Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Alienware M14x: malý silák

20.6.2011, Jan Vítek, recenze
Alienware M14x: malý silák
Premiéru si dnes na našich stránkách odbyde notebook americké značky Alienware, která spadá pod křídla velmi známého výrobce počítačů, firmy Dell. Vyzkoušíme si notebook s označením M14x, který zaujme výbavou, ale i svým agresivním designem.
Historie společnosti Alienware sahá do roku 1996, kdy dvojice nadšenců do seriálu Akta X založila novou firmu, jejíž název i produkty byly a jsou tímto seriálem inspirovány. Od začátku začali pod značkou Alienware prodávat jako OEM výrobce počítače orientované na herní trh, což znamenalo, že se snažili na trh dodávat momentálně nejvýkonnější hardware vhodný pro dané účely. Pokud bychom měli najít analogické produkty z nabídky firmy Dell, nejblíže by byla asi řada XPS.



Firma Dell popré o Alienware projevila zájem v roce 2002, ovšem až o čtyři roky později se konečně rozhoupala a tuto firmu akvizovala. Alienware však dále mohou produkovat hardware s vlastním designem a mají také relativně volnou ruku i v oblasti marketingu. Časem také Dell raději okleštil svou vlastní původní řadu XPS, která produktům značky Alienware konkurovala, a nechala ji tak vyniknout jako svou přední herní značku. My jsme díky spojení obou firem získali to, že produkty Alienware se již neorientují pouze na americký trh a pár dalších zemí. Dnes si je můžeme koupit i u nás díky celosvětové síti prodejních kanálů Dell.

V nabídce Alienware v těchto dnech figurují notebooky s označením M11x, M14x, M17x a M18x, kde číslo udává úhlopříčku a pak také desktopové herní stanice Aurora, Aurora ALX, Area-51 a Area-51 ALX. Na prezentačních stránkách se můžete sami podívat na jejich konfigurace. My si můžeme dnes vyzkoušet, jak na tom je zástupce 14" notebookové řady Alienware M14x a nyní se podívejme na jeho specifikace:

Model
Dell Alienware M14x
Procesor
Intel Core i5-2540M (Sandy Bridge)
Frekvence apod.
2,6 GHz (3,3 GHz max), 3MB L3 cache, 35W TDP
Čipová sada
Intel HM67 Express
RAM
2 GB + 4 GB DDR3-1333 MHz (Hyundai Electronics)
Pevný disk
500 GB - Toshiba MK5061GSY
Úhlopříčka displeje
14 palců, lesklý povrch
Rozlišení displeje
1366 x 768
Grafická karta
NVIDIA GeForce GT 555M + 1,5 GB DDR3 (Optimus)
Intel HD Graphics 3000
Zvuková karta
Intel Display Audio
Realtek HD Audio + Maxxaudio
Mechanika
8x SuperMulti DVD±R/RW Slot Load Optical Drive
Reproduktory
2.1 od společnosti Klipsch
Zvukové vstupy/výstupy
2x sluchátka, 1x mikrofon
Polohovací zařízení
touchpad + 2 tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
1x USB 2.0 Power, 2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
D-Sub, HDMI, DisplayPort
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
9-in-1 Media Card Reader
Bluetooth
Dell Bluetooth 3.0
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Centrino Advanced-N 6205
Modem
ne
LAN
Atheros AR8151 Gigabit Ethernet
Webkamera
2.0 Megapixel HD Video
Speciální výbava
vícebarevně podsvícená klávesnice a touchpad (možnost nastavení)
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
8článková Li-Ion - 63 Wh (14,8 V)
Deklarovaná výdrž baterie
až 6 hodin
Rozměry
337 x 258 x 37,8 mm
Hmotnost
2,92 kg
Operační systém
Microsoft Windows 7 Professional 64bit
Cena
zatím nestanovena, odhadem 25000 Kč za základní konfiguraci

Notebook přišel jako testovací kus, což znamená, že neodrazil v balení, v jakém se bude dodávat zákazníkům a také operační systém byl již notně pozměněn instalací různých aplikací pro testování. To je však jen drobná nepříjemnost, která nám nezabrání jej řádně otestovat. Co se týče jeho displeje, pak u úhlopříčky 14" můžeme rozlišení 1366 x 768 ještě akceptovat, ovšem výrobce má v nabídce také verzi s 1600 x 900.

