Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: Abacus 7600 H

11.6.2004, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: Abacus 7600 H
Abacus opět do megatestu zaslal jednu ze svých "zajímavých sestav", což je jejich reklamní slogan. Ta již tradičně, i když patřila v testu mezi ty méně výkonné, nabízí zajímavý design. Jak si povede?
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: Abacus 7600 H
  2. Výsledky testů a závěr
Sestava Abacus 7600 H je osazena procesorem Athlon XP 2600+ (Barton), 256 MB RAM DDR333, základní deskou Biostar M7VIT, pevným diskem Western Digital 80GB, vypalovací CD/RW a DVD-ROM mechanikou a disketovou mechanikou. Grafická karta Radeon 9200 se 128MB RAM pak žádného hráče moc neohromí. Operační systém jsou Windows XP Home Edition.



Obr.01 - Počítač Abacus
Pro zvětšení klikněte myší

Výrobce zvolil pěkný case stříbrné barvy, který se chlubí digitálním informačním displayem, který podává informace o vnitřním stavu PC - nalezneme zde ukazatele teplot CPU, grafické karty a celého systému (to je zajištěno teplotními čidly, která jsou součástí samotné skříně); hodiny (a to buď reálný čas nebo "work time") a datum pak svítí i při vypnutém PC. Podsvícení lze velmi snadno vypnout. Dobré je, že standardní sada čelních konektorů (dva porty USB, jeden Firewire (není zapojen), výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon) není skryta pod žádnými dvířky, což umožňuje dobrý a ničím nekomplikovaný přístup. Horší je to již z oběma optickými mechanikami, které jsou ukryté opět za elegantními dvířky, ta však po otevření brání přístupu k tlačítkům "eject", takže zavírání vysunuté plotny je o poznání komplikovanější, než-li je tomu u normálního PC.



Obr.02 - Detail displeje
Pro detail klikněte myší



Obr.03 - Detail dvířek a portů

Pohled na zadní stranu ukazuje na spíše průměrně vybavené PC střední třídy. Přeskočíme-li PS2 porty, dva sériové a paralelní port, nalezneme zde 4 USB 2.0 porty, konektor RJ45 (síť) a standardní vstupy a výstupy zvukové karty. Je zde také konektor RJ11 (modem), výstupy a také grafická karta disponuje plným repertoárem, ale o tom až níže. Zajímavé je řešení vyvedení konektorů zvukové karty na čelní stranu. Také je zde důkaz, že FireWire v přední části počítače nebude funkční, protože jej není kam zapojit! Sestava Abacus je tudíž o FireWire ochuzena, což chápeme jako nedostatek. USB 2.0 portů jsme napočítali pouze šest.



Obr.04 - Pohled na zadní stranu
Pro zvětšení klikněte myší

Základní desku Biostar M7VIT Grand jsme sice nerecenzovali, zde ale naleznete poměrně podrobný popis desky. A co se specifikací této desky týče, zmíníme hlavně čipset, kterým je VIA KT600, což znamená, že deska podporuje jak FSB 400MHz (resp. 200 MHz), tak i paměti DDR400. Což ale výrobce nevyužil, protože zvolil pomalejší procesor i paměti. Tak vás alespoň může u srdce hřát vědomí, že je možné v budoucnu PC relativně snadno upgradovat. Nevýhodou desky jsou pouze dva paměťové sloty. Taktéž můžete v budoucnu využít rozhraní Serial-ATA, a to včetně RAIDu.



Obr.05 - Foto desky Biostar

Další velmi důležitou komponentou je procesor, a proto se nám zdá Athlon 2600+ jako "relativně" pomalý. Jde o procesor s jádrem Barton, FSB 333 MHz a L2 Cache 512 KB. I paměti je na mainstreamový stroj málo - pouze 256 MB DDR333. Také je pomalá, což může v budoucnu znamenat nutnost (tedy morální) vyměnit spolu s procesorem i paměti za DDR400, pokud byste sáhli po Athlonu XP 3200+. A to nezachrání ani skutečnost, že jde o značkový modul Kingston (CAS 2.5). Alespoň, že výrobce použil tichý chladič!



Obr.06 - Pohled do nitra PC
Pro zvětšení klikněte myší

Velmi důležitou komponentou je také grafická karta. Výrobce zvolil kartu Radeon 9200 128MB (výrobce nám zůstal utajen) s podporou sběrnice AGP 8x. Ta se nám zdá být také již zastaralá (podporuje pouze Direct X 8.1) a pomalá (250 MHz/400MHz), i když jde o neosekanou verzi s paměťovou sběrnicí 128-bitů. Karta disponuje nejen DVI-I výstupem, ale také S-Video TV-Out. Ke kartě pak dostenete pouze to nejdůlezitější - propojovací S-Video/Cinch kabel.



Obr.07 - Radeon 9200
Pro zvětšení klikněte myší

I modem ještě stále považujeme za nutnou součást domácího PC a proto kladně hodnotíme přítomnost interního PCI modemu Well 56PCI-SC 56kb/s (čip Connexant).



Obr.08 - Modem Well

Ostatní komponenty jsou DVD-ROM mechanika LG GDR-8163B s parametry: 16x DVD a 52x CD a vypalovací mechanika LG GCE-8525B s parametry: 52x/32x/52x. Pevný disk je Western Digital WD800BB, což ukazuje na hodnoty: 80 GB, 7200ot./ATA100 a vyrovnávací pamětí 2 MB. To se nám zdá na mainstreamový stroj opět málo (zejména velikost vyrovnávací paměti).


Obr.09 a 10 - Obrázky z webu