Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od maraou (5)
Škoda, že se nepochlubili, z čeho jsou elektrody a jak často se budou měnit. Obvyklá platina není z nejlevnějších a životnost má také omezenou.
Odpovědět0  0
Použití toho kondicionálu je zbytečné... tohle je běžně dostupné, např. Waze získává data o dopravě na základě pohybu uživatelů, funguje to docela přesvědčivě a i ve špičce umí vykouzlit průjezdnou trasu. Ne vždy... kde nic není ani smrt nebere.
Odpovědět0  0
Modra smrt zacina dostavat zcela realny a ponekud horky rozmer:)
Odpovědět3  3
Mel jsem rano asi vlci mlhu... ono je tam vakuum a ja ctu helium :­)

Vakuum znemoznuje konvektivni chlazeni ­(chlazeni proudenim­), ale je mozne jeste chladit zarenim kdy pri teplote okolniho vesmiru ­(~2.7K ­- teplota reliktniho zareni­) je mozne ziskat nejaky teplotni spad, nicmene chladici vykon bude velmi omezeny.
Odpovědět0  0
Jenomze v termosce to helium nevari.

Kdyz budete varit vodu v hrnci, tak dokud vam tam nejaka voda zbude, tak se nedostanete pres 100 stupnu bez ohledu na to, jak velkym plamenem ohrivate ­(za normalniho tlaku­).

U kapalneho helia je to podobne, to ale vre pri cca ­-269°C. Takze pri jeho doplnovani je nizka teplota zarucena.
Odpovědět0  0
Na tu teplotu je asi nutne pouzit kapalne helium. Skoda, ze to je prakticky neobnovitelna surovina, jeste k tomu jedna z tech co nam dojdou mezi prvnimi.
Odpovědět0  0
To je prave to. Nikdo jiny tam v te dobe nebyl aby vladl takovou technologickou a dusevni vyspelosti aby zachoval zpravu na 2000 let dopredu aby se dala datovat. Kazdopadne narodu tam bylo zrejme vic nez dost. Namatkou Papuanci, Aborigzinci osidlovali Australii a oceanii uz pred 50 tis. lety. V Africe zase krovaci od nepameti. Ale proste kde nic, tu nic, zadna rytina, zadna jeskyni malba prestoze podivana to musela byt jiste velka.
Odpovědět0  0
"čili zhruba na dobu úpadu Římského impéria. Jeho obyvatelé ale tuto explozi pozorovat nemohli, neboť ta byla viditelná pouze z jižní polokoule, takže se ani nelze divit, že se o ní nedochovaly žádné záznamy. ­"

To je dost nebezpecne souveti v kontexttu dnesni doby. Dalo by se vykladat, jako ze dehonestujeme predky narodu pochazejici z jizni polokoule :D
Odpovědět1  1
Tady je jasně vidět, že bez hesel a klíčů je nám v některých případech lépe než s nimi.
Pošuci z IT oddělení jsou dnes tak postižení, že jejich heslová ­"bezpečnost­" komplikuje lidem život a způsobuje firmám větší ztráty, než jejich případná neexistence.

