Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SiS648MX: konkurence pro Intel 855...

8.12.2003, Štěpán Mrázek, článek
SiS648MX: konkurence pro Intel 855...
O čipových sadách společnosti SiS určených pro Pentium M jsme vás již v minulosti informovali. Dnes vám nabídneme popis další čipové sady, která je konkurencí pro Intel 855PM.
Společnost Intel slaví na poli mobilních počítačů nebývalé úspěchy díky architektuře Centrino, která zahrnuje procesor, čipovou sadu a podporu bezdrátových sítí. Co se týká WLAN produktů, pak jsou již dostupné konkurenční produkty, které jsou mnohdy vhodnější než Intelovské řešení (podpora specifikace 802.11G, kterou zatím Intel nemá ve svém portfoliu). Co se týká čipových sad, pak zde nastupuje společnost SiS, která produkuje dvě čipové sady, určené pro procesory Pentium M. O jedné z nich jsme již psali v minulosti (SiSM661MX) a dnes vám nabízíme popis čipsetu SiS648MX.

Northbridge SiS648MX

Jako první zdůrazním, že tento northbridge neobsahuje grafické jádro a tak potenciálním uživatelům nezbývá než sáhnout po externím grafickém čipu (sběrnice AGP 8x – AGP 3.5 a 2.0). Pokud někdo touží po čipové sadě pro Pentium M s grafickým jádrem a logem společnosti SiS pak musí sáhnout po modelu SiSM661MX (viz odkaz výše).

Co se pak týká dalších funkcí čipu northbridge, tak paměťový řadič podporuje technologie DDR SDRAM PC2100/2700/3200 a zaručuje tak teoretickou propustnost paměťové sběrnice 3,2 GB/s. Komunikace s procesorem pobíhá přes sběrnici pracující na frekvenci 100 MHz (400 MHz QDR) FSB – nikde se však nepíše o podpoře sběrnice 133 MHz (533 MHz QDR) FSB, která bude nutná pro procesor Dothan - nástupce současného procesoru Pentium M s jádrem Banias.

Posledním úkolem tohoto čipu je spojení s jeho „jižním“ kolegou, které probíhá pomocí sběrnice MUTIOL 1G – 16bitová sběrnice s frekvencí 533 MHz. Datová propustnost zde dosahuje teoretických 1016 MB/s.

Southbridge SiS963

O southbridge čipu SiS963 jsme již psali mnohokráte a tak jen stručně vyzdvihnu jeho hlavní parametry. V prvé řadě je to samozřejmě podpora až šesti portů USB 2.0 (což pravděpodobně drtivá většina notebooků nevyužije), dále pak všechny běžné řadiče: 10/100 Mbit/s Ethernet, Ultra ATA/133, šest slotů PCI, či třeba FireWire (IEEE1394a). Schéma čipové sady si můžete prohlédnout na následujícím obrázku:


Obr. 1 – Blokové schéma čipové sady SiS648MX
klikněte pro zvětšení

Opět bych zde rád zdůraznil, že řešení od společnosti SiS výrazně přesahuje možnosti paměťového řadiče, kterým vybavila společnost Intel čipové sady Intel 855xx (pouze DDR266 oproti DDR400 u SiS648M a SiSM661MX). Díky tomu můžeme očekávat vyšší výkon v grafických aplikacích, které zde využijí především vyšší propustnost paměťové sběrnice. Nezanedbatelná bude také cenová politika (čipové sady SiS jsou tradičně levnější než produkty Intelu), kterou jistě uvítají výrobci cenově dostupných notebooků.

Zdroj: SiS