Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová roadmap AMD – Athlon 64 odložen na září

5.2.2003, Zdeněk Kabát, článek
Nová roadmap AMD – Athlon 64 odložen na září
Pomalu ale jistě se nám rodí největší zpoždění v historii informačních technologií. Athlon 64 byl opět odložen, a tak místo jara roku 2002 (úplně původní předpoklad) se objeví až v září 2003. AMD se potýká se špatnou výtěžností 0,13mikronového SOI procesu, a tak bude nejdříve poskytovat serverové Opterony a desktopový segment zaplní procesory Athlon XP "Barton".
Když AMD před mnoha měsíci oznámilo vývoj v té době revolučního jádra Hammer, vypadalo to, že začíná téct Intelu do bot. Jenže už je to téměř rok, kdy se měly tyto procesory osmé generace původně objevit na trhu a podle posledních informací si další měsíce počkáme. Z velkého snu s názvem Athlon 64 se pomalu ale jistě stává největší opozdilec mezi procesory. Zajímá-li Vás architektura x86-64, na které jsou procesory K8 Hammer postaveny, podívejte se sem.

Začněme ale z té "lepší" stránky. Serverový procesor Opteron, který je postaven na jádře SledgeHammer, bude podle tiskového prohlášení AMD vypuštěn 22. dubna v New Yorku. AMD potřebuje tuto serverovou modifikaci jádra Hammer vypustit dříve, protože je tento trh více ziskový a situace společnosti není v dnešních dnech nejrůžovější. Opteron bude debutovat na frekvencích 1,4GHz, 1,6GHz a 1,8GHz, o něco později vyjde i 2GHz varianta. Koncem roku by měl procesor dosáhnout frekvencí 2,4GHz a 2,6GHz.

Opteron vyjde ve třech různých verzích – SledgeHammer III pro jednoprocesorové servery a pracovní stanice, SledgeHammer DP pro dvoucestné a nakonec SledgeHammer MP pro 4 a 8cestné servery. Všechna tato jádra budou obsahovat tři 16bitové sběrnice HyperTransport, 1MB L2 cache a shodovat by se měl i počet pinů (940). Další generací Opteronu bude 0,09mikronové jádro Athens s integrovaným řadičem pro paměti DDR II-400. Více informací o Opteronu naleznete zde.


Obr. 1 – Oficiální roadmap AMD ke dni 31.1.2003

Co nás ovšem zajímá mnohem více je desktopový procesor osmé generace od AMD s názvem Athlon 64. Bohužel bude tento procesor podle prohlášení opět opožděn, a to na září letošního roku. Athlon 64 byl původně trumfem v rukávě společnosti AMD, ale nyní se stává spíše mýtem. Podobně jako GeForce FX se mnoho mluví, ale chybí hmatatelné důkazy a činy. Zatímco se procesor pohybuje pouze po laboratořích AMD, začíná i technologicky zaostávat (ačkoliv se ještě neobjevil na trhu).

Hlavním důvodem zpoždění Athlonu 64 je nový výrobní proces. Na rozdíl od jádra Thoroughbred a Barton, které jsou vyráběné 0,13mikronovým procesem, bude totiž ClawHammer, jak se nazývá jádro Athlonu 64, vyráběn 0,13mikronovou technologií SOI – Silicon-On-Insulator (křemík na izolantu). Tento proces podstatně zlepšuje vlastnosti čipu. Podobně jako se nVidia potýká s problémy při přechodu z 0,15 na 0,13mikronu, nalézá potíže v přechodu na SOI proces i AMD, a to poměrně výrazné. Navíc bude ClawHammer obsahovat 1MB cache druhé úrovně, která také výrobu komplikuje.

O problémech s výrobou čipů a výtěžností výroby jádra Hammer jsem se již zmiňoval v tomto článku. To ještě ale nebylo jasné, jaké důsledky budou tyto potíže mít. AMD může zatím vyrábět pouze Opterony, protože množství úspěšně vyrobených čipů je příliš malé. Ostatně, výtěžnost je u společnosti AMD velice podstatným faktorem. Na rozdíl od Intelu se totiž nachází ve ztrátě, a tak každým vyhozeným waferem více prodělává a také nemá dostatečné výrobní kapacity. Konkrétně vlastní AMD jedinou továrnu schopnou vyrábět čipy SOI procesem – Fab 30 v Drážďanech.

Proto čeká společnost, až se výtěžnost zvýší na lepší úroveň. Mezitím může vyrábět procesory Athlon XP "Barton" a zlepšit tak zisky v hi-endovém segmentu (Barton není vyrábět procesem SOI, a tak je díky dobré výtěžnosti výdělečný). Zatímco se ale bude Athlon 64 "povalovat" v laboratořích, měli by inženýři alespoň částečně zapracovat na jeho paměťovém řadiči. Bohužel se jim nejspíše nepodaří dodržet současný trend pro platformu AMD a integrovat dvoukanálový řadič, ale alespoň by mohli přidat podporu DDR400.  Těžko říci, zda v době vypuštění Athlonu 64, tedy v září letošního roku (doufejme), nebude výkonnější kombinace Bartonu na 400MHz FSB s dvoukanálovými paměťmi DDR400.

