Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test netbooků: Acer Aspire One 531h

15.12.2009, Jan Vítek, recenze
Test netbooků: Acer Aspire One 531h
Do vánočního testu netbooků se zařadil také model Aspire One od známé společnosti Acer, která je v této oblasti velmi zkušená a nabízí v ní velké množství produktů. Testovaný model má standardní hardwarovou výbavu doplněnou o vysokokapacitní baterii a také možnost výbavy modulem 3G.

Výkonnostní testy


Nyní se zaměříme na výkonnostní testy, kde se ukáže klasický výběr benchmarků. Ovšem nečekejme žádné překvapivé výsledky, vždyť kombinace procesoru Intel Atom a čipové sady Intel 945 s integrovaným jádrem Intel GMA 950 a paměti DDR2-533 je již dlouho u netbooků široce využívána.

O nějaký vysoký výkon ale u netbooků nejde a zde nás může těšit, že dostaneme pevný disk i paměť s vyšší kapacitou než obvykle, tedy 250GB model od Western Digital a 2 GB RAM od Samsungu.

Acer Aspire One 531h LU.S9206.084
CPUIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3DMark03 - CPU
246
body
3DMark06 - CPU
484
body
Cinebench R10 - 1x CPU
544
body
Cinebench R10 - 2x CPU
830
body
PCMark05 - CPU
1 459
body
Sciencemark - AES
44,59
sekundy
Sciencemark - Mol. Dynamics
179,5
sekundy
RAMIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
PCMark05
2 379
body
ScienceMark
2 723
MB/s
GPUIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3DMark03
746
body
3DMark06
124
body
Cinebench R10
275
body
HDD Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Everest - čtení - začátek disku
58,2
MB/s
Everest - čtení - prostředek disku
48
MB/s
Everest - čtení - konec disku
28,4
MB/s
Everest - náhodné čtení
49,7
MB/s
Everest - čtení z bufferu
119,4
MB/s
Everest - průměrný seek
16,89
ms
PCMark05
4 412
body

K výsledkům lze toliko říci, že nevybočují z řady stejně vybavených netbooků, pouze pevný disk získal v testu PCMark05 o něco víc bodů než dostávají běžně využívané 160GB modely. Netbook se tedy bude hodit pro spíše kancelářské využití, práci s internetem a komunikaci přes něj, nebo přehrávání hudby a filmů. Zde jsou ale jistá omezení daná výkonem procesoru, ale takové video v Xvid s rozlišením 1280 x 544 s datovým tokem 4384 kbps počítač zvládnul s přehledem, pokud byl tedy využit SMPlayer.

Pokud jsme ale zvyklí na práci s moderním výkonným počítačem, na němž nám operační systém pracuje velmi svižně a bez dlouhých prodlev, zde si budeme muset zvyknout na opak. Pokud například z plochy vyvoláme po spuštění systému vlastnosti zobrazení, pak si na otevření okna počkáme dlouhých sedm sekund a ani přepínání mezi panely tohoto okna není okamžité. A když stejnou akci opakujeme hned poté kolikrát chceme, stále to trvá pět sekund, což je pro rozmlsaného uživatele věčnost. Toto je daň za nízkou spotřebu a potenciálně dlouhou výdrž na baterie.


Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie


Nejprve se podíváme na teploty, jež byly měřeny po dlouhodobém běhu netbooku. Zvláštní aplikace s profily pro nastavení spotřeby systému při různých situacích tu není, pokud nepočítáme akorát standardní přenastavení jasu displeje, takže o vše se stará počítač automaticky. Netbook byl testován při okolní teplotě 21 °C a využily se k tomu aplikace Prime95, 3DMark03 a h2benchw pro zatížení a pak Core Temp a Speedfan pro odečítání teplot.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
34 °C
58 °C
Chipset
-
-
HDD
37 °C
44 °C

Výsledky jsou vzhledem k hlučnosti velmi uspokojivé, protože ta nebyla nijak vysoká. Pokud počítač běží v klidu, pak slyšitelný hluk vydává snad jen pevný disk a to se musíme velmi pozorně zaposlouchat a najít si přitom klidné místo. A pokud necháme přes hodinu běžet 3DMark03, pak se ventilátor roztočí a ozve celkem vysokým tónem, ale tento hluk je velmi slabý a s odstupem od počítače rychle zaniká. Na hlučnost tohoto Aceru si tedy stěžovat nemůžeme ani v nejmenším.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Spotřeba
12,5 W
17,5 W
Výdrž
5:45
3:55

Nyní spotřeba a výdrž na baterie. Jak ukazuje tabulka, zde se dočkáme také pěkných hodnot. 3DMark03 a jeho opakovaný test Mother Nature zajistil stále vysokou zátěž systému, při které počítač vydržel pracovat na baterky po dobu necelých čtyřech hodin a pokud jej necháme v klidu, k proklamovaným šesti hodinám provozu už moc nezbývá. A co se týče vlivu podsvícení displeje na celkovou spotřebu, rozdíl mezi nejnižším a největším podsvícením je pouze cca 1,5 až 2 watty.


Závěrečné hodnocení


Aspire One 531h jasně ukazuje, že Acer již má své cenné zkušenosti s výrobou netbooků, které zde zúročuje. Ač je dnes móda načinčaného hardware, kde už nepanují jen modré diody, ale také co nejlesklejší texturované povrchy, tento Aspire One jí poznamenán není téměř vůbec a pokud něco lesklého má, tak je to displej a stříbrné rohy základny.



Zpracování tohoto netbooku je naprosto v pořádku. Dočkáme se pevného těla včetně víka, kloubů, klávesnice a plochy na odkládání zápěstí při psaní, i když toho si zde kvůli velikosti kláves příliš neužijeme a touchpad také není zrovna přerostlý. Vzhledem k celkové velikosti přístroje je sice těžké tyto požadavky uspokojit, ale právě proto by se výrobce měl snažit využít co nejvíce dostupného místa, což zde mohlo být právě trošku lepší.

O výkonu se není třeba obšírně rozepisovat, protože Intel Atom na 1,6 GHz, čipová sada řady Intel 945 s jádrem GMA 950 a nízko taktované paměti jej jednak příliš neposkytnou a potom jde o naprosto běžnou netbookovou výbavu. Velmi dobře je na tom ale tento Aspire One se spotřebou, hlučností a také díky větší šestičlánkové baterii nabízí téměř šestihodinový provoz v nízké zátěži a bezmála čtyřhodinový ve vysoké. To je u netbooků jakožto vysoce mobilních osobních počítačů velmi důležitý ukazatel a pro někoho i ten nejdůležitější, i když větší baterie zároveň znamená i zvýšenou hmotnost. Toto se tedy Aceru povedlo.

Nakonec se zmíním o LCD displeji Acer CrystalBrite, jenž vynikal nízkou spotřebou svého podsvícení pomocí LED, ale pozorovací úhly se ukázaly až nepříjemně restriktivní a podání černé barvy mě nepřesvědčilo už vůbec o jeho dobrých kvalitách.


Kvalitní zpracování
Slabší displej
Nízká spotřeba a dlouhá výdrž
Malý touchpad a klávesnice
Tiché chlazení
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 9 500 Kč, záruka 2 roky



Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Acer Aspire One Pro 531h LU.S9206.084 poskytuje server Heureka.cz



Za zapůjčení netbooku Acer Aspire One 531h děkujeme firmě Acer