Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test IP kamer střední třídy s Wi-Fi: 2. část

22.10.2008, Jan Vítek, recenze
Test IP kamer střední třídy s Wi-Fi: 2. část
Dnes si dokončíme článek pojednávající o 6 IP kamerách s Wi-Fi, které můžeme zařadit do střední třídy. Takové modely by nám již měly nabídnout i lepší kvalitu a ne jen bezdrátové připojení. Přesvědčme se, jak na tom modely od cca 5 000 do 12 000 Kč jsou.
Pokračujeme testy, ve kterých se kamery měly ukázat, jak si poradí v reálném prostředí při dostatečném (i když zdaleka ne ideálním) denním světle, následně ve stejné místnosti osvětlené pouze slabou 8W zářivou a nakonec se kamery musely spokojit pouze se světlem od LCD notebooku, kdy se lidské oči ještě dokázaly tak tak přizpůsobit, ale pouze aby člověk nezakopl o židli.

Snímky byly pořízeny vždy v nejvyšším bližším rozlišení k obrázkům, které předkládám.


Denní světlo


Zde si kamery mohly užívat bílého denního světla, takže jsem od nich neočekával, že by měly problémy s podáním obrazu. Stěna naproti by tedy měla být bílá a i barva okolních předmětů by mohla odpovídat realitě. Snímky byly ve všech případech pořizovány ze stejného místa (plus mínus pár centimetrů), takže z nich můžete posoudit i rozdíly v šířce záběru a z futer také míru zakřivení obrazu (efekt rybího oka). Oživení pak obstaral dvoučlenný chlupatý komparz.


D-Link DCS-3420


D-Link DCS-5220


D-Link DCS-5300G


Linksys Wireless-G PTZ Internet Camera - WVC200


Vivotek IP7132


Vivotek IP7139

Pěkné syté barvy obstarala kamera Linksys a také Vivotek IP7139, ale ani D-Link DCS-3420 neměl špatné podání. Hodně kamer pak trpělo rozmazaným obrazem u krajů - však se do těchto modelů nedává zrovna nejkvalitnější optika. Každopádně ale lze říci, že obrazový výstup je ve všech případech dostatečný pro své účely. Avšak pak je zde ještě obnovovací frekvence udávající plynulost videa, ale k té až na příští stránce s videozáznamy.


Osmiwattová zářivka


Nyní již přituhuje. Osmiwattová zářivka celý pokoj moc neosvítí, a tak mají kamery co dělat, aby něco zachytily a nedaří se jim to zrovna vždy. Posuďte sami.




D-Link DCS-3420 - dolní snímek s AGC (Automatic Gain Control)


D-Link DCS-5220


D-Link DCS-5300G


Linksys Wireless-G PTZ Internet Camera - WVC200


Vivotek IP7132


Vivotek IP7139

Doteď slibná kamera Linksys WVC200 se zde zcela propadla a ukázala jen zažloutlé fleky. Stejně tak D-Link DCS-5300G se moc nepředvedl, ale přeci jen na tom byl lépe než Linksys. U ostatních kamer se sice velmi snížil framerate (cca 1-2 FPS), ale na obraz se dalo koukat a byly vidět i detaily. U kamery D-Link DCS-3420 je ale velmi záhodno zapnout Automatic Gain Control v menu Image Settings, jinak obraz také nestojí za moc.


Téměř tma


A teď přichází nejtěžší zkouška - test snímání obrazu v místnosti osvětlené pouze velmi mdlým světlem z LCD obrazovky. V tomto případě již ani nemůžeme čekat nějak úžasné výsledky, protože do takového prostředí by se hodil spíše IR objektiv s osvětlovací diodou. Avšak máme to, co máme, takže se nechme překvapit.




D-Link DCS-3420 - dolní snímek s AGC (Automatic Gain Control)


D-Link DCS-5220


D-Link DCS-5300G


Linksys Wireless-G PTZ Internet Camera - WVC200


Vivotek IP7132


Vivotek IP7139

Není překvapující, že Linksys WVC200 a D-Link DCS-5300G neukázaly vůbec nic. Na druhou stranu, kamery D-Link DCS-5220 a Vivotek IP7132 předvedly, že dokáží naservírovat obraz s rozlišitelnými předměty i při velmi slabém světle a zbylé dvě kamery se umístily někde mezi. Na obrazu kamery Vivotek IP7139 můžeme také vidět vady v obraze v podobě světlých barevných bodů, což tomuto modelu také nepřidává na prestiži.