Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SideWinder X8 Mouse: Microsoft hráčům

1.2.2010, Jan Vítek, recenze
SideWinder X8 Mouse: Microsoft hráčům
Naše dvouměsíční téma nám přináší recenzi další počítačové myši, kterou má nyní na svědomí Microsoft. Jedná se o herní myš a navíc bezdrátový model, což v obyčejných případech nejde moc dohromady. My uvidíme, jak výrobce svou úlohl zvládl.
Kapitoly článku:
  1. SideWinder X8 Mouse: Microsoft hráčům
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Microsoft SideWinder X8 je tedy herní myší, ale přesto bezdrátovou, což s sebou přináší dva hlavní problémy - zajištění dostatečné dotazovací frekvence a výdrže na baterie. Obyčejně mají bezdrátové myši dotazovací frekvenci standardně 125 Hz, což je dostatečné pro kancelářské využití, ale pro herní účely už to stačit nemusí.

A pak vám těžko bude dobře sloužit myš, která kvůli svému výkonu a orientaci na výkon nebude zrovna šetřit energií, a která vás tak může po vyčerpání baterií kdykoliv nechat na holičkách. SideWinder X8 by měl tedy ukázat své kvality i přes nevýhody kladené bezdrátovou technologií. Ale popořádku.




Balení této myši je poněkud nezvyklé. Skládá se z tlustého papírového rámu, jenž obepíná vnitřní obal z tuhého průhledného plastu. Přes ten si ji můžeme velmi dobře prohlédnout. A nyní ke specifikacím:

Model
Microsoft SideWinder X8 Mouse
Rozměry
79 x 126 x 40
Hmotnost
145 gramů s baterií
116 gramů bez baterie
Senzor
BlueTrack
Odezva
500 Hz
Rozlišení
250 až 4000 dpi
Tlačítka
9 + 4směrné kolečko
Rozhraní
bezdrátové s přijímačem do USB
Ergonomie
pro praváky
Barva
černá a tmavě modrá, červené podsvícení

Specifikace hovoří o senzoru BlueTrack, jenž je schopen snímat povrch až 13000x za sekundu, zvládne zrychlení až 75 G a pohyb rychlostí 120 palců za sekundu (305 cm/s). Maximální odezvu Microsoft uvádí na hodnotě 500 Hz, ovšem stejně si ji pomocí příslušných utilit ověříme sami (viz třetí kapitola). Rozlišení půjde dle všeho plynule nastavovat pomocí ovládacího software a kromě toho nabídne myška také dost programovatelných tlačítek.


Zpracování myši


Tělo myši je zpracováno v černé a tmavě modré až šedé barvě se stříbrnými detaily. Tyto stříbrné kousky plastu však nepůsobí úplně nejlépe, protože jejich hrany mají znatelné otřepy a také se již i na tomto relativně novém kousku začaly objevovat oprýskaná místa (to zvláště na oněch hranách).



Jinak je ale plastové tělo myši velmi pevné a ani si nevrzne, i když ho velmi pevně stiskneme. Svou velikostí je však určené spíše pro uživatele dlouhoprsťáky, protože tělo, i když není přehnaně velké, je vzadu vypoulené. Tím se vyplní dlaň ruky a prsty se jednoduše více dopředu tak snadno neposunou, jak je tomu u myší, které nemají tvar s takovým důrazem na ergonomii. SideWinder X8 byla jednoduše navržena tak, aby padnula do ruky jak ulitá a uživatel ji chytil jedním možným způsobem. To s sebou nese i fakt, že pro leváky tato myš určená není.



Podívejme se nyní na tlačítka, která se nám tu nabízí. Klasická dvojice hlavních tlačítek je součástí vrchního šedomodrého panelu a mají příjemný stisk ozývající se cvaknutým mikrospínače. Pak je tu pro palec ruky připravena na levé straně dvojice stříbrných tlačítek, která jsou zpracována velmi dobře. Palec do jejich polohy padne jako ulitý a pak už jej stačí jen jemně naklánět pro stisknutí horního či dolního tlačítka, jejichž odpor tomu odpovídá. Ještě před těmito tlačítky je další ve velmi nepřístupné části těla. To nelze dost dobře stisknout žádným prstem ruky držící myš, ale to ani není potřeba. Jeho funkce totiž spočívá v nahrávání maker přímo ve hře, což stejně nebudeme činit v herním zápalu.



