Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lenovo IdeaPad Y550: na hry i multimédia

19.1.2010, Jan Vítek, recenze
Lenovo IdeaPad Y550: na hry i multimédia
Lenovo definitivně opustilo dráhu výrobce výhradně notebooků pro profesionály a po modelech N se začínají objevovat v krátkém čase nové a nové řady. My se nyní podíváme na zástupce IdeaPad, konkrétně Y550, jenž se chlubí multimediální výbavou, která věru nevypadá špatně.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. Ta se dá označit za nízkou, protože ani při nejvyšší zátěži váš IdeaPad Y550 nebude příliš rušit a při provozu v klidu jde o vyloženého tichošlápka. V tomto ohledu tedy plus pro Lenovo.

Teploty byly měřeny ve 22°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o druhé jádro se postaral Prime95. Teploty nejsou nijak nízké, ovšem vzhledem k tichému provozu chlazení a rezervě se jedná o snesitelné hodnoty. Udávané maximum procesoru je 90 °C a u grafického čipu to bude ještě podstatně více.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
36 °C
66 °C
GPU
54 °C
84 °C
HDD
36 °C
42 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Ten má kvůli výkonným komponentám při zátěži teplejší levou stranu, ale nijak extrémně, takže bude snesitelné tento počítač provozovat i na klíně.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na baterii Li-Ion s kapacitou 56 Wh při 11,1 V. Ta by měla notebooku zajistit veskrze průměrnou výdrž, ale jsou tu také pokročilé funkce pro šetření energií umožňující vypnout řadu nepotřebných komponent.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
3:26
1:08
Spotřeba
20 W
58 W

V klidovém režimu počítač běžel s nastavením Energy Star, tedy s podtaktovaným procesorem i grafickou kartou a zapnutým Wi-Fi. Tehdy spotřebovával průměrně 20 W, což mu vystačilo téměř na 3,5 hodiny běhu. V zátěži při nastavení High Performance se však spotřeba vyšplhala téměř na 60 W, takže tomu odpovídala také výdrž něco málo přes hodinu. A pokud počítač necháme běžet při nastavení Super Energy Saver, pak jeho spotřeba klesne asi na 16,5 W, a to již atakujeme hranici čtyř hodin. Samozřejmě při tom záleží také na podsvícení, které upraví výslednou spotřebu v rozmezí 3 W. Úplným minimem při spotřebě tedy byla hodnota 15 W.

Pokročilé funkce úpravy spotřeby nám dovolí využít Lenovo IdeaPad Y550 po delší dobu, než výrobce uvádí ve specifikacích, ovšem je na druhou stranu zřejmé, že s takovým počítačem se pak dá jen těžko pracovat. Proto se spíše připravte na 3 hodiny výdrže při běžné práci.