Dobrou zprávou je, že podle informací posiluje AMD svoji spolupráci se společností IBM, která proces SOI vyvinula. Společným úsilím se jim snad podaří vychytat problémy s výrobou procesorů osmé generace a zvýšit tak výtěžnost. Ono kdyby AMD vypustilo v září Athlon 64 při špatné výtěžnosti, byly by ceny procesorů nejspíše příliš vysoké. Ještě jednou utěšující novinkou by mohlo být, že výkon Athlonu 64 odpovídá očekáváním AMD, takže chybí pouze úspěšně a stabilně vytáhnout procesor na vyšší frekvence.

Krátký pohled do budoucnosti (nebo spíše na obrázek výše) nám prozrazuje, že následovníkem ClawHammeru bude jádro San Diego, vyráběné 0,09mikronovým procesem. Mimo jiné se oficiální roadmap nezmiňuje o Athlonu 64 s jádrem Paris, který by měl obsahovat pouze 256kB L2 cache a mohl by stát jakýmsi 64bitovým Duronem. Více informací o tomto procesoru naleznete zde (upozorňuji, že roadmap v článku již neplatí). Souhrn připravovaných 64bitových procesorů AMD si můžete prohlédnout zde.

Během dolaďování Athlonu 64 se může AMD plně soustředit na jádro Barton. Tento přímý následovník jádra Thoroughbred bude vyráběn 0,13mikronovým procesem (nikoliv SOI) a bude obsahovat 512kB L2 cache. Výtěžnost Bartonu je podle informací velice slušná a společnosti by tedy neměla mít problémy s nedostatkem či nutností zvyšovat cenu. Jak jsme již psali, Barton bude vypuštěn 10. února, tedy začátkem příštího týdne. Více informací o cenách a frekvencích naleznete zde.

Mezi trojicí prvních Bartonů bude nejrychlejší označen Performance Ratingem 3000+, později tento rok se objeví i 3200+. Zamyslíme-li se nad procesory Barton a Athlon 64 hlouběji, zjistíme, že by si na trhu de facto konkurovaly. Oba by byly hi-endové, s podobnými frekvencemi (přesněji modelovými označeními), ale Hammer, který by byl papírově výkonnější, by byl zase nedostatkovější. Kdyby bylo na trhu dostatečné množství Bartonů s lepším poměrem cena-výkon a málo Athlonů 64, uzavřelo by se vlastně AMD do pasti.

Z toho vyplývá, že celé jaro a léto bude AMD i nadále prosazovat stávající architekturu procesorů Athlon XP. Nové jádro Barton umožní dále zvyšovat frekvence, jeho větší cache nebude brzdit výkon a rychlost FSB bude 333MHz, později možná 400MHz. Přesto bude mít Barton přetěžkou úlohu, aby obstál proti novým Pentiím 4 od Intelu s 800MHz sběrnicí (podrobněji zde). V druhém čtvrtletí proti sobě bude stát Athlon XP 3000+ a Pentium 4 3,2GHz/800MHz s technologií Hyper-Threading, později AMD laťku vyrovná se svým Bartonem 3200+.

Vzhledem k těmto událostem budou pravděpodobně všechny 0,09mikronové procesory AMD o něco posunuty, jádra Athens, San Diego a Odessa lze tedy očekávat ve druhém kvartále roku 2004. Doufejme, že se do té doby AMD vypořádá s procesem SOI a zvýší výtěžnost na přijatelnou úroveň. Až bude vypuštěn Athlon 64, stane se navzdory původním očekáváním přímým konkurentem jádra Prescott, které bude vyráběné 0,09mikronovým procesem (podrobnosti o 90nm procesu Intel zde).

Celkově vzato není opoždění Hammeru takovou tragédií. Aby se mohl Athlon 64 objevit nyní, musel by mít ideální výtěžnost, dostatečný počet kusů na trhu a výrazněji vyšší výkon než Barton. Protože ale nejsou tyto podmínky ani zdaleka splněny, nemělo by jeho představení přílišný smysl. Proto se bude AMD nyní snažit zvýšit své zisky prostřednictvím procesorů Athlon XP "Barton" a "T-Bred" a Opteronů. A konečně, mělo by se pokusit vylepšit integrovaný řadič Athlonu 64 před jeho zářijovým vypuštěním.

Zdroje: AMD, Tech-Report, The Inquirer, X-Bit Labs