Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Core 2 Extreme QX9650 - Penryn v testu

13.11.2007, Lukáš Petříček, recenze
Intel Core 2 Extreme QX9650 - Penryn v testu
Konec roku se blíží a Intel nám zatím přichystal další řadu procesorů architektury Core. Řeč je samozřejmě o nových procesorech Core 2 a Core 2 Extreme založených na jádře Penryn a vyrobených 45 nm výrobní technologií. V dnešním testu se podíváme na zoubek nejnovějšímu "Extreme" modelu QX9650.
Kapitoly článku:
  1. Intel Core 2 Extreme QX9650 - Penryn v testu
  2. Výkonnostní testy
  3. Přehled spotřeby, přetaktování a závěr

Přehled spotřeby platforem


Výkonnostní testy jsou tedy za námi a teď se podíváme, jak je na tom nový Intel se spotřebou. Zde musím předeslat, že spotřeba na "čtyřjádro" příjemně překvapila - 45 nm výrobní technologie a nízké napájecí napětí udělalo svoje. Spotřeba byla změřena v několika vybraných modelových situacích. Zelený a modrý sloupec vyjadřuje výkon (nebo index výkonu z předešlých testů), ale nyní v souvislosti se spotřebou, která je vyjádřena černým sloupcem. Snadno si tak můžeme udělat představu o výkonu vzhledem ke spotřebě sestavy.












Možnosti přetaktování a spotřeba


Spotřeba je i zde na velice dobré úrovni, a ačkoliv se s přetaktováním postupně dostáváme až na úroveň starších Kentsfieldů, stále se jedná o velice pěkné hodnoty. Díky vysokým frekvencím a špičkovému výkonu vzrostla efektivita a poměr výkon na watt o pěkných pár procent. Ačkoliv čtyřjádro zatím nemá pro běžné uživatele význam, Penryn se povedl a jedno je jasné již teď - zejména dvoujádrový procesor Wolfdale bude díky vysokému výkonu, možnostem přetaktování a nízké spotřebě skutečně hodně zajímavou volbou.



Testovaný kousek neměl problém se zvýšeným napětím na 1,375 V pracovat na frekvenci 3,66 GHz, ale pro lepší výsledky již bylo nutné jít s napájecím napětím o dost výše. Při 4 GHz na 1,475 V již sestava vykazuje spotřebu přes 285 wattů s multithreaded verzí Prime Orthos 2004. Pokud vezmeme v úvahu maximální spotřebu danou například testovací Intel utilitou TAT (Thermal Analysis Tool, která zatím v dostupné verzi nebyla na Penrynu funkční), dostáváme se snadno nad 300 wattů - procesor v tom případě má spotřebu přes 200 wattů. Ani s tímto napájecím napětím ale nebyl procesor zcela stabilní. Zřejmě by bylo třeba extrémně výkonné vzduchové nebo vodní chlazení a možná ještě navýšit napájecí napětí, což ale není vzhledem k 45 nm výrobní technologii příliš dobrý nápad. Vzhledem k výbornému výkonu je ale i 3,66 GHz pěkný výsledek.


Závěr


Myslím, že další komentáře zřejmě nejsou nutné. Spotřeba i výkon jsou na výborné úrovni a stejně tak tomu je vzhledem k výchozí frekvenci i u přetaktování. Jedinou možnou připomínkou je dnes zřejmě cena. A směrem k AMD - čekáme na AMD Phenom. Musím přiznat, nejsem příznivcem strojů s vysokou spotřebou a 45nm Yorkfield příjemně překvapil.

Pokud budeme chtít v krátkosti shrnout zkušenosti s Intel Core 2 Extreme QX9650, jedním slovem si vedl výborně. Ačkoliv je nárůst výkonu obvykle pouze v řádu jednotek procent, stále se jedná o velice příjemné zlepšení - a procesor je navíc podstatně méně energeticky náročný. Spotřeba klesla o desítky wattů. Pro současné vlastníky Kentsfieldu se přechod zřejmě nevyplatí, ale pokud chcete super výkonné čtyřjádro, a nevadí Vám aktuálně vyšší cena, je Yorkfield dobrou volbou. S příchodem níže taktovaných modelů a také dvoujádrových procesorů Wolfdale se každopádně máme na co těšit!

Za zapůjčení procesorů Core 2 Extreme QX9650 a Core 2 Extreme QX6800 děkujeme společnosti Intel


Za zapůjčení procesoru AMD Athlon 64 X2 6400+ Black Edition děkujeme firmě Czech Computer