Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
P/N Part number - číslo zboží. Jedinečný kód, který používají výrobci pro své produkty. Jeden kód připadá na jeden typ produktu (nikoliv na každý vyrobený kus - rozdíl oproti S/N). Ve velkých, nepřehledných ceníkách je vyhledávání podle P/N zpravidla tím nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem.
P2P Peer-to-peer, neboli "rovný s rovným“. Jedná se o počítačovou síť, kde mezi sebou komunikují přímo jednotliví uživatelé bez použití centrálního serveru, který by jejich komunikaci umožňoval. Každý počítač v síti (uzel) působí současně jako klient i jako server a může to být jakýkoliv počítač s jakoukoliv rychlostí připojení. Tyto sítě jsou využívány zejména ke stahování a odesílání velkých souborů za pomoci BitTorrent protokolu a speciálních aplikací (BitTorrent klientů). Někdy se pro počáteční navázání komunikace mezi jednotlivými klienty používají specializované servery (tzv. trackery), které poskytují informaci o umístění distribuovaného souboru v síti. Po zkontaktování uživatelů už komunikace probíhá přímo mezi nimi.
Při klasickém stahování (klient-server) jsou všichni uživatelé limitováni rychlostí serveru a s počtem připojení rychlost stahování klesá. Naopak princip výměnné P2P sítě umožňuje dosáhnout mnohonásobně vyšších rychlostí přenosu dat a s množstvím připojených klientů tato rychlost roste.
PAC418 PAC418 je socket určený speciálně pro vysoce výkonné a paralelizované procesory Intel Itanium (s frekvencí 733 - 800 MHz). Podporuje frekvenci FSB 133 MHz (266 MHz DDR) a použit je přenosový protokol P7. Socket má již z názvu 418 jamek (na procesoru jsou pak další kontakty speciálně pro napájení).
PAC661 Socket určený speciálně pro vysoce výkonné a paralelizované procesory Intel Itanium 2 (s frekvencí 900 - 1660 MHz). Podporuje frekvenci FSB 200 - 266 MHz (400 - 533 MHz DDR) a použit je stále přenosový protokol P7. Socket má již z názvu 611 jamek (na procesoru jsou pak další kontakty speciálně pro napájení). V současnosti přichází na trh nová Itania, která již pracují při frekvenci FSB 333 MHz (666 MHz DDR).
packet Paket - základní jednotka přenosu informace v počítačových sítích. Každý paket se skládá ze tří základních částí - hlavičky (informace o cílovém určení paketu), datové oblasti (přenášená data) a traileru (zpravidla kontrola bezchybnosti přenosu).
PAL Phase Alternating Line - soustava barevné televize vytvořená firmou Telefunken v Německu, roku 1967. Jedná se o zdokonalenou soustavu NTSC, která nabízí 625 řádků (reálně využito je 576 řádků) s frekvencí 50 Hz (25 fps). Video zpracované systémem PAL dosahuje oproti NTSC zpravidla vyšší kvality, vyžaduje však složitejší dekódovací zařízení.
Palermo Označení jádra pro procesor Sempron společnosti AMD. Palermo je vyrobeno 90nm výrobním procesem, jeho frekvence se pohybuje v rozmezí 1400 až 2000 MHz, napětí činí 1,35 nebo 1,40 V a určen je pro socket 754 nebo 939.
Palit
Palit Microsystems - Firma byla založena v roce 1988 v Hong Kongu. Věnovala se pouze výrobě grafických karet, ale v roce 2007 vstoupila i na trh se základními deskami.
Parhelia Grafický čip společnosti Matrox. Uveden v roce 2002, na svou dobu měl velmi pokročilou architekturu - první 512-bitový čip, první karty s 256-bitovou paměťovou sběrnicí, adaptivní Anti-Aliasing (FAA) s minimální ztrátou výkonu, částečná podpora DX9 a další. Prosadila se spíše jako profesionální 2D karta, popř. v systémech s více monitory. Herní výkon odpovídal Radeonu 8500 až GeForce 4 Ti, dle revize karty, ovšem většímu rozšíření mezi hráče bránila vysoká cena. Čip disponoval 4 pipeline, každá se 4 texturovacími jednotkami, frekvence čipu 200 - 250 MHz, pamětí 250 - 300 MHz. Podpora sběrnice AGP 4x, později 8x, PCI, PCI-X, PCI-E. Od čipu byly odvozeny "okleštěné" varianty s polovičním počtem pipelines, které se prodávají pod označením P650, P750 a Parhelia APVe.
partition Diskový oddíl - obecné označení logického členění pevného disku - Jeden fyzický disk je rozdělen na více logických oblastí. Toto rozdělení je zaznamenáno v tzv. Partition table, která se nachází na začátku disku v tzv. MBR (Master boot record). Dělení disků vycházející z potřeb PC BIOSu pracuje s primárními a sekundárními oddíly. Primární oddíl je zpravidla použit pro operační systém, neboť z něho je možné bootovat a sekundární oddíl se dále dělí na jednotlivé logické jednotky - disky, jejichž počet může být i v řádu desítek (na jednom fyzickém disku může být i více primárních oddílů, o tom, ze kterého se bude bootovat potom rozhoduje atribut "active", případně nastavení BIOSu počítače).
Pascal Programovací jazyk, určen především k výuce programování. Tento jazyk vnikl počátkem 70. let a byl primárně navržen jako programovací jazyk pro výuku programování. V roce 1981 byla pro tento jazyk vydána norma ISO a začaly vznikat různé modifikace jazyka Pascal. Ve světě PC se asi největšího úspěchu dočkala modifikace firmy Borland a názvem Turbo Pascal. PO objektovém rozšíření tohoto jazyka se stal i základem pro jazyk Delphi.
