rozhodl opustit svojí instrukční sadu ve prospěch 3DNow!, a tak se muselo upravovat i původní jádro Cayenne. Přepracované a vylepšené jádro se přejmenovalo na Jedi a po protestech firmy LucasFilm na Gobi. Změny zahrnují 256kB L2 cache na čipu, tedy stejně jako u Coppermine. Další je 64kB L1 cache, které je dvakrát větší než u Coppermine. Takováto je tedy situace po vstupu firmy VIA do Cyrixu.

Firma VIA vstupem do Cyrixu nezískala jenom potřebné patenty, ale také relativně levný a přitom výkonný a rychlý procesor, který se dva roky vylepšoval. Nyní se ho postupně snaží uvést do sériové výroby pod jménem Joshua.

Konečná verze procesoru má mít tyto vlastnosti: Procesor má být pro Socket370, rychlosti sběrnice 66/100/133 MHz a výrobní technologie 0.18 mikronu. Rychlost procesoru měřená podle PR ratingu má být 433/466/500/533/566 MHz.

K možnostem přetaktování je ještě předčasné se vyjadřovat, ale procesor nebude mít uzamknutý násobitel narozdíl od Intelu a AMD. Napájení procesoru bude 2.2 V pro nejpomalejší 300 MHz model (433 MHz podle PR).Výkon by se měl pohybovat na úrovni procesorů Celeron s frekvencí na úrovni PR ratingu. Některé nevýhody použité architektury vyrovná L2 cache pracující na stejné frekvenci jako procesor. Výkon ve hrách bude díky vylepšenému koprocesoru o mnoho lepší než u 6x86MX a nesmíme ani zapomenout na podporu 3DNow!.

Všechny tyto věci by měly být k dostání za velmi nízkou cenu a podaří-li se lidi přesvědčit, že výkonem jsou Celerony a Joshua srovnatelné, ale Joshua dvakrát levnější, mohl by se Intel začít o svojí pozici obávat.