Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tweaking: Modifikace Athlonu XP s 256kB cache na Barton

2.10.2003, Zdeněk Kabát, článek
Tweaking: Modifikace Athlonu XP s 256kB cache na Barton
Na trhu se oficiálně začíná objevovat Athlon XP s jádrem Thorton. Toto jádro se vyznačuje tím, že obsahuje 256kB L2 cache, ale také možnost aktivovat dalších 256kB. Jednoduchou úpravou je tak možné získat za levný peníz regulérní Barton.
Otázka „Co s nepovedenými procesory?“ se poslední dobou řeší u Intelu i AMD obdobným způsobem. Špatná Pentia 4 lze získat jako Celerony, u kterých je vypnuta nepodařená část cache. AMD má takřka totožnou taktiku – nepovedené Thoroughbredy se prodávají se 64kB L2 cache jako Duron Model 8 (kódové označení Applebred = Appaloosa + Thoroughbred) a nově se špatné Bartony začínají prodávat jako Athlon XP Model 10 s 256kB L2 cache.

Pozn.: Postup, jak upravit Duron Model 8 na plnohodnotný Athlon XP, naleznete zde!

Tento krkolomný název lze nahradit neoficiální zkratkou Thorton, což je spojení slov Thoroughbred a Barton. Jak víte, Barton obsahuje 512kB vyrovnávací paměti druhé úrovně. Pokud se nepodaří vyrobit celou cache v pořádku, je chybná část vypnuta a hle, máme tu Thorton. Co ovšem chytré ruské hlavičky nevymyslely – spojením některých můstků na procesoru lze opět celou cache aktivovat.

Nejdříve se podívejme, jak takový Athlon XP Model 10 s 256kB L2 cache vypadá:




Na první pohled lze procesor rozeznat od Thoroughbredu tak, že má protáhlejší jádro (větší plocha kvůli dalším 256kB cache). Ostatní rozdíly jsou jen velice drobné. Protože jsou Bartony primárně určeny pro hi-endovou část trhu, tak jsou velmi slušně škálovatelné. Přesto naleznete tyto jejich nepovedené kusy označené jako 2000+, 2200+ či 2400+, i když nejrychlejší T-Bred s 256kB cache je 2700+.

A jak donutit procesor, aby pracoval s celou svou cache? Musíte vodivě spojit L2 můstky na čipu a máte vyhráno. Tedy alespoň částečně. Jak totiž správně tušíte, protože neprošla vyrovnávací paměť testy, může se v ní vyskytovat nějaká zásadnější chyba. Nebo naopak může být cache téměř v pořádku a systém poběží stabilně. Je to opět o štěstí. Po tomto zásahu se pak doporučuje systém řádně otestovat, např. programem Prime95, aby byly objeveny případné chyby.

Ovšem jak jsem již zmiňoval, Bartony bývají certifikované na výrazně vyšší frekvence. Z toho vyplývá, že je u Thortonů velká možnost následného přetaktování a když si pohrajete s frekvencemi, násobičem a napětím, můžete vymáčknout z procesoru velmi slušný výkon. Na serveru OverClockers.ru, který všechny tyto zmiňované úpravy dělal, se podařilo vyhnat frekvenci až na 2,20GHz. Samozřejmě je také nutné čip uchladit.

Po Duronu Model 8 zde tedy máme opět možnost získat za málo peněz hodně muziky. Cena Athlonů XP 2000+ až 2400+ se pohybuje v rozmezí 2600 – 3400Kč vč. DPH, což vůbec není mnoho. Frekvence Thortonu s PR 2200+ je téměř stejná jako frekvence Bartonu 2500+, který je ovšem o více než 700Kč dražší. I bez přetaktování tedy dostaneme stejně výkonný procesor a pravděpodobnost, že poběží na vyšších frekvencích, je relativně slušná. Kmitočet 2,2GHz, který dostali z Thortonu na OverClockers.ru, by odpovídal dokonce Athlonu XP 3000+ za cenu přes 10 tisíc Kč (3200+ nepočítám, protože tam je sběrnice již na 200MHz).

V době nástupu Athlonu 64 se tedy opět nabízí možnost pokusit své štěstí a zakoupit Athlon XP Model 10 s 256kB L2 cache. Bohužel v tuto chvíli nevíme, jak se dá procesor rozeznat od Thoroughbredu aniž bychom ho viděli, tedy např. pomocí OPN, které není problém u některých prodejců zjistit. Pokud byste ovšem takový procesor sehnali, nakupte ještě vodivý lak a zkuste, jestli nevytvoříte Barton s 512kB cache, za který byste jinak platili o stovky korun více.

Zdroj: X-Bit Labs