Patch panel Patch panel je blok zásuvek, jejichž počet odpovídá počtu portů. Používá se při budování strukturované kabeláže pro zajištění vysoce kvalitní komutace. Patch panely se liší podle počtu portů (nejčastěji 12, 24 a 48), kategorie a způsobu upevnění. Obvykle se používají standardy kategorie 5e, 6. Panely lze umístit do 19" rack skříně, rozváděče či rámu. Podle typu portů je rozlišujeme na telefonní a počítačové. Telefonní panely mají porty typu RJ-12 a jsou používány pro komutaci telefonních linek. Pro usnadnění propojení s telefonními ústřednami jsou určité typy patch panelů opatřeny porty typu Telco. Počítačové patch panely mají porty typu RJ-45 a jsou většinou používány v počítačových sítích. Patch panely s porty RJ-45 se dále dělí na kategorii 5e a kategorii 6. Pro strukturovanou kabeláž se stíněnými datovými linkami se používají patch panely se stíněnými porty. Modulární panely jsou zvláštním typem patch panelů. Jedná se o panely s články unikátních formátů, u kterých lze použít moduly RJ-12 a RJ-45, BNC i pro optické kabely. Díky tomu modulární panely umožňují vytvořit skoro libovolnou konfiguraci portů. Nejčastěji se používá formát AMP modulu typu Keystone Jack.
Patriot
Firma založená v roce 1985, zabývající se výrobou paměťových čipů. Společnost vyrábí výhradně operační pamětí a flash produkty.
PC Personal computer - osobní počítač (slangově pécéčko, popř. písíčko). Jedná se o obecné označení pro počítač (mikropočítač) určený pro použití jednotlivcem (vztaženo k dřívějším sálovým počítačům). Toto označení se poprvé objevilo v průběhu 70. let 20. století. Dnes je označení PC nejčastěji vztaženo k IBM PC (resp. IBM kompatibilní PC). Pojem "IBM compatible PC" se ustálil v roce 1981 s uvedením počítače IBM 5150 obsahující procesor Intel x86 kompatibilní (tj, i ostatní komponenty komponenty jsou kompatibilní s tímto CPU). Toto označení se používá dodnes, neboť i nové 64-bitové procesory, které se dnes běžně používají, jsou zpětně x86 kompatibilní.
PCB Printed Circuit Board - deska s tištěnými spoji (též slangově tišťák nebo plošňák). Jedná se o obecné označení pro desku vyrobenou z nevodivého - izolačního materiálu, která na sobě má naneseny vodivé cesty - dráhy, které spojují jednotlivé eletronické součástky. Dnes je již technologie na tak vyspělé úrovni, že se běžně setkáváme s vrstvenými tištěnými spoji (několik pevně spojených a rovněž i elektronicky propojených PCB). PCB nalezneme v každém dnes používaném elektronickém zařízení, ty nejsložitější a vrstvené PCB jsou nedílnou součástí každého moderního PC, resp. jeho jednotlivých komponent.
PCChips
Též Pcchips - Hsing Tech Enterprise Co., Ltd - výrobce zabývající se převážně výrobou základních desek (v dřívějších dobách především s Low-Endovými čipovými sadami) a notebooky, v portfoliu ale dříve byly i grafické karty a PC příslušenství. Nyní je tato společnost součástí ECS. Naše články o společnosti PCChips.
PCI Peripheral Component Interconnect - PCI sběrnice, PCI slot nebo též PCI standard. Nejčastěji se s pojmem PCI setkáme jako s označením pro slot umístěný na základní desce, sloužící pro připojení rozšiřujících zařízení jako jsou síťová, zvuková, televizní či grafická karta. PCI slot je však pouze prostředníkem, pomocí něhož dochází k připojení karty k PCI sběrnici. PCI sběrnice vznikla v laboratořích společnosti Intel v roce 1990 (PCI 1.0). Na základní desce se poprvé objevila 22. června 1992 (PCI 2.0). Tato sběrnice začala velice rychle vytlačovat ostatní, již nedostačující, jako EISA, MCA nebo VLB (VESA Local Bus). Od roku 1996 již prakticky nevznikla žádná nová základní deska bez PCI sběrnice. PCI je 32-bitová sběrnice s paralelním přenosem dat. Pracuje na frekvenci 33 MHz, s napětím 5 V (novější verze 2.2; 2.3 i současná 3.0 využívají napětí 3,3V) a její maximální teoretická propustnost činí 1 066 Mbps (tj. 133 MB/s). O tuto kapacitu se vždy dělí všechna zařízení připojená pomocí PCI. Rozšířená sběrnice PCI-X, se kterou se setkáme např. v serverech, je 64-bitová s frekvencí 66 nebo 133 MHz (266, případně až 533 MHz pro PCI-X 2.0), s maximální propustností 266, 532 nebo až 1014 MB/s (až 2035 MB/s v případě PCI-X 2.0). V současnosti je PCI sběrnice v osobních počítačích stále více nahrazována novou sběrnicí PCI-Express.
PCI Express Též 3GIO (3rd Generation I/O), PCIe 1.1 nebo PCI-E 1.1 - jedná se o současnou sběrnici, která vychází z původní PCI sběrnice. Hlavním rozdílem je použití sériové komunikace, která zajišťuje vysokou datovou propustnost. Tato sběrnice za poslední roky již zcela nahradila AGP a postupem času by měla i zcela nahradit PCI. V praxi se setkáme se čtyřmi základními typy slotů PCI sběrnice, lišící se velikostí, počtem linek samozřejmě datovou propustností. Nejmenší a nejpomalejší je PCIe x1 s maximální propustností 2,5Gbps (5Gbps obousměrně). Druhou variantou je PCIe x4 nabízející propustnost až 10 Gbps (20Gbps obousměrně). PCIe x1 a PCIe x4 jsou využívány především jako náhrada za PCI, typické využití je tedy pro zvukové a síťové karty, diskové řadiče apod. PCIe x4 se ale také nekdy používá pro grafickou kartu (nejčastěji pro druhou grafickou kartu pracující v režimu CrossFire). Dalšími dvěma typy jsou PCIe x8 a PCIe x16 s rychlostmi 1,6 a 3,2 GBps (resp. 3,2 a 6,4 GBps obousměrně). Typické využití těchto slotů je pro grafické karty. Společnost Intel, která tuto sběrnici standardizovala (stejně jako PCI) představila 15. ledna 2007 sběrnici PCI Express 2.0, která by postupem času měla současnou sběrnici PCI Express 1.1 nahradit.