Já se mu vůbec nedivím, že si nemůže vzpomenout. Můj pracovní heselníček má přes 150 různých hesel z toho 40 se obnovuje každé 3 měsíce. Vrcholem je b2b portál našeho bavorského zákazníka. 3 inženýři vymýšleli hodinu heslo, aby splnilo požadavky. Zapamatovat si takové heslo je samozřejmě úplně sci­-fi, takže je potřeba jej někde uložit ­(což je samozřejmě firemní politikou taky zakázano :D ­).
Odpovědět2  0
Mit to tak rozumnou akceleraci videa, alespon dekodovani 4k, tak to muze byt dost uzitecna karticka.
Odpovědět1  0
"Ryzeny mohou klidně fungovat i při 95 °C­"
A jak dlouho?
Odpovědět3  12
"Asi by se těžko hledala firma, která je vizím ARMu vzdálenější než nVidia.­"
Kdyz nemuze Mohamed k hore, musi hora k Mohamedovi :)
Odpovědět3  2
Jsem zvedav na vysokotaktovane varianty... jako je Epyc 7f52 pokud se jim podari udrzet permanentne ~3.4Ghz all core na 16 jader, tak to bude radne delo.
Odpovědět4  0
Po letech zkusenosti s ruznymi inkoustovymi tiskarnami ­(hp,canon, epson­) uz mam jen dve tiskarny. Barevny laser na dokumenty a malou 10x15 termosublimacni tiskarnu na prilezitostne domaci foto.
Vetsi foto, nebo vetsi objem najednou resim externe. Pri cene 20kc­/­(A4­) a 2kc­/­(10x15­) vode odolny tisk s zivotnosti rozhodne delsi, nez z inkoustove patlarny a dodavkou do 24 hodin. Se touto historickou technologii nema smysl vice zabyvat
Odpovědět2  0
Ukazuje se, ze nekonkurenceschopnost Intelu v x86 je proste problem. AMD se nema duvod tlacit na nejnovejsi a nejdrazsi 5nm technologie, kdyz k vykonovem prvenstvi mu bohate staci levnejsich 7nm.
Odpovědět0  0
Jak to souvisi s tematem vyrobnich procesu?
Odpovědět0  0
Ano situace zacina byt kriticka. I takovi posmevackove a oslikove uvidi ze za par let tady bude zase jenom jeden vyrobce CPU se stejnymi manyry jako Intel za poslednich 13 let.
Odpovědět1  0
To se pozna podle toho, ze si uz nejakou dobu muzete koupit pouze 64 jadrovy procesor od AMD
Odpovědět2  0
Asi za prokliky na jablecne vyrobky se vic plati ;)
0  2
Takze zadna vecna argumentace. Klasicke omezeni ­"fyzikem­" nikoli fyzikou. Netreba pokracovat v diskusi.
Odpovědět0  0
Takze zkus to nejak vycislit, v cem konkretne je to utopie, kdyz tak fyzice rozumis?.

Treba to chlazeni ztratoveho tepla 1000kW 360s ... Coulombova ucinnost grafenovych clanku se uvadi jako vetsi nez 97% tj dejme tomu 30kW ztratoveho tepla. Budeme chladit vodou pri teplotnim spadu 20C... vychazi to na prutok kolem 0.36l­/s To je jeste celkem zvladnutelne.

Palubni sit 800V ­(soucasne reseni Porshe­) ... kabel 2m 3faze, 3x6mm^2 na fazi mi vychazi ztraty odporem 6kW

Celkem priblizne prutok chladici vody 0.45l­/s

https:­/­/advances.sciencemag.org­/content­/3­/12­/eaao7233


Nevidim zadnou scifi. Tak kde delam chybu pane fyziko?
Odpovědět0  0
Je otazka, jestli je omezenim fyzika, nebo jste omezeny jenom vy a vase predstavivost.
Odpovědět0  0
Tak uz dnes se site balancuji bateriema 100MW­/129MWh spinani plneho vykonu do 1s.
https:­/­/oenergetice.cz­/akumulace­-energie­/australska­-megabaterie­-od­-tesly­-se­-sveho­-provozovatele­-stala­-zlatym­-dolem

Nerikam, ze je to idealni reseni s ohledem na vynalozene zdroje, ale kdyz si v Jizni Australii nechali doprasit doprasit sit OZE a vypustili vsechny tvrde zdroje, tak co jim zbyva.

Nicmene podstata je funkcni uz dnes. JESTLI se podari dotahnout lepsi koncept s dobrou dostupnosti baterii, nez jsou soucasne Li, tak takovych realizaci bude jenom pribyvat.

Vy jste ale skutecne jahoda... ten clanek pojednava o potencialni technologii budoucnosti, ale vy tady melete, jak kolovratek o minulosti. Doporucuji nastudovat https:­/­/cs.wikipedia.org­/wiki­/Kondicion%C3%A1l
Odpovědět0  0
Ty zase rozumis uplne vsemu.

Uvedl jsem, ze je tu predpoklad eksistence potrebnych a dostupnych baterii ­(ktere v soucasnosti NEJSOU na trhu­). Exsistence bufferu odstranuje problem se siti. Skutecne se nemusi najizdet a sjizdet 2MW , ale bude konstani prikon a spicky budou pokryty zasobnikem.

Tak napr. grafenova baterie ma vicemene charakteristiku kondenzatoru, takze vase starost o nelinearni charakteristiku je ponekud licha.

Kdyz by mela ta auta dojezd 1000km, tak uz se ta poreba nabijeni rozlozi v prostoru a case ­(doufam, ze to stihate, kdyz argumentujete tak hloupe­). A opakuji... zasobniky by byly potreba na strane vyroby a i tech dobijecek.

O ekologii doprava prece neni... ekologicke je lokalni hospodareni s minimem cestovani.

