Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Hammer – až 100 milionů tranzistorů

2.12.2002, Zdeněk Kabát, článek
AMD Hammer – až 100 milionů tranzistorů
Připravovaný procesor osmé generace od AMD bude podle zdrojů obsahovat až 100 milionů tranzistorů, což je mezi desktopovými procesory zdaleka nejvíce. Také padlo několik slov o velikosti čipu ClawHammeru a SledgeHammeru, která se díky pokročilejším technologiím stále zmenšuje.
Jako čekání na Hammer by se daly charakterizovat poslední týdny, vrcholící výstavou Comdex Fall 2002 v Las Vegas. Tento procesor osmé generace se měl původně objevit již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, ale kvůli úpravám jádra a také finanční situaci AMD ho spatříme ve větším množství až v Q2 2003. Do té doby nás bude AMD pravděpodobně stále potěšovat novými detaily a specifikacemi Hammeru, podobně jako činí nVidia s čipem GeForce FX.

Poslední informace objevivší se na internetu prozrazují několik informací o počtu tranzistorů a velikosti čipu Athlonu 64 a Opteronu. Integrovaný paměťový řadič (pro PC2700 DDR SDRAM) a větší cache se výrazně projeví na počtu tranzistorů, z čehož právě paměťový řadič zabere pořádný kus jádra.

Hector Ruiz, zástupce společnosti Advanced Micro Devices, řekl v interview, že Hammer bude „100 million transistor machine“. Jiný představitel společnosti, Bill Siegel, který pracuje jako vedoucí výzkumu, oznámil, že Hammer bude obsahovat 2,5x více tranzistorů než stávající Athlon. Současný Athlon XP „Thoroughbred“ se honosí 38 miliony tranzistory, takže K8 Hammer by mohl dosáhnout počtu kolem 95 milionů.

Počet tranzistorů se ale také odvíjí od typu procesoru. Oněch sto milionů by měl dosáhnout AMD Opteron „SledgeHammer“ s 1MB L2 cache, který je určen pro servery a pracovní stanice. Ovšem počáteční velikost cache bude na dnešní poměry „pouze“ 256kB a tu najdeme u desktopové verze – Athlonu 64 „ClawHammer“. Tyto procesory budou obsahovat méně tranzistorů potřebných pro L2 cache, ale integrovaný paměťový řadič zabere stále velkou porci křemíku.

Athlon 64 se objeví nejdříve v 2GHz verzi s performance ratingem 3400+. Tato hodnota by při původním datu vypuštění výrazně překonala Intel Pentium 4, ale nyní, po odložení Hammeru na Q2 2003, bude přibližně stejná. Intel v té době vypustí pravděpodobně svá Pentia 4 s technologií Hyper-Threading na frekvenci 3,2GHz a vyšší.

Pokud srovnáme počet tranzistorů nejpokročilejší verze Hammer, tak zjistíme, že nemá v poli desktopových a mobilních procesorů konkurenci. Velké množství bude mít také mobilní Intel Banias s 1MB cache (cca 77 milionů), ale současné desktopy mají poměrně nízký počet – 38 milionů Athlon XP „Thoroughbred“ a 54 milionů Pentium 4  „Northwood“. Srovnání můžeme ale nalézt i v grafických čipech, kde GeForce4 Ti (NV28) obsahuje 63 milionů tranzistorů, Radeon 9700 Pro (R300) 107 milionů a připravovaná GeForce FX (NV30) bude mít dokonce 125 milionů těchto polovodičových součástek.

Velký počet tranzistorů neznamená ale díky pokročilému výrobnímu procesu velkou plochu čipu. Jak Athlon XP a Pentium 4, tak budoucí Hammer budou vyráběny 0,13mikronovým procesem, v případě Pentia 4 a Hammeru jde o technologii SOI (Silicon on Insulator). Podle Kevina Krewella z deníku Microprocessor Report bude Opteron s 1MB L2 cache mít velikost čipu 180 mm2, zatímco desktopové verze budou měřit cca 105 mm2.

Ani zde se nevyhnu několika srovnáním. Intel uvádí, že jeho Pentium 4 Xeon s 512kB cache je velký 146 mm2, zatímco verze se 2MB paměti druhé úrovně má obsah 268 mm2. V druhé polovině příštího roku plánuje Intel přechod na 0,09mikronový proces, AMD bude zmenšovat procesory v první polovině roku 2004 (viz aktualizovaná roadmap). Plocha procesoru Pentium 4 s jádrem Prescott se tak sníží na 105 mm2, dopad u AMD zatím nevíme.

Zdroj: ZDNet UK