PCI Express 2.0 Jedná se o novou sběrnici vycházející z PCI Express 1.1, s níž je zpětně kompatibilní. Byla představena 15. ledna 2007 a poprvé se objevila na základních deskách s čipovou sadou Intel X38. U PCI Express 2.0 byla zvojnásobena datová šířka pásma (z 2,5 Gbps na 5 Gbps) a disponuje také slotem PCIe x32 s propustností až 16 GBps v každém směru. Vývoj jde stále kupředu, proto se už dnes připravují specifikace pro sběrnici PCI Express 3.0.
PCMCIA Peripheral Component MicroChannel Interconnect Architecture, též Personal Computer Memory Cards International Association - univerzální rozšiřující slot, se kterým se setkáme především u notebooků. Setkat se s ním můžeme ve třech základních variantách, označovaných jako Type I až III. Se slotem PCMCIA Type I se dnes prakticky nesetkáme, tento typ vycházel z původních specifikací a byl určen především pro rozšiřující paměti. Type II se objevuje v 16 i 32-bitové verzi a je určen pro nejrůznější rozšiřující zařízení jako modemy, síťové karty, TV tunery, zvukové karty, řadiče USB či FireWire atp. Type III se také objevuje v 16 i 32-bitové verzi a je určen pro větší zařízení, typicky 2,5" pevné disky apod. Společnost Toshiba vytvořila i Type IV, avšak ten nebyl nikdy oficiálně standardizován.
PDA Personal digital assistant - osobní digitální pomocník; též palmtop - obecné označení pro malý kapesní počítač. Ten bývá ovládán obvykle dotykovou obrazovkou a perem (které se nazývá stylus). Původně měly PDA za cíl především pomoci s organizováním času a kontaktů. Současné PDA jsou velmi výkonné a zvládají i přehrávání videa a velké množství dalších aplikací. Často se používají pro čtení ebooků (elektronických knih). Mezi nejčastěji používané operační systémy na PDA patří Windows Mobile, PalmOS a Symbian.
Penryn Intel Penryn je 45nm die-shrink procesorů Intel Conroe s několika vylepšeními:
1) použití high-k dielektrika (high-k metal gate) pro snížení úniků proudu a tím vylepšení spotřeby a tepelného vyzařování.
2) zvýšení cache - L2 cache se zvětší na 6MB u dvoujádrových a 12MB u čtyřjádrových CPU.
3) zvýšení rychlosti sběrnice až na 1600 MHz.
4) vylepšení instrukčních sad
5) IDA - dynamické přetaktování jednoho jádra a zpomalení druhého, pokud je běžíci aplikace pouze jednojádrová.
Pentium Pojem, který označuje pátou generaci procesorů společnosti Intel. První Pentia s jádry P5 spatřily světlo světa již v roce 1993. Jejich rychlost činila 60 nebo 66 MHz, byly vyráběny 800nm technologií a pro své fungování vyžadovaly 5 V (Socket 4). Další modely s jádry P54C byly vyrobeny 600nm technologií a jejich takt činil 75 až 120 MHz. Napájecí napětí bylo sníženo na 3,3V, přičemž první verze byly určeny pro socket 5, všechny další pro socket 7. První verze Pentií měly "drobný" problém při výpočtech s FPU, tato chyba je dnes známa jako Pentium FDIV bug a Intelu neudělala zrovna moc pěknou reklamu. V létě 1995 přichází jádro P54CS vyrobené 350nm technologií a s takty 133 až 200 MHz. Napětí zůstalo na 3,3 V. Ve stejné době se také objevují mobilní Pentia a jádrem P55C, s podporou technologie MMX, 280nm výrobní technologií a s napájecím napětím 2,8 V. V roce 1997 jsou pak Pentia MMX s tímto jádrem a stejnými parametry uvedeny i pro klasická PC s takty 166, 200 a 233 MHz. Éra Pentií končí jádrem Tillamook, které bylo vyráběno 250nm technologií, napájecí napětí činilo 1,8V a takty dosáhly až 300 MHz. Tento nejvyšší model byl představen v lednu 1999, brzy na to trh zaplavilo nové Pentium II.
Pentium 4 Rodina procesorů společnosti Intel založená na architektuře NetBurst. Původní Pentia 4 byly určeny pro speciální socket 423, který vyžadoval rychlé, ale drahé paměti RIMM. Intel si brzy uvědomil, že tímto řešením nemůže dlouho konkurovat (vysoká cena především kvůli drahým pamětem) a proto se brzy objevily procesory Pentium 4 pro socket 478 a konvenční paměti SDRAM (později DDR a DDRII). První Pentila 4 disponovaly jádrem s kódovým označením Willamette, později se objevil Northwood a v roce 2004 také Pentia 4 založené na jádře Prescott (socket 478 a později LGA775). Do rodiny Pentií 4 patří i jádro Cedar Mill, které vycházelo z jádra Prescott, avšak bylo vyrobeno pokročilejším výrobním procesem (65mn), díky čemuž se méně hřálo a spotřebovávalo méně energie. Právě vysoká spotřeba a velké tepelné vyzařování stálo za častou kritikou Pentií 4 (výsada především jádra Prescott). Pentia 4 byly na trhu velmi dlouho dobu a sehnat se dají ještě i dnes. Pentia 4 disponovaly postupem času řadou technologií jako MMX, SSE, SSE2, SSE3, HT. EIST, VT či Intel 64. Samozřejmě se kromě plnohodnotných Pentií 4 vyráběly i procesory Intel Celeron vycházející z téže architektury.
Pentium D Označení pro rodinu procesorů společnosti Intel, která nahrazovala Pentia 4 s jádrem Prescott. Tyto procesory byly založeny na NetBurst architektuře a byly vyráběny 90nm (8xx série; jádro Smithfield) nebo 65nm (9xx série; jádro Presler) výrobním procesem. Takty těchto procesorů se u nejvyšších modelů blížily ke 4 GHz a v prodeji byly jednojádrové i dvoujádrové verze těchto procesorů. Na trhu byly také Pentia s označením EE (Pentium Extreme Edition) disponující stejnými jádry (Smithfield a Presler) s vyššími takty a odemčeným násobičem.
