Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

32nm Intel Itanium již přespříští rok

18.6.2007, Bohumil Federmann, aktualita
32nm Intel Itanium již přespříští rok
Víceprezidentka a generální ředitelka pro platformu serverů u Intelu, Diane Bryant, na tiskové konferenci v San Franciscu ohlásila „znovuzrození“ Itania a ne jinak, než na nejnovější 32nm technologii. Itanium je snad nejdéle přetrvávající...
Víceprezidentka a generální ředitelka pro platformu serverů u Intelu, Diane Bryant, na tiskové konferenci v San Franciscu ohlásila „znovuzrození“ Itania a ne jinak, než na nejnovější 32nm technologii.


Itanium je snad nejdéle přetrvávající architektura nejenom u Intelu, která již doznala velké řady změn a inovací. První Itanium (Merced) bylo představeno jako vysoce specializovaný serverový procesor již v roce 2001 s taktovací frekvencí 733MHz na 180nm technologii s až 4MB L3 cache.


Jako další v řadě následovalo Itanium 2 (McKinley, Madison, Deerfield, Fanwood) objevující se od roku 2002 s frekvencemi od 900MHz až po 1,7GHz. Paměťová šířka pásma se postupně zvětšovala z 2,1 Gb/s až po 6,4 Gb/s. V roce 2003 se objevila první 130nm technologie, na které byl vyroben Madison s až 9MB L3 cache.


Již v minulém roce přišla třetí generace Itanií s prvním Dual-Core Itanium 2 (Montecito, Millington), až 24MB L3 cache a neuvěřitelných 1,7 miliardy tranzistorů na 90nm architektuře. Dále by se měly koncem roku 2007 a počátkem roku 2008 objevit Quad-Core verze (Itanium 3? - Shavano, Dimona, Tukwila ), jako pokračování třetí generace již však na 65nm technologii.



V serverové oblasti se dnes krom Itanií uplatňuje i architektura Core od Intelu stejně jak další od firem SUN, IBM či Opterony od AMD. Dalo by se předpokládat, že Intel oznámí příchod 45nm architektury, namísto toho však ředitel výzkumu Intelu, Rory McInerney, oznámil přípravu na přechod k 32nm již po roce 2008.



Je tedy málo pravděpodobné, že by dokázalo Itanium v roce 2008 migrovat na 65nm a v zápětí na 45nm. Spíše bude u Itania 45nm technologie zcela přeskočena a můžeme jej tedy očekávat v roce 2009 již na 32nm. Itanium (Poulson), následník Tukwily, má dle slov Roryho McInerney být kompatibilní s dnešními Itaniy. Ředitel výzkumu se pak více věnoval jejich jazyku, historii a úspěchům.

Zdroj: InformationWeek