Takze je daleko lepsi protopit ve spalovaku zhruba 40kWh na kazdych 100km jen tak do vzduchu, nez se zlomek teto energie pokusit zuzitkovat k vyrobe TUV?

V pripade prebytku tepla vsak musi byt dobijecka schopna uvolnit do vzduchu... takove chladice samozrejme bezne v prumyslovych provozech jsou. Coby studak na brigade jsem jich par i pomahal namontovat.
Odpovědět0  1
200kwh dejme tomu za 6 min. To odpovida vykonu 2MW. Pocitejme ucinnost 90%, to mame nejakych 20kwh ztratoveho tepla... vykon 200 kw tepelneho vykonu. Dejme tomu polovina ztrat pripada na menic v nabijecce a polovina ztrat na zahrivani baterie. Auto musi uchladit 100kw, coz muze byt trochu problem, ale nic, co by se nevyresilo externim chladicim okruhem... v nabijeci koncovce muzou byt okruhy s chladici kapalinou.

Tak nejak mi to scifi teda neprijde. Ty hodnoty nenjsou nic monstrozniho. Ano pri skutecne masovem nasazeni se budou posilovat vsechna vedeni, ale pri zapocteni koef. soubehu a vytizeni se to da zvladnout.

Nota bene odpadni teplo takovychto nabijecek se da i vyuzivat napriklad pro vytapeni, obydli, nebo treba skleniku, nekde u dalnice.

Ano, vsechno to ma jednu podminku. Musi existovat dostatecne dobre a levne zpusoby skladovani elektricke energie. Pokud budou, to ostatni uz je zvladnutelne.
Odpovědět1  1
Proc se nabiji doma? Protoze nabijeni trva dlouho. Vemte si, ze budou dostupne takove baterie, ktere se nabijou v jednotkach minut a ujedete na ne 1000 km. Pak prece neni problem jezdit na ­"benzinku­" na okraji mestske casti, ktera je pripojena na VN, nebo VVN. Benzinka muze mit buffer ze stejnych baterii a dokonce treba vetrne a solarni parky muzou mit podobne resenou akumulaci pro vyrovnavani poptavky behem dne.

Vsechno je to jenom o vlastnostech a dostupnosti akumulatoru. Nic vic, nic min.
Odpovědět3  1
To ze to umi nabijet tak rychle, snad neznamena, ze je to potreba vyuzit, proste to nebude jenom omezujici. Urcite se to hodi pri rekuperaci a taky se nemusi nabijet rovnou ze site, ale z baterioveho bufferu.
Odpovědět4  1
Vzhledem k tomu, ze cely svuj pracovni zivot jsem stravil ve vyvoji ­(nejprve software pri skole a v soucasnosti engineering passive safety pro automotive... a ano Tesla je jednim z nasich zakazniku stejne jako vsechny evropske automobnilky­) tak je naprosto normalni, ze moji praci prodavaji dnes a denne a je dost pravdepodobne, ze kus moji prace je i ve vasem aute.

A opravdu nema smysl kricet... ­"Toto konstrukcni reseni jsme vyvinuli pro model AAA a ne pro model BBB, za pouziti v modelu BBB, musite znovu zaplatit.­"
Zkratka prijde mi naprosto normalni, ze kdyz neco prodam, tak si to zije vlastnim zivotem a ja musim vymyslet neco lepsiho, abych se uzivil.
Odpovědět1  0
Chapu to jako ANO... tak to se shodneme dekuji za diskusi nemam dalsich otazek.
Odpovědět1  0
Kdyz uz jsi mi teda zacal tykat soudruhu, tak mi laskave odpovez na otazku. Mam na takovou upravu narok nebo nemam? Pokud napriklad si to dokonce budu delat sam na vlastnim aute a na vlastni riziko, treba jen ze studijnich duvodu?
Odpovědět1  0
Ok, bavme se o tom, ze si koupim odemcenou verzi za vetsi penize... tj 75kWh.
Vsichni vime, ze velikost AKU je i v tomto pripade vetsi dejme tomu 85kWh, ale SW ridi nabijeni vybijeni tak, aby nedoslo k podbiti pod 5% a zase k prebiti nad 95% kvuli zachovani vlastnosti baterie.