Pentium II Jedná se o nástupce procesorů Pentium, tedy již šestou generaci procesorů x86 kompatibilní společnosti Intel. Taktovací frekvence těchto procesorů se pohybovala v rozmezí 233 až 400 MHz, rychlost FSB činila 66 nebo 100 MHz a výrobní proces byl 350nm, později 250mn. Procesory Pentium II byly primárně určeny pro Slot 1. Na trh se poprvé dostaly 7. května 1997 modely s jádrem Klamath, o necelý rok později se objevily Pentia II s jádrem Deschutes. V prodeji také byly mobilní verze těchto procesorů s jádry Tonga a Dixon.
Pentium III Procesory společnosti Intel nahrazující předchozí generaci Pentií II. Frekvence těchto procesorů se pohybuje v rozmezí 450 až 1 400 MHz, rychlost FSB je 100 až 133 MHz a určeny jsou pro Slot 1 a Socket 370. Pentia III mají kromě MMX implementované i SSE instrukce. Na trhu se poprvé objevily v květnu 1999, poslední modely se vyráběly v roce 2003. Pentia III disponovaly jádry Katmai, Coppermine a Tualatin.
Pentium M Rodina procesorů společnosti Intel, se kterou se setkáme především u mobilní počítačů (notebooků). Tyto procesory vycházely z architektury Pentií III a jejich vývoj probíhal odděleně od Pentií 4 s architekturou NetBurst. Výrobní proces byl 130 nebo 90nm a určeny byly pro socket 479 a 478. Frekvence se pohybovaly v rozmezí 900 MHz až 2,26 GHz. Jádra nesla kódové označení Banias a Dothan.
Pentium Pro Šestá generace procesorů společnosti Intel, která nabízela vyšší výkon (samozřejmě za odpovídající cenu) oproti procesorům Pentium. První Pentia Pro se objevily v listopadu 1995. Byly určeny pro socket 8 a především pak do serverů a High-End počítačových sestav. Vyráběny byly 600 nebo 350nm výrobním procesem a disponovaly L2 cache o velikosti 256 KB až 1 MB.
Performance Rating Jedná se o systém vyvinutý v polovině 90. let společností AMD, jako metoda pro lepší srovnávání procesorů s Intelem (především s ohledem na lepší prodejnost procesorů). Performace Rating čelil a dodnes čelí značné kritice.
Perseus Platforma AMD socketu AM2+ pro desktopy (rok 2008). Sem se budou řadit všechny Phenomy a Athlony, které jsou v současnosti určeny pro socket AM2. Jedná se o náhradu za platfromu Brubridge.
PFC Power factor correction - PFC je zde od toho, aby (nejen) počítačový zdroj odebíral proud blížící se co nejvíce sinusovce ve fázi s napětím. Od roku 2001 jej v České Republice, díky normám EMC, obsahuje každý zdroj. Rozlišujeme dva základní typy:
a) Pasivní, což je zpravidla sériově zapojená tlumivka, která obsah harmonických rušení snižuje.

b) Aktivní, tvořený spínacím výkonovým tranzistorem, který moduluje vstupní síťový proud tak, aby měl téměř ideálně sinusový průběh. Výhodou aktivního PFC ve srovnání s pasivním jsou malé rozměry, dokonalejší tvarování proudu (účiník téměř jednotkový), ale nevýhodou je nebezpečí vzniku dalšího vysokofrekvenčního rušení.
PGA Pin grid array - typ pouzdra mikroprocesoru. Často také můžeme narazit na další varianty PGA jako PPGA (Plastic pin grid array) nebo FCPGA (Flip-chip pin grid array).
PGP Pretty Good Privacy - Počítačový program umožňující šifrovat a digitálně podepisovat zprávy pomocí kryptografického algoritmu RSA. Ten funguje na principu veřejných a privátních klíčů. První verze programu byla uvolněna v roce 1991 a autorem je Philem Zimmerman.
Phenom Jedná se o označení nejnovější rodiny procesorů společnosti AMD, architektury K10. Desktopové varianty procesoru jsou určeny pro sockety AM2/AM2+, s příchodem 45 nm Phenomu II se objeví i socket AM3. Největší změnou oproti starší architektuře K8 je přítomnost L3 cache a paměťového řadiče s podporou DDR3 pamětí. V současné době (1/2009) jsou k dispozici následující modely:

AMD Phenom X4 - Phenom 9xxxx, jádra Agena (65 nm) a Deneb (45 nm), socket AM2+
AMD Phenom X3 - Phenom 8xxxx, jádro Toliman (65 nm), socket AM2+
Připravují se procesory s jádrem Heka (3 jádra, 45 nm) určené pro socket AM3.

Na architektuře Phenomu II budou založeny i procesory značené Athlon X4/3/2 (dle počtu jader), které budou odlehčené o L3 cache. Budou určeny pro socket AM3, kódové názvy jader Propus, Rana a Regor.
Philips
Koninklijke Philips Electronics N.V. (Royal Philips Electronics N.V.) - společnost všeobecně známá jako Philips. Tato společnost byla založena již roku 1891 v Nizozemí a již od prvopočátků se zabývala technikou a elektronikou. V současné době se jedná o jednu z největších koncernových společností ve svém oboru. Do produktů této společnosti se řadí obrovské množství výrobků spotřební elektroniky od holících strojků až po systémy domácího kina. Společnost se také podílela na tvorbě spousty patentů týkajících se záznamových médií jako MC, VHS, CD atd. Naše články o společnosti Philips.
