Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Seasonic M12-500 - modulárních 500W

14.3.2007, Martin Šejnoha, recenze
Seasonic M12-500 - modulárních 500W
Předmětem dnešního testu je pouze jediný zdroj a to Seasonic M12 500W. Pokud zdejší testy zdrojů sledujete, budete vědět, že to je již třetí Seasonic zde testovaný. Udrží si tedy i nyní pověst vysoce kvalitního výrobce zdrojů? To se dozvíte v článku.
Kapitoly článku:
Síťový filtr se zde skládá ze dvou částí a je velice slušně provedený. Vyzařování rušení do sítě bude jistě na nízké úrovni. Výrobce použil osvědčenou topologii flyback s velmi vysokou účinností. Zdroj je vybaven aktivním PFC, v jeho obvodech jsou použity kvalitní polovodiče Fairchild. Ve stejnosměrném meziobvodu uzříme kvalitní kondenzátor od výrobce Hitachi. Výkonové tranzistory vlastního měniče i PFC jsou v provedení MOSFET, což zajišťuje malé ztráty a velkou účinnost. Při montáži tranzistorů na chladič výrobce použil teplovodivou pastu, což je mnohem lepší řešení než běžné silikonové podložky. Celou situaci navíc zjednodušila izolovaná pouzdra tranzistorů. Hlavní transformátor zdroje svojí velikostí jádra zcela odpovídá výkonu zdroje.






Nyní ale již k usměrňovacím diodám. Výrobce zde použil zvláštní způsob upevnění na chladič, diody musí být upevněny izolovaně aby nedošlo ke zkratu, ale každá izolační podložka zhoršuje i přenos tepla. Proto jsou zde diody přitisklé přes teplovodivou pastu přímo na hliníkové podložky větších rozměrů a ty teprve přes silikonové podložky na samotný chladič. Výkonové dimenzování usměrňovacích diod je v případě 12V větve velmi slušné. U ostatních větví již je to poněkud horší, ovšem stále nějaké rezervy tu jsou, nehledě na to, že se tyto větve pro větší odběry nevyužívají.



Zajímavě vyřešená je i stabilizace napětí jednotlivých větví při nerovnoměrném zatížení zdroje. Obvykle se používá tlumivka společná pro všechny větve, která rozdíly dokáže dorovnávat. Ovšem zde máme transduktory - samostatné pro 5 a 3,3V větve, kde hlavní stabilizace je odvozena od 12V větve. Výrobce o zdroji uvádí, že je vybaven čtyřmi 12V větvemi, to ovšem nemůže být pravda. Na desce jsou přítomny dva bočníky pro snímání procházejícího proudu, čili fyzicky by zdroj mohl mít dvě 12V větve, ovšem háček je v tom, že není osazena část starající se o hlídání procházejícího proudu. Z výše uvedeného znamená, že zdroj má jednu 12V větev, což je v přímém rozporu se specifikacemi.



Jak jsem již psal výše, zdroj je vybaven malým pomocným ventilátorem rozbíhajícím se jen v případě nutnosti (tak jeho funkci definuje výrobce). Určitě vás zajímá od čeho je tedy rozběh tohoto ventilátoru odvozen. Je to velmi jednoduché - ventilátor je připojen napevno paralelně k hlavnímu ventilátoru a spoléhá se jen nato, že tento malý ventilátor se rozbíhá až při vyšším napětí. Zajímavé je i provedení řízení obou ventilátorů. Otáčky jsou jednak řízeny teplotním čidlem, ale do obvodu tohoto čidla (obyčejný termistor NTC 10k) je zapojena část výkonové zemní cesty plošného spoje, na které vzniká úbytek napětí v závislosti na zatížení. Pokud tedy ventilátor běží na plný výkon a dojde k poklesu zatížení, ihned klesají i otáčky.



Nyní již ke kvalitě osazení zdroje. V tomto směru výrobce nezklamal, použity jsou kvalitní elektrolytické kondenzátory Nippon Chemi-con, polovodiče od osvědčených výrobců a DPS zdroje je vyrobena na sklotextitovém substrátu. Kvalita pájení základní desky je celkem ucházející, i když by to mohlo vypadat i lépe. O řízení zdroje se stará obvod UCC28515DW od Texas Instruments. Vnitřní provedení zdroje je tedy velmi slušné, jedinou a velmi podstatnou vadou na kráse je to, že výrobce uvádí čtyři 12V větve, kdežto ve skutečnosti zdroj disponuje pouze jednou.