Ja se ptam... koupim­-li si tuto drahou verzi... mam jako zakaznik pravo se s tim pohrat a vyuzit celou kapacitu 85kWh at uz za jakymkoli ucelem s rizikem zniceni a okamzitou ztratou zaruky? mam, nebo nemam?
Odpovědět1  0
Ja fakt nechapu co na tom nechapete.
Uskutecni se obchodni transakce, ja dam penize, dostanu auto... Nasledne se roychazime kazdy po svem... Ja nekecam vyrobci do toho co ma delat s mimy penezi. Vyrobce mi nekeca do toho co mam delat se svym majetkem.
To je korektni dohoda nic vic, nic min.
Odpovědět2  0
"Nezaplatil. Kde? Vždyť jsi to auto s omezením přeci koupil levněji.­"

Takze vy jste si treba nikdy nepretaktoval procesor, ale radeji jste si priplatil za jeho nejvyssi verzi?
Odpovědět3  1
Vsechno to jsou sice hezke argumenty, ale porad vidim ze pravo na nakladani s vlastnim majetkem stoji vys.

Ja osobne bych se do uprav taky nepoustel, protoze z toho uz jsem vyrostl, ale myslim, ze je to kazdeho soukroma vec.
Odpovědět2  1
U spalovaku se delaji modifikace bez reptani ­(se vsemi riziky, ktere to nese­), protoze se jeste respektuje vlastnictvi vozu.

Dam priklad: Muzete si koupit tazne zarizeni z vyroby za 50 tis. nebo nechat namontovat dodatecne za 10tis. ­(je to legalni, pokud pouzijete homologovany dil­)

Malokdo uz vsak vi, ze kdyz koupite z vyroby, tak soucasne dostanete trochu vetsi chladic a trochu silnejsi brzdy a tam je priplatek zcela na miste. ­(To uz je riziko na zvazeni)
Odpovědět2  1
Ja vubec nediskutuji o vyhodnosti.

Ja diskutuji to tom, ze pokud auto koupim, koupim ho cele. Cele je moje a nesu naklady s celym autem spojene.

Na HW urovni si s nim muzu delat co chci... svete div se, muzu ho prestrikat na metalizu i levneji, nez to nabizi vyrobce. Muzu udelat modifikaci takovou, ze posunu hranici vybijeni baterie. Pozbydu tim dobrovolne zaruku, ale vyrobci je do toho uplne H*vno. Auto je moje.

A to ze si to udelam sam, nebo za to nekomu zaplatim, je vec zcela moje.... stejne jako ja nekecam vyrobci do thoho, za co ma utracet penize, ktere jsem za auto zaplatil.
Odpovědět4  1
Oba chapem, ze cela tahle diskuse je prestreleny konstrukt.
Odpovědět1  1
To mate pravdu. Otazka zni, jakym technickym zpusobem je ta uprava udelana.
Odpovědět1  1
Firma Boeing si ten SW nechala psat u tuneru?
Ne, ale mozna mela ;)
Odpovědět1  1
Paklize jsem to nekoupil a dodavatel si vyhrazuje prava k necemu co pevne nalezi k memu majetku, pak musi nest zodpovednost za mozne skody ­(napr. unik chladiva, vzniceni­) a podilet se na nakladech na udrzbu.

Ale protoze veskera odpovednost zustava mne, pak mam pravo s tim nakladat dle sveho uvazeni. Cili ano je to spravne.

Znovu trvam na tom, ze na to pravo mam. Protoze mne celkem nezajima, jak si dodavatel usetril naklady tim, ze mi prodal hodnotnejsi vec.
Odpovědět3  1
Ale ja si prece muzu vybrat, jestli budu jezdit do znackoveho servisu, nebo si muzu auto servisovat zcela sam.

A ano necetl jsem co je napsane v kupni smlouve tesly... vy ano? S jistotou vite ze tam ta veta je, ze vyrobce si vyhrazuje pravo na to menit vlastnosti vyrobku ktery vam prodal?
Odpovědět4  1
otazka velikosti doplatku nema zadny vliv na moralni problematiku.

U auta se to chovani tak nejak schova, ale u bytu byste to stejne chovani proste neobhajili, proto se to nedela.
Odpovědět1  1
Tu baterku vozim s sebou, takze platim za jeji premistovani... clanky maji vnitrni odpor, teda snizuji elektrickou efektivitu, a pak je tady ta vec ze s rostoucim poctem clanku roste pravdepodobnost poruchy.

Motor o snizenem vykonu musim vozit do kopce cely, ale v pripade potreby jeho vykon nevyuziji.

Stejne, jako platim za vytapeni 3+1 ­(trebaze pouzivam 2+1­).
Odpovědět3  1
Ale pokud pristoupim na podminky pronajmu, tak neni o cem, auto neni moje. Tecka konec.