PHP PHP je zkratka pro Hypertext Preprocessor, čili hypertextový preprocesor. Jde o skriptovací jazyk v dnešní době hojně využívaný k tvorbě dynamického obsahu webových stránek. Jeho syntaxe vychází z velice rozšířeného a hojně používaného programovacího jazyka C. PHP bylo vytvořeno roku 1995 Rasmusem Lerdorfem, když skript, který napsal v jazyce PERL za účelem jednoduchého systému pro počítání přístupu ke svému webu, přepsal do C. PHP bylo později stejným člověkem spojeno s nástrojem Form Interpreter a vzniklo tak PHP/FI 2.0, které se hojně rozšířilo po celém světě. Obvyklá přípona stránek obsahujících PHP kód je .php, .php3, .phtml apod. Nejčastěji používaná je první z uvedených.

Uvozovací a uzavírací značky PHP kodu:
<?php a ?> - nejčastěji používané
<? a ?> - "krátká" uvozovací značka, některými servery není povolena
<script type="text/php"> a </script> - používá se zřídka
PHP Zkratka pro Personal Home Page, čili osobní domovskou stránku. Jde o skriptovací jazyk v dnešní době hojně využívaný k tvorbě dynamického obsahu webových stránek. Jeho syntaxe vychází z velice rozšířeného a hojně používaného programovacího jazyka C. PHP bylo vytvořeno roku 1995 Rasmusem Lerdorfem, když skript, který napsal v jazyce PERL za účelem jednoduchého systému pro počítání přístupu ke svému webu, přepsal do C. PHP bylo později stejným člověkem spojeno s nástrojem Form Interpreter a vzniklo tak PHP/FI 2.0, které se hojně rozšířilo po celém světě. Obvyklá přípona stránek obsahujících PHP kód je .php, .php3, .phtml apod. Nejčastěji používaná je první z uvedených.
PhysX Původně se jednalo o hardwarový akcelerátor fyziky společnosti AGEIA, který napomáhal s náročnými fyzikálními výpočty ve hrách a který měl podobu speciální karty do slotu PCI. Po odkoupení firmy AGEIA společností NVIDIA se PhysX engine stal součástí ovladačů grafických karet tohoto výrobce a byl zahrnut pod systém GPGPU výpočtů CUDA. Díky tomu již není potřeba žádný přídavný HW akcelerátor, vše probíhá pouze pomocí ovladačů a grafických karet NVIDIA. Ty jsou díky tomu schopné akcelerovat fyziku ve hrách (kapaliny, látky, postavy, destrukce a další) pomocí svého grafického čipu, který je několikanásobně rychlejší než klasický procesor. Akcelerace s využitím PhysX je možná pouze na grafických kartách NVIDIA a nejméně řady 8000 (GPU G80), jejichž grafické čipy jsou postavené na unifikované architektuře. Řady 7000 a starší podporovány nejsou.
PictBridge V roce 2003 asociace CIPA (Camera & Imaging Products Association) zavedla rozhraní PictBridge, které slouží pro tisk fotografií pomocí přímého spojení tiskárny s fotoaparátem, videokamerou nebo třeba mobilním telefonem bez použití počítače. Spojení je obvykle realizováno pomocí USB, ale také infraportem, bluetooth nebo Wi-Fi rozhraním.
PictBridge Jedná se o průmyslový standard určený pro přímý tisk fotografií. Za pomoci PictBridge je možno tisknout fotografie například z digitálního fotoaparátu bez použití počítače, Fotoaparát a tiskárna se jednoduše propojí pomocí USB rozhraní (obě zařízení samozřejmě musí PictBridge podporovat). Zařízení si pak automaticky zjistí jaké funkce pro tisk jsou k dispozici. Výběr fotografií a spuštění tisku se typicky provádí pomocí obslužných prvků na fotoaparátu.
Pigtail Obecné označení pro redukci - propojku mezi dvěma různými anténními konektory.
pin Z angličtiny špendlík, v češtině se častěji používá výraz kolík. Jedná se opravdu o vodivý "kolík," sloužící k více účelům. Piny na procesorech zapadají do patice a zajišťují spojení jádra procesoru se základní deskou; piny propojovací slouží k nastavování hardware (např. na základních deskách se dříve se při určitém ne/spojení několika pinů jumpery nastavovaly frekvence); piny připojovací zase k připojení něčeho (různé sady pinů jsou k připojení tlačítek a LED diod v case, jiné k připojení rozšiřujících USB, FireWire, napájecích a dalších konektorů). Obecně se v počítačové terminologii (ale i jinde) vlastně pojmem pin označuje jakýkoliv kolík, který odněkud "trčí" (ať už z nějakého tištěného spoje či konektoru).
Pinnacle
Sekce společnosti Avid Technology, Inc. (odkaz na společnost: http://www.avid.com/ ). Pinnacle byla založena roku 1986 v Kalifornii se zaměřením na práci s audiem a videem. Společnost má přes 10 miliónu zákazníků. Sortiment představuje: Pinnacle Studio, Pinnacle PCTV, Dazzle, Pinnacle ShowCenter, Pinnacle Mobile Media
PiP Picture in Picture - obraz v obraze. Jedná se o funkci některých televizorů či monitorů, umožňující současné sledování dvou programů - dvou zdrojů video signálu (typicky využívá jeden program celou obrazovku a druhý beží v malém okně v jednom z rohů obrazovky).
pivot Funkce, se kterou se můžeme setkat nejčastěji u kvalitnějších LCD monitorů, sloužící k manuálnímu přetočení monitoru o 90°.
pixel px - picture element, tj. obrazový prvek. jedná se o nejmenší jednotku v digitální grafice. Jeden pixel představuje jeden obrazový bod, který má jednu určitou barvu a své pevné umístění (souřadnice). Celkový počet pixelů je vlastně synonymem pro rozlišení - 1024x768 je vlastně údaj informující o počtu pixelů (řádek x sloupec).
Pixel Shader Pixel Shader je ve své podstatě program, který se u GPU stará o práci s texturami i jednotlivými pixely, na které také aplikuje dodatečné efekty jako stíny, bump mapping či efekty explozí apod. První hardwarové Pixel Shadery byly podporovány grafickými kartami GeForce 3 v kombinaci s DX 8.0. Dalšími verzemi byly 2.0, 2.0a, 2.0b, 3.0 a současná verze 4.0 u GeForce 8 a Radeonů založených na jádře R6x0 v kombinaci s DX10.
