Velký průvodce světem Apple iPhone OS 3.1.2
17.8.2010, Pavel Bureš, recenze
Plánujete pořízení smartphonu a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Google Android či spíše Windows Mobile? V našem přehledu vlastností se dozvíte, jak se se systémem iPhone OS pracuje a na jaké problémy by se měl uživatel připravit.
Kapitoly článku:
- Velký průvodce světem Apple iPhone OS 3.1.2
- Apple iTunes a instalace aplikací
- PIM aplikace
- Safari, e-mail
- Telefonování, SMS
- Nastavení
- Další aplikace
- Jailbreak, OS 4.0, zamyšlení na závěr
Jailbreak
Nejen po uvedení prvního Apple iPhonu, ale i dnes je jailbreak velmi důležitý. Je totiž podmínkou pro budoucí odblokování smartphonu a umožňuje instalaci libovolné aplikace (tzn. i té, kterou neautorizoval Apple). Nemusí se jednat jen o „pornografický“ materiál, kde lze postup Applu zčásti pochopit. Do iPhonu totiž často nenainstalujeme ani program, na kterém není nic závadného. Stačí, že konkuruje některé v systému již obsažené aplikaci. Pro tento důvod jsme museli dlouhé měsíce čekat, než si budeme moci nainstalovat webový prohlížeč Opera. Ten díky kompresi načítá stránky mnohem rychleji než Safari a disponuje i režimem mobilního zobrazení, který u výchozího prohlížeče citelně chybí.
Kromě webového prohlížeče a dalších aplikací, které konkurují těm dodávaným, můžeme instalovat utility, které mění chování a vzhled operačního systému. Např. program WinterBoard, který dokáže upravovat aplikační launcher či Backgrounder, jenž dává uživateli pocit plnohodnotného multitaskingu známého např. z Windows Mobile. S jeho používáním je ale často spojena kratší výdrž smartphonu na jedno nabití, což je přijatelná cena za to, že můžeme používat libovolné aplikace bez omezení. Díky Backgrounderu tak neohrozí neustále odpojování ICQ klienta a ani to, že bychom po návratu do určité aplikace viděli jinou obrazovku než tu, na které jsme program opustili.
Jailbreak však nepřináší pouze samé výhody, kterými je i plnohodnotný přístup k systémovým souborům a možnost jejich smazání či editace. Jelikož z Cydie, což je program pro instalaci „nepodepsaných“ aplikací do smartphonu, lze stáhnout v podstatě jakýkoli software, může se stát, že si uživatel nainstaluje škodlivý program, např. červa ohrožujícího internetové bankovnictví. Majitel jailbreakovaného telefonu by tak neměl jen slepě důvěřovat autorům, ale také se občas zamyslet nad tím, co instaluje.
Jednotný návod k provedení jailbreaku pro všechny verze Apple iPhonů bohužel neexistuje, neboť u každého z modelů a verzí OS je často třeba použít odlišný program. My jsme sáhli po osvědčeném redsn0w, který umožní jailbreak i méně zdatným uživatelům a zvládne i odblokování přístroje pro použití v libovolné GSM síti a další užitečné funkce (např. změnu bootovacího loga).
Kromě zmíněných bezpečnostních rizik odpůrci jailbreaku často vyzdvihují možnost neuznání reklamace jailbreakovaného telefonu. Problém by to mohl být v případě, že se uživateli nepodaří před odesláním smartphonu do servisu nahrát oficiální verzi OS a v telefonu zůstane pouze ta „jailbreaknutá“. V současné době však není znám případ, že by autorizovaný servis reklamaci neuznal pouze kvůli provedenému jailbreaku.
iPhone OS 4
Přestože se nový Apple iPhone 4G v České republice oficiálně stále neprodává, v některých zemích (např. v USA) je již k dispozici a mnoho milovníků telefonů Apple si již může vychutnávat plnohodnotný iPhone OS ve čtvrté verzi. Nutno dodat, že „čtyřka“ je opravdu přelomová a odstraňuje mnoho nedostatků, kvůli kterým byly iPhony v minulosti (a často oprávněně) terčem mnoha vtipů.
Patrně největší novinkou je aplikační multitasking, takže již není třeba se spoléhat na omezené notifikace, ale libovolné programy mohou běžet současně. Apple si je vědom i toho, že běžící aplikace bude uživatel chtít nejen přepínat, ale také ukončovat. Těšit se tak můžeme na sice jednoduchý, ale pro běžnou práci dostačující task manager, který mohou konkurenční systémy (např. Google Android) jen tiše závidět. Nevýhodou je fakt, že multitasking je k dispozici pouze pro aplikace vyvinuté pro iPhone OS 4.0.
Jednoduché přepínání běžících aplikací
Daší zajímavá novinka se týká domovské obrazovky. Po několika letech mohou majitelé iPhonů třídit ikony jednotlivých aplikací do složek, takže již není třeba hledat určitý program na 5 a více záložkách, ale při důsledném roztřídění do složek si vystačíme jen s jednou obrazovkou. Lze dokonce změnit pozadí na domovské obrazovce, což sice konkurence umí už řadu let, ale je potěšující, že to konečně zvládá i Apple.
Na své si přijdou i uživatelé, kteří kladou důraz na e-maily. Nový e-mailový klient v iPhone OS 4 totiž dokáže zobrazit všechnu poštu najednou bez ohledu na to, ke kterému e-mailovému účtu se váže. Tuto funkci mohou využívat i majitelé smartphonů s Androidem, stačí nainstalovat freewarový program K-9 Mail.
