Asus EPU vs. Gigabyte DES: spotřeba pod kontrolou
27.6.2008, Lukáš Petříček, recenze
Spotřeba a rostoucí ceny energií jsou v IT stále více a více skloňované téma. V dnešním článku se proto zaměříme na dvě technologie určené pro úsporu a šetření energií a to na Asus EPU a Gigabyte DES.
Kapitoly článku:
- Asus EPU vs. Gigabyte DES: spotřeba pod kontrolou
- Asus P5E3 Premium WiFi-AP a Gigabyte X48T-DQ6
- Testy výkonu a spotřeby
- Zhodnocení a závěr
Základní desky z testu
Pro test EPU a DES byly vybrány dvě high-end základní desky Asus P5E3 Premium WiFi-AP a Gigabyte GA-X48T-DQ6. Jak specifikace nebo obrázky a socket napoví, jedná se o základní desky se socketem 775 pro procesory Intel s čipsetem Intel X48 Express a ICH9R.
Pokud máte rádi otevřené skříně nebo průhledné bočnice, GA-X48T-DQ6 má u slotů pro paměťové moduly a 24 pin ATX konektoru stavové ledky, které indikují počet aktivní napájecích fází. V každém případě je to spíše informativní "vychytávka" na efekt a dá se v DES utilitě vypnout (grafické zobrazení aktivních napájecích fází je obsaženo i zde).
O nižší spotřebu se v každém případě nestará pouze základní deska, ale také příslušný software - v případě Asus desky je technologie pojmenována EPU (Exclusive Energy Processing Unit), v případě Gigabyte DES (Dynamic Energy Saver)...
Asus EPU
Nejdříve se podrobněji podíváme na technologii Asus EPU (Exclusive Energy Processing Unit). AI Suite ukazuje aktuální takt procesoru a další údaje včetně teploty CPU a otáček ventilátoru, taktu FSB a tak dále. Pro šetření energií je určena utilita AI Gear3+, která jednoduše umožnuje dále ovlivnit spotřebu systému s podtaktováním a přetaktováním sběrnice (včetně taktu pamětí). Režimy jsou od automatického, přes přetaktování, standardní takty a režimy šetření a maximální úspory. Energi Saving představuje kombinaci zobrazující informace o spotřebě procesoru a její úspoře (a přepočet na emise CO2).
Energy Saving a statistiky úspory elektrické energie a přepočet na emise CO2, níže aplikace Asus AI Gear 3+ a Asus AI Suite
Oproti DESu bych asi vyzdvihl vyšší úsporu v případě podtaktování, ale jak ukáží testy výkonu, jedná se řádově o watty. V některých případech, protože se nejedná o standardní postup změny taktu (prostou změnou násobiče, jako dělá například C1E a řízení spotřeby v OS), se při nastavení "na krev" například u RAM podle mého názoru můžeme dočkat ne úplně korektního chování - zvolené takty i pro režim maximálního přetatkování jsou zvoleny velice konzervativně okolo 5 procent. Testovaný systém měl ale podstatně větší rezervy (jak na CPU, tak RAM při defaultních taktech a napájecím napětí), a se stabilitou se za celou dobu testování žádný problém neobjevil.
Gigabyte DES
Gigabyte DES (Dynamic Energy Saver) používá pro úsporu několik chytře spojených technologií pro šetření energie. Základem jsou efektivnější a úspornější napájecí obvody v kombinaci s technologiemi šetření na úrovni procesoru - stejně jako v případě Asus AI Gear3+ je snižován násobič procesoru a napájecí napětí. DES dříve nepodporoval přetaktování FSB, respektive pouze přes technologii C.I.A.2 (dostupné režimy jsou Cruise, Sports, Racing, Turbo, Full Thrust), která mění takt FSB automaticky podle nastavení vBIOSu. Není zde ovšem dostupná volba pro podtaktování, takže oproti Asus AI Gear3+ jsou tímto možnosti šetření energií na nižší úrovni - veškeré šetření se děje při standardních taktech a násobiči procesoru.
Příjemná a důležitá je u DESu každopádně uživatelská přívětivost a uživatelsky příjemné a jednoduché ovládání - vše se dá jednoduše nastavit pomocí níže uvedené utility Gigabyte DES. Základem je aktivace šetření DES - ON/OFF, dále se zde dá nastavit režim šetření a změna napájecího napětí, CPU Throttling, vypnutí/zapnutí ledek na základní desce. Horní část ukazuje aktuální spotřebu CPU a statistiky úspory elektrické energie.
Aplikace Gigabyte DES
To by bylo k představení technologií a testovaných základních desek s Asus EPU a Gigabyte DES v krátkosti vše. Ještě tedy přehled použitého hardware, ovladačů a software a vzhůru na testy výkonu a spotřeby. K testu jsem použil 2 různé procesory (dostupný násobič i konkrétní procesor mají samozřejmě výrazný vliv na následnou úsporu s použitím EPU nebo DES).
Hardwarová konfigurace
- Procesor Intel Core 2 Duo E6300 (1,86 GHz, 1066 MHz FSB, 2 MB L2 cache, jádro Allendale, 1,325 V, 65 W TDP)
- Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz, 1066 MHz FSB, 2x 4 MB L2 cache, jádro Kentsfield, 1,2375 V, 95 W TDP)
- Základní deska Gigabyte GA-X48T-DQ6 (socket 775, Intel X48 + ICH9R, BIOS F4)
- Základní deska Asus P5E3 Premium WiFi-AP (socket 775, Intel X48 + ICH9R, BIOS 0401)
- Grafická karta Gigabyte GV-NX88S320H-B-RH (GF 8800GTS 320 MB, 513 / 1584 MHz)
- Operační paměť Patriot 2 GB DDR3 PC10600 (PDC32G1333LLK, 1066 MHz, 7-7-7-20-1T)
- Pevný disk Maxtor DiamondMax Plus 9 160 GB
- DVD mechanika NEC DVDRW 1300A
- Zdroj Cooler Master iGreen Power 500W
Software a verze ovladačů
- Operační systém Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2
- Intel Chipset Software Installation Utility 8.3.1.1011
- nVidia ForceWare 175.16
- DirectX 9.0c
Pojďme se tedy podívat, jak to s EPU a DES vypadá v praxi.