Zbylá tlačítka jsou ve vrchní černé přepážce. Skupina tří malých tlačítek je trošku nevýrazná, ale to jen proto, že je každé z nich červeně podsvíceno. Ve výchozím režimu pak slouží ke změně rozlišení dpi (500, 1000, 4000). Pak je tu na samém vrcholu čtvercové tlačítko stříbrné barvy a to zase slouží pro spuštění okna s nainstalovanými hrami. Přímo v nich je jeho využitelnost malá, protože je schováno v dlani a ostatně mu ani nelze přiřadit nějakou funkci. Zbylá tlačítka již skrývá kolečko, o němž si povíme více.



Kolečko se totiž Microsoftu příliš nevyvedlo, protože se s ním otáčí skutečně obtížně. Pokud jste zvyklí na to, že máte na kolečku myši jen položený prst, jímž posouváte a kolečko na to reaguje, zde na to zapomeňte. Klade totiž příliš velký odpor a navíc je jeho povrch sice vzorkovaný, ale plastový, což dohromady způsobí, že pokud na ně výrazně nezatlačíte, budou se vám prsty často jen neškodně a bez užitku klouzat. A vy se můžete jít taky klouzat. Naštěstí bylo v tomto případě aspoň přesné, takže posun o jeden krok znamenal vždy adekvátní reakci systému.

Stisk kolečka je znatelně tužší než u ostatních tlačítek, ale při svém naklánění do stran klade již menší odpor.



Nakonec se můžeme zmínit o displeji a podsvícení. Displej umístěný v malém výřezu mezi palcem a ukazovákemnás dokáže toliko informovat o nastaveném dpi, nabíjení, apod. Má tedy asi 0,5 x 1,5 cm a je jednobarevný s červeným podsvícením. A co se týče dalších světelných projevů, pak kromě modrého světla senzoru BlueTrack tu je také malý průzor v zadní části myši mezi šedomodrým a černým plastem, kudy prosvítá červená dioda. Tento prvek v různých obměnách používá Microsoft již od dob svých prvních optických myší. V rámci úspory energie však podsvícení při napájení z baterie po několika sekundách pohasne a zůstane jen modré světlo senzoru.



Nyní obrátíme SideWinder X8 na záda a mrkneme na jeho druhou stranu. Té vévodí stříbrná barva a také čtveřice podložek pro snadné klouzání. Zde si pro nás Microsoft připravil jednu specialitku, a sice tu, že dodává dvě sady náhradních a snadno vyměnitelných podložek. Ty jsou jinak zbarvené a měly by mít i jiné vlastnosti, přičemž konkrétní úlohy jim výrobce nepřiřazuje. Pouze říká, ať si zvolíme ty, které nám pro náš účel vyhovují nejlépe.



Specialitkou této myši je také způsob napájení. Komunikace je bezvýhradně bezdrátová, ovšem pokud vám dojde šťáva v přiloženém 2100 mAh dobíjecím akumulátoru, z přijímače si odmotáte malý kablík, ten připojíte k myši. Ta se začne nabíjet a vy můžete hrát či pracovat dál. Bezpečné spojení zajistí magnet, ale tvar konektoru je stejně takový, že nemůže vypadnout, pokud tedy myš zůstane položená na stole.



K samotné baterii se pak dostaneme přes středový černý panel, což však nebude tak často zapotřebí. Posledním prvkem je malý přepínač vedle senzoru sloužící pro kompletní vypnutí myši. Ovšem pokud ji necháme nabíjet, dál nám to i pak bude oznamovat svých "dýcháním", tj. pozvolným rozsvěcováním a pohasínáním displeje a červeného podsvícení.


Příslušenství


Podíváme se také do příslušenství, kde je především nezbytný kulatý vysílač/přijímač/nabíječka/zásobník podložek. USB kabel vedoucí k němu má délku asi dva metry a namotávací napájecí kablík s magnetickou hlavou další metr. Pod víkem jsou pak v plastovém panelu dvě sady podložek - šedé a bílé.



V příslušenství nesmí také chybět nějaké ty tiskoviny (české tu máme také) a potom CD se softwarem IntelliPoint 6.3.