Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GA-X38-DQ6: Na plný plyn s čipsetem Intel X38

17.10.2007, Petr Popelka, recenze
Gigabyte GA-X38-DQ6: Na plný plyn s čipsetem Intel X38
V dnešní recenzi se podíváme na novinku z dílny společnosti Gigabyte, která je vybavena nejvýkonnějším dektopovým čipsetem současnosti, nesoucí název Intel X38. Tato deska je určena pro ty nejnáročnější uživatele, kteří ocení přítomnost dvou plnohodnotných slotů PCI-E x16 ve verzi 2.0, 8 SATA 3Gbps portů, podporu nejnovějších procesorů atp. Zda je prodejní cena okolo 6 000,- korun včetně DPH přiměřená, to nejlépe posoudíte sami na základě dnešní recenze.
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek desce Gigabyte GA-X38-DQ6 s novým High-Endovým čipsetem Intel X38 Express, který patří do rodiny čipových sad Intel 3 Series a informace o něm naleznete v článku: Čipové sady Intel 3 Series (DDR3, PCIe 2.0). Jen ve zkratce připomenu, že tento čipset nahrazuje dnes již neaktuální Intel 975X a jako takový nabízí podporu pro Multi-GPU systémy za pomoci dvou slotů PCI Express x16, což je také jediná věc, která chybí čipsetům Intel P35 a P965 k tomu, aby mohly být označovány za plnohodnotný High-End. Oficiálně podporována je prozatím pouze technologie CrossFire. Tyto dva sloty PCI-Express x16 se mohou pyšnit specifikací PCI Express 2.0, což je důležitá vlastnost s ohledem na možnosti budoucího rozšíření. Intel X38 je také samozřejmě plně připraven pro nové 45nm procesory Core 2 Duo a konkrétně dnes recenzovaná deska podporuje i 1600MHz FSB.

Přestože čipset Intel X38 je primárně navržen pro DDR3 paměti, Gigabyte GA-X38-DQ6 podporuje DDR2 paměti (oficiálně až do frekvence 1066 MHz), což je výhoda vzhledem k dnešním stále ještě vysokým cenám DDR3 modulů a nevýhoda vzhledem k nemožnosti budoucího upgradu na DDR3.

Pojďme se ale již blíže podívat na samotnou základní desku Gigabyte GA-X38-DQ6, které se dnes budeme věnovat:



Výbava desky je opravdu velice solidní, samozřejmě tomu ale odpovídá i prodejní cena, která se pohybuje kolem 6 000,- korun včetně DPH. Deska podporuje jak nejnovější procesory architektury Core 2, tak i většinu starších Pentií pro socket LGA775 (s rychlostí sběrnice 800 MHz a výše). Deska má celkem 4 sloty pro paměti DDR2 pracující v duálním režimu, s podporou až 1066MHz paměťových modulů. K této desce můžeme připojit až 8 pevných disků přes SATA rozhraní a máme možnost využít až 12 USB 2.0 portů a 3 FireWire 400 portů. Nebyl by to Gigabyte, aby tuto svou desku nevybavil kvalitním systémem chlazení, které je v tomto případě celoměděné, kombinované se třemi heatpipe. Deska je navíc osazena bezkapalinovými kondenzátory a nadstandardní filtrací napětí pro CPU. Vše si rozebereme podrobněji, ale hezky popořadě.


Krabice a příslušenství




Pohled zepředu

Že tato deska není žádné šidítko je jasné už při pohledu na balení ukrývající naši desku. Podobou krabici nalezneme i u dražších desek s čipsetem P35 (DS4/DQ6).



Pohled zezadu



Před samotným vybalením si ještě můžete trochu počíst :-)



Deska + vnitřní krabice s příslušenstvím

Jak vidíte, Gigabyte si s krabicí vyhrál a ta se jen hemží nejrůznějšími logy, obrázky atp. V případě této desky se ale určitě čím chlubit je. Kvůli obalu si však desku nekupujeme, proto přistupme k pohledu na příslušenství a na samotnou desku:





Příslušenství je tvořeno nezbytným manuálem a instalačním DVD. Manuál je obsáhlý a výhradně v anglickém jazyce. Na prvním obrázku je také "Hardware Instalation Guidebook" - jakýsi pomocný návod pro sestavení a první spuštení počítače; ten je již v několika světových jazycích. U desky dále najdeme krytku I/O portů, samolepku s logem Gigabyte, 4 SATA, 1 FDD a 1 IDE kabel. Gigabyte společně s touto desku prezentuje "Quad eSATA 2", tedy 4 externí SATA disky. K tomuto účelu jsou tu dva brackety s kabeláží, které upravdu umožňují připojit až 4 SATA zařízení, což je schopnost opravdu výtečná. Nutno ale podotknout, že napájení budete mít pouze pro dvě zařízení a propojovací kabely měří pouze 50 cm, díky čemuž vás dost limitují, zvlášť pokud počítač nemáte umístěn přímo na stole. Poslední nejmenovanou součástí příslušenství jsou dva šroubky, které budete potřebovat v případě, že se rozhodnete demontovat "Crazy Cool". K tomuto se ale ještě vrátíme později.