Čtvrtá verze operačního systému konečně umožňuje třídit aplikace. Sice jen omezeně, ale i tak jde o velký pokrok
Změn se dočkal i multimediální přehrávač, nyní můžeme vytvářet playlisty přímo v mobilním zařízení, nikoli jen na PC. Pisálky rovněž potěší podpora bezdrátových klávesnic, které lze připojit přes Bluetooth. Ty je sice možno používat i na jiných operačních systémech, ale tam se většinou neobejdeme bez instalace ovladače a doprovodné utility.
Krátké zamyšlení na závěr
I přes posměšky a silácké projevy představitelů konkurence již první model iPhonu dokázal, že si své místo na trhu najde. V roce 2007 byl iPhone 2G něčím novým. Nešlo o typický smartphone typu Qtek 8310 či Nokia N95, oproti kterým Apple nabídnul velký a navíc dotekový displej i odlišné ovládání. Srovnávat iPhone s tehdy prodávanými komunikátory s Windows Mobile (např. HTC Universal, HTC Trinity...) také není snadné, neboť Apple iPhone kvůli mnoha limitům a omezenému ovládání jen těžko mohl potěšit opravdu náročné uživatele, jež si chtějí smartphone přizpůsobit svým potřebám.
Applu se ale s první verzí iPhonu povedlo najít díru na trhu. Ovládáním, které se zvládne naučit i běžný uživatel bez čtení manuálu, jednoduchým webovým prohlížečem a schopným multimediálním přehrávačem si podmanil stovky tisíc uživatelů, kterým nejde o stovky funkcí, ale spíše o jednoduchost, stabilitu a styl. A právě v těchto oblastech patří smartphony Apple mezi špičku.
Jednoduchost v ovládání jde tak daleko, že velká část uživatelů vůbec netuší, že právě jejich telefon disponuje operační systémem, umožňuje instalaci nových programů, správu souborů (byť omezenou) a mnoho dalšího. V jedné internetové diskuzi se objevilo přirovnání Apple iPhonu k dovolené zakoupené u renomované cestovní kanceláře. Cena je o něco vyšší než u konkurence, člověk se ale nemusí o nic starat a všechny základní požadavky, které člověk na produkt má, jsou splněny. Uživatele nečeká zdlouhavé nastavování, webový prohlížeč zobrazuje stránky v češtině, telefon se postupem času a s rostoucím množstvím běžících aplikací nezpomaluje atp.
Každá mince má však dvě strany a nelze říci, že by iPhone OS byl dobrým operačním systém bez toho, aniž bychom se pokusili definovat cílovou skupinu. Na problémy narazí majitel Apple iPhonu nejčastěji ve chvíli, kdy se pokusí udělat něco jinak, po svém. Stejně jako se náš imaginární turista na dovolené jen těžko může oddělit od skupiny a jít si prohlédnout malebné uličky historického města, i uživatel Apple iPhonu je neustále omezován a hnán určitým směrem. Vše začíná již ovládáním, které je striktně dotekové a i přes existenci stylů pro kapacitní displeje nemůžeme kvůli absenci tlačítek počítat, že bychom iPhone mohli plnohodnotně ovládat bez jediného doteku na displej stejně jako Palm Centro.
Apple není jedinou společností, která staví uživatelům do cesty překážky, pro majitele „jablečných“ telefonů je však nejobtížnější je překonávat. Pro změnu, které jinde docílíme rychlým zásahem do systémového registru či instalací rozšiřující aplikace, je v případě iPhone OS třeba nejprve jailbreak, nastavení Cydie a ani to nemusí stačit, protože řadu nedostatků, kterými iPhony i několik let po uvedení na trh stále trpí, nelze ani tak uspokojivě vyřešit. Nejde jen o nastavení velikosti písma, kterým disponovaly již Palmy s černobílým displejem, či o ukládání příloh e-mailu, ale třeba o nemožnost pracovat se smartphonem během synchronizace a o další maličkosti. Ty jsou samy o sobě nevýznamné, ale pokud jich daný uživatel objeví více, budou mu znepříjemňovat život.
Co však může být z dlouhodobého hlediska nejhorší, je odstraňování funkcí ve jménu pokroku a jednoduchosti. iPhone OS stále nemá např. úkolovník, který byl ještě před léty nedílnou součástí operačního systému pro PDA a smartphony. Sází na dotekové ovládání a tím i nedůsledné využití místa na displeje, kde velkou část zaberou velké ikony atp. Dříve si člověk mohl vybrat a pokud nebyl uživatel s jedním řešením spokojen, sáhnul po jiném. V době, kdy je většina výrobců omámena množstvím prodaných Apple iPhonů a opouští zaběhnuté a věrnými uživateli oceňované koncepce jen proto, aby se více či méně přiblížili populárnímu produktu, je hledání funkčních alternativ čím dál tím složitější.
Stejně jako předchozí Průvodci, i tento je věnován hlavně uživatelům, jež s daným systémem mají minimální či nulové zkušenosti. Uživatelům, kteří by si před koupí mobilního zařízení rádi zjistili, jak se daný operační systém chová a v čem spočívají jeho limity. Pokud chcete zjistit, zda by vám místo iPhone OS nevyhovoval více jiný systém, podívejte se na naše starší články:
Google Android 1.5
Windows Mobile 6.1 Professional
Palm OS 5.4
Windows Mobile 6.1 Standard
Přestože jsme se při psaní Průvodce snažili co nejvíce zohlednit stovky dotazů, které nám ohledně PDA, komunikátorů a smartphonů v předchozích měsících přišly, jistě se najde oblast, kterou jsme opomenuli. Budeme rádi, když nasměrujete dotazy do diskuze pod článek.