Corsair Vengeance K60/K90: klávesnice v hliníku
Dále se obě klávesnice chlubí použitými tlačítky Cherry MX, zde ve verzi Red. Ty se začaly k mé osobní spokojenosti v poslední době značně rozšiřovat ve světě PC klávesnic, což by snad mohlo přinést i snížení jejich cen. Jenomže zde na uživatele čeká po koupi velké rozčarování.
Z prezentace firmy Corsair na webových stránkách i z obalu samotného celkem jasně vyplývá, že obě klávesnice mají všechny klávesy s mechanickými tlačítky (uvedeny jsou pouze Cherry MX Red), ale tak tomu není. Až po rozbalení klávesnice se uživatel dozví, že část kláves má pod sebou klasickou membránu. V případě K60 je mechanický hlavní blok bez vrchních kláves Escape až F12, pak šipky a pak numerický blok. Celkem 23 kláves tedy nemá tlačítka Cherry MX. A u K90 je to ještě horší, protože tam jsou membránové i všechny klávesy G, tedy G1 až G18. Přeberte si to jak chcete, ale osobně bych se cítil od Corsairu podveden.
Corsair Vengeance K60 Performance FPS Mechanical Gaming Keyboard
Klávesnice přišla pěkně zabalená v krabici laděné do červena, kde si bezpečně hověla v pevné vaničce z recyklovaného papíru.
Model
|
Corsair Vengeance K60 Performance FPS
|
Rozměry klávesnice
|
438 x 163 x 24 mm
|
Hmotnost klávesnice
|
gramů
|
Použité materiály
|
plast, hliník s broušeným povrchem
|
Klávesy
|
Cherry MX Red, hybridní membránová
20-key rollover |
Rozhraní
|
USB 2.0
dotazovací frekvence 1000 Hz |
Kompatibilita a ostatní
|
OS Windows
|
Corsair má jako obvykle podrobnosti o produktu roztahané všude možně jako kočka koťata. Nakonec se třeba dozvíme i to, že klávesnice má "aluminium unibody construction", ale to bych musel zcela ztratit soudnost, abych tak nazval kus zohýbaného plechu s otvory pro klávesy sedícího na plastové základně.
Dále si už ale snad nebudeme muset stěžovat a naopak se těšit z multimediálních tlačítek usazených nad numerickým blokem, kde je i kulatý ovladač hlasitosti zvuku. Dobře využitelný bude také jeden USB port umístěný na zadní hraně, přičemž se ale nedá mluvit o USB hubu. Jde v podstatě pouze o prodlužku, což poznáme, když do počítače zapojíme ten pravý ze dvou USB konektorů klávesnice. Ona samotná zůstane nedetekována, ale pokud do ní zapojíte třeba flash disk, systém si jej najde. Jen by mě zajímalo, proč jsou USB konektory modré, když nepodporují USB 3.0, a to by přitom v případě konektoru na klávesnici přišlo velmi vhod a ani by to moc nestálo. Škoda, ale stěžovat si musím alespoň ještě jednou.
Klávesnice samotná tedy potřebuje pouze jeden konektor USB a ten druhý se jí v podstatě vůbec netýká. Rychlou odezvu jí má zajistit také 1000Hz dotazovací frekvence a zmínit se také musím o délce kabelu s pletenou izolací, který dosahuje cca dvou metrů a je velmi tlustý a nepoddajný.
Zpracování klávesnice
Na první pohled nás Corsair Vengeance K60 nemá čím překvapit. Její čistě stříbrně zbarvený a podélně broušený vršek je vytvořen z 2 mm tlustého hliníkového plechu a přímo na něm jsou nasázeny samotné klávesy. Ty jsou tedy vysazeny nad povrch více než obvykle, ale zato se tato klávesnice bude velmi dobře čistit. Prach a jiné nečistoty totiž nemají kam zapadnout a pouze ulpí na rovném povrchu hliníkového plechu. Klávesnice je také díky profilovanému hliníku pevná.
Na levé straně toho moc neuvidíme. Můžeme zjistit pouze to, že klávesa se zpětným lomítkem se u této klávesnice nastěhovala k levému Shiftu, což asi řadě uživatelů nebude moc po chuti. Dobře patrný je také vzorkovaný povrch mezerníku, který tak hmatem poznáte ihned a neomylně.
Na druhé straně hlavního pole kláves se díky zkrácenému levému Shiftu našlo dost místa pro Backspace, Enter i pravý Shift. Jinak zde můžete vidět už jen přilepené logo firmy Corsair, což je jediný samoúčelný detail. Vzhled této klávesnice se dá tedy považovat za střízlivý.
Nejzajímavější je tak pravá část klávesnice, kde nad tradičně posázenými klávesami jsou v nejvyšší řadě tři bílé kontrolky pro Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock se sotva viditelným označením, nalevo od nich je modře podsvícené kulaté a kovové tlačítko pro deaktivaci kláves Windows a napravo pak tlačítko pro ztišení zvuku (Mute) a kulatý ovladač hlasitosti. Přímo nad numerickými klávesami pak máme dobře známá tlačítka pro ovládání multimédií.
Když se podíváte na klávesnici z boku, dobře můžete vidět jednak profil vrchního plechu, a také rozdíl ve vzhledu mezi tlačítky Cherry MX u numerického bloku a membránovými u vrchní řady kláves. Navíc je patrné, že i bez vyklopených nožek má klávesnice dostatečný sklon.
Tento sklon můžete naopak snížit, pokud namísto vrchních nožek vyklopíte ty spodní, ale vyhovující nastavení si už koneckonců vyberete sami. Já pouze dodám, že spodní nožky jsou o něco slabší než ty vrchní, ale přesto dostatečně silné. Měly by tedy vydržet, pokud se tedy vaše frustrace u počítače zrovna neprojevuje bušením do klávesnice. Pro měkké dosednutí klávesnice na stůl a proti skluzu pak poslouží čtyři gumové podložky.
Pod jednou touto podložkou najdete také úchyt pro kus dodávaného příslušenství, jímž je také podložka, ale již ne pro klávesnici, nýbrž pro vaše zápěstí. Stačí jej pomocí plastových pacek uchytit do otvorů v klávesnici, tedy stejně jako se uchycují normální podložky.
Zda vám tato podložka bude vyhovovat, to už musíte zjistit sami. Má sice gumový povrch, ale i tak by mohla být menší a na můj vkus je také až moc vypoulená.
Příslušenství
Vedle klávesnice najdete také zmíněnou podložku, krátký a ne moc užitečný manuál (k čemu také, když je vše jasné), informace o záruce a dále čtyři výměnné čepičky kláves WASD červeného zbarvení.
To ale není všechno. Podložka pod zápěstí se dá rozdělit vedví a uvnitř se nachází jednak dalších šest čepiček (1-6), pozice pro předchozí čtyři, a pak také malý klíč pro snadné vyjmutí oněch čepiček. To se dá ale s trochou šikovnosti spáchat i nehty.