Phenom X4, Core 2 Quad - levná čtyřjádra v akci
9.7.2008, Lukáš Petříček, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na několik čtyřjádrových procesorů od AMD a Intelu. Na mušku si dnes vezmeme AMD Phenom X4, AMD Phenom X3 a Intel Core 2 Quad. Cena čtyřjádrových procesorů stále klesá, a tak se pojďme podívat, jak si aktuálně tyto procesory stojí.
Kapitoly článku:
Přehled spotřeby platforem
Dále se podíváme na testy spotřeby testovaných platforem, opět v několika modelových situacích. Výkon a spotřebu si srovnáme při "benchmarkování" s Quake 4, při renderování v Cinebench R10 od Maxonu, na encoding videa pomocí Windows Media Encoderu a při pakování ve WinRARu. Samozřejmostí je také standardní zátěžový test pomocí "burn" utility Orthos SP 2004 při zatížením všech jader.
Spotřeba odpovídá počtu jader v zátěži i použité platformě. Bez zátěže je spotřeba poměrně srovnatelná, ale podstatně větších rozdílů se dočkáme pod zátěží...
I spotřeba je samozřejmě vždy otázka konkrétního kusu procesoru, protože nejlepší jádra obvykle končí v nejrychlejších a také nejdražších modelech (případně v procesorech pro mobilní platformy). Variabilita napájecícho napětí ale dává výrobcům procesoru možnost uplatnění lepších i horších kusů CPU - ostatně i proto je na trhu řada stejně taktovaných procesorů s různým TDP.
Výkon na watt
Ačkoliv jsou výše uvedené testy výkonu více než názorné, následují testy efektivity výkonu vztažené na watt elektrické energie (fps a bodový výkon na watt nebo spotřeba počítače pro encoding videa).
Grafy myslím nepotřebují komentář, ale krátce je můžeme shrnout tím, že většině testů s přehledem kraluje 45 nm Yorkfield - Intel Core 2 Quad Q9300. Testy spotřeby, výkonu i efektivity jsou za námi, a proto si vše pojďme shrnout a výnést onen pomyslný ortel nad testovanými procesory. Do celé skládačky nám chybí poslední proměnná a tou je cena testovaných procesorů.