PlayStation Herní konzole společnosti Sony, která byla na trh uvedena v roce 1994. Tato konzole byla velmi oblíbenou a prodaly se miliony kusů po celém světě. v roce 2000 byla PlayStation nahrazena novou konzolí PlayStation 2 (PS2), jejíž úspěch byl také obrovský, Díky mechanice, která byla schopna číst jak CD tak DVD disky si ji v počátcích spousta lidí pořídila především kvůli možnosti přehrávat filmy na DVD (Stolní DVD přehrávače byly drahé a teprve se s jejich prodejem začínalo). I tato konzole byla překonána a v současnosti se prodává nejnovější konzole PlayStation 3 s Blu-ray mechanikou, HDMI výstupem, Gbit síťovou kartou, s technologií Bluetooth a s kapacitou 20 až 80 GB.
Plextor
V roce 1985 byla založena v Tokyu společnost TEXEL Corporation, obchodující s hudebním vybavením. V roce 1993 je společnost přejmenována na Plextor. Plextor je známý svojí vysokou kvalitou výrobků a po odstoupení Yamahy ze scény CD mechanik zůstal posledním z "top" výrobců mechanik pro čtení optických médií. Naše články o společnosti Plextor.
PLLC PLLC (Plastic Leaded Chip Carrier) je typ zapojení čipu. Takový čip má obvykle čtvercový tvar a po stranách vodivé plošky; zpravidla se zapojuje do patice, která má také na stranách vodivé kontakty, ale výjimečně může být přímo připájen k PCB. Podle počtu pinů se dělí na QFJ20 (PLCC20, zapojení pinů 10-0-10-0), QFJ32 (PLCC32, zapojení pinů 7-9-7-9), QFJ52 (PLCC52, zapojení pinů 13-13-13-13), QFJ68 (PLCC68, zapojení pinů 17-17-17-17), QFJ84 (PLCC84, zapojení pinů 21-21-21-21) atd. - číslo vždy označuje počet kontaktů. První PLLC se používaly pro procesory 186, 286 a 386 (měly 68 pinů), dnes již jejich místo přebraly čipy BIOS, audio kodeky, čipy integrovaných síťových karet a mnoho dalších druhů, zejména pomocných čipů.
Plug-In Pojem, se kterým se setkáme u velkého množství dnešních programů. Volný překlad zní „zasunout do“, odtud je pak odvozena česká alternativa „zásuvný modul“. Jde o rozšiřující programové kódy pro daný program, s jejichž pomocí si uživatel může rozšířit funkce programu dle své libosti. Plug-iny využívají například internetové prohlížeče (především Firefox a Opera, díky čemuž lze do prohlížečů přidat vývojové nástroje, RSS čtečky, notifikátory o nově přijatých e-mailech a spoustu dalších podpůrných funkcí.
PMPO PMPO nebo přesněji P.M.P.O. - Peak Music Power Output, tj. maximální hudební výkon zesilovače nebo celé soustavy zesilovač + reproduktor(y). Původně se jednalo o skoro seriózní údaj o tom, jaký největší energetický impulz je zařízení schopné dodat (tj. kondenzátory ve zdroji nabity na plné provozní napětí, minimální úbytky na výkonových prvcích a výstup obdélníkového tvaru). Pak se PPMPO pohyboval podle konstrukce zesilovače a zdroje kolem 3 až 4 násobku PRMS. Význam měl tento údaj pro dimenzování impulzního přetížení reproduktorů (Pmax), tj. aby vydržely např. úder do bubnu nebo činelu bez mechanické destrukce. Následně se začaly sčítat PPMPO od všech kanálů zesilovače dohromady, i započítávat přepětí v síti, ale pořád se ještě jednalo o, sice již velmi teoreticky, dosažitelný výkon aparatury. Nyní se jedná pouze o marketingové číslo pro lepší prodejnost daného zařízení, kterému snad již nikdo nevěří, protože naletět informaci, že malé plastové bedýnky mají výkon větší než například žehlička, ale celkový příkon je pouhých 5 W, snad nemůže ani úplný laik. V případě reproduktorů obecně má hodnota PMPO naprosto nulovou vypovídající hodnotu o hudebním výkonu daných reproduktorů (zesilovače).
PNG Portable Network Graphics - bezztrátově komprimovaný grafický formát, který vznikl v letech 1995 - 1996. PNG má podporu 24bitové barevné hloubky a 8bitovou alfa průhlednost. Formát PNG byl původně zamýšlen pro použití na webovou grafiku jako náhrada formátu GIF, který je omezen na 256 barev a jednu barvu průhlednosti. Oproti formátu GIF ale nepodporuje animaci. Formát PNG používá pro komprimaci dat algoritmus Deflate kombinovaný s konvolučními filtry.
PNP "Zapoj a hrej" - tuto normu navrhly firmy Intel, Microsoft a Compaq, aby tak zjednodušily přidávání různých rozšiřujících zařízení a komponent do PC. Princip je jednoduchý - prostě jen zařízení zapojit a rovnou používat. Nemuset nic instalovat, nastavovat atp. Výrobci do těchto zařízení a rozšiřujících karet přidávají takové obvody, které toto umožňují.

Typickým představitelem této normy je monitor počítače. Ten prostě připojíte a funguje Vám rovnou od prvního spuštění počítače dokonce aniž byste měli naistalován operační systém. Takových komponent a zařízení je daleko více. Můžeme tam zařadit klávesnice, myši, různé rozšiřující karty řadičů (USB, IEEE1394-FireWire, SATA atd.), optické mechaniky, USB flash disky, tiskárny atd.

Takové zařízení pracuje okamžitě po připojení, případně po té, co si ho operační systém sám detekuje a doinstaluje. Občas je také vyžádán pro správný chod zařízení restart systému. Někdy je potřeba pro plné využití potenciálu takového zařízení sice doinstalovat nějaké ovladače, či utilitky, ale základní myšlenka zůstává zachována - jen připojit a hrát!

