Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

All-In-Wonder Radeon 9600 Pro: Sympatická bestie od Sapphiru

14.1.2004, Igor Viduna, Martin Štěpánek, recenze
All-In-Wonder Radeon 9600 Pro: Sympatická bestie od Sapphiru
Čím dál tím více lidí touží sledovat na svém PC také televizi a při tom mít možnost zahrát si i ty nejmodernější hry či shlédnout nějaký DVD či Div-X film s dobrou kvalitou obrazu. A všechny tyto vlastnosti vám nabízí grafická karta Sapphire The Beast All-In-Wonder Radeon 9600 Pro.
Kapitoly článku:
  1. All-In-Wonder Radeon 9600 Pro: Sympatická bestie od Sapphiru
  2. Software
  3. Instalace a nastavení TV Playeru
  4. Výsledky testů a závěr
Karty Sapphire se na našem trhu již poměrně zabydlely a za krátkou dobu si dokázaly vybudovat image velmi kvalitních i výkonných výrobků. My vám dnes přinášíme mainstreamového zástupce ze stáje tohoto výrobce, který navíc nabízí také TV či radio tuner - a to včetně samozřejmě VIVO (video in, video out). Název této karty je výmluvný: The Beast All-In-Wonder Radeon 9600 Pro. Ten je zabalen do graficky celkem dobře vyvedené krabice. Podobně i uvnitř je vše přehledně uspořádáno a karta je ve vlastní přepážce, takže jí při převozu nehrozí žádné nebezpečí.




Obr.01 - Foto krabice

Již z názvu je patrné, že jde o grafickou kartu s čipem Radeon 9600 Pro, který (ač už není nejmladší) je v současnosti považován za typického zástupce mainstremu - tedy segmentu, kde se klade velký důraz na poměr cena/výkon. O tomto čipu jsme toho napsali již spoustu, takže podrobné informace můžete najít např. zde. Jenom pro představu pak uvedeme tabulku srovnávající mainstramové grafické čipy.


Ikona Odkaz na databázi
GeForce FX 5600 Ultra
GeForce FX 5700 Ultra
ATi Radeon 9500 Pro
ATI Radeon 9600 (SE)
ATi Radeon 9600 Pro
Radeon 9600 XT
Grafické jádro
NV31
NV36
R300
RV350
RV350
RV360
Výrobní proces
0,13 mikronu
0.13 µm
0,15 mikronu
0.13 µm
0,13 mikronu
0.13 µm low-K
Frekvence jádra
350MHz
475 MHz
275MHz
325 MHz
400MHz
500 MHz
Frekvence paměti
350MHz (700MHz DDR)
450MHz (900MHz DDR-II)
275MHz (550MHz DDR)
200MHz (400MHz DDR)
300MHz (600MHz DDR)
300 Hz (600MHz DDR)
Paměťová sběrnice
128-bit DDR-I/-II
128-bit DDR-II
128-bit DDR-I
128-bit DDR
128-bit DDR-I
128-bit DDR I
Propustnost pamětí
11,2 GB/s
14.4 GB/s
8,8 GB/s
6.4 GB/s
9,6 GB/s
9.6 GB/s
Pixel fillrate
1,4 Gpixel/s
950 Mpixel/s
2,2 Gpixel/s
1,3 Gpixel/s
1,6 Gpixel/s
2 Gpixel/s
Transformace trojúhelníků
?
1,9 Gtexel/s
2,75 Gtexel/s
1,3 Gtexel/s
1,75 Gtexel/s
2 Gtexel/s

Co se vzhledu samotné karty týče, tak zde nalézáme klasické PCB karet s tímto čipem, podobně jako i chladič je standardních rozměrů i barvy - větší ani není potřeba, i když pro přetaktování by se mohl hodit. Vlevo nahoře pak vidíte televizní tuner Phillips. Jádro je taktováno na 400 MHz, což je více než u Radeonu 9800 SE - 380 MHz. Počet pipelines je klasicky 4.




Obr.02 - Foto grafické karty
Pro zvětšení klikněte myší

Na kartě jsou použité paměti Samsung. Jejich výrobcem udávaná rychlost je 300MHz DDR (reálně 600MHz). Na kartách s čipy ATI pak bývají na pamětech umístěny chladiče jen zřídka - u Sapphire k tomuto kroku také nesáhly.