Pokud si ale auto zakoupim... a vyrobce mi meni jeho vlastnosti pod rukama a ani se mi to kolikrat neobtezuje oznamit?
Odpovědět5  1
To je otazka platnosti homologace, pojisteni atd.
Na svem soukromem pozemku si snad muzu provozovat co chci ­(samozrejme se vsemi riziky­), pokud tim neporusuji prava nekoho dalsiho.

A znovu... to neni otazka pravni. To je otazka moralni a je to tak spravne?
Odpovědět2  1
Tak jinak... Develeoper postavi dum ve kterem budou vsechny byty typu 3+1. Vy mate moznost koupit bud 3+1 nebo za nizsi cenu 2+1 ve kterem vsak budou jedny dvere zamcene. Jednoho dne zaplatite developerovi doplatek a ten vam slavnostne odemkne dvere od pokoje a razem mate 3+1.
Do te doby samozrejme platite vsechny naklady jako za 3+1, ale vyuzivate jenom 2+1

Je to normalni?
Je to moralni?

Odpovědět3  3
O zaruce se snad nikdo nepre... hral sis s tim? Smula, zaruka pada.

Ale proc bych si s tim nemohl hrat, kdyz jsem to zaplatil?
Odpovědět3  2
Akorat, ze v pripade SW updatu to ten zakaznik zaplati a vlastni jiz s koupi levnejsiho modelu. Nasledne zaplati update, kterym se vyrobci jen zvysi marze... dle meho je to nemoralni a nesetrne ke zdrojum.
Odpovědět4  4
Mirny pokrok v mezich zakona. Uvidime, jake takty to dovoli a co za to budou chtit, ale zatim to uplne neoslnuje.
Odpovědět1  0
Jeste by se sluselo rict, ze to neni jenom o tride kvalite kabelu, ale taky o soubehu s okolnim vedenim, velikosti radiusu ohybu kabelu, preciznosti nacvaknutych koncovek, kvalitnim a spravnym zemenim stineni. Zkratka ty veci co delaji rozdil mezi dobrym technikem, ktery zna a umi a ruznymi matlaly.

Kdyz date matlalovi treba klidne SSTP cat 8, tak je velka sance, ze vysledek bude horsi, nez s CAT 5e. Tlusty kabel zlomi do praveho uhlu, spatne zazemni a misto 1GbE tu mame razem 100 Mb :­) Kdyz nic tak UTP je tolerantni k chybam a praseni.

Odpovědět0  0
Super, skoda ze jsem pred par mesici koupil ZyXEL XGS1210­-12

Ale i tak konecne ze se neco deje.
Odpovědět0  0
Přesně tak. Adaptace GPU na efektivni koprocesor s pripadnou vyuziti jako zobrazovadla dava royhodne smysl. Nevim, proc bych si mel pořizovat grafiku na to, abych sestrihal video z dovolene, upravil fotky a odreagoval se u nejake stare gamesy.
Odpovědět2  2
Jsem zvedav, kdy padne hranice 1GB cache :)
Odpovědět1  0
100 x 20 TB = 2PB ne 2000
Odpovědět1  0
Jasne, vse je otazkou priorit... mne jenom nejde na rozum, ze do prtaveho lacineho armu dostanou 10GbE a vyrazne vykonejsi celeron se prodava s davno prekonanym 1GbE. Kdyz chce clovek cokoli rychlejsiho s x86, tak uz to stoji 20 tis+ ... jako ted [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a to je tam 2.5 GbE pouze 2 jadrovy celeron, zadna pamet a i ty M.2 SSD se pripojuji jen pres SATA rozhrani.
Odpovědět1  0
Fajn Krabicka na ukladani dat, nemuzu se ale zbavit pocitu, ze kdyz uz na tom clovek chce rozjet nejake sluzby tak to chce x86... alespon ten celeron jenze ty zase uspesne sabotuji nedostupnosti rychle site a zustavaji u gigabitu. :(
Odpovědět0  0
Taky by vas nezabilo, kdybyste tam dali i tu tabulku poruchovosti za celou dobu mereni... Koho zajima statistika poruchovosti pouze za 1. kvartal 2020?
Je snad dulezita cela doba provozu. Tam byste se dozvedeli, ze tech HUH721212 uz umrelo 5
https:­/­/www.backblaze.com­/blog­/wp­-content­/uploads­/2020­/05­/image2.png