Detailní pohled na desku


Tak tady je v celé své kráse, deska Gigabyte GA-X38-DQ6. Barevné provedení je naprosto konvenční pro značku Gigabyte, stejně tak design chladící soustavy Silent-Pipe. Na desce najdeme výhradně kvalitní bezkapalinové kondenzátory. Rozmístění jednotlivých prvků je opravdu výborné a nějaká negativa budete hledat poměrně obtížně. Umístění všech základních prvků jako jsou napájecí konektory, porty či headery, je příkladné a osazení desky by nemělo nic bránit.




Pohled na chladiče "Crazy Cool" na spodní straně desky

Když se podíváme na okolí patice procesoru, není možné přehlédnou řadu deseti zapouzdřených cívek. Celkem 20 MOSFETů, které je doplňují, je ukryto pod chladičem, Zbývající dvě cívky jsou společně se čtyřmi MOSFETy (ukrytými pod miniaturním pasivkem) umístěny po pravé straně desky. Kvalitní filtrace napájení, tj. stabilní napětí pro procesor je prvním krokem k vysokému a stabilnímu přetaktování.





FDD konektor, 24-pin ATX konektor a Peripheral Power pro pomocné napájení PCI-E x16 slotů

Osazení desky referenčním chladičem na první pohled není možné bez demontáže chladiče "Crazy Cool". Já jej nemohl (nebo spíše nechtěl) demontovat z jednoho prostého důvodu - odejmutím tepelného rozvaděče Crazy Cool bych zhoršil rozptyl tepla, díky čemuž bych i zkreslil měření teploty. Nakonec jsem zapojil hlavu a náš referenční chladič jsem na procesor upevnil i bez demontáže "Crazy Cool" (více v kapitole "Chlazení, přetaktování a spotřeba systému").



Při osazování této desky našimi referenčními komponenty opravdu rozhodovaly milimetry, avšak vše nakonec dopadlo dobře. Použít je možné všechny čtyři sloty i s našimi paměťovými moduly a ke kolizi chladiče CPU se systémem chlazení desky nedošlo.



Deska nabízí celkem 8 SATA portů, z nichž je jich 6 realizováno prostřednictvím SouthBridge ICH9R; podporují RAID 0, 1, 5 a 10 a fungování zbylých dvou fialových portů zajišťuje řadič JMicron JMB363, který je přeznačený jako Gigabyte SATA2 Chip. Tento čip zajišťuje i fungování PATA portu. Vedle SATA portů, po levé straně desky, dále nalezneme header pro připojení tlačítek Power/Reset, speakeru a signalizačních LED diod, dále dva headery s celkem 4 USB porty a jeden port IEEE 1394a.



Na další fotografii pak řada headerů pokračuje 4-pinovým konektorem pro ventilátor, headerem pro sériový port, TPM (Trusted Platform Module) headerem, S/PDIF vstupem a headerem pro paralelní port.





Typická knoflíková baterie a piny pro reset paměti CMOS

Další fotografie nabízí pohled na všechny rozšiřující sloty, kterými Gigabyte GA-X38-DQ6 disponuje. Jmenovitě jsou to dva sloty PCI-Express x16 splňující specifikaci PCI-Express 2.0 (zároveň však zpetně kompatibilní s PCI-E 1.1), dále 3 sloty PCI-E x1 (bohužel žádný slot PCI-E x4, který by se mohl po osazení slotů PCI-E x16 hodit) a dva sloty PCI.



Závěrem této kapitoly se ještě podíváme na situaci po osazení desky grafickou kartou GeForce 8800 GTS. V případě obsazeného prvního slotu se nic neděje. Může být zhrošen přístup k pinům pro reset paměti CMOS, ale to je tak všechno. Zde si tedy deska vede výtečně. V případě osazení druhého slotu je opět vše v pořádku a všechny porty a headery jsou bez problému dostupné. Je vidět, že v Gigabytu přesně s touto situací počítali a nenechali nic náhodě.


Osazení prvního slotu


Osazení druhého slotu

Máme za sebou první kapitolu a vše vypadá velmi slibně. Deska nikde nezklamala, solidní příslušenství a bezchybné rozmístění jednolivých prvků. Zamrzí snad jen absence slotu PCI-E x4. Za tuto kapitolu si ale naše deska zaslouží ryze pozitivní hodnocení.