Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test netbooků: Dell Inspiron Mini 10v

21.12.2009, Jan Vítek, recenze
Test netbooků: Dell Inspiron Mini 10v
Dalším z testovaných netbooků je Dell Inspiron Mini 10v, jenž přichází v ekologickém balení vybavený poněkud přerostlou baterií a klasickými komponentami, jimž vévodí procesor Intel Atom a čipová sada Intel 945GSE. Vyklube se z něj něco zajímavého?
Upozornění: tato recenze vychází v rámci vánočního testu pěti netbooků, a je proto kratšího rozsahu než obvyklé samostatné recenze.

Dell Inspiron Mini přichází v balení, které využívá téměř výhradně papír, a to recyklovaný. Krabice je vyvedena v zelené a bílé barvě a uvnitř je netbook s příslušenstvím chráněn pomocí papírových výlisků, které jsou velmi pevné, a měly byt tak bez problémů nahradit široce používané měkké pěnové materiály. V českých obchodech dochází ohledně tohoto typu netbooku k menším zmatkům, které mohou mít ale za následky poměrně nepříjemné rozčarování kupujícího. I když označení netbooku je zcela jasné, přesto je někde uváděna čipová sada Intel US15W "Poulsbo", jež má nabídnout sice nižší výkon (to se týká i grafického jádra Intel GMA 500), ale zato i nižší spotřebu a akceleraci videa.




Ovšem pravdou je, že netbook je vybaven klasickou sadou Intel 945GSE s jádrem Intel GMA 950, takže jde o zastaralý čipset z dřívějších notebooků (dnes ale v netboocích nejvíce používaný), jejž stačily nahradit už dvě další generace (X3100, X4500) a na dveře klepe již další. Že ale něco nebude v pořádku, to nás mělo trknout již při pohledu na typ procesoru, protože Intel GMA 500 je určena pro modely Atom Z5xx.



Podívejme se na specifikace testovaného modelu:

Model
Dell Inspiron Mini 10v N09.Mini10v.0002B
Procesor
Intel Atom N270
Frekvence apod.
1,6 GHz, 533MHz FSB, 512 kB L2 cache
Čipová sada
Intel 945GSE a ICH7-M
RAM
1024 MB 533MHz DDR2
Pevný disk
160GB - Toshiba MK1655GSX
Úhlopříčka displeje
10,1“ širokoúhlý displej s technologií TrueLife (lesklý)
Rozlišení displeje
WSVGA - 1024x600
Grafická karta
Intel Graphics Media Accelerator 950
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio
Mechanika
ne
Reproduktory
stereo
Zvukové vstupy/výstupy
sluchátkový, mikrofonní
Polohovací zařízení
touchpad a dvě tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
3x USB 2.0
Výstup na externí monitor
analogový D-Sub
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
SD/SDHC/MS/MMC
Bluetooth
Dell Wireless Bluetooth Card - BCM2046 (BT 2.1 + EDR)
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Dell Wireless 1397 (802.11b/g) Mini card
Modem
ne
LAN
Fast Ethernet 10/100 Mbps
Webkamera
1,3Mpix webkamera
Speciální výbava
-
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
Li-Ion 56 Wh při 11,1 V
Deklarovaná výdrž baterie
-
Rozměry
261 x 182,5 x 28,5 až 31,7 mm (nehledě na baterii)
Hmotnost
1,3 kg
Operační systém
Microsoft Windows XP Home SP3

Jiné verze netbooku Dell Inspiron Mini 10 ale procesory Atom Z5xx vybaveny jsou, ale ty nemají v označení zaneseno písmeno "v" jako value. Na českých stránkách firmy jsou přitom zmíněny mezi 10,1" mobilními počítači jen Mini 10, což dle vyjádření Dellu souvisí s jeho obchodním modelem a zastoupením, a tak je zmatek ohledně nich vs. Mini 10v celkem pochopitelný. Ony jsou celé české stránky této firmy jakýsi nedodělek i z jiných hledisek, protože také jejich překlad vypadá dokončený jen tak napůl a občas na vás vyjukne dokonce i reklamní poutač na akci Dell ve španělštině, což je zase důsledek toho, že web je administrován v zahraničí. To je však i tak u firmy takovéhoto formátu ne moc pěkná vizitka a pokud chcete vědět přesné rozdíly mezi Mini 10 a Mini 10v, raději se zaměřte sem.

