Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čínská firma chtěla koupit Seagate, americká vláda v pohotovosti

29.8.2007, Pavel Boček, aktualita
Čínská firma chtěla koupit Seagate, americká vláda v pohotovosti
Neznámá čínská společnost projevila zájem o největšího amerického výrobce pevných disků, Seagate. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že to vzburcovalo několik amerických federálních agentur a uvedlo vládu do pohotovosti, neboť...
Neznámá čínská společnost projevila zájem o největšího amerického výrobce pevných disků, Seagate. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že to vzburcovalo několik amerických federálních agentur a uvedlo vládu do pohotovosti, neboť ta nemůže dovolit transfer vyspělých mikrotechnologií do Číny kvůli obavám o národní bezpečnost. Ačkoliv totiž pevné disky nespadají do kontrolované oblasti, podle různých prohlášení si tento akt vyžádá dokonalé prověření, hlavně kvůli obavám o čínský vojenský výzkum a také jeho aplikaci pro komerční užití.



S pokrokem v diskové oblasti je neodvratně spjatá dlouhá řada různého softwaru pro práci s daty (jako je šifrování a podobně) a vláda se zřejmě obává následků, kdyby toto padlo Číňanům do rukou. Obavám také nahrává fakt, že vzrůstající ekonomika Číny a také růst tamních firem dovoluje čínským společnostem koupit prakticky všechno (protože i když například Seagate není na prodej, velkým odměnám by majitelé akcií určitě podlehli), ale na rozdíl od akvizic japonskými či evropskými firmami tyto údajně mohou poškodit konkurenceschopnost amerických firem. Vláda má také strach z toho, že Čína by v tomto případě ovládala velkou část světového IT trhu.

Spolu s Western Digital jsou obě společnosti posledními výrobci disků ve Spojených státech (IBM prodalo diskovou část Hitachi a divizi osobních počítačů odkoupilo stále rostoucí Lenovo). Čína prý zatím dovoluje akvizice, které ze strany vlády vyvolávají pouze kritiku (samotná ČLR např. odkoupila pouze 10% podíl v Blackstone Group za tři miliardy amerických dolarů, což ale nestačí pro hlasovací právo), ale množství investic Číny v zámoří neutěšeně stoupá, a to se Spojeným státům vůbec nelíbí. Pokud by totiž nějaká čínská nabídka byla americkou vládou z politických důvodů zablokována, čínské firmy by začaly být ohledně investic zdrženlivé, načež by čínská vláda nařkla Washington z brzdění rozvoje čínských firem, což by vedlo k ochlazení vzájemných vztahů.

Zdroj: The New York Times