Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvaadvacet palců od LG - L226WTQ-SF

3.1.2008, Pavel Kovač, recenze
Dvaadvacet palců od LG - L226WTQ-SF
Přišla nová metodika měření barev, a tak je třeba se podívat na to, jak si vede běžný TN monitor. Tentokrát padla volba na LG L226WTQ-SF, což je 22" model se slušnými parametry: odezva 2 ms, kontrast 5000:1 (DC), jas 300 cd/m2 a pozorovací úhly 170° v obou směrech.

Odezva


LG vždy kralovalo v odezvě a jeho monitory patřily k těm nejlepším. Když zkrátka LG udá odezvu 2 ms, tak je všem hned jasné, že odezva bude opravdu výtečná a monitor je stvořený přímo pro hry. Dnešní kousek není výjimkou a celková odezva nepřesáhla nikdy 10 ms, což pokládám za nevídaný výsledek. Průměrná celková odezva činí slušných 6,4 ms, maximálka 9,5 ms a minimální perfektních 2,6 ms. Inu opět na odezvu prakticky dokonalý monitor.


Odezva v závislosti na změně

V odezvě se sice vyskytují sem tam nějaké schody, ale obvykle to tolik nevadí. Ve hrách sice budou zobrazeny lehce odlišné barvy, ale komu to tolik vadí, že? Na barvy se soustředíme u fotek, které jsou statické a zde již odezva do barev nevstupuje. Hodnoty rise = 8,6 ms a fall 0,9 ms jsou prostě krásné a není jim co vytknout.


Odezva 0-175-0 (40 ms/div)

U odezvy šedá-šedá se schody neobjevují (to samozřejmě u jiné změny nemusí platit), a tak se odezva ještě zkrátila až k hodnotě rise = 5,9 ms a fall = 2,6 ms. Opět monitoru patří gratulace a ovace. Kdo hledá monitor vyloženě pro hry, tak může být právě tento jeho favoritem.


Odezva typu šedá-šedá (30 ms/div)


Inputlag


Inputlagem monitor netrpí hlavně díky nízkému počtu barev (pouze 6-bit zpracování). Čip zkrátka není tak zatížen a obraz pouští do krystalů prakticky okamžitě. Ani ruční barevné korekce nemění nic na inputlagu.


Inputlag (10 ms/div)

Pozn.: Tmavě zeleně je na grafu vyobrazen průběh blikání CRT obrazovky a světle zeleně LCD obrazovky.


Sledování videa




Širokoúhlý monitor se pro video více než hodí, navíc LG obdařil tento kousek dynamickým kontrastem, který hodně zlepšuje podání velmi jasných a tmavých scén. Samozřejmě dynamický kontrast a poměr stran není všechno a hodně záleží i na dalších aspektech. Například takové podání černé barvy dělá u filmů opravdové psí kusy. LG L226WTQ-PF si však s černou poradil velice slušně a ani v absolutní tmě nesvítí monitor nikterak výrazně do očí. Samozřejmě nesmíte být perfekcionisti, protože každé LCD trochu při zobrazení černé barvy svítí a navíc TNka jsou na tom obvykle o poznání hůře než například S-PVA od Samsungu nebo S-IPS od LG.Philips.

Vratmě se však k samotnému videu. Nejdříve jsem pouštěl klasický PAL signál a sledoval a sledoval. V některých scénách bylo lehce vidět, jak monitor pohasíná a opět se rozsvicuje vlivem dynamického kontrastu. Zkrátka se mi zdálo, že podsvícení na scénu reaguje příliš pomalu. Dokonce pokud máte například pozadí ve Windows trošku světlejší a vypnete tmavý film, tak monitoru chvilinku trvá, než to zpozoruje a během jedné až jedné a půl sekundy se uvede do normálního režimu. Na druhou stranu to nevadí a pokud je v obraze zobrazena jak bílá tak i černá barva, tak se dynamický kontrast nezapíná. Nemusíte se tedy bát, že při běžné práci v OS bude monitor nějak pohasínat a opět se zesvětlovat. Celkově si tedy monitor u videa vede velice dobře. Dokonce ani HD video není problém a nevyskytuje se zde žádný šum v obraze.


Hraní her




Co se týče her, tak jsem byl nadmíru spokojen. K žádnému rozdvojování hran prakticky nedochází a to dokonce ani u hry Half-Life 2, která je na tento jev velice háklivá. Musím tedy monitoru opět pogratulovat a pokud hledáte monitor převážně na hry a video, tak je právě tento velmi dobrým kandidátem na výběr. Uvidíme, jak si povede v dalších disciplínách, jako je barevné podání a pozorovací úhly.