Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prolink PixelView GeForceFX 5900 Ultimate

4.8.2003, Martin Štěpánek, recenze
Prolink PixelView GeForceFX 5900 Ultimate
Dnes jsme si pro vás připravili recenzi grafické karty od firmy Prolink. Tato karta se honosí názvem Ultimate, mělo by se tedy jednat o grafickou kartu s vyšším výkonem než je běžné u jiných GeForceFX 5900.
Kapitoly článku:
  1. Prolink PixelView GeForceFX 5900 Ultimate
  2. Detailní pohled
  3. Výsledky testů a závěr
Jelikož o technologiích, které jsou v této kartě použity a o kvalitě obrazu jsme mluvili již dříve zde, vypustíme úvod a budeme se rovnou věnovat této kartě.


Prolink PixelView GeForceFX 5900 Ultimate



Uvnitř balení se nachází tento krasavec. GeForceFX 5900 Ultimate s 265MB paměti. PCB je vyvedeno ve zlatavé barvě. Nebylo problém oddělat chladič, který je k desce připevněn pomocí tradičních umělohmotných kolíků. K chlazení mám jednu pochvalu i výtku. Pochválil bych použití mědi, která se pro chlazení výkonných karet hodí více než hliník, ale nelíbí se mi typ chlazení ve stylu referenčního designu. Přitom jak můžete vidět třeba u MSI nebo u Asus, je možné vymyslel mnohem zajímavější a účinnější chladiče.


Obr. 01 - Balení GeForceFX 5900 Ultimate
Obr. 02 - Obsah balení

Jak je krásně vidět z tohoto obrázku, balení je opravdu nevšední. Jedná se o pevnou krabici s jednoduchým potiskem.



Obr. 03 - Pohled ze předu
klikněte pro zvětšení




Obr. 04 - Karta bez chladiče
klikněte pro zvětšení




Obr. 05 - Pohled na kartu ze zadu
klikněte pro zvětšení

Na zadní straně je chlazení tvořené pouze 2mm tlustou měděnou deskou. Ta má za úkol dostatečně ochladit 128MB paměti, které na zadní straně jsou.



Obr. 06 - jádro

Frekvence jádra je 400MHz, což je méně než má 5800Ultra, ale i tak je to stále více než u Radeonu 9800Pro. Vypadá to, že se nVidia spoléhá na sílu 256 bitové paměťové sběrnice než na vysoký takt jádra. Díky tomu se také mírně snížily nároky na chlazení a karta má menší spotřebu.



Obr. 07 - Paměť
klikněte pro zvětšení

Na kartě byly opět paměti od firmy Hynix. Tyto paměti zatím byly na všech kartách GeForceFX 5900, které jsem měl v ruce. Jsou charakteristické svojí rychlostí 2,2ns, což umožňuje až 454MHz (tedy 908MHz DDR). Námi testovaná karta však měla takt o trochu menší 425 (850MHz), je tedy pravděpodobné, že při menším overclockingu se na výrobcem udávanou hodnotu dostanete. Na kartě je použito celkem 16 těchto čipů. 8 na přední straně a 8 na zadní. Použití pamětí typu DDR má své výhody. Nevyzařují tolik tepla jako DDR II a nestojí tolik peněz.


Obr. 08 - Čip od firmy Philips

Karta je také vybavena čipem od firmy Philips, který se stará o enkódování/dekódování TV signálu. Jedná se o čip SAA7108.



Obr. 09 - Pohled na napájení a na použité chlazení
klikněte pro zvětšení

Kartu je nutné dodatečně napájet pomocí molex konektoru stejně jako ostatní karty GeForceFX 5900. Také si můžete všimnout žebrování chladiče. Ten je tvořen množstvím tenkých plátků mědi, bohužel při taktování se síla tohoto řešení neprojevila.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.