Obr.03 - Foto paměti

Dále je zde použit čip Rage Theater 200. Podle vyjádření firmy ATI, patří tento čip mezi nejlepší jednočipové řešení pro zpracování analogového videa a stereo zvuku na trhu. Rage Theater je zaměřen do zařízení vyžadující vysokou kvalitu obrazu. Součástí čipu RT200 je také Cobra engine. Ten umí zpracovat iDCT (Inverse Discrete Cosine Transform) jinými slovy umí hardwarově zpracovat MPEG2 s minimální zátěží pro vaše CPU. Díky tomuto enginu lze ubrat až 22% ze zátěže CPU při enkódování videa pomocí MPEG2. Součástí je také VideoSoap, funkce, která slouží k čištění obrazu. Za pomocí čtveřice filtrů čistí obraz a tím také pomáhá zmenšit velikost zaznamenaného videa (jelikož šum není věc, která by šla dobře komprimovat).

Specifikace pro video:
  • Dekódování videa z různých vstupů a zdrojů (DVD, S-VHS atd.)
  • Zpracuje S-video, kompozitní i HDTV signály
  • Umí zpracovat PAL, NTSC i SECAM
  • Čistí vzhled přehrávaného videa za pomocí AGC a Clamp metod v kombinaci s 2D filtry
  • Analogový vstup zpracuje na dva 12-bitové a následně je digitálně zpracuje (starší verze mají jen 9-bitové převodníky). Díky tomu se mírně zlepšila kvalita signálu a obraz je čistší
  • Dekóduje jako jeden z mála Y:Pr:Pb signál

Specifikace pro audio:
  • 16-bit sampling při 32kHz, 44.1kHz, 48kHz a 96kHz
  • Modulace hlasitosti založena na síle signálu
  • Dekóduje druhý kanál s dabbingem

Obr.04 - Foto čipu ATI Rage Theater

O tom, že je zde použit Philips TV Tuner jsme už také psali. Podle informací, které se mi podařilo získat se jedná o TV tuner speciálně vytvořený pro ATI. Firma Phillips do něj integrovala podporu pro všechny signály, které umí Rage Theater 200 zpracovat. TV tuner podporuje až 125 kanálů, pokud máte satelit a 125 kanálů je pro vás málo, můžete přepnout na kanál 3 nebo 4 a následně přepínat kanály na satelitním přijímači.




Obr.05 - Foto televizního tuneru

Nyní přistoupíme k popisu konektorového panelu, který vypadá velmi neobvykle, což je dáno zejména nutností spousty konektorů a portů, které by se sem jinak nevešly. Nicméně hned na úvod řekneme, že DVI-I konektor kartě chybí! I když zase máte možnost připojit dva monitory, což zase schází jiným AIW kartám. Jinak jsou zde koaxiální vstupy na TV a rádio anténu a dále dva, které by se daly označit a AV-Out (bílý) a AV-In (modrý).





Obr.06 - Foto čelní strany karty
Pro zvětšení klikněte myší

A jak jste asi sami správně postřehli, neobejdou se tyto konektory bez zvláštních redukcí, které vám ukážeme nyní. První je určena pro AV-Out. Zde nalezneme konektroy: 2 x VGA výstup, TV-Out (cinch, i S-Video), SPDIF-Out (koaxiální - oranžová) a analogový zvukový výstup (jack 3,5 mm přímo pro zapojení do zvukové karty). Druhý je určen pro audio a video vstupy - audio (pravý a levý kanál) a video signál můžete přivést, jak pomoci cinche, tak i S-Video kabelu. Součástí dodávky je S-Video i cinch kabel.




Obr.07 - Foto první redukce
Pro zvětšení klikněte myší



Obr.08 - Foto druhé redukce
Pro zvětšení klikněte myší



Obr.09 - Foto kabelů

Součástí balení je také dálkové ovládání ATI Remote Wonder. Dálkové ovládání s dosahem kolem 12 metrů, a to i přes zeď. Dálkové ovládání funguje pomocí rádiových vln a jeho signály zpracovává malá, stříbrná krabička, která se připojuje pomocí USB rozhraní. Její funkčnost je signalizována červenou LED diodou.

S ovladačem Remote Wonder se můžeme setkat jako se samostatným produktem. Ten je prodáván pro ovládání Windows, TV tuneru, ATI DVD, přehrávání filmů a mnoha dalších věcí. V případě AIW, je podpora všech funkcí zajištěna přes program Multimedia Centre (o tom později). Zajímavostí tohoto ovladače je funkčnost nejen s ATI kartami. Dokonce spolupracuje s kartami nVidia GeForceFX.




Obr.10 - Foto dálkového ovladače
Pro zvětšení klikněte myší

Velmi nás ale mrzelo, že jsme nenašli podrobný manuál, který je pouze na CD ve formě PDF. Přiložený leták, který má pak popisovat, jak zapojit obě redukce, obsahuje špatná schémata, která neodpovídají skutečnosti. Jinak dostanete tři instalačním CD, kde jedno je pro kartu, druhé pro dálkový ovladač a třetí obsahuje taktovací utility a plnou hru Tomb Rider.




Obr.11 - Kde je manuál?
Pro zvětšení klikněte myší
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.