V praxi se tato technologie poprvé objevila u Windows 95 a sběrnice ISA (ISA však trpěla velkými problémy s touto technologií, díky čemuž si vysloužila označení Plug and Pray - "připoj a modli se..."). U sběrnic PCI, AGP a PCI-e již tato technologie funguje bezchybně.
PoE Power over Ethernet - Technologie, která popisuje distribuci elektrické energie k síťovým zařízením přes ethernetový kabel (CAT5 a vyšší). Po ethernetovém kabelu jsou poté přenášena jak data, tak elektrická energie a odpadá tím nutnost natažení elektrického vedení (umístění zásuvky) v blízkosti síťového zařízení. Nejčastější využití technologie je u AP (access pointů), IP kamer, VoIP telefonů, apod.
Polygon
Nejjednodušší prostorové těleso ve 3D zobrazení. Musí být tvořen minimálně 3 vertexy (body) a 3 hranami (úsečkami). Nejčastěji se v praxi používají polygony se čtyřmi vertexy, které jsou vhodnější pro následnou animaci. Vzhledem k pozicím vertexů můžeme dostat konvexní (všechny vnitřní úhly jsou menší než 180°) a nekonvexní (alespoň jeden vnitřní úhel je větší než 180°) polygony, které jsou ovšem nežádoucí vzhledem k vlastnostem vyhlazovacích algoritmů, rendererů aj. Důležité je, že i když bude mít polygon 100 vrcholů, pro grafickou kartu bude rozdělen na trojúhelníky. Takže počet polygonů, který zobrazuje vaše karta není rozhodující, pro výkon důležitější je počet trianglů – čím více trojúhelníků, tím vyšší výkon je požadován (dále také záleží na počtu objektů, enginu aj).
POP3 Post Office Protocol version 3 - internetový protokol, který se používá pro stahování e-mailových zpráv z poštovního serveru. POP3 pracuje přes TCP/IP připojení a byl standardizován v roce 1996. Zprávy se ze serveru jen stáhnou a čtení už probíhá offline, to má výhodu u časově omezeného připojení k internetu.
power supply Též PSU - napájecí zdroj. Jedná se o obecné označení každého napájecího zdroje či adaptéru, v počítačové terminologii se pak jedná o obecné označení napájecího zdroje PC (typicky formát ATX, AT, BTX, microATX a další). Jedná se o nedílnou součást každého počítače a výběr vhodného zdroje je stejně důležitý jako výběr všech ostatních komponentů. Nekvalitní, levný zdroj se může podepsat na nestabilitě systému nebo může dokonce i poškodit jiný HW. Výkon počítačového zdroje (stejně jako každého jiného zdroje) je udáván ve Wattech. Tato hodnota neoznačuje spotřebu zdroje, ale maximální výkon, který je zdroj schopen trvale dodávat (u levných a neznačkových zdrojů je však tato hodnota velmi zavádějící a proto je nutné nevybírat jen podle watáže, ale daleko více podle značky/výrobce). Ve výsledku to znamená, že pokud k jedné počítačové sestavě připojíme 300W zdroj a následně 600W zdroj, oba budou ze sítě odebírat přibližně stejné množství energie (600W zdroj bude zřejmě odebírat dokonce méně, protože se u něho předpokládá použití kvalitnějších součástek a vyšší účinnost).
PowerColor
Firma založená v roce 1997 společností Tul Corporation. PowerColor spolupracuje výhradně s AMD/ATI a vyrábí grafické karty PCI-Express, AGP i PCI. Společnost PowerColor založila své dceřinné společnosti hlavně v Číně, dále v Taiwanu, USA a v Nizozemsku. Naše články o společnosti PowerColor.
PowerNow! PowerNow je technologie společnosti AMD, umožňující měnit napětí a frekvenci procesoru za chodu. Umožňuje měnit takt jádra s krokem 100 MHz (dříve 33 nebo 50 MHz) a napětí po krocích 25 nebo 50 mV – až 32 kroků.
PPU 1) Physics Processing Unit - procesor starající se o výpočetně náročné fyzikální úlohy - například ve hrách, kde je nejznámější takový hardware karta Ageia PhysX. Jedná se o procesor optimalizovaný pro výpočty pohybu (vodopády, stékání) kapalin, pohybů těla, kolizí a tříštění objektů. V poslední době se ale ukazuje, že takovéto jednotky určené pouze k výpočtu fyziky nejsou příliš efektivní (s přihlédnutím k ceně) a je možné, že v budoucnu bude výpočet těchto úloh v rukou vícejádrových procesorů nebo GPU.
2) Picture Processing Unit - čip vykreslující obraz z paměti v konzoli Nintendo Entertainment System (NES).
PQI
Power Quotient International Co., Ltd. - společnost založená v roce 1997; zakladatel společnosti Jance Lu. Firma se zpočátku soustřeďovala na výrobu paměťových modulů, ale postupem času byla výroba rozšířena o Flash disky, multimédia apod. PQI nyní patří mezi 10 největších výrobců DRAM a Flash produktů na světě, pro kterou pracuje přes 900 zaměstnanců. Své výrobny má v Taipei (Taiwan) a Suzhou (Čína). Naše články o společnosti PQI.
PRAM PRAM (Phase-change Random Access Memory), nebo také PCRAM, PCM, C-RAM (Chalcogenide RAM) či Ovonic Unified Memory, je typ non-volatilní paměti (nepotřebuje trvalé napájení k uložení informace). Uvnitř takového čipu je chalkogenidové sklo, které svou strukturu zahřátím změní na krystalickou nebo amorfní, což je reprezentováno jako nula či jednička. Technologie byla poprvé popsána v 60. letech minulého století, ale teprve nyní se dostává do praxe. Má se za to, že nahradí současné NAND Flash paměti.
