Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Driver_irql_not_less_or_equal

death4you (2)|5.7.2007 12:18
Dobrý den,

mám problém s chybou DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.
Soubory, které se v te hlašce ještě zobrazí jsou: smwdm.sys nebo nv4_disp.dll u chyby nv4_disp.dll je napsáno ještě:
STOP: 0x0000008e (0xC0000005, 0xbfb159a8, 0xb9b29a6c, 0x0000000)

nv4_disp.dll Adress - bfb159a8 base at bf904000 datestamp 0000000

Nebo ještě naskočí chyba " Došlo k pokusu o zápis do paměti určené jen pro čtení" a soubor win32k.sys

Chyba z ničeho nic přišla pak zase po týdnu odešla a ted se asi po měsíci zas z ničeho nic oběvila (asi sem jí chyběl. Bůh ví).

Navíc ještě vždy při načítaní windowsů se obevi kontrola konzistence disků.

Zkoušel sem nové ovládače k GPU (nvidia 7600GT) při instalaci ovládačů (nových, starších) to píše cosi že ovladače nemají digitalní podpis microsoftu.

Četl sem, že někomu pomohlo přehodit ramky, i když jsem tomu nevěřil zkusil sem to ale stejne nic.

Tak snad sem na nic nezapoměl.

Tak co poradíte? Děkuji
Petr S. (1220)|5.7.2007 14:07
Tato hláška znamená, že se systém odkazuje mimo dostupnou pamět.

Zkusil bych otestovat paměti Memtestem jesli nemají nějaké vadné banky. ISO obraz stačí jednoduše vypálit na volné CD, zapnout v Biosu bootování z CD a nechat z něj navést speciální aplikaci. Tu nech běžet co nejdéle. Pokud to najde nějaké "errory", tak zkus problémový modul vyjmout a jet pouze s tím druhým.

Pokud to nepomůže (žádné chyby nebudou nalezeny) zkusil bych vytahat všechny nepotřebné komponenty a pokud PC poběží v pořádku je postupně přidávat.

Případně by také mohlo pomoci vyzkoušet nahrát (novější nebo starší) jiné ovladače komponent (např. zmiňované grafické karty), protože statisticky největší podíl na výskytu BSOD mají právě špatně napsané ovladače.

Apropos. to, že ovladače nejsou podepsané (nestou Mrkvosoftem testované a tudíž nemají označení WHQL, Windows Hardware Quality Laboratories)od Microsoftu IMHO tolik nevadí. Většina takových ovladačů i tak fungují korektně.

EDIT: Nejprve by bylo nejlepší vyzkoušet jiné ovladače grafické karty - soubor nv4_disp.dll totiž souvisí přesně s nimi...
Jezevec (607)|5.7.2007 14:13
Hodila by se nám tu kofigurace celého počítače.

Že ovladače nemají podpis Microsoftu je přirozené, protože je dělá nVidia a certifikace ovladačů Microsoftem je... dostatečně zdlouhavé, aby nové ovladače digitální podpis neměly. Nejde o žádnou závadu nebo nedůvěryhodost, je to výmysl MS, aby mohl nestabilitu vlastních systémů "svádět" na špatné oladače jiných výrobců. Pravidelně istaluji software a drivery bez podpisu MS a nemám problém.

Co se týše modrýh obrazovek, je dobré věnoat pozornost několika věcem:

1. Popis chyby samotné v chybovém hlášení
2. Čeho se chyba týká
3. Kdy se chyba vyskytuje
4. Zda-li pak jak došlo v poslední době ke změně konfigurace počítače nebo reinstalaci programů a driverů

---

Reinstalovat ovladače základní desky.
Reinstalovat ForceWare.
Věnovat pozornost teplotě ve skříni (často problém v přehřívání či taktování pamětí, sběrnice apd.)
Ovladače nejdříve odinstalovat, pak tepre nainstaloat nové.

---

No a přiejhorším tady máme Google:) - 10 miut hledání a máme tady kadidáta - nainstaloaný Rootkit, doporučuji přečíst:
http://icrontic.com/forum/showthread.php?t=50966

Hned v prvním postu máme doporučení Symantecu (Symantec Cleanup Instructios) a to bych doporučil provést.

EDIT: Samořejmě po provedení diagnostiky memtestem jak doporučil Petr S. výše, to se jistě vyplatí.
death4you (2)|5.7.2007 17:05
16:10

zapoměl dodat že se PC samo od sebe restartovává. Někdy 5x zasebou a někdy to dva dny neudělá. Tento problém nastal zaroven s BSOD.

Memtest jsem provedl ale nikdy nedojel do konce jelikož se PC restartovalo (jak sem psal nahoře). Dohromady jel memtest cca 1hodinu a nic nenašel. Ještě to zkusím přes noc ale jestli najde nějaké chyby stejně se to kvůli restartu asi nedozvím.

BSOD ses oběví když zapnu Lineage 2 nebo Counter-Strike. Restart PC je uplně kdykoli..načitaní woken..hned při zapnutí PC...když pišu tento text (stalo se asi dvakrát :-( ) apod.

Když chyby a restarty začli nic jsem v PC neměnil.

Ovladače k GPU jsme zkoušel už 3 a pořád nic.

16:55

Takže BSOD už zase zázračně zmizelo. Je možné že jenom na chvíli a pak se zase (za den - za měsíc jak předtím) oběví ale již zminované hry jdou v pohodě. Připadá mi to že si to PC dělá co chce podle nálady jinak nevím.

Ale samovolne restartovaní PC i přesto pokračuje. Zkusím něco na kontrolu teploty jestli to není tím.

Jinak http://icrontic.com/forum/showthread.php?t=50966 mi moc nepomohlo. Je tam na mě až moc angličtiny. Něco málo pochytím ale rozhodně všechno ne.

PS: BSOD zmizelo samo za tu dobu sem NIC neinstaloval/neupdatoval, neodebíral, nepřidal.
Jezevec (607)|5.7.2007 17:37
Mozna nejaky zkratik mezi deskou a skrini. Dobre ocekovat konektory, zkusenejsi uziatel by patrne vyzkousel pocitac mimo case.
Petr S. (1220)|6.7.2007 22:18
Tak pak napiš, jak se PC drží... :)

Jinak by to mohl taky dělat poddimenzovaný nebo špatný zdroj. Apropos. jaký máš v kompu?
pavel_p (993)|7.7.2007 11:26
Může to být prakticky čímkoli, špatný zdroj, vyteklé kondíky na desce, špatné/špatně zasazené paměti, nedetekovatelná závada na základní desce ...
Edit: jestli to dělá v memtestu tak můžeš vyloučit chybu v ovladačích