Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Opteron – mnoho nových detailů

19.12.2002, Zdeněk Kabát, článek
AMD Opteron – mnoho nových detailů
Podle posledních informací vyjde serverový procesor AMD Opteron s jádrem SledgeHammer v několika modifikacích. AMD totiž odliší architekturu Opteronu pro jedno-, dvou- a víceprocesorové systémy. Navíc máme informace o 0,09mikronových serverových procesorech, které ponesou kódová označení Athens, Troy a Venus a objeví se v roce 2004. A nakonec něco o frekvencích a cenách…
Procesory osmé generace od AMD budou v mnohém odlišné a neváhám říci revoluční. Hlavním želízkem v ohni společnosti AMD ale nebude Athlon 64 „ClawHammer“, jak by se mohli mnozí domnívat, ale Opteron. Z marketingového hlediska má tato serverová verze Hammeru pro AMD větší význam. Více o architektuře procesorů K8 Hammer se můžete dozvědět zde, ale nyní přejdeme k novinkám.

Informacemi velmi dobře zásobený The Inquirer přinesl zprávu o tom, že Opteron vyjde v několika modifikacích a nikoliv jako jediné „univerzální“ řešení. AMD se chystá v budoucnu jasně rozvrstvit trh se serverovými procesory a vypustí procesory s těmito jádry:
  • Barton MB – K7, 512kB L2 cache, 266MHz FSB, 1-/2-procesorové stanice
  • SledgeHammer III – K8, 3x 16-bit HyperTransport, 1MB L2 cache, 1-procesorové stanice
  • SledgeHammer DP – K8, 3x 16-bit HyperTransport, 1MB L2 cache, 2-procesorové stanice
  • SledgeHammer MP – K8, 3x 16-bit HyperTransport, 1MB L2 cache, 4-/8-procesorové stanice
O tom, jak se budou jednotlivé verze jádra SledgeHammer lišit bohužel nevíme. Všechny obsahují tři 16bitové linky sběrnice HyperTransport a 1MB L2 cache. Počet pinů bude pravděpodobně také stejný, takže lehké změny nalezneme nejspíše v architektuře jádra a paměťovém řadiči. V každém případě bude jasné, který procesor bude určen pro jakou oblast. Zajímavé bude jistě také cenové rozlišení.

Další zajímavosti přinesl The Inquirer v roadmapě serverových procesorů. Nedávno společnost AMD svou oficiální roadmap aktualizovala a uvedla v ní 0,09mikronové verze procesorů osmé generace plánované na rok 2004. Mezi servery se dočkáme procesoru s jádrem Athens, ale novinkou jsou ještě další dvě varianty tohoto řešení. Kódové označení Troy (Trója) nese verze pro dvouprocesorové systémy, zatímco Venus (Venuše) označuje jednoprocesorovou variantu. Samotné jádro Athens bude 4-/8-procesorové. Všechna tato tři jádra budou integrovat paměťový řadič pro DDR II-400 a budou obsahovat 1MB L2 cache. Proč mají ale různá označení, můžeme pouze domýšlet.

Vypadá to, že posledním pouze 32-bitovým procesorem pro servery bude Athlon MP „Barton“, který časem ustoupí architektuře x86-64. Pro pracovní stanice tedy budou určeny SledgeHammer III a Venus, na opačném konci bude stát SledgeHammer MP a Athens. Těmito procesory může AMD konkurovat Xeonům od Intelu, ale např. 64-bitové Itanium 2 nenalézá u společnosti soupeře.

Objevily se také první předpoklady cen Opteronů a serverů na nich postavených. První Opterony, které budou vypuštěny v prvním čtvrtletí příštího roku, poběží na frekvencích 1,4GHz a 1,6GHz a jejich cena se bude pohybovat někde mezi $3,000 - $6,000. V druhém čtvrtletí budou následovat verze s frekvencemi 1,8GHz a 2,0GHz (za stejné ceny, zlevní tedy pomalejší verze).

Systémy postavené na Opteronu 1,6GHz budou stát kolem $10,000 - $25,000, zatímco na Opteronu 1,4GHz přibližně $6,000 - $10,000. Dvouprocesorové systémy s Athlony MP 2800+ (jádro Barton MP) se objeví ve 2. čtvrtletí za cenu do $3,000. SledgeHammer bude pokračovat v evoluci frekvencemi 2,2GHz (Q3 2003), resp. 2,4GHz a 2,6GHz (Q4 2003). Barton MP se pravděpodobně na 2800+ zastaví. Jednoprocesorové stanice s Opteronem na nejvyšší dostupné frekvenci (např. 2,2GHz v Q3 2003) budou stát až $3,000.

Společnost AMD také jmenovala pět svých partnerů pro výrobů základních desek pro Opteron „SledgeHammer“. Všechny motherboardy použijí čipsety Rhapsody (víceprocesorové sady spojené HyperTransportem). AMD-8000 je určen pro Athlon 64 „ClawHammer“, AMD-8200 pro Opteron DT, AMD-8400 pro Opteron MP a AMD-8800 pro Opteron MP (8-procesorový). Partneři pro výrobů těchto mainboardů jsou tedy FIC, Gigabyte, Arima, Tyan a MSI.

Zdroj: The Inquirer