Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Umírající board - chraňte se před možnými výbuchy!

18.12.2000, xmyslik , zpráva
Umírající board - chraňte se před možnými výbuchy!
Již jste se někdy setkali s prskající základní deskou? Pokud máte určitý model desky z produkce Abitu, tak jsou Vaše šance podstatně vyšší. Ale konec strašení, raději se ujistěte sami.
V následujícím příspěvku (pochází od našeho čtenáře) je popisován problém se základní deskou a některými z jejich kondenzátorů. Jedná se desku Abit BF6, ale pravděpodobně jej nelze zcela vyloučit ani u (odvozených) podobných modelů. Popisovaný problém není ojedinělým - obdobně se chovaly desky i u jiných zákazníků. Pokud se Vám tedy přihodilo něco podobného, vězte, že v tomto případě je chybka někde v technické stránce věci (technologický návrh).


V motherboardech Abit BF6 a nejspíše také i v BE6-II je následující problém. Jejich měniče napětí nemají asi dostatečně dimenzované kondenzátory, takže po čase odcházejí - střídavá složka na těchto elektrolytech je pravděpodobně příliš velká příp. použité dielektrikum neodpovídá frekvenci měniče, takže kondenzátory se příliš ohřívají a pak "bouchají". Už jsem reklamoval jeden board, u něhož to postihlo všechny tři kondenzátory (bouchlý kondenzátor je nadmutý a zvednutý o několik milimetrů). Na následujícím obrázku je vidět další board, na kterém je jeden z kondenzátorů načatý (je to ten z těch tří v jedné řadě s vypouklým vrškem - v redakci jsme jej označili šipkou).

nacaty


A nebo ještě z jiného pohledu:

vysk


Pro porovnání je na následujícím obrázku motherboard, který je v pořádku - je vidět, že tři kondenzátory zpředu jsou zdravé.

zdravy


Ovšem co s takovouto deskou ?
Změřil jsem tedy teplotu kondenzátorů, přičemž apriori předpokládám zvýšení jejich teploty. Velmi výhodným řešením (bohužel jiný použitelný digitální teploměr jsem k dispozici neměl) je využít teplotní sondu, která je dodávána s deskami BF6. Zjistil jsem, že kondenzátory jsou ohřáté až na 48° C, což je poměrně hodně.

Obrázek měřeni teploty čidlem:

sonda


Tento problém jsem zaregistroval v době, kdy jsem si polepšil procesor. Do svého - dříve funkčního boardu - jsem nainstaloval namísto Celeronu 533 rovnou Pentium-III 550. Po nějaké době provozu (cca dny) začal počítač zatuhávat a vydávat výstražné znamení TUDIDUDI.... což je indikace, kdy naměřené hodnoty napětí či teploty procesoru jsou mimo dovolený rozsah. Vyzkoušel jsem tedy nejjednodušší metodu nápravy - vrátil jsem zpět "původně odstrčený" Celeron. Počítači se zjevně ulevilo, neb tyto "havárie" byly podstatně méně časté (cca 1x za den po dlouhé době výpočtu - jinak počítač nevypínám vůbec). Když jsem se kouknul na board a na kondenzátory, všiml jsem si, že víčko jednoho z nich je vyboulené a hmatem jsem cítil jak je kondenzátor ohřátý. Po dvou dnech kondenzátor vyskočil o několik milimetrů.

Board prozatím funguje, ale hodlám jej také reklamovat. Takováto závada vypadá na konstrukční chybu, buď je jeden z těch kondenzátorů přetěžovaný více než zbylé dva (3 kondenzátory jsou zapojeny paralelně) nebo nejsou kondenzátory dimenzovány na požadované provozní podmínky.

I ze zkušeností s ostatním hardwarem (CD-ROM, HDD, větráčky) začínám mít pocit, že výrobci se snaží dostat z komponent maximum a ty to občas nevydrží. Možná by bylo zajímavé hodnotit zkušenosti z provozu komponent a udělat si "scoreboard" - myslím že za Abit BF6 by tam bylo čárek víc (na reklamačním oddělení jsem potkal člověka se stejným problémem).

Závěr:
Pokud dělá board BF6 nebo BE6-II neustále TUDIDUDI a nic nenabíhá, zkontrolujte kondenzátory.