Jinak helium vladne svetu, me by ale spis zajimalo, jak se ty disky budou chovat za 10 let nizkeho zatizeni. Nechce se mi doma v NASce menit disky po 5 letech, jako v datacentru.
Odpovědět0  0
Tak treba na akceleraci statickych vypoctu je portreba quadro, bez nej se akcelerace ani nezapne. U procesoru by to nemuselo byt tak horke, ale nezjistim to, protoze posledni workstation s AMD jsme meli tak pred 8 lety s nejakym opteronem. Dneska se nedaji ani objednat. Bereme stanice HP rada Z6, nebo Z8, kam se dava vyhradne Xeon.
Aby se to zmenilo, tak by museli vyrobci software jako je Dassault, Siemens, MSC zacit doporucovat svym zakaznikum. Aby se neco zmenilo, muselo by AMD dominovat roky.
Odpovědět0  0
Marna slava treba v CAD­/CAE­/CA... je stejne drtiva vetsina softwaru certifikovana na Intel Xeon­/nvidia quadro. Nas corporatni dodavatel HW nema AMD procesory ani v katalogu. Tahle sfera ma velkou setrvacnost. Pokud se nepodari, aby byli na spici par let, tak stejne vetsi pozici moc neziskaji.
Odpovědět0  0
Zda se, ze chiptuningu se v budoucnu oteviraji nove moznosti :)
Odpovědět4  0
To me zajima... proc?
Vzdyt benchmarky nevychazi vubec spatne. Defaultne 10GBE+ SSD cache to musi s dobrym switchem trhat asfalt.
Mozna nejake aplikace, jako databaze, sifrovani, servery na tom nepojedou zazracne, ale primarne na storage by to mohlo stacit ne?
Odpovědět0  0
Ja upgradoval teda na ­"posledni chvili­" asi 30. prosince.
Nicmene nelituji, krom vzhledu doslo k vyraznemu zrychleni ­(7let stare core i5­-750 4GB RAM a konvencni disky­). Je to masina s HW kalibrovanym monitorem pouze na soft proofing a upravu fotek, jinak jedu na ponekud modernejsim NTB... Nicmene nelituji pro me plus. tuk tuk na drevo
Odpovědět5  0
Souhlasím s nesmyslností heslového fašismu, ale třeba právě otisk prstu není povolený podle ISO 27 000, čímž je vázána řada firem např. v automobilovém průmyslu.

Problém totiž nastane v momentě, kdy jsou biometrické údaje kompromitovány. Heslo si změníte kolikrát je potřeba ale prstů máte jen deset.

V korporatni sfere nasadite dvoufaktorovou autentizaci na zaklade napr. hw karty, fortitokenu atd s polu s nepomerne jednodussim heslem. Ale na internetu je toto neproveditelne.
Navic si nejsem jist, jestli s vyjimkou sluzeb, jako Internetove bankovnictvi, e Goverment atp. je zadouci 100% identifikovatelnost uzivatele.
Odpovědět5  0
treba tady http:­/­/www.pcgamer.com­/how­-to­-set­-up­-nic­-teaming­-link­-aggregation­/
Z PC vedou dva kabely do jednoho switche ­(musi to byt managovatelny switch s podporou LACP ci jak se to jmenuje­) do NAS vedou opet dva kabely, nebo jeden 10GBE

Windows od verze 8.1 myslim a Windows server 2016 ­(nejsem si jist­).
Linux podporuje agregovani linek pro dve ruzna vlakna, tzn. ze muzete kopirovat 2 soubory kazdy 1GBE. Na jednom vlakne pouze 1GBE. Prenos jednoho souboru agregovanou rychlosti podporuje myslim pouze experimentalne. Nezkousel jsem ale pry to zatim neni nic moc.