Jeho výbava je založena na procesorech Sandy Bridge, přičemž k nám dorazil model vybavený CPU Core i5-2540M, který není ve výpisu hardwarových specifikací ani uveden, ale u nás by se zrovna tato konfigurace měla prodávat. Procesor doplňuje čipová sada Intel HM67 Express, která je určena pro modely využívající integrovanou grafiku. Ta zde bude spolupracovat se samostatnou NVIDIA GeForce GT 555M (1,5 GB DDR3) díky využití technologie NVIDIA Optimus, která v případě potřeby zapne GPU GeForce, ale v prostředí desktopu nechá pracovat integrovaný Intel HD Graphics 3000, aby se šetřilo energií.

Pak je důležitou komponentou také operační paměť, zde netradičně v podobě dvou nestejných modulů DDR3-1333 MHz s kapacitami 2 a 4 GB. Paměti tu je tedy 6 GB, přičemž maximum je 8 GB. Pevný disk s kapacitou 500 GB v podobě modelu Toshiba MK5061GSY nabídne 7200otáčkové plotny a může být při konfiguraci počítače nahrazen až 750GB modelem nebo 256GB SSD. DVD vypalovačka je slotová, takže nemá klasická dvířka a vysunovací tray, ale pouze štěrbinu krytou lamelami proti prachu.

Výhodou by měl být systém dvou reproduktorů a jednoho subwooferu od firmy Klipsch, dočkáme se také dvou portů USB 3.0 a mini DisplayPortu vedle již klasické výbavy v podobě D-Sub a HDMI a pak nechybí 2Mpix webkamera a moderní rozhraní Gb Ethernet a Wi-Fi 802.11n. Na cestách pak poslouží 63Wh baterie s osmi články, jež by díky použití moderního procesoru a technologie Optimus měla zajistit až 6 hodin provozu na jedno nabití, což je nadprůměrná hodnota.

Specialitkou tohoto notebooku pak je podsvícení klávesnice, touchpadu a také přední hrany s využitím různobarevných LED, jejichž barvy můžeme díky dodávanému softwaru míchat dle libosti. Klávesnice tak může být celá červená, nebo rovnou s duhovými přechody.


Příslušenství


K notebooku jsme dostali pouze 150W napájecí adaptér, k němuž byla šňůra pro americké zásuvky. To samo o sobě dobře ilustruje, že jde o kus pro testovací účely. Na svých stránkách pak Alienware zmiňuje ještě možnost předinstalování softwaru Steam a sci-fi hry Eve Online (MMO), která byla shodou okolností na našem kusu přítomna. To prý abychom sami neztráceli čas a rovnou mohli začít hrát. A na spodním krytu je kus broušeného kovu, do nějž si můžeme nechat laserem zvěčnit nějaký nápis.




Napájení


Plochý napájecí adaptér tedy disponuje výkonem 150 W (19,5 V / 7,7 A), což by mělo na naši konfiguraci bez problémů stačit, abychom se nemuseli smutně dívat, jak se procesor při zátěži celého systému musí z nedostatku energie podtaktovávat. Baterie je zde uzavřena uvnitř počítače, ale i tak je k ní snadný přístup (viz další kapitola). Nabídne nám nadprůměrnou kapacitu 63 Watthodin.




Operační systém a software


Jako operační systém se zde uplatní Microsoft Windows 7 Professional v 64bitové verzi, ale i vzhledem k tomu, že šlo o testovací verzi, která nebyla určena k prodeji, nebyl systém ve stavu, v jakém přijde ke svému zákazníkovi. Přesto tu ale bylo pár aplikací, na něž se později ve třetí kapitole krátce podíváme.