Všímejme si ale samotného netbooku a jeho výbavy. U obrazovky je někde uvedeno rozlišení 1024 x 576 a jinde 1024 x 600. Samotný netbook ale ukazuje to druhé, čehož se budeme držet. Co se týče rozhraní, pak zde není co zkoumat, protože je tu vše, co bychom mohli čekat a naopak. Počet portů USB 2.0 je standardní, stejně tak nepřekvapí dva audio výstupy, analogový D-Sub, Ethernet, čtečka karet pro SD/SDHC/MS/MMC či otvor pro zámky Kensington. Rozhraní pro připojení k síti také žádné nadšení nezpůsobí, protože jde o standardy Wi-Fi 802.11b/g a Fast Ethernet. Aspoň se také dočkáme Bluetooth, ale to je už dnes také standardem i u těch nejlevnějších laptopů.

Co ale baterie a výdrž na ni? O tom se můžeme zatím pouze dohadovat, protože o tom i mezinárodní stránky mlčí. Dodána byla ale verze se šestičlánkovou baterií Li-Ion s kapacitou 56 Wh a pak jsou na světě ještě normální verze s tříčlánkovými bateriemi a kapacitou 24 Wh. Snad se tedy můžeme těšit na dlouhou výdrž, ale to závisí také na spotřebě, u které nasadily velmi vysokou (či nízkou, jak chcete) laťku netbooky Asus Eee PC 1008HA i Toshiba NB200-136.

A co se týče operačního systému, tento netbook využil ještě starších Windows XP Home Edition SP3, ovšem dle amerických stránek bude snad i verze s Windows 7 Starter.


Příslušenství


V krabici s netbookem toho moc není, ale to nebývá ani u jiných výrobců. Snaha o minimalizování nákladů a výsledné ceny je tedy prostoupena v této části trhu velmi široce. Dočkáme se třech disků s OS pro jeho reinstalaci, dále ovladači a utilitami, které již mají být nainstalovány a nakonec aplikacemi, u nichž platí to samé. Pak tu jsou nějaké tištěné materiály, z nichž se dozvíme o postupu při aktualizaci BIOSu či ovladačů a s překvapením také o rozlišení displeje 1024 x 576 pixelů.



A nakonec se uvnitř skrývá už jen malý síťový adaptér.


Napájení


Zmíněný síťový adaptér je samotný opatřen zástrčkou, díky čemuž je více skladný, než kdyby měl klasickou přívodní šňůru. Je schopen dodávat 19 V při 1,56 A, takže jeho výkon činí cca 30 W. Ty mají stačit na napájení i nabíjení netbooku najednou.



Dodávaná šestičlánková Li-Ion baterie stejně jako v jiných případech zvětšuje celkové tělo netbooku, avšak v tomto případě nenavyšuje jeho hloubku, ale výšku. Díky tomu je větší sklon klávesnice, ale celkově tlustší počítač není zrovna nejlepší pro přenášení a vypadá také trošku neohrabaně. Co se týče specifikací, pak baterie dodává napětí 11,1 V a její kapacita činí 56 Wh. O výdrži se výrobce nezmiňuje.


Operační systém a software


Prozatím Dell na své Inspirony Mini 10 instaluje systém Windows XP Home Edition SP3, avšak za pár dní tomu již být nemusí a my se dočkáme třeba nových Windows 7, které již na amerických stránkách u těchto modelů figurují.

Co se týče ostatního software, pak zde nás výrobce nezatěžuje téměř ničím. Jsou tu pouze dvě aplikace, které stojí za zmínku: Nástroj pro bezdrátovou kartou WLAN Dell poskytující správu připojení i různé monitorovací funkce a pak Dell Webcam Central, která se stará o webkameru. O tomto si více povíme ve třetí kapitole této recenze.