QNAP i SYNOLOGY je zalozene na Linuxu, proto pokud potrebujete vyssi rychlost na jedno vlakno potrebujete Windows server, nebo 10GBE port na NASu.
Odpovědět0  1
Prave proto je dnes nejlevnejsi pripojovat uzivatele vice lan porty. Bohuzel tohle dobre funguje jen windows ­- windows. Linuxove NASy uplatni teaming jen proti vice uzivatelum. QNAP je proti tomu dost dal. I v nekterych levnych NASech ma 10gbe. Pripoji se na relativne levny switch a uzivatele pripojovat podle potreby vice 1G LAN porty.
Odpovědět0  0
Do desktopu se da pripojit multichanel pres vice LAN. Problem je s notebookama.
Jediny zpusob jak dostat do ntb rychlejsi pripojeni je PCIe karta pripojena na Thunderbolt.
Jinak jiz se daji sehnat sitovky zvladajici 2.5 a 5. Bohuzel switche prakticky neexistuji.
Odpovědět0  0
V sekvencnim cteni neni problem prekonat 100MB­/s i s jednim docela obycejnym 5400 ot. diskem. Pak tu jsou ruzne druhy cache, ktere jsou schpne fungovat daleko rychleji.
Odpovědět1  0
"umožňující dosahovat přenosových rychlostí při čtení i zápisu až 112 MB­/s.­"
Tak se mi zda ze to je trochu znamka impotence, kdyz nejsou schopni ten NAS osadit alespon 2 GLAN porty.
Odpovědět0  0
To bylo mysleno asi tak, jakoze u VVN vyroste něco jako ­"benzinka­" na hromadne a rychle nabijeni vozu. Tahat VVN na sidliste je samozrejme nesmysl. Tam by musely vzniknout akumulacni stanice, ktere budou akumulovat volnou kapacitu behem dne.
Jinou cestou je elektrifikovat velke mnozstvi parkovacich stani a přes noc dlouhodobeji dobijet pomoci inteligentních siti. Ridic zada, kdy planuje odjet a sit distribuuje energii podle aktuálních moznosti jednotlivym vozidlum.

V kazdem pripade je to hromada infrastruktury a nevyresenych problemu, nicmene soudruzi v GB uz dnes vi, ze v roce 2040 to vse bude fungovat :)
Odpovědět1  0
Zakladni otazka zni co je to nepatrne ? :­) On bude rozdil mezi znackovym kabelem a nejakym luntem s osizenou medi, osizenou izolaci a blbe napajenymi konektory.

Podle normy se da vicezilovym CYKY kabelem protahnout cca 10A na mm2 medi do teploty 70°C. Pro predstavu, to by znamenalo, ze treba sitovym kabelem cat5e ­(4x2x0.5­) by se dalo protahnout cca 20A aniz by se roztekl a vznitil. Kdo chce, nech si vyzkousi ;)
Odpovědět0  0
USB­-C by měl zvládat 100W jestli se nemýlím, takže nabití mobilu žádný problém. S většími baterkami už to bude větší legrace. Co se aut týká, tak dobíjecí stanice vedle vedení VVN, nebo patřičnou akumulaci v místě.

Každopádně o zázračných baterkách se píše 20 let a pořád nic lepšího než lithium není... Zajímat se má smysl až po zahájení sériové produkce.
Odpovědět1  0
Moje babicka fungovala docela dlouho na linuxu... ikony email, web, karty a mahjong mela primo na plose a nic vic nepotrebovala. :­)

Uz trochu pokrocilejsi uzivatel bude slusne ztracen.
Odpovědět0  0
Bohuzel, data musi byt centralizovana a centralne zalohovana. Kopirovani na lokalni disk jen zdrzuje.
Samotne uloziste slouzi pouze pro PRE­/POST process. Samotne vypocty probihaji na clusteru ­(300 tis. cpu jader­) na Islandu u naseho zakaznika. Pomoci skriptu se automaticky pres noc synchronizuji vysledky. Je tam velka mira utomatizace a pracovnik neni zavysli na tom u ktere stanice sedi. Stejne tak musi byt zastupitelnost na projektech. Prenaseni na lokalni disky je velmi omezujici.
Odpovědět0  0
Tak ono asi dost zalezi cim se firma zabyva a jake datove toky jsou potreba. Je jasne, ze kdyz mate 100 zamestnancu, kteri pouzivaji office, tak pouzijete optiku pouze na paterni spojeni klientskych switchu.

Prikladne u nas je potreba zpracovavat velke baliky dat cca 100­-200 GB na pracovnika za den v 1­-8GB souborech ­(CAE­/CAD­). Mame malou kancelar 22 lidi. V soucasne dobe mame pristup na storage server pomoci link agregation 4xGBE, coz je nedostacujici pro plynulou praci. V dohledne dobe zpracujeme plan prechodu na privatni cloud kde 10GBE je naproste minimum ve hre je i Fibre Chanell 40Gbit­/jednu linku propojeni v servrovne. Pracovnik pak pristupuje k virtualnimu stroji v cloudu pomoci tenkeho klienta na 1GBE.