Prescott Kódové označení pro jádro procesorů Intel Pentium 4. První procesory s tímto jádrem se na trh dostaly 1. února 2004, byly vyráběny 90nm výrobním procesem a dosahovaly taktů až 3,8 GHz. Implementovány byly technologie MMX, SSE, SSE2 a nově také SSE3. Tyto procesory navíc podporovaly Hyper Threading, avšak produkovaly velké množství odpadního tepla. Díky tomuto si vysloužily ne zrovna nejlepší pověst a tyto procesory lze také označit za počátek konce architektury NetBurst. Tyto procesory byly původně vyráběny pro socket 478, později pak i pro socket LGA 775. Postupem času se Prescotty dočkaly také implementace 64-bitových instrukcí Intel 64 a technologie XD Bit (Execute Disabled Bit). Vyráběly se verze s 1 MB a později i se 2 MB L2 cache. Nahrazeny byly jádry Cedar Mill, které byly vyráběny 65nm výrobním procesem.
Primecooler
Firma zabývající se výrobou procesorových chladičů, ventilátorů, regulátorů i chladicích kapalin/směsí a dalších souvisejících produktů. Založena byla v roce 1998 se sídlem v Číně. Naše články o společnosti Primecooler.
Programovatelné hradlové pole (PLD) Elektronická součástka používaná pro vytváření digitálních obvodů. Na rozdíl od hradel, registrů a jiných digitálních obvodů není funkce zařízení tohoto druhu v době výroby ještě definovaná. Než může být PLD použito, musí být nejprve naprogramováno.
Prolink
Prolink Microsystems Corporation - společnost založená v roce 1989; vedoucí výrobce grafických a multimediálních karet na Taiwanu. Akcie firmy byly na burze v roce 2000 přijaty k tomu, aby firma rozšířila podíl na trhu. Prolink nabízí kompletní sortiment High-End grafických karet, combo TV karet, TV Tunerů, Capture karet, MPEGII TV karet, USB 2.0 TV Box a digitálních TV karet. Naše články o společnosti Prolink.
Proxy server Proxy server funguje jako prostředník mezi klientem a cílovým počítačem (serverem), překládá klientské požadavky a vůči cílovému počítači vystupuje sám jako klient. Přijatou odpověď následně odesílá zpět na klienta. Může se jednat jak o specializovaný hardware, tak o software provozovaný na běžném počítači. Proxy server odděluje lokální počítačovou síť (intranet) od Internetu a může tak přispět ke zvýšení bezpečnosti komunikace.

Za pomocí něj lze analyzovat obsah komunikace, případně ji pozměňovat (např. odstraňování reklam z http požadavků, blokování webových stránek podle obsahu, (de)šifrovat komunikaci a podobně), nebo ukládat požadavky do vyrovnávací paměti (cache), ze které mohou být při opakovaném požadavku poskytnuty rychleji. Pomocí proxy serveru je také možné připojit více klientů k internetu, aniž by tito museli mít veřejnou IP adresu.
Přípona souboru Pro většinu lidí naprosto samozřejmý dodatek jména souboru, bez kterého lze se souborem jen velmi těžko manipulovat. Díky značné rozšířenosti operačních systémů Windows, které podle přípon souborů rozhodují, jakého typu soubor je, se rozšířila mylná představa, že je přípona nedílnou součásti funkčního souboru. Opak je pravdou. Přípona není pro práci se souborem nikterak důležitá. To dokazují například operační systémy Unix či Linux, které na souborové přípony nehledí. Přípony jsou sice používány jako identifikátor obsahu souboru, nicméně je chybou se domnívat, že přípona typ určuje. Častou chybou začátečníků tak je, že změní příponu souborů třeba z .wav na .mp3, čímž si myslí, že zkomprimovali zvuk do MP3. Je důležité porozumět, že jakýkoliv ucelený objekt uložený na disku je soubor – tedy i složka. O tom, zda jde o složku, rozhoduje obsah souboru, nikoli jeho přípona.
PS/2 Označení pro model osobního počítače IBM, který byl na trh uveden v roce 1987. Tento počítač však nebyl příliš úspěšný, ale i přesto se dones setkáváme s jednou jeho částí - mini-DIN konektory, které se u současných PC využívají k připojení myši a klávesnice. Často se setkáme s barevným značením těchto konektorů - typicky fialová pro klávesnici a zelená pro myš.
Puma Jedná se o označení mobilní platformy společnosti AMD, kombinující dvoujádro Griffin a RS780M / SB700 čipset. V příštím roce nahradí současnou platformu Kite.
Pure Video Technologie hardwarové akcelerace videa pomocí grafické karty, vyvinutá společností NVIDIA. Původní technologie Pure Video byla navrhnuta jen pro video SD (rozlišení DVD) a proto musela být později vylepšena jako Pure Video HD (rozlišení až 1080p - 1920x1080). Pro samotnou akceleraci je potřeba vlastnit grafickou kartu s podporou této technologie (GeForce 6 a vyšší a mít video přehrávač s podporou této technologie. Možné je také zakoupit přmo od NVIDIE Pure Video Decoder (určen jen pro MPEG2 - DVD Video). Technologie dokáže akcelerovat video ve formátu MPEG2, H.264 a VC-1 v datovém toku 10 Mb/s, v případě Pure Video HD až 40 Mb/s.
PureVideo Označení HW akcelerace pro přehrávání videií, se kterou se setkáme u grafických karet NVIDIA GeForce. NVIDIA PureVideo bylo poprvé použito ve své první verzi u grafických karet GeForce 6. HW akcelerace se vztahovala na MPEG-2, H.264 a VC-1. Druhá verze NVIDIA PureVideo byla zaměřena na HD video a umožňuje přehrávání videí ve vysokém rozlišení.
PWM Pulse width modulation - Modulace šířkou pulzu. Jedná se způsob regulace otáček např. ventilátorů, při které nedochází ke změně napětí/proudu, ale mění se aktivní doba, po kterou prochází proud motorkem ventilátoru - napětí je rozděleno na pulzy a právě změna šířky těchto pulzů určuje výsledné otáčky. Jedná se efektivnější způsob regulace, než konvenční spojitá regulace napětí/proudu.