Ano nasazeni 10 GBE pro kazdou workstation je dnes komplikovane a pomerne financne narocne, nicmene pokud to potrebujete, cesticku si najdete. Mit kancelar o jednom­-dvou lidech, pak levny NAS s 10GBE jako je tento je jiste jedno z moznych resenich.
Odpovědět1  0
Takhle do hloubky do toho nevidim, nicmene kompatibilita office aplikaci je dlouhodobe tristni nehlede na pouzity format.
Odpovědět1  1
Zakladni problem vsech Linuxovych adaptaci je ten, ze mocne rozsirene produkty MS nejsou shopne kompatibilne spolupracovat s nicim a to ani s vlastnimi produkty starsiho vydani.
Samozrejme chapu to, nebudou se otvirat svetu a riskovat ztratu slepice co nosi zlata vejce.
Odpovědět1  1
Jeden odkaz je i na SFP+ RJ 45 modul. A ano videl jsem i office s kompletnim rozvodem v optice FTTD. Tady se ale bavime o SOHO nasazeni a predstava je takova, ze 10GBE siti je pripojeny pouze NAS­/SWTICH­/Workstation. Jedna linka se da natahnout v cemkoli. I v te RJ­-45 pokud je to nevyhnutelne, optimalni to ale neni.

Ono mit 10GBE na serfovani po internetu je zbytecny overkill a vyhazovani penez z okna. Nasadi se to zkratka tam kde to ma smysl. Ja jsem rad ze takovy produkt existuje a rozhodne si nemyslim, ze je nanic viz vas prispevek. ­"Ako pre zaujimavost fajn, inak tam ten slot nema ziadne vyuzitie­"

Vzpominat je fajn, taky pamatuji 10Mbit ethernet, koaxialni kabely, kruhove a sbernicove usporadani siti. No ale mame tady rok 2017 a uz by to chtelo neco zivejsiho ;)
Odpovědět0  0
No však tady ten NAS ho taky nemá a vetsina sitovych karet do PC ho taky nebude mit :­)
Problém kroucené dvojlinky pro 10 GBE je ten, ze je energeticky hodne narocna. Utlum v kabelu je znacny a je to citlive na kazdou nedokonalost vedeni, ruseni, soubehy atd. Obecne je vyhodnejsi pouzit jiny zpusob, ale neni­-li vyhnuti da se tam dostat i ta rj­-45

https:­/­/www.i4wifi.cz­/MikroTik­-RouterBoardy­/MiniGBIC­-moduly­/S­-DA0001­-1­-10­-Gigabit­-MiniGBIC­-modul­-1m­-SFP­-SFP.html
https:­/­/www.wifi­-shop.cz­/mikrotik­-sfp­-opticky­-modul­-s­-85dlc03d­-mm­-300m­-10g­-850nm_d29345.html
https:­/­/www.i4wifi.cz­/MikroTik­-RouterBoardy­/MiniGBIC­-moduly­/S­-RJ10­-RJ45­-10M­-100M­-1G­-10G­-copper­-modul­-SFP.html
Odpovědět0  0
110€... za switch 24x 1Gbit + 2x SFP+
Problem je v tom, ze ze switche se to da dostat do workstationu, nebo do dalsiho switche. Dostat k beznemu laptop uzivateli konektivitu >1GBE je prakticky nemozne.
Odpovědět0  0
Prave o tomhle vazne uvazuji. Idea je centralizovat data ze vsech zarizeni ze 3 domacnosti. Synchronizovat mobilni zarizeni atd. Zkratka takovy domaci ­"Cloud­" s pristupem i z venku ­(bittorrent sync­). Pak mit moznost strihat domaci video a zpracovavat fotky primo na NAS bez nutnosti zpravy dat a zalohy v jednotlivych zarizenich.

O to vic jsem se tesil na jeho test kteryzto je pro me velkym zklamanim.

Osazovat 4x hdd je dobre mozna co se tyka maximalni vyuzitelne kapacity, ale jako pracovni nastroj bych videl daleko vyhodnejsi 2xHDD ­(raid 1­) + 1xSSD buffer+ 1x velkokapacitni HDD jako Backup. V kombinaci s 10GBE by to mohlo hezky bezet. Dneska uz zadna scifi. Mikrotik CSS326 switch za 3000KC s dph.

10GBE, nebo link Agregation do workstationu pro strih neni takovy problem a vysledky pak snadno muzete promitat na TV primo ze stejne slozky kde je zpracujete.

Bohuzel kdyz ani specializovany web na HW neni schopen neco takoveho vubec testovat, tak vsechny ty technologie rychlejsich siti, nezli je zastaraly 1GBE jsou odsouzeny k nezajmu. :(
Odpovědět3  0